Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2236 odpowiedzi w tym temacie

#321 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 lipiec 2018 - 07:42

Aku maja gwinty wewnętrzne m8 i śruby z łbem izolowane. Oczka wpinasz bez problemu

#322 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 18 lipiec 2018 - 07:48

Dzięki.



#323 OFFLINE   rafalc

rafalc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • Lokalizacjadolny slask
  • Imię:rafal

Napisano 18 lipiec 2018 - 20:55

Heloł,jestem po pierwszych testach tego aku 80Ah z łodzia Romana 430 i silnikiem minnkota 40 z maxymizerem.Otóż na poczatku pływania od razu pełna moc i ogień-no może prawie pełna bo nie wziolem kamizelki ratunkowej a jak poszedłbym w ślizgu to mogloby to być niebazpieczne,hehe.Pomyslalem sobie ze od razu go zarżne do odciecia przez BMS i przez półtora godz plywalem na pełnej mocy  z predkoscia ok 4,8 km/h(niestety ta krypa troche waży,ponad 400kg /ja ,spalina,winda,klamoty,kotwa,2 osobyi drobiazgi)Nie zrobilo to na aku żadnego wrażenia wiec postanowilem poplywać jeszcze cos w trolu zeby cos skorzystac z tego wyjazdu na testy i ryby.Zaczelem plywac w trolu przez 2 godz z predkoscia ok 3,5 km/h i po splynieciu na slip aku jeszcze miało 20 proc pojemnosci do wykorzystania(ciekawe ile to by wyszlo,szkoda ze braklo juz czasu)Podsumowując aku jest zaje...ste.Wcale nie żałuje zakupu i polecam,pozdro

Załączone pliki


Użytkownik rafalc edytował ten post 18 lipiec 2018 - 20:57

  • KODZAK1234 lubi to

#324 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 19 lipiec 2018 - 03:23

Na odcięcie przez BMS przy pływaniu na full nie masz szans, silnik pobiera na max 65A (55lbs) , a BMS zadziała dopiero przy poborze +100A. Na tym silniku nie masz szans na rozłączenie przez BMS :)

Ja i mój kręgosłup testujemy akumulator od maja i wszystko na +.

I stwierdzenie kolegi gdy podniósł akumulator " Ty on jest pusty w środku " i niezapomniany wyraz twarzy. :)



#325 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 19 lipiec 2018 - 05:15

Ryszard, ale tu chodziło o odcięcie z paragrafu rozładowania raczej.



#326 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 19 lipiec 2018 - 06:55

Ryszard, ale tu chodziło o odcięcie z paragrafu rozładowania raczej.

 

Teraz jak czytam post, to też tak pomyślałem. :) . Natomiast ja nie dopuszczam do rozładowania i wyłączenia przez BMS , powód bardzo prozaiczny nie biorę zapasowego aku , a na wiosła jestem za leniwy. Przy MK 55 z max. starcza na cały dzień spokojnego pływania i +/- 20% zostaje .



#327 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 19 lipiec 2018 - 08:57

Dokładnie, nie traktujcie bms jak "normalnego odlacznika akumulatora" . Jego zadaniem jest ochrona w krytycznych momentach

#328 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 20 lipiec 2018 - 06:16

Ale tak czy inaczej, ale mógł by się ktoś pochwalić czy BMS działa w przypadku rozładowania. 

Chodzi mi o test praktyczny. I ile zostało wtedy pojemności wg % i jakie napięcie spowodowało zadziałanie BMS.



#329 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 20 lipiec 2018 - 06:29

Działa w przedziale od 9.6v do 9.8v
Następuje odcięcie akumulator całkowite. Dla pewnosci dzialania byly tez krotkoe zwarcia . Oraz "piki"- czyli duze prady rozruxhowe >100A ,Aby się aku włączył należy podpiąć ładowarkę. Sprawdzalem na 10szt, więcej mi się nie chciało.
  • thug lubi to

#330 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 20 lipiec 2018 - 06:43

Test na wodzie BMS wyłączył się przy napięciu 9,6V ,po spłynięciu z wody po około 2 godz ( pływałem na drugim aku ) voltomierz wskazywał 10,4 V.

Ładowanie na full +/- 5 godz. - akumulator 100ah, ładowarka 20A.


  • Pietruk, thug i Miodzik lubią to

#331 OFFLINE   wedkarski365

wedkarski365

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaL

Napisano 20 lipiec 2018 - 08:04

mam pytania:

dlaczego używacie ładowarek 20A do baterii 80Ah? czy skoro producent dopuszcza ładowanie nawet prądem 1C-2C czy nie lepiej mocniejsza ładowarką?

przy niektórych lifepo4 producenci wskazują że optymalny prąd ładowania to 1/3 pojemności czyli przy 80Ah będzie to ok 26A, a niektórzy piszą że "trwałość: pow. 2000 cykli (80% pojemności przy ładowaniu prądem 1C)" to jaka trwałość przy ładowaniu 0,3C?

Patrząc na parametry są to akumulatory do  ciężkiej acz krótkiej pracy skoro zalecane są prądy rozładowania rzędu 1C, jak w takim razie dobrać do nich silnik elektryczny, czy silnik 55lbs 12V zżerający maksymalnie 40-60A to szukać aku 80-120Ah czy jednak może mniejszy aby prąd rozładowywania był bliższy wartości 1C?



#332 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 20 lipiec 2018 - 08:18

prad ladowania/rozladowania uzalezniony jest od 2 czynnikow:

-przedewszytskim ogniw , ktore w standarcie lifepo4  osycluja w zakresie 0,5-1c , badz w wersjach wysokopradowych do 3c. Wersje wysokopradowe sa duzo drozsze okolo 50% i maja zastosowanie w momencie uzycia malych pojemnosci wzgledem duzych mocy. Np ogniwa Headway , ktroe maja 3C. Mozna sobie sklecic bateryjke 20-25Ah i smialo cisnac na full moca przy poborze 60A. Inne przypadki to modelarstwo,elektryczne rowery itp. , gdzie uzywaja lipoly ze wzgledu na wage i jeszcze wiekszych pradow nawet 20C. Przy silnikach 12V takie rozwiazanie sie mija z celem, bo nie wykorzystasz tego przy pojemnosciach 80-120Ah czy jeszcze wiekszych.

Druga sprawa to BMS., zazwyczaj maja duze prady rozladowania i mniejsze ladowania. Oczywiscie , mozna sobie zamowic ustrojstwo ktore bedzie mialo 1c na wejsciu , tylko ze jego cena poszybuje ostro w gore... I w ten czas zamaist zaplacic za aku 2-2,5k to zaplacisz z 3k ++. Gdzies tu w  watku byl wstawiany niezly artykul , odnosnie badan/testow lifepo4.

Trzecia sprawa to ladowarka 100A dla 12V bedzie kosztowac tyle co aku jak nie wiecej :) a dla wiekszych napiec 24-48 to zrobi sie abstrakcja cenowa przy takich pradach.

 

Nawet torqeedo czy epropulsion nie daja tak mocnych ladowarek , najprawdopodobniej ze wzgledu na cene finalna zestawu


Użytkownik siarq edytował ten post 20 lipiec 2018 - 08:20

  • thug, Miodzik i wedkarski365 lubią to

#333 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 21 lipiec 2018 - 07:02

Jest moc :) 31 kg mocy :)

 

 

f5873c58d208ca46med.jpg

 

60c1fe7974d9be85med.jpg



#334 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 lipiec 2018 - 08:29

A ja celuje w takie 2szt i Eko ślizg :)

#335 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 21 lipiec 2018 - 08:47

Do jakiego silnika bedziesz kompletowac taki zestaw aku?

#336 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 lipiec 2018 - 09:27

Navy 6.0

#337 ONLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 lipiec 2018 - 09:45

Jest moc :) 31 kg mocy :)


f5873c58d208ca46med.jpg

60c1fe7974d9be85med.jpg

24V 100Ah - idealny pod silnik dziobowy. Jaka orientacyjnie cena?

Wysłane z mojego SM-G870F przy użyciu Tapatalka

#338 OFFLINE   KODZAK1234

KODZAK1234

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaSWIDNICA

Napisano 22 lipiec 2018 - 09:14

Qurła ja kupiłem już wistona 8 ogniw ,myślałem że nie macie 24v ,kupiłem też bms 120A jeszcze ładowarka mi została i poskładać do kupy ,a jaką ładowarkę polecacie ?

Załączone pliki



#339 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 22 lipiec 2018 - 09:57

Tego bms z Aliexpres brałeś?, ladowarke kuknij u pepikow gdzie winstony brałeś. Albo jak.lubisz wiedzieć co w trawie piszczy to.modelarska

#340 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 22 lipiec 2018 - 12:02

Piewrsze pływanie z lifepo4 od Siarq-a. Powiem tak, że zaczynam się obawiać o wynalazek MC Wódz -znaczy maxymizer w osapianie (chłodzenie), bo tak długo na fullpower to nigdy nie pływałem. Półtora godziny pływania w większości na full, ubytek ok 20% pojemności, dwóch załogantów, dętka KMPP330. Niestety, nie zabrałem miernika cęgowego by sprawdzić prądy poboru.

Prawdziwe testy wydolnościowe już wkrótce, nowe jeziora czekają na zmapowanie.

Stay tuned.


  • malinabar i rafalc lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    struna