Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2276 odpowiedzi w tym temacie

#1041 OFFLINE   Mondragon

Mondragon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 23 styczeń 2020 - 22:41

Nie tylko przeładowanie. Ładowanie prądem zbliżonym do pojemności akumulatora większość akumulatorów zabije. Dla innych niż litowe nie należy przekraczać 0.2C, czyli jeśli aku jest 80Ah to prądy powyżej 16A znacząco skrócą żywotność

Dla lifepo4 tez ten przelicznik nalezy stosowac?

#1042 OFFLINE   Miodzik

Miodzik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów

Napisano 23 styczeń 2020 - 23:04

tak ,ale ladowarka przy zadanym pradzie zakonczy proces ladowania  alternator nie , przy malych pojemnosciach aku , bedzie wciaz ladowany az go nie odlaczy bms , i w ten czas zostajemy na wodzie

bez prądu..

dlatego m.in. mam awaryjną niepodłączoną konwencjonalną baterię 44ah..

 

Kupujcie, testujcie i za 5lat dajcie znać jak.wyszlo :)

właśnie jestem w trakcie.. :) o jakichkolwiek nowych doświadczeniach dam znać.. ;)



#1043 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 24 styczeń 2020 - 12:07

tak ,ale ladowarka przy zadanym pradzie zakonczy proces ladowania  alternator nie , przy malych pojemnosciach aku , bedzie wciaz ladowany az go nie odlaczy bms...

Chyba nie do końca. Zakładając, że w alternatorze silnika będzie sprawny stabilizator napięcia i do alternatora oprócz akumulatora będzie podłączony jakiś inny odbiornik prądu akumulatorowi nie grozi przeładowanie.

Z tego artukułu: https://www.powerstream.com/LLLF.htm pozwolę sobie zacytować fragment:

 

"Unlike the lead-acid battery, a number of LiFePO4 cells in a battery pack in series connection cannot balance each other during charging process. This is because the charge current stops flowing when the cell is full. This is why the LiFEPO4 packs need management boards."

 

Wynika z tego, że po osiągnięciu stanu naładowania, ogniwa nie przyjmują już prądu, zakładając, że napięcie nie przekracza zalecanego progu. Ograniczenie prądowe nie wynika więc z "inteligentności" ładowarek, ale z właściwości samego ogniwa. Jeśli masz możliwość przeprowadź następujący eksperyment: do naładowanego ogniwa na full podłącz napięcie rzędu 3,7 V i sprawdź pobór prądu przez ogniwo. Jestem przekonany o tym, że prąd będzie zbliżony do 0, bo ogniwo nie przyjmie już więcej energii.



#1044 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 styczeń 2020 - 14:53

Więc jeśli ogniwo nie przyjmie więcej energii ,to w takim razie producenci sa nadgorliwi stosując bms chroniąca przed wzrostem napięcie.na poszczegolnych celach. Nie mam zamiaru negowac ww artykulu. Z mojego doświadczenia wynika , że.male.aku nienadaj się do stosowania przy spalinach- A teoretycznie nie powinno się nic dziać ,gdyz aku więcej energii nie przyjmie. Ładowanie dużych jak 80ah i większych zwykłym prostownikiem kończyło się na 80%+ naładowania. Jak się niemyle to chyba Winston na pierwsze ładowanie zaleca dosc wysokie napięcie 4.2v, a pozniej stosowanie ładowarek czy regulatorow mppt przeznaczonych do danego typu ogniw . Tj takie bicie piany... podwazanie zleceń producentow. A później jest buba i szukanie winnych bo tyle $ kosztowało i się G. Okazało

Użytkownik siarq edytował ten post 24 styczeń 2020 - 14:54

  • trex lubi to

#1045 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 24 styczeń 2020 - 15:15

Ogniwa spina się w szereg i jeśli dostarcza się napięcie do 4 ogniw, a jedno z ogniw jest już naładowane na full, a pozostałe jeszcze pobierają prąd, to na ogniwie naładowanym na full bez zastosowania BMS napięcie przekroczyłoby próg ograniczenia.


Użytkownik radeqs edytował ten post 24 styczeń 2020 - 15:16


#1046 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 styczeń 2020 - 15:55

Ogniwa laczy się szeregowo (S) i rownolegle (p) jeśli w rownoleglym układzie 1 z.ogniw padnie ,tym samym cała cela zaczyna się sypać i tu bms nie pomoże. Chyba że.jest konfiguracja xS 1P. W przeciwnym wypadku bms zawsze traktuje xP jako.jedna cele. Poza tym.nie ma.ogniw idealnych. Zawsze sa rozstrzaly napięciowe. Im.lepszej jakości ogniwa tym rozrzut.jest mniejszy. Biorąc partie 100 Czy 1000szt ogniw , należy je wpierw dobrać do siebie pojemnosciowo/napieciowo/rezystancja wewnętrzną. W ten czas pakiet jest w miarę równy. W przeciwnym.wypadku.bms o.maly.pradzie.balansu słabo.sobie radzą.z wyrównywaniem ogniwa. Można stosować balnsery aktywne ..o.wiekszym prądzie ale.to wszystko generuje koszty i sprawdza.sie.najlepiej zawsze w konfiguracji xS 1P. Ogólnie temat rzeka . Wszystko.mozna skonfigurować, zgrać że sobą. Ogranicza fantazja i zdolność kredytową. Czasami fizyka

#1047 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 24 styczeń 2020 - 18:51

Siarq czyli ale powiedzmy 80ah. Można śmiało dawać pod ładowanie ze spaliny np 10-15A tylko dając do.tego regulator? Mowa tutaj o doladowywaniu A na garażu już ładowanie całkowite ładowarka

#1048 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 styczeń 2020 - 19:51

NIkt Ci nie zabroni , w koncu to Twoje pieniadze i sprzet. Swoje doswiadczenia opisalem wyzej, wyrocznia nie jestem. Sa tu madrzejsi oddemnie i wiedzacy wiecej w temacie. ja Litem sie bawie hobbistycznie i pisze z doswiadczenia. Zadam inne pytanie , bedac na wodzie 8h ile czasu plywasz na spalinie a ile lowisz ? co ma zasilac akumulator ? echosonde i dziobowke ? bo naped glowny to spalina rozumiem. Jesli jest tak jak napisalem , to z echem 12" + dziobowy silniki nie wiem czy dasz rade rozladowac za 8-10h 80ah litu... wiec czy ladowanie ze spaliny ma sens w takim ukladzie? chyba ze uklad jest inny , i lajba ma 3x 12" na pokladzie + dziobowy silnik + dvd i inne odbiory



#1049 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 24 styczeń 2020 - 20:40

Spokojnie rozładujesz 80Ah i nawet 120Ah na samej dziobówce. Wystarczy silny wiatr i w 2-3 godziny rozładuje nawet litowy aku. Poboru prądu nie oszukasz. Gdy korzystasz z funkcji kotwicy nie masz kontroli nad tym ile prądu zużywa. Dziobowe 12V zużywają nawet 50A.

#1050 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 styczeń 2020 - 21:38

@wuran a udalo Ci sie rozladowac 100ah dziobowka za dzien ?przy normlanej pogodzie to jest awykonalne praktycznie. . Chyba ze ktos lubi sporty ekstramanle i lowic przy 60kmh na lodzi . rozmawialem z ludzmi ktorzy  przez 4dni po 8h w szwecji meczyli 120ah na dziobie, i flauty niebylo... wszytsko mozna i w pol h rozladowac 100ah,


  • skilos lubi to

#1051 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 25 styczeń 2020 - 00:39

Chciał bym echo 10", dziobówka, oświetlenie ale to drobne ledy wiec to jest znikome, pompa zenzowa, i rozrusznik. Moze lepiej dać sonde razem z rozruchem a drugie aku pod reszte ? Dziobowy własnie był by tylko do przeplywania na miejcówce i ustawienia się. No i funkcja kotwicy, a to jednak pobór jest różny jak wiaodmo zalezny od pogody. Ale 30km/h to normalne łowienie.  Zzy lepiej jeden duży ? głownie jak łowie to łowie z 12h i powrot do domu. Ale w letnim czasie zdążają się wypady 3 dniowe. Zawsze moge przetestowac jak to wszystko by sprawowało sie na jednej bateri. załóżmy 100-120ah bez alternatora. A w razie potrzeby dorzucić ładowanie z regulatorem. Tylko zastanawiam sie czy nie lepiej wziac np 50ah pod rozruch i echo, a pod reszte np 70ah. 



#1052 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 25 styczeń 2020 - 10:30

Doradzałbym dwa akumulatory, jeden zwykły pod rozruch nawet kwasowy, 60-80Ah nie będzie zbyt drogi ani ciężki. Jeśli często pływasz to nawet nie będziesz musiał wyjmować z łódki, ewentualnie przy przerwach miedzy plywaniami dłuższymi niz 3 tygodnie dobrze jest zabrać do naładowania, najlepiej małym prądem lub jeszcze lepiej najpierw rozładować do 11-10.5V i naładować. Do dziobowki litowy będzie dobry. Litowy nie nada się jako jedyny aku przy spalinie. Do tego chyba po rozłączeniu przez BMS aby nadal działał wymaga podania zasilania, a to możesz zrobić właśnie drugim akumulatorem

#1053 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 styczeń 2020 - 13:13



jeszcze lepiej najpierw rozładować do 11-10.5V i naładować.

Z tego to by się cieszyli tylko sprzedawcy akumulatorów. Po trzech tygodniach z aku odciętym heblem nic się nie stanie. Jak jest sprawny, to będzie miał napięcie 12,6-12,7V.


Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#1054 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 25 styczeń 2020 - 20:10

Witam
Przymierzam się do przebudowania mojego zasilania na Łodzi na lifepo4.Po super doświadczeniach ze Spiritem 1.0 chcialbym zamówić akumulatory u @siarq tylko nie wiem jak dobrać pojemność .Na Łodzi mam silnik dziobowy minnkota 55lb z gps echo Garmina GPSMAP 8410 z Panoptixem i blackboxem do tego echoMap 7’.oswietlenie pokładu led,oświetlenie nawigacyjne,lampe 27 wat na dziobie do oświetlania w nocy 2 gniazda do ładowania urządzeń(telefon,radio).Do tej pory miałem na dziobie aku żelowy 145ah do dziobówki i ten ciezko jest przez 3 dni rozładować.Do echa i reszty miałem 80ah ale ten już swoje lata ma i dwa dni cieżko aby wytrzymał.Myślałem aby do dziobówki założyć 100Ah i byłby pewnie spokój na 3-4 dni przy normalnej pogodzie na wodzie.Tylko nie wiem jaki założyć do reszty szpeju. Chciałbym aby spokojnie wytrzymał przynajmniej 3 dni po 12h łowienia 50ah czy 80?

Użytkownik Grzesiek88 edytował ten post 25 styczeń 2020 - 20:44


#1055 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 styczeń 2020 - 10:51

Te dwa ww echa łącznie będę brać około 5A ,bynajmniej 102sv +lvs32 u mnie konsumuje 3-3,5A . Tym samym 50ah niewytrzyma 3dni,
Policz ile h pracy pod pełnym obciążeniem ma być ,pomnóż ten czas razy 5A- echosondy + 2,5A x czas podświetlenia = pojemność akumulatora

#1056 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 26 styczeń 2020 - 11:41

Czyli wychodzi na to ,że trzeba brać 2x100Ah jeden do silnika drugi do reszty i na te 20h łowienia starczy.Zestaw będzie odchudzony o jakieś 50kg tak czy siak.Ta ładowarka 20A teoretycznie ładuje taki akumulator w 5h czy się mylę?

#1057 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 styczeń 2020 - 12:07

100ah ładowarka 20A od zera do Full ląduje się jakieś 5,5h

#1058 OFFLINE   szemo

szemo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 01 luty 2020 - 09:56

Jest ktoś kto używał 2 akumulatory lifepo4 12v spięte szeregowo na 24v? Jakieś spostrzeżenia? uwagi? Mam w planie na ten sezon by przejść na 24v i zastanawiam się czy dokupić drugie aku 12v i spiąć je czy pójść od razu w dedykowane 24v

#1059 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 luty 2020 - 10:57

To zależy od BMS , można Ale trzeba uwazac

#1060 OFFLINE   szemo

szemo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 01 luty 2020 - 11:53

Akumulator kupiony u Ciebie w sierpniu ubiegłego roku nie mam pojęcia jaki tam jest bms...na co trzeba uważać?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych