Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3001 odpowiedzi w tym temacie

#2061 OFFLINE   ZIKU

ZIKU

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaDZIERŻONIÓW
  • Imię:Waldemar

Napisano 20 październik 2020 - 08:49

Witam,

potrzebuje porady chodzi o ciężką pracę kołowrotka TP  C300, Kołowrotek młody wiekiem i stażem, jednak kolega zabrał go do Szwecji. Używał główek w przedziale 20-35 gram, znam ten kołowrotek i był całkowicie sprawny.

Problemem jest ciężko chodząca korbka, kołowrotek kręci płynnie, nic nie ząbkuje, nic nie stuka. Rozebrałem i przesmarowałem kołowrotek ale nic to nie dało.  Zamierzam wymienić łożyska w środku na ezo ale pytanie czy wszystkie ( 2 szt na podporach do korbki 7/11/3 i 7/13/4) i na osi ( 7/13/4 i 5/8/2,5). Czy uważacie że to dobry pomysł?

A może gdzie indziej szukać problemu? łożyska po wyciągnięciu w rękach kręcą bez problemu ale tak małe łożyska pewnie jest trudno zdiagnozować.

z góry dzięki za pomoc, Waldek



#2062 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1182 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 20 październik 2020 - 09:24

Kręci ciężko tylko pod obciążeniem czy cały czas nawet na "sucho"?



#2063 OFFLINE   ZIKU

ZIKU

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaDZIERŻONIÓW
  • Imię:Waldemar

Napisano 20 październik 2020 - 09:53

Cały czas kręci ciężko, nie można go puścić w wolony obrót - korba kręci się max 1,5 obrotu, ale dodam praca oprócz tego jest wzorowa.



#2064 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 20 październik 2020 - 15:49

Moim zdaniem problem nie tkwi w łożyskach... nie był ściągany czasem rotor? Czasami można go w shimano za bardzo dokręcić...



#2065 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 21 październik 2020 - 08:18

Może tak jak kolega piszę rotor za mocno dokręcony , ewentualnie guma uszczelka pod rotorem gdzieś się źle ułożyła i blokuje.Trzeba rozebrać i skręcić jak fabryka.To nie wina łożysk.Nie było ingerencji w dodawanie podkładek pod przekładnie? to też tak działa... Kołowrotek musi mieć swój luz roboczy.Za bardzo spasowany daje powyższy efekt i szybsze zużycie mechanizmów.


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 21 październik 2020 - 08:21


#2066 OFFLINE   ZIKU

ZIKU

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaDZIERŻONIÓW
  • Imię:Waldemar

Napisano 22 październik 2020 - 07:03

Kołowrotek nie był wcześniej rozbierany, po moim rozkręceniu i przesmarowaniu i ponownym skręceniu nic się nie zmieniło, wczoraj jeszcze raz go rozebrałem sprawdzając uszczelkę jest ok. Zamieniłem łożysko z pod kosza na podporę pod korbę i jest nieznaczna poprawa jeśli chodzi o opór korbki (łożysko z pod korby chodzi w palcach z wyraźnym wyczuwalnym chrobotem w odróżnieniu od tego z pod szpuli).

Ktoś coś jeszcze podpowie? Czy możliwe że kolega przeciążając kołowrotek mógł zajechać łożyska lub skrzywić jakąś oś? łowił podbijając główki 20-35 gram plus guma 5 cali.

Noszę się z zamiarem zamówienia łożysk EZO koszt około 70zł tylko czekam jeszcze na waszą koledzy opinię.

serdecznie dziękuję za wskazówki Waldek



#2067 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 22 październik 2020 - 08:17

To wymień te łożyska i będziesz wiedział.C3000 to rozmiar tak naprawdę 2500 (główka 35gram + guma 5" to jakieś 50gram) więc ciut sporo jak na ten młynek.Ale czy od razy by się zajechał...Raczej wątpię w to.Co do skrzywienia osi to tylko podczas upadku więc odpada. Zobacz jeszcze czy wodzik na wormshafcie się blokuje i prosto pracuje.Ściągnij podkładkę na przekładni sprawdź jak pracuje.Jak chcesz możesz podesłać do mnie bądź do innego z kolegów który to sprawdzi:)



#2068 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 22 październik 2020 - 09:23

Jeśli łozysko obraca się z wyczuwalnym "chrobotem" to na pewno jest do wymiany. Powinno się obracać gładziutko, praktycznie bez oporów. Gdyby wodzik się blokował to byłby raczej skokowy opór a nie jednostajne przymulenie... wcześniej pisałeś że "łożyska po wyciągnięciu w rękach kręcą bez problemu"?

Ale zajechać tak kołowrotek (nawet przeciążony)... a szczególnie łożyska... dziwna sprawa.



#2069 OFFLINE   ZIKU

ZIKU

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaDZIERŻONIÓW
  • Imię:Waldemar

Napisano 22 październik 2020 - 10:20

Łożysko podpierające korbę a łożysko z pod szpuli jest takie same i dopiero biorąc oba do ręki wyczuwam niewielkie ząbkowanie, dlatego przełożyłem łożyska miejscami ale to nie dało znaczącej poprawy. Wymiana łożysk to nie problem (cena 1szt EZO to ok 12zł) jednak mi także nie chce się wierzyć że to może być przyczyna dlatego szukam pomocy na forum. i sprawdzam wszystkie wasze sugestie. Pozdrawiam i dziękuję za rady Waldek



#2070 OFFLINE   hamerhed

hamerhed

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów
  • Lokalizacjapoznań/giżycko
  • Imię:arek

Napisano 22 październik 2020 - 11:12

czesc

Sprobuj sprawdzic poszczegolne elementy. Ja bym np. po wyjeciu przekladni zalozyl rotor i sprawdzil jak sie kreci. Jesli ok to zalozyl bym przekladnie, zalozyl rotor delikatnie przykrecil i sprawdzil czy rotor obraca sie tak samo. Jesli jest ok  zalozylbym boczek bez przykrecania albo z bardzo delikatnym skreceniem -> korbka i zobaczyl jak pracuje. To powinno podpowiedziec gdzie moze byc problem. Jak pisali przedmowcy zbyt mocne przykrecenie rotora tez daje takie efekty :) Dlatego warto zrobic zdjecie/zapamietac ustawienie sruby wzgledem charakterystycznych punktow. Tyle ze to najlatwiej sprawdzic.

No i pytanie czy dawales smar na oske czy jest tam olikwa. Czasami mozna sie zdziwic :)

Zastanawiam sie jeszcze czy przypadkiem wormshaft chodzi lekko moze tam jest cos za mocno skrecone?



#2071 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 22 październik 2020 - 11:42

Niby łożyska były ok a jednak nie. Sprawdź jeszcze raz, tylko dokładnie. Może oporówka trzyma? Czysta, umyta? Gdyby był przełącznik od razu można by było sprawdzić. No i smarowanie, co prawda przed chodził ciężko i po też chodzi ale może wtedy trzymało to "uszkodzone" łożysko? Więc różnie może być. Kilka drobnych czynników które nałożył się na siebie.



#2072 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 22 październik 2020 - 13:48

Nie wiem.. ale wg mnie albo jest coś źle złożone albo coś dziwnego...Znam magików którzy sami się zabierali za rozkręcanie,  później dostałem taki kołowrotek źle skręcony o jeden element bądź o jedną podkładkę i kołowrotek już źle pracował. Jak bym dostał z powrotem od kolegi kołowrotek w gorszym stanie jak mu wydałem to bym go nie przyjął...Spoko kolega.A może go utopił gdzieś w solance zalana oporówka ,łożyska.Nie widząc kołowrotka można mnożyć rozwiązania.


  • Andru77 i Bander lubią to

#2073 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 23 październik 2020 - 14:06

A jaki to rocznik tego TP?
Kiedyś miałem na warsztacie vanquisha od kolegi który kręcił tak ciężko. Okazało się że jakiś jego kolega źle poskładał oporówkę. Tzn to był vaniek 12' który żeby dostać się do bebechów, trzeba rozebrać całkowicie oporówkę. Okazało się że na odwrót założył górny dekielek w koszu oporówki. Efekt był taki że kołowrotek kręcił tak jakby go zalano smołą.

#2074 OFFLINE   pachuc

pachuc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaFredericia

Napisano 26 październik 2020 - 20:54

Witam,

 

mam problem ze Stella 4000 fd, kupiłem ją lekko w rozsypce, jako obiekt treningowy i zabijacz wolnego czasu :D, była (w sumie ciągle jest) uszkodzona

 

W końcu jakimś cudem załatwiłem głowne koło przekładni, pinion oraz wolny bieg..

 

przeczyściłem, przesmarowałem.. wszystko śmiga w miarę ok.. do czasu aż założę rotor oraz przykręcę śrubę do piniona... wtedy maszynka chodzi wręcz ciężko... mam taka samą w modelu 3000 i ona śmiga jak masło...

 

Wymieniłem łożyska podparcia głównej przekładni i pinona.. bo akurat je miałem... i dalej to samo....

 

Wychodzi, że śruba rotora za bardzo dociska go i stąd ten opór ... 

 

Miejsca (tzn. gwintu) do przykręcenia rotora jest jakos tak mało w sumie... 

 

Schemat przejrzałem już milion razy chyba.. nic nie powino brakować... 

 

Czytałem teorię na zamorskim forum, że  cześci (a wymieniłem serce :) ) są/ bądź muszą być spasowne oddzielnie..?

 

Czy muszę dołożyć coś przed pinionem na wormshaft...?

 

JAkieś inne cenne wskazówki :) ? (uwaga a propo oporówki z posta powyżej do sprawdzenia, ale jest raczej ok, działa dobrze... friction ring też jest ok)


Użytkownik pachuc edytował ten post 26 październik 2020 - 21:29


#2075 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 październik 2020 - 07:55

Podkładka na pinionie jest?

Zobacz schemat- po powiększeniu pomiędzy 63 a 64 jest podkładka na pinionie.

https://www.plat.co....A4000-02087.pdf


  • golsyl i pachuc lubią to

#2076 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 27 październik 2020 - 10:08

Dokładnie tak jak Józek piszę podkładka pod pinion a ja bym jeszcze sprawdził czy pokrywka metalowa oporówki jest w dobrej orientacji przykręcona. Skręć lekko rotor śrubą kontrującą i sprawdź.Rotor nie może być na opór dokręcony.


  • Jozi i golsyl lubią to

#2077 OFFLINE   pachuc

pachuc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaFredericia

Napisano 27 październik 2020 - 10:43

Podkładki na pinionie nie ma oznaczonej jako numer części  :P  wieć jej tam na pewno nie ma... sprawdze dzisiaj w miarę możliwości.. można uzyć tej z main gear nr 81..? (mam je jako ekstra..)



#2078 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 27 październik 2020 - 10:57

Podkładki na pinionie nie ma oznaczonej jako numer części  :P  wieć jej tam na pewno nie ma... sprawdze dzisiaj w miarę możliwości.. można uzyć tej z main gear nr 81..? (mam je jako ekstra..)

To,że jej nie ma na schemacie nie znaczy,że jej tam nie ma.

Poszukaj sobie w necie filmików ukrainca, na pewno będzie pokazana.


Użytkownik Andru77 edytował ten post 27 październik 2020 - 10:58

  • golsyl lubi to

#2079 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 27 październik 2020 - 11:04

Na 100% jest podkładka pod pinion, praktycznie w shimano w każdym modelu ją znajdziesz jest to część regulacyjna i może jej nie być na schemacie.Podobnie jak podkładek na głównej przekładni na schemacie może być np. 1 szt a w rzeczywistości 2szt. To jest schemat jak składać.


  • golsyl lubi to

#2080 OFFLINE   pachuc

pachuc

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaFredericia

Napisano 27 październik 2020 - 13:36

To,że jej nie ma na schemacie nie znaczy,że jej tam nie ma.

Poszukaj sobie w necie filmików ukrainca, na pewno będzie pokazana.

 

Miałem na myśli, że ja jej tam nie dałem :). Oczywiście, że jest na schemacie - teraz to widze:)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych