Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla początkującego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Michał77

Michał77

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 wrzesień 2006 - 19:16

Jestem początkującym wędkarzem i chciałbym was doświadczonych(napewno bardziej niż ja) prosić o pare porad.
Gdzie najlepiej łapać szczupaki, w jakich godzinach, porach roku, miejscach(przy brzegu, na środku jeziora, w dołach itp.)
Na jakie przynęty łapać ja osobiście najbardziej lubie woblery mam ich tam ze 20 sztuk, i kilkadzięsiąt blach( na większość woblerów i blach, oczywiście nie łapałem).
Jak łapać: szybko, czy wolno zwijać przynęty, czy warto kupować jakieś różne dodatkowe zapachy na przynęty czy nie.
I jakieś wasze skuteczne sposoby(jeśli oczywiście nie są tajemnicą.

POZDRO DLA WSZYSTKICH!!!
  • Kuballa44 lubi to

#2 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 25 wrzesień 2006 - 20:33

Michał, przede wszystkim witaj na tym wyjątkowym forum. Twoje kilka pytań wymagałyby całej książki jako odpowiedź. Proponuję zacząć przeglądać archiwum tego forum i wyłapywać wątki poświęcone przynętom, samemu szczupakowi, sposobom w różnych porach roku i na końcu częstym opisom konkretnych łowisk. Tylko tak możesz zebrać interesujące Cię odpowiedzi.

#3 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 25 wrzesień 2006 - 20:39

Witaj,
Dodałbym jeszcze dobrą ksiązkę, dla mnie Wędkarstwo rzeczne, Spinning M. Szymańskiego spełnia oczekiwania.


#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 26 wrzesień 2006 - 07:38

Michale,
Witaj na forum. Temat szczupaków jest tak obszerny, że niejedni napisali o tej rybie książki. Myślę, że najlepiej poszukać troszkę w archiwum tego forum. Trudno bowiem dać jednoznaczny przepis na złowienie szczupaka jak np. algorytm komputerowy. Wiele zależy od różnych czynników.

Pozdrawiam
Remek


#5 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 26 wrzesień 2006 - 08:13

Witam.
Może spróbuję odpowiedzieć w miarę krótko na pytania Michała odnośnie łowienia szczupaków.
Szczupaki można łowić wszędzie, są nawet w niepozornych oczkach, bajorkach czy rowach. Jeśli tylko wiesz, że w jakimś łowisku ktos złowił szczupaka- tzn., że są tam i inne :D Pora dnia jest obojętna, brania mogą być o każdej porze, zarówno o świcie jak i w samo upalne południe. Pora roku tez jest obojętna (oczywiście poza okresem ochronnym). Szczupaki najlepiej łowić przy brzegu, najchetniej przy jakieś roślinności. Najczęściej to niewielkie sztuki, ale kto wie? Przynęta dowolna, blacha czy wobler. Powinna być prowadzona dość wolno, jednak by nie zaczepiala o dno, najlepiej niejednostajnym ruchem czyli od czasu do czasu trzeba zwijanie przyspieszyć lub zwolnić lub też podszarpywać przynętę. Zapachów na przynęty nie warto kupować. Konieczny przypon ! Najlepszy sposób na złowienie szczupaka to często być nad wodą, w której są te ryby i próbować. To tyle.
Bardziej doświadczonych Kolegów przepraszam za ten drastyczny skrót tematu :D
Pozdrawiam Szanownych Kolegów
Herman

#6 OFFLINE   Michał77

Michał77

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 26 wrzesień 2006 - 08:27

Dzięki wszyskim za odp. poszukam wszystkiego na forum i zakupie sobie jakąś książkę. A mam jeszcze pytanie, chciałbym w październiku gdzieś się wybrać na rybki(drapieżniki oczywiście), jakie jezioro lub zbiornik moglibyście mi polecić, żeby nie był zbyt wymagający, bo dopiero mam zamiar zacząć prawdziwą zabawę ze spiningiem.

POZDRO.

#7 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 26 wrzesień 2006 - 08:29

Skrót jest super. Dodałbym/rozwinąłbym tylko dwa punkty.

Szczupak poluje najczęściej z ukrycia. Czyli wszelkie miejsca z roślinnością wodną, powalone drzewa, uskoki dna to potencjalne stanowiska tej ryby.

Anatomicznie szczupak ma najlepszy przegląd wody ponad sobą. Dlatego nie warto ciągnąć wabika po dnie, gdyż może on być pomijany przez ryby. lepiej obławiać toń wody, gdyż szczupak potrafi podnieść się do przybnęty nawet z kilku metrów.
Wykorzystuję on także linię boczną do ataku, więc przejrzystość wody nie musi odgrywać znaczącej roli.
Jeśli wabik o naturalnym charakterze - jeśli można tak powiedzieć o pracy i kolorze - nie przynosza skutku, warto spróbować mocno pracujących, żarówiastych przynęt, mających na celu wyzwolić agresję u tego drapieżnika.

Najważniejsze to być najczęściej nad wodą i próbować.

#8 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 wrzesień 2006 - 08:53

Z pytania kolegi wynika, że zamierza łowić szczupaki w jeziorach. W takiej sytuacji łowienie przy brzegu może być nieco mało efektywne. Podstawą sukcesu w przypadku szczupaków i ogólnie ryb drapieżnych jest prezentacja przynęty w rejonie przebywania ryb. W związku z tym proponuję lekturę Forum pod kątem tego, gdzie należy szukać szczupaków o danej porze roku. Lokalizacja będzie pośrednio zależeć m.in. od prędkości ogrzewania się wody, jej temperatury i nasłonecznienia, a bezpośrednio – od rejonów przebywania drobnicy, na której drapieżniki w danym okresie żerują.

Generalnie na szczupaka możesz liczyć w okolicach roślinności wynurzonej, na granicy roślinności zanurzonej, na urozmaiconych odcinkach dna (górki podwodne, uskoki, głazy), ale także na blatach. Na swoim łowisku wiosną szukam szczupaka tam, gdzie woda ogrzewa się najszybciej – na blatach, w okolicach zielsk... Znaczny wzrost temperatury wody nie sprzyja żerowaniu – ale nie ma reguły: w tym roku 2 spore szczupaki (ok. 80 cm) wzięły mi na płytkim rozległym blacie (ok. 2,5m), w lipcu w środku upalnego dnia, w odstępie około jednej godziny. W czasie upałów ryby szukają jednak z reguły nieco chłodniejszej, lepiej natlenionej, a więc głębszej wody. Wczesną jesienią wychodzą na płycizny – na mojej zaporówce są to rozległe blaty z urozmaiconą głębokością, poprzecinane rynnami i dołami, z bezpośrednim sąsiedztwem roślinności wynurzonej. Wraz z postępującym ochłodzeniem przemieszczają się w głębsze miejsca, jednak słoneczna pogoda może je ponownie wywabić na płytsze stanowiska – podążają przecież za drobnicą. Dopiero późnojesienne przymrozki zapędzają je w najgłębsze (lokalnie) doły.

O przynętach na Forum napisano sporo. Myślę, że powinieneś jednak zacząć od wyboru metody (metod?) połowu, która będzie Ci odpowiadać. Wybór najskuteczniejszych na Twoim łowisku przynęt i sposobu ich prowadzenia będzie wynikiem regularnego przebywania nad wodą.

I tak oto każdy z nas dorzucił trzy grosze, a konkluzja jest jedna...


#9 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 wrzesień 2006 - 11:13

Michał77 -> Witam na forum. Nie napisałeś skąd jesteś. Z pewnego punktu widzenia jest to istotne, ponieważ mając blisko domu pozornie nieciekawą wodę będziesz mógł więcej na niej zdziałać niż podczas jednej wyprawy nad jakieś legendarne jezioro. Liczy się częste bywanie nad wodą. Ja na swojego pierwszego szczupaka czekałem 5 miesięcy, poniekąd dlatego że nastawiłem się na dużą rybę. Ale się doczekałem.
Czas poświęcony na dojazd nad daleką wodę warto zamienić na tę godzinę czy dwie dłuższego wędkowania nad pobliskim akwenem.

#10 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 26 wrzesień 2006 - 11:24

To ja może dodam coś od siebie, choć napiszę podobnie. Częste bywanie nad wodą, nawet na 1 - 1,5 h, to podstawa sukcesów. Pisze to jako osoba początkująca, która z takiego podejścia zauważa pierwsze efekty. Sądzę, że szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku rzeki, która zmienia się z dnia na dzień. Proponowałbym zacząć łowić dość lekko (tak to chyba jest, że początkujące osoby, ze mną na czele, najpierw niepotrzebnie wybierają zbyt mocny sprzęt). Na jeziorze proponowałbym obławiać pas wody przy trzcinach z dryfującej łódki. Jeśli lubisz woblery, to łów właśnie na nie. Jeśli w wodzie są szczupaki, to w końcu go złowisz. I wypuścisz :mellow:

#11 OFFLINE   Michał77

Michał77

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 26 wrzesień 2006 - 14:44

Jestem z Warszawy, jeśli znacie jakieś łowiska w okolicy wa-wy do proszę dać znać.

#12 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 wrzesień 2006 - 14:48

Ja miałem inny problem: od początku wybierałem zbyt delikatny sprzęt <_<...

W tej chwili w ogóle nie istnieje dla mnie grupa wędek typu wklejanki, paprochówki, ultra lighty, czy ja im tam. Straciłem na to mnóstwo czasu...


#13 OFFLINE   Marcin Goralewski

Marcin Goralewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Goralewski

Napisano 26 wrzesień 2006 - 14:55

Ja miałem pałę do 80 gr i garść niewielkich wahadłówek i obrotówek :D
Dość lekko czyli pewnie do 25 gr, szczupakówki są mocniejsze, ale moim zdaniem dla osoby początkującej wystarczy mniej. Mój Boże, udzielam rad sprzętowych! :mellow:

#14 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 wrzesień 2006 - 15:07

Moje typy w okolicach Warszawy- kolejność przypadkowa ;) :
Zalew Zegrzyński, Modlin, Grochale, Kępa Tarchomińska, Kania Polska, Wierzba, Dzierżenin, Różan, Brzóze.



#15 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 26 wrzesień 2006 - 15:10

Wbrew pozorom możesz znaleźc sporo ciekawych informacji takze tu: www.szczupak.org

#16 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 wrzesień 2006 - 15:11

@MGOR
Aaaaa, to zupełnie co innego. Uniwersał do 25-30, 270 powinien być ok. do wielu najpopularniejszych metod. Od biedy wystarczy i na rzekę i na jezioro, na łódkę i na brzeg.

Dopiero z czasem okaże się, że potrzebne są też kije specjalistyczne. Moje uniwesały stoją sobie teraz w szafie... - za długie, za miękkie, za bardzo do wszystkiego...

#17 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 wrzesień 2006 - 22:34

Jestem z Warszawy, jeśli znacie jakieś łowiska w okolicy wa-wy do proszę dać znać.

Jak dla mnie to różnego rodzaju glinianki - w Zielonce ew. Grodzisk Mazowiecki. Nie wiem jak obecnie stoi Jeziorko Dziekanowskie, swego czasu przedsiębiorczy okoliczni właściciele tej wody nieźle ją obstawiali sieciami. Na Jeziorko Czerniakowskie obecnie szkoda czasu. Trochę dalsze wody to Zalew Zegrzyński i okoliczne starorzecza - Popowo, Kania Polska, Czarnów, Ślężany.

#18 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 wrzesień 2006 - 07:03

witaj na forum :D
polecam te linki i zawarte w nich artykuly
http://jerkbait.pl/?p=90
http://jerkbait.pl/?p=85
http://www.szczupak....sox_Lucius.html
a takze lekture ksiazek wedkarskich, w polaczeniu z regularnym wedkowaniem sukces gwarantowany

#19 OFFLINE   Relax

Relax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Kowalski

Napisano 05 lipiec 2016 - 14:40

typical-pike-water-549.jpg



#20 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 lipiec 2016 - 17:17

Brawo! rotfl.gif

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych