Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Atmobaits


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
138 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 06 styczeń 2014 - 20:20

Witam! w końcu zdecydowałem się na wątek autorski....od ładnych paru lat robię własne przynęty z pianki i drewna....te materiały juz opanowałem w miare dobrze i przyszedł czas na coś innego....odlewaniu gum w warunkach domowych....znalezienie czegokolwiek na ten temat w naszym kraju jest dość trudne....trzeba bazowac na własnych doświadczeniach i tym co sie wyszuka w necie- odlewanie gum jest dośc popularne w USA...

 

Swoje doświadczenia z odlewaniem gum zacząłem od topienia gotowych wyrobów w mikrofalówce-zakupiłem w tym celu najtańszą mikrofalówkę jaka znalazłem :) ....spróbowałem raz i na ty koniec...nie polecam nikomu...różne firmy mają różne mieszanki i topią się w różnych temperaturach....łatwo spalić część materiału i śmirdzi niemiłosiernie....

Postanowilem kupić odpowiedni materiał i zabrać się do tego na poważnie...po około 10 dniach otrzymałem paczkę z "zestawem startowym"

Na szybko zrobiłęm formę z gipsu,ale to był niewypał....gips ma strukture porowatą i po zalaniu "gumą" uwalnia się z niego powietrze ,które zostaje w odlewie....wystrugalem kopytko z drewna i zrobiłem kojeną formę tym razem już z silikonu...forme z jednym kanałem wlewowym-trochę ciężko się to zalewa-brakuje mi odpowiedniej metalowej lub szklanej strzykawki to zalewania metodą "wtryskową" ....ta forma czeka na dopracowanie a w miedzyczasie zrobiłem  drugą forme tym razem zalewaną od "góry"...i jak na razie to wychodzi najlepiej...na razie odlewam jednokolorowe kopytka ale w planach mam malowanie gum aerografem....odlewanie 2 lub 3 kolorowych gum nie jest takie proste jakby się wydawało....na razie plany są dość ambitne a jak wyjdzie z realizacją to zobaczymy...planuje odlewy swimbaitów; klasycznych ripperów i moze cos pod bolenia...postaram się na bierząco wrzucać fotki z postepu prac nad nowymi projektami...jeżeli ktoś ma pytania lub uwagi to zapraszam...!!! Michał

Załączone pliki



#2 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 06 styczeń 2014 - 20:32

Jak dla mnie świetnie to wygląda. :) Farby specjalne do gum są w ART-RODZIE ,choć tylko dwa kolory.



#3 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 06 styczeń 2014 - 20:40

Kolego  ALIBABA.COM tam jest wszystko.Znajdziesz takie gumy  za tkie pieniądze że szkoda zdrowia.



#4 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 06 styczeń 2014 - 20:40

Wreszcie znalazłem kogoś kto jest w temacie ;)

 

Jedno pytanie czy nie ma innej metody za zrobienie "matki"? Wystruganie małej przynęty lub bardziej skomplikowanej konstrukcji to juz problem.

Może masz jakiś patent na zrobienie klona? Co myślisz o zrobieniu formy gipsowej a klona z  żywicy, później forma silikonowa? 

(chodzi mi o zrobienie wiernej formy ogonka samej gumy, która od kilku lat nie jest juz produkowana, zostało mi sporo gum ale ogonków brak).

 

Kolego  ALIBABA.COM tam jest wszystko.Znajdziesz takie gumy  za tkie pieniądze że szkoda zdrowia.

 

niestety wszystkiego tam nie ma ;)


Użytkownik @Wojti edytował ten post 06 styczeń 2014 - 20:41


#5 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 06 styczeń 2014 - 20:50

Kolego Maciej1979 tu chodzi o samo rozpracowanie tematu....wiem że prościej jest kupić niż odlac samemu...a w brew pozorom na alibaba.com  nie znajdziesz wszystkiego- a na pewno nie wszystko to co u nas sie używa....

 

 

Jeżeli chodzi o prototyp to drewno nie bardzo się nadaje do detali typu łuska itp.  wzór z gipsu na pewno byłby dokladniejszy...ale też i dość kruchy....na razie zrobiłem tylko jeden prototyp z drewna i na tym kończy się moje doświadczenie....na pewno nie da sie użyć gotowej gumy jako prototypu...mam w planach zrobienie swimbaita typu savage gear soft4play i wtedy bede kombinował z materiałami...



#6 OFFLINE   ledar

ledar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:darek
  • Nazwisko:leszczyński

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:12

Zamówiłem formę aluminiową do produkcji gum live magic shad za dwa miesiące powinna być zobaczę jak mnie to wyjdzie bo orginalne gumy są dosyć drogie. forma będzie z kilku segmentów i dwie wielkości na gumę 12 cm. i 8 cm.  ^_^

 


Użytkownik ledar edytował ten post 06 styczeń 2014 - 22:30


#7 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:21

Super. Wreszcie coś nowego się pojawia.



#8 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:24

formy aluminiowe nie są jakoś kosmicznie drogie....gotowe są do dostania za 200-400zł. tylko wybór jest ograniczony.....mam na oku kilka modeli form ale póki co zostaje przy silikonowych i bede sie skupiał na malowaniu....



#9 OFFLINE   ledar

ledar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:darek
  • Nazwisko:leszczyński

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:41

Jeszcze jestem w trakcie załatwiania form aluminiowych do Daiwy tournament i Keytech.

Załączone pliki



#10 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:54

ale czy można kopiować te wzory? bo nie sądzę ,aby nie miały patentu.



#11 OFFLINE   ledar

ledar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:darek
  • Nazwisko:leszczyński

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:59

Na pewno nie będą takie jak orginały tylko podobne żeby się nikt nie czepiał o kopiowanie.


Użytkownik ledar edytował ten post 06 styczeń 2014 - 23:06


#12 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 06 styczeń 2014 - 22:59

a to już pytanie  do kolegi Ledar....ja mam zamiar odlewać własne wzory....



#13 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:04

Wlasne wzory moga byc lepsze tu masz video know-how i od razu sklep http://shop.brightbaits.com/index.php/

#14 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 styczeń 2014 - 23:26

....ja mam zamiar odlewać własne wzory....

Brawo. Nic nie daje takiej frajdy jak zrobienie od A do Z własnego killera. ;)

Wątków gumowych w tym dziale mało, cieszę się, że postanowiłeś dzielić się wiedzą i kibicuję, ja poległem po zasmrodzeniu kuchni kisielem z relaxów. Nawet na balkonie już mi zakazano wulkanizacji.  :)


Użytkownik Dagon edytował ten post 06 styczeń 2014 - 23:28

  • wildriver lubi to

#15 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 22:32

ale czy można kopiować te wzory? bo nie sądzę ,aby nie miały patentu.



Do własnego użytku można, zaś do użytku komercyjnego potrzebna jest zgoda na korzystanie z praw lub patentu.

#16 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 07 styczeń 2014 - 22:38

[quote name="Dagon" post="1369371" timestamp="1389047207"]Brawo. Nic nie daje takiej frajdy jak zrobienie od A do Z własnego killera. ;)
Wątków gumowych w tym dziale mało, cieszę się, że postanowiłeś dzielić się wiedzą i kibicuję, ja poległem po zasmrodzeniu kuchni kisielem z relaxów. Nawet na balkonie już mi zakazano wulkanizacji. :)[/quote?]
Haha, mnie chcieli przez okno wyrzucić przy próbach odlewania :D :D :D fajny temat, będę zagladał ;)

Użytkownik kubaS 1 edytował ten post 07 styczeń 2014 - 22:39


#17 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 22:38

Wątpię czy te gumy wyjdą tak samo.Dla mnie to one się niczym nie różnią od dostępnych na rynku  z innych firm.Kształt typowy nic ponad przeciętność.Musiałbyś użyć identycznego materiału,produkować to w takich samych warunkach jw.wymieniona firma.Praca ta sama musiałaby być,kolory i nazwa ze zmienioną literką np.Adidas-Adaidas.Wtedy by się ktoś może i przyczepił.



#18 OFFLINE   Iras1975

Iras1975

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 610 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Ireneusz
  • Nazwisko:Urbanek

Napisano 07 styczeń 2014 - 22:46

Też w tym roku miałem się wziąć za odlewanie killerów na okonie i być może na sandacze, mam już nawet wyrysowane kształty itd.. Ale po pierwszej próbie roztopienia większej ilości gum w kubku zmiękła mi "rura" i na razie dałem spokój. Obecnie ćwiczę odlewanie woblerów i jak to opanuję na wystarczającym poziomie, to pewnie wrócę do tematu gum. Temat na pewno godny uwagi, bo na dzień dzisiejszy nie ma na rynku dobrych przynęt miękkich(moim zdaniem).


Użytkownik Iras1975 edytował ten post 07 styczeń 2014 - 22:49


#19 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 07 styczeń 2014 - 23:28

(...) na dzień dzisiejszy nie ma na rynku dobrych przynęt miękkich(moim zdaniem).

Makabra :wacko:

Chciałem powiedzieć @makamba Ci podpowie ;)  :D

Przy okazji, swego czasu również dokonywał jakiś prób z "mięczakami" i informował o wynikach w tym dziale. Fajnie, że znów ktoś temat ruszył. Może @mi106 przetrze szlak i "gumowe robótki ręczne" staną się powszechniejsze? 



#20 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 07 styczeń 2014 - 23:51

z przyjemnościa bede "przecierał szlak" ale wydaje mi sie że z powodu kompletnego braku ( wedlug mojej wiedzy na dzień dzisiejszy) dostepności materiałów do odlewania...mało kto zdecyduje się na tą zabawę....ale mam nadzieję że się mylę i niedługo w PL bedą dostepne potrzebne produkty....

 jutro zaczynam struganie nowego prototypu...drewienko juz mam naszykowane....to bedzie swimbait  12-13cm. ....o ile się uda zrobić to w drewnie...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych