Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sezon podlodowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
991 odpowiedzi w tym temacie

#561 OFFLINE   Damiano

Damiano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaOpolskie

Napisano 20 styczeń 2021 - 17:31

Ja częściowo rozumiem ludzi którzy nie mogą wytrzymać i pędzą na "pierwszy" lód ponieważ też znam to uczucie kiedy pojawia się pokrywa lodowa i sen spędza z powiek myśl że to już nie długo, już za moment. Z tym że osobiście nie wchodzę jak nie ma minimum 8cm. a i tak mam linę i nie oddalam się poza jej zasięg dopuki nie przyrośnie około 12cm. A o wchodzeniu na 5cm. (bez kolców oraz kombinezonu pływającego ) i sytuacji z tym związanych napisano już tak wiele że powinno to rozpalać wyobraźnie co się może stać i co dzieje się niestety. Jeszcze sezon dobrze się nie rozpoczął a dla niektórych całkowicie się zakończył, smutne to i przykre że coś co daje przyjemność zabiera to co najważniejsze:((

Grzegorz głowa do góry, mimo tego że sam mam mieszane uczucia co do sytuacji za oknem, ale światełko nadzieji tli się jeszcze w okolicy lutego, więc kto wie...

#562 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 20 styczeń 2021 - 18:11

          Witam ,od czwartku do poniedziałku mroziło nocą -17,-22 a w dzień-12,-17  ,byłem w poniedziałek  na rozpoznaniu lodu i powiem  jeszcze nie pora na łowienie pod lodowe ,bo nie jest to czysta pokrywa lodowa ,grubości pokrywy ze zmarzniętym śniegiem 5-7 cm ,łowię na lodzie ze 30 lat ,ale wchodzę jak nie ma 15-20cm czystego lodu  . Moją pierzchnię zrobiłem według wzoru jaki pamiętam z dzieciństwa którą posługiwał się  wujek który był rybakiem i wygląda tak jak na zdjęciach ,może  miała dłuższe ostrze.

Załączone pliki


Użytkownik perch22 edytował ten post 20 styczeń 2021 - 18:24

  • Pumba lubi to

#563 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 20 styczeń 2021 - 18:33

Wpisz sobie ,. Pierzchnia do lodu zdjęcia i powinno Ci wyskoczyć. Jeszcze raz napiszę i poproszę trochę wyobraźni. Płaskownik grubości 1 cm jak będzie 1.5cm nic nie szkodzi, szerokość 5 cm i ścięty na długości 20tu, 25ciu cm pod kątem. Rura grubościenna około 30tu cm dopasowana do trzonka jak i płaskownika. Rurę dobrze naciąć na grubość płaskownika około 5ciu cm i spasować, pospawać, oczyścić, farba minia, dobra farba zewnętrzna i masz pikę na długie. Po sezonie wysuszyć i pociągnąć minią co przedłuży żywotność. Powodzenia

#564 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 styczeń 2021 - 19:14

Ja częściowo rozumiem ludzi którzy nie mogą wytrzymać i pędzą na "pierwszy" lód ponieważ też znam to uczucie kiedy pojawia się pokrywa lodowa i sen spędza z powiek myśl że to już nie długo, już za moment. Z tym że osobiście nie wchodzę jak nie ma minimum 8cm. a i tak mam linę i nie oddalam się poza jej zasięg dopuki nie przyrośnie około 12cm. A o wchodzeniu na 5cm. (bez kolców oraz kombinezonu pływającego ) i sytuacji z tym związanych napisano już tak wiele że powinno to rozpalać wyobraźnie co się może stać i co dzieje się niestety. Jeszcze sezon dobrze się nie rozpoczął a dla niektórych całkowicie się zakończył, smutne to i przykre że coś co daje przyjemność zabiera to co najważniejsze:((

Grzegorz głowa do góry, mimo tego że sam mam mieszane uczucia co do sytuacji za oknem, ale światełko nadzieji tli się jeszcze w okolicy lutego, więc kto wie...


A ja powiem szczerze że sr*ł pies z tym lodem i tą zimą dla przyrody i względnej normalności owszem bardzo wskazana tak do końca lutego aby mogło później przyjść normalnie przedwiośnie. .ale tak poza tym to nic dobrego..dla mnie przynajmniej

#565 ONLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 20 styczeń 2021 - 19:30

...w kwestii pierzchni, jak widzę, co kraj to też obyczaj. W moich stronach pierzchnię wykonywało się z pręta zbrojeniowego, z grotem jednostronnym i zagiętym ,,kulasem". Na wierzch naciągano jakieś tworzywo, robiące za izolator. Wersją ,,top" był pręt jak wyżej, ok 1m długości. może mniej, z dospawanym owalnym gniazdem na uchwyt/rękojeść, z drewna liściastego, zakończoną z reguły ,,kula", owalem o większej średnicy i otworem na sznurek, rzemień na dłoń. Co do grubości lodu, w odpowiednich warunkach, podkreślam jeszcze raz, to pozwolę nie zgodzić się z Forumowiczami z południowego zachodu, centrum. Suwalszczyzna, geograficzna, zapewne niewielu wie, to północna część obecnego Województwa Podlaskiego i Litwy. W naszym kraju znajduje się ok. 1/3 tego regiony geograficznego. Warunki klimatyczne zaliczają ją do skandynawskiej strefy. Widoczne jest to w normach budowlanych dotyczących izolacyjności. W warunkach ,, standarowych", o które, ostatnio ciężko, jak wiemy, pokrywa lodu na jeziorze, rzędu 5-6 cm nie groziła zarwaniem. Oczywiście taki lód powstawał, przy niskiej, bezwietrznej temperaturze i bardzo niskiej wilgotności  i braku jakichkolwiek opadów śniegu. To tak z historii mojego wychowania nad jeziorami  :)  :)  :)



#566 OFFLINE   Aries

Aries

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów
  • Lokalizacjaobok S7
  • Imię:Maciej

Napisano 20 styczeń 2021 - 21:00

Niedziela rano pod Kielcami 3 okonie po 35cm, 5 ok. 28cm, mniejszych i bryloczyków opór. Brania od 7 do 9.30 do 13 cisza.

Poniedziałek po południu pod Kielcami 2 okunie po 35, 4 po 25, bryloczyków oporowo, Brania od 14.10 do 15.30 do 16.30 spokój.

Dzisiaj Mostki. Lodu od 7 do 2 cm sam narybek.

I to chyba tyle w tym sezonie lodowym.



#567 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 20 styczeń 2021 - 21:03

Dzisiaj byłem na Wigrach. 10-12 cm lodu. Mocnego, szklistego. Wyniki słabe. We 4 mieliśmy ze 100 okonków. Z czego okoni może 7-8.

#568 ONLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 20 styczeń 2021 - 21:06

...Bryzgiel ,Zakąty, Płociczno, czy wyżej?



#569 OFFLINE   Łomżyniak

Łomżyniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Damian
  • Nazwisko:Narewski

Napisano 23 styczeń 2021 - 18:13

Byłem dziś pierwszy i na razie ostatni raz . Lód strasznie nie równy . Woda na lodzie plus deszcze nie wróżą kolejnych wypraw .

#570 OFFLINE   ShadowStalker

ShadowStalker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaBdg/Gd

Napisano 25 styczeń 2021 - 11:50

No cóż też nie rozumiem ludzi którzy na duże jeziora ładują się po 2 dniach mrozu, nawet takiego -20, przy lodzie 8-10 cm to można pochodzić ewentualnie na małych starorzeczach. U mnie właśnie tak właśnie było, a i tak mimo że starorzecze szerokie na może 20 metrów to się cykałem po tym łazić. Pare okonków udało się dostać i to pewnie tyle z podlodowych wojaży...


  • tomibdg lubi to

#571 OFFLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Napisano 25 styczeń 2021 - 16:35

No cóż też nie rozumiem ludzi którzy na duże jeziora ładują się po 2 dniach mrozu, nawet takiego -20, przy lodzie 8-10 cm to można pochodzić ewentualnie na małych starorzeczach. U mnie właśnie tak właśnie było, a i tak mimo że starorzecze szerokie na może 20 metrów to się cykałem po tym łazić. Pare okonków udało się dostać i to pewnie tyle z podlodowych wojaży...


Odważnych nie brakuje, a wydawało by się że wędkarz w takim wieku i z takim doświadczeniem zna wodę:

https://tygodnik.pl/...st-zdjecia.html

#572 OFFLINE   grzegorzyk

grzegorzyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 styczeń 2021 - 19:10

Miałem się nie odzywać. W zeszłym roku,jak zapytałem po co wchodzić na cienki lód, dostałem ostrą odpowiedź od jednego z Zielonych. Ponoć pasja, rozum i coś tam jeszcze, pozwalają wejść na cienki lód .

#573 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1497 postów

Napisano 25 styczeń 2021 - 20:00

a dlaczego miałbyś komuś zabraniać wchodzić na lód? o ile nie ciągnie za sobą dzieci (widziałem durnia z dójką małoletnich plus kumpel plus Passat kombi na środku zamarźniętego zalewu, cała grupka na 25 metrach kwadratowych), niech ten ktoś idzie i wchodzi gdzie chce, na K2, do domu uciech, w przerębel, co ostatnio modne, czy na cienki lód.....nic mi do tego.....niech każdy żyje swoim życiem i będzie dobrze, live and let die B)



#574 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 styczeń 2021 - 20:19

Brawo. Sensowna odpowiedź. Pół wątku o tym czy ktoś jest głupi, że łowi z lodu czy nie. Każdy dorosły ma swój rozum i tyle. W tamtym tygodniu byłem na Suwalszczyźnie. Na jedno jezioro wszedłem i czułem się bezpiecznie, na dwa inne nie wchodziłem bo nie łowiłbym ze spokojnym łbem. Głowa nie służy tylko do tego by nosić czapkę Simmsa.

#575 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 26 styczeń 2021 - 06:55

 Każdy dorosły ma swój rozum i tyle. 

 

Sam lubię łowić spod lodu ale w tym roku byłem tylko raz, po największych mrozach (lód 12-13 cm) , na drugi dzień była już odwilż i ryzykować nie mam zamiaru. 

Jeśli to ode mnie by zależało, to wprowadziłbym pełną odpłatność za akcje ratownicze typu Straż Pożarna wyciąga kogoś spod lodu, GOPR lub TOPR ratuje panią czy pana boksera z pieskiem, którzy wybrali się w szortach i podkoszulku w góry zimą. Takim służbom przydałby się zastrzyk finansowy czy to na sprzęt (choćby śmigłowiec w górach i jego utrzymanie) czy na jakieś nagrody za akcje w trudnych warunkach i zazwyczaj z narażeniem życia. I wtedy niektórzy poważnie zastanowią się zanim pójdą na 5 cm lód albo w szortach w góry zimą...



#576 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 26 styczeń 2021 - 07:22

Panowie dajcie spokój, co roku to samo, tu piszmy o złowionych rybach.

A całej reszce powiedzmy tu http://jerkbait.pl/t...ienem-wiedzieć/



#577 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 27 styczeń 2021 - 17:47

Chciałoby się pisać o rybach, tylko że przy tym stanie pokrywy lodowej nie sposób:

https://niezalezna.p...zalamal-sie-lod



#578 OFFLINE   Aries

Aries

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów
  • Lokalizacjaobok S7
  • Imię:Maciej

Napisano 27 styczeń 2021 - 19:46

Dzisiejszy świętokrzyski garbusek.

W blaszkę pukał, do wyjazdu na górę skłoniła go/ją ochotka na wolframie ;)

Załączony plik  swietokrzyski_okon.jpg   34,03 KB   25 Ilość pobrań



#579 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 28 styczeń 2021 - 09:42

Zabawa się dopiero zaczyna. :lol:  :D  :P

Załączony plik  screenshot-szczytno.infometeo.pl-2021.01.28-09_40_57.png   112,46 KB   74 Ilość pobrań

 

i czekają

Załączony plik  okonr.jpg   58,49 KB   57 Ilość pobrań


Użytkownik Pietruk edytował ten post 28 styczeń 2021 - 10:04


#580 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 styczeń 2021 - 10:26

Zabawa się dopiero zaczyna. :lol:  :D  :P

attachicon.gif screenshot-szczytno.infometeo.pl-2021.01.28-09_40_57.png

 

i czekają

attachicon.gif okonr.jpg

 

Oby tylko znowu śniegiem nie sypało... :rolleyes:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych