Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator lifepo4 - zakup, użytkowanie, konserwacja / naprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2234 odpowiedzi w tym temacie

#1961 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 02 czerwiec 2023 - 00:23

Czytałem już jakieś artykuły i przechowywanie baterii długoterminowo to około 60-70% wartości aku.
Niby nawet aku po długim staniu same rozładowuje baterie do tej wartości.
Chociażby liooony w dronie, nawet w instrukcji mam napisane ze długie przechowywanie spowoduje ze baterie same rozładują się do tych 3/4 wartości co ma służyć żywotności.

#1962 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 02 czerwiec 2023 - 19:42

Ok lfp4 nie używałem to sie nie będę upierał. Ale juz LiJon a jakże. Nikt nie mówi o podłączonej ładowarce bo ona zawsze ma naddatek na ładowanie. Ja mowię o naładowanym, akumulatorze. Tyram Lijony w motocyklach torowych i enduro latami. Jeszcze mi żaden nie padł. A używam od 7 lat te same? Tylko przekładam miedzy motocyklami co pare lat. Ostatnio rozbita torówka stała dwa lata i litrowy silnik odpalił kilka razy od strzała na malutkim 0,8kg lijonie.

czekaj, dwa lata w K6 potem. 3 lata w L3 i 3 sezony przeplatane w s1000rr potem dwa lata stania - 10 lat. Zero problemów. I pojechał z motorem do Niemcowni … i nie jakieś drogie aku. Zwykłe tanie JMT mam.

elektronarzedzia to samo. Po kilka aku do jednej maszyny. Zawsze przechowuje naładowane. Ale fakt nigdy nie zostawiam w ładowarce 

Do tego w autach kwasiaki, żelówki w Łodzi. Nigdy nie miałem problemów z akumulatorami. Przeładowywane Oczywiscie ze szkodzi. Ale naładowany? Tylko mu lepiej.

 

Co do producentów:

1. Być moze aku przed wypuszczeniem na rynek przechodzą testy i nikt ich potem nie doładowuje.

2. W każdym zakładzie korporacyjnym są działy lean manufacturing i continuous improvement i już one pilnują żeby nie ładować aku na maksa bo na tysiącach aku to już konkretna kasa jest (w sensie czasu i kosztu prądu).

 

odnosnie pkt 1. baterie w fabrykach przed zlozeniem w pakiet (szanujacych sie fabrykach) sa testowane , dobierane i pakietowane . co do pkt 2 to oczywsite ,ze  to tez przynosi profity finansowe ( aczkolwiek sa testery pakietow , ogniw z odzyskiem energii na poziomie ponad 80% - jest zwracana do sieci - tutaj sa oszczednosci) , ale w glownej mierze chodzi o degradacje ogniw . To , ze Twoja bateria ma 10 lat i "działa: to tak naprawde o niczy  nie swiadczy. Sam posiadam baterie boscha czy milwaukee ,ktore maja tez okolo 10 lat i dzialaja. Tylko ich pojemnosc jest juz duzo duzo mniejsza, do pracy z narzedziami praktycznie sie nie nadaja. Zywotnosc jest uzalezniona od eksploatacji  , temperatury , stopnia ladowania, cykli i CZASU. Chcemy czy nie, degradacja choc bym nie wiem jak byla bateria pielegnowana , to wystapi.W telefonach Iphone ,np mozna wlaczyc inteligentne ladowanie . Polega ono na tym , ze przecietny uzytkownik w danymch godzinach dnia/nocy laduje tel przez x godzin. Podlaczajac rozladowany czy w jakims stopniu naladowany tel , nie laduje sie odrazu na full , ladowanie trwa np od godziny 24 do 80% a ostatnie 20% jest doladowane np od 5 rano czy 6 -w zlaeznosci od cyklu uzytkowania. Wskaz instrukcjie kilku firm gdzie jest napisane , aby przechowywac liion w pelni naladowane. 



#1963 OFFLINE   mariusz-net

mariusz-net

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • LokalizacjaKlucze

Napisano 09 czerwiec 2023 - 09:23

Wydaje się ciekawa oferta: https://www.amazon.p...ubtag=444476456

Warto? Czym to ładować?

#1964 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 10 czerwiec 2023 - 05:21

Po kilku minutach pływania wskaźnik na silniku elektrycznym spadł ze 100 na 20% . Przy odkręceniu śruby z bieguna ,dodatniego straciłem odciski palców, taki gorący :( boję się podłączyć i płynąć do brzegu :/ jakieś rady? Żel przepływał kilka godzin beż problemu, więc raczej nie silnik.

#1965 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 10 czerwiec 2023 - 07:40

Dopłynąłem jakoś ;)

#1966 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 czerwiec 2023 - 08:51

Po kilku minutach pływania wskaźnik na silniku elektrycznym spadł ze 100 na 20% . Przy odkręceniu śruby z bieguna ,dodatniego straciłem odciski palców, taki gorący :( boję się podłączyć i płynąć do brzegu :/ jakieś rady? Żel przepływał kilka godzin beż problemu, więc raczej nie silnik.

Jesli zacisk byl bardzo goracy to przyczyna jest:

 

-zly styk

-mala pojemnosc/ cienkie przewody w akumulatorze

-przeczysc terminale i oczka na kablach silnika , uzywaj klucza do dokrecania

-ten wskaznik na silniku nic Ci nie powie, przy malej pojemnosci i duzym poborze bedzies spory spadek napiecia , dla tego pokazuje dziwne wskazania



#1967 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 10 czerwiec 2023 - 09:38

Dzięki. Podłączyłem poprawnie, przynajmniej jeśli chodzi o bieguny. Być może jakieś zwarcie albi faktycznie nie dokręciłem poprawnie. Silnik raczej dobry (działał z poprzednim aku) akumulator też nie byle jaki, tylko tutejszy ;). Można np. tym smart bms zrobić jakąś podstawową diagnostykę?

#1968 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 10 czerwiec 2023 - 10:48

Najszybciej były złe dokręcone klemy. Miałem tak, pływałem na 3 biegu i łapę poparzylem, a głupotę zrobiłem bo dałem podkładkę pod klemę. Oczyść klemę i terminal jak Siarq mówi i dokręć porządnie kluczem.
Smart BMS pokaże ci coś zawsze. Napięcie w celach itd.

#1969 OFFLINE   fonix

fonix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 483 postów
  • LokalizacjaŁomianki
  • Imię:Tomek

Napisano 10 czerwiec 2023 - 11:09

Dziękuję. Też mogłem podładką nabroić. Ale dałbym sobie głowę uciąć, że była w komplecie z aku. Wyrzucam.

#1970 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 10 czerwiec 2023 - 14:03

O jaką podkładkę chodzi? Jedyna jaką znam, to idzie pod łeb śruby od góry terminala, dół ma się stykać z aku. Dobrze przetrzeć obie powierzchnie styku papierem/szczotką i zabezpieczyć np preparatem do klem.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#1971 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 czerwiec 2023 - 14:54

Dzisiaj przeżyłem spore rozczarowanie w związku z tytułowym akumulatorem.

Akumulator 100 Ah kupiony w kwietniu 2020 roku od sprzedawcy z forum. Złożony z markowych ogniw o czym świadczy spora waga jak na 100 Ah.

Z ciekawości po trzech latach sprawdziłem go i ku mojemu zdumieniu zostało tylko 50 Ah :( . Akumulator rozładowany aż do odcięcia przez BMS i naładowany na full.

Używany kilka dni przez te lata - tylko stał. Co może być przyczyna tak marnego wyniku? Myślałem że na 6-10 lat mam spokój bo na 5-6 lat dobry gel/agm wystarczy a tutaj taki zonk. Generalnie masakra bo nie uśmiecha mi się wydawać 2000 co 3 lata.

Foto z pomiarów poniżej.

 

 

Załączony plik  20230630_122813.jpg   50,92 KB   33 Ilość pobrań

 

 

 

 

 

 

 

   



#1972 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 30 czerwiec 2023 - 15:28

Trzeba zbalansować i będzie jak nowy
  • godski lubi to

#1973 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 czerwiec 2023 - 16:25

Trzeba zbalansować i będzie jak nowy

 

 

Tylko to ??? Wysyłam.



#1974 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 30 czerwiec 2023 - 16:48

Głowy nie dam , ale zazwyczaj tak jest

#1975 OFFLINE   michał34

michał34

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 lipiec 2023 - 12:41

Witam

Czy mogę połączyć szeregowo 2 akumulatory 12V Lifepo4 100 ah jeden nowy, a drugi 2 letni (różni producenci)? Jeśli tak to czy coś się może stać z aku lub silnikiem w przypadku gdy jeden z nich szybciej się rozładuje?



#1976 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 lipiec 2023 - 15:21

Odetnie ci zasilanie , nie będą pracować równo - aczkolwiek działać będzie , musisz ładować osobno

#1977 OFFLINE   bogunow

bogunow

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Bogusław

Napisano 03 lipiec 2023 - 17:01

Prosiłbym o info jak problem zostanie rozwiązany. Co było przyczyną. Na forum jest wielu użytkowników aku Lifepo4 (m. in. ja) i ciekaw jestem przyczyny.

Tylko to ??? Wysyłam.


bogunow

#1978 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 lipiec 2023 - 18:15

Prosiłbym o info jak problem zostanie rozwiązany. Co było przyczyną. Na forum jest wielu użytkowników aku Lifepo4 (m. in. ja) i ciekaw jestem przyczyny.
bogunow

OK, dam znać jak wróci i przeprowadzę ten sam test. Ma być przy okazji wymieniony balanser na nowszego typu bo technologia poszła przez te 3 lata do przodu.


  • bogunow lubi to

#1979 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 03 lipiec 2023 - 18:20

OK, dam znać jak wróci i przeprowadzę ten sam test. Ma być przy okazji wymieniony balanser na nowszego typu bo technologia poszła przez te 3 lata do przodu.

Akumulator na maszynie testującej, będziesz miał dołożony balanser aktywny , balanser standardowy jest w BMS ale tak jak pisałeś technika idzie na przód


  • godski lubi to

#1980 OFFLINE   welfron1

welfron1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów

Napisano 03 lipiec 2023 - 20:05

Rok temu miałem podobny problem co ma Godski.Telefon do Adam , wysyłka wymiana na na balanser aktywny i akumulator wrócił jak nowy, lub jeszcze lepszy




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

2 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


    tost, Bogusław