Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrągi 2018


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
507 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 10 styczeń 2018 - 15:35

U mnie dzisiaj tylko tak... :-)zimniej się zrobiło na lubelszczyźnie i ryby są zdecydowanie mniej aktywne. Kilka wyjść było ale... nie ma się czym chwalić :-)

 

post-54789-0-50039600-1515594779.jpg

Załączone pliki



#42 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1449 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 11 styczeń 2018 - 17:51

*
Popularny

Dzisiaj pierwsze w tym roku spotkanie z pstrągami. Kolejne będzie możliwe dopiero za miesiąc więc niewiele się zastanawiając spakowałem graty i jazda. Rzeka o dziwo pusta. Niby człowiek łowi te ryby kilkanaście lat, miejsca zna jak własną kieszeń, a jakoś zawsze na początku roku podchodzisz do wody z lekko drżącymi rękami. Dzisiaj okazów nie było, choć kilka przyzwoitych i o dziwo walecznych się trafiło. Nie to było jednak najważniejsze, bo w pstrągowej włóczędze poza samymi rybami jest jeszcze coś, czego nie sposób w prosty sposób opisać... .

Załączony plik  IMG_4990-2-2_jzzpl.jpg   101,76 KB   53 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_4995-2_jzzpl.jpg   77,41 KB   49 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_5003-2-2_jzzpl.jpg   75,35 KB   49 Ilość pobrań  



#43 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 styczeń 2018 - 18:34

*
Popularny

Witam
13 stycznia dane mi bylo zaczac moj sezon wedkarski 2018...
Mimo porannego przymrozku warunki dobre.
Trochę słońca ale większość czasu jednak chmury
Woda przejrzysta i rokująca.
Jak na styczeń i zimno to naprawdę sporo się działo.
Oczywiście w mojej skali.
Największa podebrana ryba z dnia otwarcia.
57 cm.
Mimo zimna próbujemy razem uśmiechać się do zdjęcia przed wypuszczeniem.
:)

 

Oczywiście na muchę podana spiningiem.

 

Stc 4 , Stella 2500 i żyłka pline 0.25

post-45573-0-41838500-1515872698.jpg

Załączone pliki



#44 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 15 styczeń 2018 - 05:03

Wczorajsze pstrągi to walka z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura sporo na minusie plus lodowaty wiatr. Łowilismy cały dzień, choć ryby żerowały godzine z rana, walczyliśmy do końca. Rządził głównie wobler. Nad wodą jak na niedziele mała presja :) To był trudny, ale dobry dzień 💪!
Załączony plik  received_1659916210733253.jpeg   71,8 KB   46 Ilość pobrań
Załączony plik  received_1659916330733241.jpeg   67,84 KB   44 Ilość pobrań

Użytkownik DAWIDspinn edytował ten post 15 styczeń 2018 - 05:13


#45 OFFLINE   damianb

damianb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaGryfice
  • Imię:Damian
  • Nazwisko:Bogdan

Napisano 17 styczeń 2018 - 17:01

*
Popularny

Cześć!

 

Na wstępie chciałbym się serdecznie przywitać z każdym członkiem, jestem Damian miło mi dołączyć do Waszego społeczeństwa. 

 

Mieszkam na pomorzu, a dokładniej w województwie zachodniopomorskim. Otaczają mnie dookoła wspaniałe wody, takie jak Morze Bałtyckie, Rega, Ina, Parsęta - wszystko maksymalnie w promieniu 30 kilometrów. Lecz najbliżej mi do Regi, to nad nią się wychowałem, i przy niej dorastałem. Styczeń to okres, gdzie wśród moich przyjaciół króluje temat keltów, łososi i srebra. Nad wodami istne oblężenie, ludzi i śmieci po nich. Koledzy zapraszają na kolejną wyprawę trociową, ale zrezygnowany z powodu bardzo wysokiej wody i znikomej liczby ryb w rzece odpuściłem i postanowiłem podjechać na pstrągi, w górę jednego z bardziej malowniczych dopływów Regi. 

 

Była niedziela, zjadłem rosołek, wędka w bagażnik, mały piórnik woblerów i ruszyłem nad wodę. 

 

Wybrałem pierwszy odcinek mojej rzeczki, niestety przeszedłem kilka kilometrów i miałem wyjścia niedużych kropków oraz  zaliczyłem bardzo małe pstrągi nie przekraczające 20 centymetrów, więc postanowiłem odwiedzić odcinek z małą ilością dołków, praktycznie jednolity strumień. Przeszedłem kilkanaście metrów obławiając jedynie głębsze, zewnętrzne strony zakrętów - bezskutecznie.

 

Zrezygnowany powoli odpuszczałem, lecz przypomniała mi się jedna miejscówka kawałek dalej. Tutaj rzeka jest dość wąska i płytka, lecz po zewnętrznej stronie rośnie kilka drzew, które mają swoje korzenie głeboko w korycie rzeczki, tworząc podwodną koronę. Latem z tego miejsca udawało mi się łowić bardzo fajne pstrągi, więc czemu by nie spróbować. Wszedłem po cichu, tuż za stanowisko - po mimo wielkiej wody wszędzie, tutaj sięgała mi ona raptem do piszczeli. Chwila skupienia, i oddałem rzut za stanowisko, pierwszy  rzut, prowadzę woblera tuż przy samej podwodnej koronie - wobler przeszedł obok, myślę : pusto. Zapobiegawczo oddałem drugi rzut, na wysokości zawady zauważyłem duży cień, który zamienił się błyskawicznie w potężny opór odczuwalny na kiju. Pierwsze sekundy wyglądały tak : ja z bananem na twarzy, ryba panicznie próbuje wrócić w zawadę. Nie mogę do tego dopuścić, tak pomyślałem i przeszedłem by stać prostopadle do korony i rozpocząłem hol, nie trwał zbyt długo jak w przypadku letnich pstrągów - ryba w pierwszych minutach straciła większość sił, ewidentnie odbudowują siły po niedawno skończonym tarle. 

 

Sprawnie rybę podebrałem i powędrowałem w euforii na brzeg. Miarka wskazała 51cm, to była piękna samica. Rozpocząłem rok pobiciem swojej życiówki! Może dla wielu Was ta wielkość jest znikoma, ale uwierzcie na słowo, taka ryba, z takiego ciurku zrobiła na mnie ogromne wrażenie :)

 

26804724_1706548319424234_32575643519547

 

 

na zdjęciu na wprost mozecie zaobserwować stan wodny w rzecce oraz  stanowisko tej panny, nie pomyliłem się poświęcając tam drugi rzut :)

 

 

26734482_1706544696091263_63033150871561

 

z racji warunków tutaj panujących sprzęt jakiego użyłem to: Savage Gear Parabellum 215 0-7 z kolowrotkiem Shimano Exage 2500 z nawiniętą zyłką 0,20. 

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"            :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 17 styczeń 2018 - 21:34


#46 OFFLINE   Mirek

Mirek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 17 styczeń 2018 - 22:17

Witam ! Nie jestem w stu procentach pewny, czy to samczyk troci, czy pstrąg ?

 

 

Załączony plik  20180116_132102.jpg   116,19 KB   45 Ilość pobrań

Pozdrawiam !



#47 OFFLINE   Mirek

Mirek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 17 styczeń 2018 - 22:28

Załączony plik  20180116_132054.jpg   116,29 KB   51 Ilość pobrańJeszcze jedna fotka. Ja stawiałem na samczyka troci 54 cm. :)

 

Załączony plik  20180116_132045.jpg   106,42 KB   49 Ilość pobrań.



#48 OFFLINE   Mirek

Mirek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 51 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 17 styczeń 2018 - 23:10

Witam raz jeszcze !

Przepraszam, że wrzuciłem jeszcze raz fotki ale eksperymentuję z rozmiarem. Teraz chyba dobrze trafiłem. 

Ok. trochę o okolicznościach połowu :P . Wczoraj około 12-tej. wybrałem się nad "moją" ulubioną rzeczkę pstrągową na pierwszą w tym roku wyprawę. Głównym moim celem był oczywiście pstrąg potokowy, lecz wiem ,że w tej rzeczce występuje również troć. Sam pilnuję tarlisk i widziałem piękne trocie :blink: . Nie byłem nastawiony na dobry połów, ponieważ ciśnienie gwałtownie poleciało w dół. Spotkałem również kolegę, który nie miał tego dnia nawet wyjścia. No cóż ? Sezon i tak trzeba otworzyć ;) ! Schodząc w dół rzeki, odcinka, który płynie między polami, jednak brzegi rzeczki porastają olchy, obławiam co ciekawsze miejsca woblerkiem. Zwalisk nie ma sporo, gdyż rzeczka była czyszczona parę lat temu. Nic się nie dzieje. Jednak dochodzę do miejsca, gdzie rzeczka lekko zakręca a w nurcie bobry zwaliły olchę w nurt. Za zwaliskiem powstało spowolnienie nurtu przy brzegu i lekki dołek. Rzucam woblerkiem w to spowolnienie i wkręcam powoli wobka w dołek. Nagle mam przytrzymanie, pomyślałem, że ma zaczep. Lekko podciągnąłem wędziskiem, a tu czuję pulsowanie szczytówki. Nagle, z dołka ukazuje się młynkująca rybka. Chwilę przytrzymałem siłowo rybkę, która zamierzała wrócić do zwaliska. Nie było to łatwe bo łowiłem wędką Konger Impuls cw. do 18 gram, żyłka nowo nawinięta 0.20 mm. Po chwili podbieram rybkę podbierakiem. Radość wielka, nie wyglądała mi na pstrąga. Wszystkie nawet duże pstrągi z tej rzeczki miały zawsze czerwone kropy. Obstawiłem, że jest to samczyk troci. Szybka miara 54 cm, tzry fotki i rybka wraca w super kondycji do wody. Zadowolony udanym rozpoczęciem sezonu wracam do domu :) .

Pozdrawiam Mirek ! 

Załączony plik  20180116_132045.jpg   87,19 KB   45 Ilość pobrań

Załączony plik  20180116_132054.jpg   95,19 KB   44 Ilość pobrań

Załączony plik  20180116_132102.jpg   73,74 KB   44 Ilość pobrań



#49 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 18 styczeń 2018 - 05:20

Ciekawa sytuacja z tą rybka Mirka.
Nigdy nie spotkałem troci. W wodach, gdzie wedkuje nie występują.
Mam nadzieję, że rybka żyje i dyskusja tu zaczynająca się pozostanie nierozstrzygnięta.
A moze głos zabierze uznany przez wszystkich autorytet i jednoznacznie stwierdzi na podstawie zdjęć ? :)
W każdym razie gratulacje Mirek.
Bardzo ładna ryba.
A pstrąg to różnie wyglądać może...

W styczniu, 17 stycznia, tak może wyglądać :o

Przypadkowo się tak składa, że ta rybka też 54 cm mierzy... :)

Załączony plik  IMG_20180117_104407968~2.jpg   96,26 KB   40 Ilość pobrań

Na muszencje, ryba ze skalnego progu, takiego, oddzielającego głębokość do pół łydki od takiej do kolan :)
Ot, dobrze się umie ustawic :)
StC Sc4, Stella 2500 i żyłka 0.25 mm

Użytkownik Guzu edytował ten post 18 styczeń 2018 - 05:25


#50 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1561 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 18 styczeń 2018 - 08:33

Piekne rybki poławiacie,gratuluję.Mnie też od jakiegoś czasu zastanawia ta rybka,czyżby to zmęczona troć?
Pozdrawiam
Załączony plik  20170126_141107.jpg   87,72 KB   42 Ilość pobrań
Załączony plik  20170126_141059.jpg   81,91 KB   45 Ilość pobrań

#51 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 18 styczeń 2018 - 09:02

Chyba wiem i jakim ciurku pisze Mirek. Kilka lat temu też złowiłem tam trotkę podczas pstrągowego wypadu. Wydaje mi się że po tych melioracjach tak duży pstrąg nie ma tam gdzie się ukryć.

 


  • SVENKA666 lubi to

#52 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 18 styczeń 2018 - 09:32

U tych ryb nic nie jest jednoznaczne, bo to ten sam gatunek :P

dla przykładu 100% pstrąg z "x"-ami na bokach...

DSCN3343a_aqaasnp.jpg

 

dla kontrastu, rybka z wyraźnymi białymi obwódkami w okół czarnych kropek, tylko że złowiona w solance... i bądź tu mądry  ;)

020320120_wrxspxs.jpg


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 21 styczeń 2018 - 21:07


#53 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2018 - 10:13

Ryba o której mowa to pstrąg potokowy jednak niemożliwym jest w 100% określenie do jakiej populacji należy dana sztuka na podstawie fotografii ogólnej ciała. Potwierdzenie tezy jest możliwe na podstawie analizy mikroskopowej układu sklerytów, u pstrąga będą one ułożone równomiernie natomiast u troci zauważymy wyraźną krawędź i następujące po niej rozszerzenie przestrzeni między kolejnymi sklerytami. Bardziej zaawansowane badania lub nawet dodatkowo weryfikujące powyższe można opierać o analizę przekrojów płaskich otolitów gdzie analogicznie obserwujemy naprzemiennie rozmieszczenie prążków będących odzwierciedleniem cyklu wzrostu nawet dobowego co precyzyjnie pozwala odpowiedzieć kiedy ryba znalazła się w morzu.



#54 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2018 - 10:54

Drodzy, każda populacja ma swoje specyficzne cechy, które poza genetyką warunkują również warunki w jakich ryby bytują. Smoltyfikacja przebiega u troci wcześnie powiedzmy przy ok 20cm LT stąd powyżej tego rozmiaru nie powinniśmy obserwować tych ryb w rzece do momentu "powrotu" myślę, że to dość wyraźna cechą tej formy. Naturalnie część ryb dojrzałych spędza resztę życia w rzece.

#55 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2018 - 12:02

W Polsce istnieje tyle populacji ile jest cieków i zbiorników, które zamieszkują potokowca, które powodują tzw naturalną izolację pomiędzy poszczególnymi populacjami.


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 21 styczeń 2018 - 21:11


#56 OFFLINE   DominikSy.

DominikSy.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaOPO BB KAT
  • Imię:Dominik

Napisano 18 styczeń 2018 - 12:36

Zdjęcie nie jest piękne , ale chodzi mi teraz tylko o kwestię ułożenia tych kropek.Teraz wszędzie widze te iXy heh. To przyłów z tego roku, z południa Polski.Kropek na 100% ?

Załączone pliki


Użytkownik DominikSy. edytował ten post 18 styczeń 2018 - 12:37

  • strumien, lordi86 i SVENKA666 lubią to

#57 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:14

http://www.multiplik...?topic=13905.45


  • popper i maicke82 lubią to

#58 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:17

W Polsce istnieje tyle populacji ile jest cieków i zbiorników, które zamieszkują potokowca, które powodują tzw naturalną izolację pomiędzy poszczególnymi populacjami.

 

To po ci chcesz określać populację tego pstrąga skoro wiadomo z której rzeki pochodzi ?

Gość chciał ustalić czy to pstrąg czy może troć; a Ty o populacji... co do czego ?



#59 OFFLINE   Sebo

Sebo

    C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2515 postów
  • Imię:Sebastian

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:29

Właśnie widziałem rybę znajomego na FB :) Pstrąg 72cm! Piękna ryba

Załączony plik  p.JPG   45,98 KB   78 Ilość pobrań



#60 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4898 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 18 styczeń 2018 - 13:49

To po ci chcesz określać populację tego pstrąga skoro wiadomo z której rzeki pochodzi ?
Gość chciał ustalić czy to pstrąg czy może troć; a Ty o populacji... co do czego ?


Adamie z bardzo prostej przyczyny. Ponieważ pisałem o dwóch populacjach i dwóch formach tego samego gatunku nie mogłem użyć innego terminu. Troć w rzece x oraz pstrąg w rzece x to dwie populacje tego samego gatunku z których jeden stanowi populację i zarazem formę wędrowną a drugi stanowi populację i formę osiadłą. Gdybym zastosował termin gatunek byłoby to błędem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych