Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Serwisowanie ko艂owrotk贸w Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
3001 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krupin

Krupin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 post贸w
  • LokalizacjaG贸rny 艢l膮sk

Napisano 10 grudzie艅 2011 - 10:09

Witam,
i jeszcze jedno, mo偶e jest na 艢l膮sku kto艣 kto bawi si臋 serwisem kr臋cio艂贸w shimano (przegl膮d, smarowanie itd.) i robi to naprawd臋 dobrze. Niestety autoryzowany serwis shimano trwa do艣膰 d艂ugo.
Chodzi mi o stare czarne serie tzn: aero 3010, super aero 3000 gt, super x 3000 gt itp. Ewnetulanie tak偶e w gr臋 by wchodzi艂 twin power 2500fc.


pozdrawiam
krupin



#2 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 post贸w

Napisano 10 grudzie艅 2011 - 11:12

Jak nie znajdziesz kogo艣 w pobli偶u to my艣l臋 偶e warto by si臋 zastanowi膰 jednak nad samodzielnym serwisem.
Nie jest to zbyt trudne, wystarczy odrobina umiej臋tno艣ci(jak na czym艣 staniesz to mo偶na zawsze kogo艣 podpyta膰), raczej ci臋偶ko jest co艣 spierniczy膰 :mellow: , drobne narz臋dzia, smarowid艂a. W sam raz zaj臋cie na d艂ugie zimowe wieczory.. a frajda i satysfakcja bezcenne ;)
  • georgerx lubi to

#3 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Piotrek

Napisano 10 grudzie艅 2011 - 11:15

Nazwisko to pad艂o w wielu w膮tkach Pan J贸zef Le艣niak, nie jest ze 艣l膮ska ale to nie ma znaczenia.
Jest Specem przez du偶e S od shimano.
Poszukaj jego nr by艂 wielokrotnie podawany.

#4 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 post贸w
  • Imi臋:Darek

Napisano 10 grudzie艅 2011 - 11:22

Po rozmowie telefonicznej kolega zdecydowa艂 si臋 偶e wpadnie do mnie i popatrzy jak ja to robie.Nast臋pnym razem sam ju偶 b臋dzie potrafi艂 to zrobi膰 bo to nie takie trudne :D
  • kostom63 i TomaszN. lubi膮 to

#5 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 post贸w

Napisano 10 grudzie艅 2011 - 11:25

no i to jest super podej艣cie, jak podejrzy co i jak i przekona si臋 z czym to sie je - to zaraz ogarnie temat

#6 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 post贸w
  • Imi臋:Darek

Napisano 10 grudzie艅 2011 - 11:29

a ja przy okazji zobacz臋 sobie te kr臋cio艂ki bo to podobno stare dobre konstrukcje :mellow:
i wilk syty i owca ca艂a :lol:

#7 OFFLINE   Gofer

Gofer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 post贸w
  • Imi臋:Kamil
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 13 stycze艅 2013 - 18:09

Witam Panowie,

Mam problem z Twin Powerem 2500, a w艂a艣ciwie jego 艂o偶yskiem oporowym. Ko艂owrotek pod wp艂ywem mrozu "obraca si臋 do ty艂u". 

Dzi艣 z tej przyczyny straci艂em ryb臋, zirytowa艂o mnie to potwornie. Bardzo sobie ceni臋 t膮 maszynk臋 i wola艂bym dobre zdanie o nim zachowa膰.

Kto艣 spotka艂 si臋 z podobnym problemem ? Wie jak ten problem rozwi膮za膰 ? 

Pozdrawiam,



#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 13 stycze艅 2013 - 18:14

Tak, to dosc czesto wystepujaca przypadlosc w kolowrotkach Shimano w warunkach temperaturowych okolo zera a szczegolnie gdy niskim temperaturom towarzyszy duza wilgotnosc powietrza.

 

Polecam dokladne czyszczenie lozyska oporowego. Najlepiej rozebrac je na czesci.

Jesli to nie pomoze i nadal na zimnie bedzie przepuszczac pozostaje wymiana oporowki.
Pozdrawiam

 

Guzu


  • andrew16 lubi to

#9 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaW艂oc艂awek

Napisano 13 stycze艅 2013 - 21:05

W moim TP 4000 FA podczas dzisiejszego trociowania na mrozie (tem. oko艂o -7 stopni poni偶ej zera) te偶 wyst膮pi艂 problem - ko艂owrotek zacz膮艂 bardzo ci臋偶ko pracowa膰. Ju偶 d艂ugo nim 艂owi臋 i nigdy nie by艂o takiej sytuacji. Przek艂adnia g艂贸wna jest w dobrym stanie, smarowanie dosy膰 oszcz臋dne, zimowe - jedyne co mi przychodzi do g艂owy to 艂o偶ysko oporowe, nic innego nie mog艂o chyba powodowa膰 takich opor贸w. Co prawda opor贸wka nie przepuszcza艂a do ty艂u ale w domu, po rozgrzaniu wszystko wr贸ci艂o do normy - mia艂 kto艣 podobn膮 sytuacj臋 ?



#10 OFFLINE   J贸zef Lesniak

J贸zef Lesniak

    J贸zef Le艣niak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 post贸w
  • LokalizacjaS艂ubice
  • Imi臋:J贸zef
  • Nazwisko:Le艣niak

Napisano 13 stycze艅 2013 - 21:11

Tak, to dosc czesto wystepujaca przypadlosc w kolowrotkach Shimano w warunkach temperaturowych okolo zera a szczegolnie gdy niskim temperaturom towarzyszy duza wilgotnosc powietrza.

 

Polecam dokladne czyszczenie lozyska oporowego. Najlepiej rozebrac je na czesci.

Jesli to nie pomoze i nadal na zimnie bedzie przepuszczac pozostaje wymiana oporowki.
Pozdrawiam

 

Guzu

 

W zsadzie zgadzam 艣i臋,ale?

W niskich temperaturach mo偶na wzi膮c czynnik kurczliwo艣膰i materia艂u,ale nie a偶 do tego stopnia aby wystepowa艂a ta dolegliwo艣膰.

Na podstawie mojego doswiadczenia s膮dz臋 偶e przyczyn膮 mo偶e by膰 nadmierne zaoliwienie ko艂owrotka,zar贸wno przez port (nie la膰 tam 偶adnego oleju ),

jak i tez nadmierne oliwienie o艣i g艂贸wnej.

 

Oliwka potem sp艂ywa po gwincie wa艂ka g艂贸wnego i dostaje 艣i臋 na 艂o偶ysko oporowe,tak samo jest z tym s艂ynnym portem.j臋偶eli znajdzie 艣i臋 w obudowie ko艂owrotka zbyt du偶a ilo艣c oleju to rozrzedzi smar kt贸ry przedostanie 艣i臋 poprze偶 艂o偶ysko g艂贸wne bezp艣rednio na 艂o偶ysko oporowe.

 

I teraz bierzemy czynnik kurczliwo艣膰i materia艂u w niskich temp.( mikrony wystarcz膮 ) plus wspomaganie olejowe i efekt mamy murowany.

Ja w swoich kr臋膰kach nigdy nie mam takich problem贸w.a 100% to SHIMANO od Stelli do Twin Pawer (JDM )

 

Ale te uwagi w zasadzie dotycz膮 wszyskich ko艂owrotk贸w nie tylko JDM

 

Pozdrawiam 

J贸zef Lesniak



#11 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 post贸w
  • LokalizacjaW艂oc艂awek

Napisano 13 stycze艅 2013 - 21:17

Panie J贸zefie, a co Pan my艣li o "moim" wy偶ej opisanym przypadku ?



#12 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Gie艂da komercyjna
  • PipPipPip
  • 2149 post贸w
  • LokalizacjaStasz贸w

Napisano 13 stycze艅 2013 - 22:02

Tak, J贸zio spec i z nim trza gada膰 !



#13 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 post贸w
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imi臋:J贸zek

Napisano 14 stycze艅 2013 - 08:35

Panie J贸zefie, a co Pan my艣li o "moim" wy偶ej opisanym przypadku ?

 Rozbierz ko艂owrotek, 艣ci膮g opor贸wk臋, wymyj w benzynie destrakcyjnej i dobrze wysusz, bardzo cienko oliwi膰 wa艂ki.Powinno by膰 ok.

Jak 艂owi艂e艣 przy -7 by艂o du偶e obkurczenie opor贸wki, a jeszcze do tego smar z oliwk膮 i pewniak, 偶e opor贸wka przepu艣ci :)



#14 OFFLINE   J贸zef Lesniak

J贸zef Lesniak

    J贸zef Le艣niak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 post贸w
  • LokalizacjaS艂ubice
  • Imi臋:J贸zef
  • Nazwisko:Le艣niak

Napisano 14 stycze艅 2013 - 11:32

 Rozbierz ko艂owrotek, 艣ci膮g opor贸wk臋, wymyj w benzynie destrakcyjnej i dobrze wysusz, bardzo cienko oliwi膰 wa艂ki.Powinno by膰 ok.

Jak 艂owi艂e艣 przy -7 by艂o du偶e obkurczenie opor贸wki, a jeszcze do tego smar z oliwk膮 i pewniak, 偶e opor贸wka przepu艣ci :)

 

Mr.Jozi zrobi艂 to za mnie i tak nale偶y post臋powa膰 w przypadku k艂opot贸w z 艂ozyskiem oporowym, z tym 偶e, i tu mo偶e by膰 zaskoczenie ja nie aplikuj臋 oliwki

na wa艂eczki 艂o偶yska oporowego ( wypraktykowane od lat i bez k艂opot贸w oboj臋tnie czy temp. w plu艣ie czy w minu艣ie ). Na obudowach 艂o偶yska oporowego jest wyt艂oczony napis" NO GREASE" - tzn.nie smarowa膰 i oliwi膰.

 

Materia艂y tam u偶yte s膮 bardzo wysokiej jako艣膰i i nie ma obawy 偶e co艣 艣i臋 wytrze.K艂opoty zaczynaj膮 艣ie dopiero wtedy kiedy do 艂o偶yska dostanie 艣ie du偶a ilo艣膰 zanieczyszcze艅 i zaczyna 艣i臋 proces "艣膰ierania".

Wa艂eczkom nic szczeg贸lnego 艣i臋 nie stanie za to najcz臋艣ciej wyciera 艣ie pier艣cien oporowy i spr臋偶ynki (same ich konc贸wki ) kt贸re ju偶 z mniejsz膮 si艂膮 dociskaj膮 wa艂eczki.

 

Je偶eli te rady moje i Mr.Joziego Panu nie pomog膮 i usterka b臋dzie nadal wyst臋powa膰 to nale偶a艂oby m艂ynkowi przyjrzec si臋 bli偶ej.

 

 

Pozdrawiam


  • ergie1 lubi to

#15 OFFLINE   Gofer

Gofer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 post贸w
  • Imi臋:Kamil
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 15 stycze艅 2013 - 10:19

Dzi臋ki Panowie za wskaz贸wki, niemniej ko艂owrotek l膮duje u Pana J贸zefa. 

1 lutego drugie otwarcie sezonu, mam nadzieje, 偶e wtedy korba mnie ju偶 nie zawiedzie.



#16 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 post贸w
  • LokalizacjaPruszk贸w Poland Europe Earth
  • Imi臋:S艂awomir

Napisano 18 stycze艅 2013 - 10:50

Witam.

Mam takie pytanko. Czy nie lepiej my膰 艂o偶ysko oporowe w benzynie lakowej? Nie pozostawia osadu(?)  tylko mini t艂usty film, bez por贸wnania cie艅szy ni偶 po oszcz臋dnym nawet smarowani oliwk膮...



#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 stycze艅 2013 - 21:56

Nie wydaje mi si臋. Ten film olejowy bedzi臋 kiepskiej jako艣ci. Ju偶 lepiej ekstrakcyjna i dobrej klasy oliwka. Albo nie oliwi膰, co zamierzam od teraz za rad膮 starszego kolegi czyni膰.



#18 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 964 post贸w
  • LokalizacjaKrak贸w
  • Imi臋:Micha艂
  • Nazwisko:K.

Napisano 19 stycze艅 2013 - 00:06

Odk膮d oliwy nie daj臋, sy膰ko gro i hucy.



#19 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 stycze艅 2013 - 01:07

Ostatnio podla艂em nieco opor贸wk臋 Emblema i potrafi przepu艣ci膰. Od tej pory zakaz.



#20 OFFLINE   J贸zef Lesniak

J贸zef Lesniak

    J贸zef Le艣niak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 post贸w
  • LokalizacjaS艂ubice
  • Imi臋:J贸zef
  • Nazwisko:Le艣niak

Napisano 19 stycze艅 2013 - 11:46

Ostatnio podla艂em nieco opor贸wk臋 Emblema i potrafi przepu艣ci膰. Od tej pory zakaz.

 

Tak,tak Panie Andrzeju,ca艂kowity zakaz oliwienia opor贸wek jak r贸wnie偶 wlewania oliwki przez shimanowski port.

 

Co ciekawe? widzia艂em sporo 艂ozysk oporowych strasznie zaoliwionych,ba na dodatek wysmarowanych i o dziwo 艂o偶yska w tej mazi pracowa艂y poprawnie Zauwa偶alne jest to szczeg贸lnie w starszej, czarnej serii Shimano.

Nowe serie m艂ynk贸w jak gdyby by艂y bardziej wra偶liwe na traktowanie je oliwk膮.

 

Ja w swoich ko艂owrotkach i klient贸w oczywi艣cie nie aplikuje tam oliwki i wszysto cacy od wielu lat.

 

Pozdrawiam







R贸wnie偶 z jednym lub wi臋ksz膮 ilo艣ci膮 s艂贸w kluczowych: serwis, shimano

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych