Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2994 odpowiedzi w tym temacie

#2261 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 01 lipiec 2021 - 11:30

Możesz rozwinąć. Posiadam w/w zamiennik w TP 15 od ponad roku , odkąd jest włożony wszelkie szumy. piski itd. odeszły do lamusa. Wcześniej dwukrotnie oddawałem kołowrotek na serwis do Shimano ze względu na to iż wprasowane łożysko po krótkim czasie zaczynało szumieć.

 

Pozdrawiam.

Widocznie do TP pasuje. Nie wszędzie jest tak kolorowo.



#2262 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 01 lipiec 2021 - 12:41

Dokładnie chodziło tylko o dopasowanie.


  • Cris83 lubi to

#2263 OFFLINE   woojtek13

woojtek13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów

Napisano 04 lipiec 2021 - 08:48

Ma ktoś pomysł jak bezpiecznie zdejmować taką podkładkę (Rotor Guard), po odkręceniu śrubek. U mnie tak mocno była osadzona na zatrzaskach że ją ułamałem. Występuje w takich modelach jak Stella 4000s/FD, 08 Stella Sw/PG/XD itp.

Numer części na schemacie -> 11658

Załączone pliki


Użytkownik woojtek13 edytował ten post 04 lipiec 2021 - 08:49


#2264 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 17 lipiec 2021 - 15:11

Korzystał ktoś z serwisu sklepu bialaryba.pl?

https://bialaryba.pl...ano-c-1943.html

#2265 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 28 lipiec 2021 - 22:09

Witam.

 

Panowie, czy ktoś z Was zna tajniki wyginania tych podkładek pod pinionem i pod wormshaft'em ?

Drażni mnie szum i lekkie uczucie tarcia w moim '16 Stradic C2500S i '15 Stradic 2500S

Podejrzewam, że pies jest pogrzebany tam...albo w tym, że jeszcze zanim rozkręciłem te kołowrotki w obu przypadkach oś przekładni lata w lewym łożysku jak...tu nie skończę.

Bez problemu można było obrócić bieżnią łożyska bez obrócenia się przekładni.

Wydaje mi się, że nie ma co dawać grubiej podkładek na przekładnie...jedyne co przychodzi mi do głowy to poszukać zestawu podkładek tej samej grubości ale o minimalnie mniejszym otworze wewnętrznym - to dobry pomysł ? Czy lepiej pokombinować z tą podkładką pod pinionem tak żeby nowy punkt zazębienia piniona z przekładnią trochę ten luz skasował ?

 

Na obecną chwilę poskładałem to tak, że kręcą lekko, płynnie (tzn. pełny obrót bez żadnych dziwnych oporów) i na sucho i pod obciążeniem...posuw nie stuka ale mogłoby być troszkę lepiej...szczególnie z tym '15 2500S :)



#2266 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 30 lipiec 2021 - 08:46

Nic nie zmieniaj bo możesz uszkodzić. Jedyne co to może łożysko o którym piszesz ,może nie mieścić się w tolerancji ,przez to przekładnia tak naprawdę z nim się nie obraca. Luz roboczy musi być.A szum jak to szum.Nawet stella potrafi wydawać taki dźwięk. Jak kołowrotek płynnie miękko pracuje nie kombinuj. Ja już miałem kołowrotki na serwisie u siebie co miały podkładki nie tam gdzie trzeba lub nawet brakowało w nich części...


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 30 lipiec 2021 - 08:47

  • Jozi i Andru77 lubią to

#2267 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 02 sierpień 2021 - 16:48

Fakt, łożyska nie podmieniałem na jakiekolwiek "aftermarket" tam siedzą oryginalne S-ARB'y...może to coś z łożyskiem jest nie tak.

 

Jakby to był szum czysto akustyczny...to pies trącał. FL 2500 szumi ale chodzi jak trzeba i nie zaglądam.

Ale tutaj oprócz szumu czuć trochę jakiegoś "szurania" ząbkowanie to, to nie jest a, bardziej "coś" co się kojarzy z tymi dziwnie powyginanymi podkładkami.

 

Na razie połowię z takim ustawieniem jakie jest. Zobaczymy co się będzie działo dalej.



#2268 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 03 sierpień 2021 - 07:50

Mam Fl-a i mój nie szumi kompletnie.(Śmiem twierdzić że stella, którą miałem pracowała głośniej) Z kolei druga stella którą mam pracuje cicho.Więc reguła jest jedna... Nie ma jej po prostu, wszystko zależy od danego egzemplarza. Co do szurania sprawdź czy rotor nie jest zbyt mocno dokręcony przez to powyginane podkładki na pinionie.Ja osobiście nie spotkałem się z taką sytuacją ale myślę że to może być przyczyną.Ewentualnie sprawdź uszczelkę pod rotorem czy dobrze ułożona. Stradic CI4 ma jeszcze jedną przypadłość, taką że dźwięk może wydobywać się z kompozytowych zębatek posuwu. Głównie przy szybkim zakręceniu taki dźwięk powstaje. Z tym nic nie poradzisz już. Nie skręcamy obudowy na siłę tylko z wyczuciem.To ważne gdyż zmieniamy w tym momencie luzy robocze mechanizmów.



#2269 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 03 sierpień 2021 - 10:13

Szumią zwykle łożyska, także nowe-zwłaszcza tańsze...zamiast z tym walczyć toleruje póki szmer nie narasta.

#2270 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 03 sierpień 2021 - 10:41

Ma ktoś pomysł jak bezpiecznie zdejmować taką podkładkę (Rotor Guard), po odkręceniu śrubek. U mnie tak mocno była osadzona na zatrzaskach że ją ułamałem. Występuje w takich modelach jak Stella 4000s/FD, 08 Stella Sw/PG/XD itp.

Numer części na schemacie -> 11658

Zasada jest taka że podważa się takie elementy na wysokości zatrzasków (klipowania) tak, aby nie wyginać ściąganej części. Schodzi ciężej ale nie ma obawy że połamiesz.



#2271 OFFLINE   woojtek13

woojtek13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów

Napisano 05 sierpień 2021 - 19:55

Bander -> Dzięki za wyjaśnienie. Na pewno zapamiętam.


  • Bander lubi to

#2272 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 07 sierpień 2021 - 12:10

Mam Fl-a i mój nie szumi kompletnie.(Śmiem twierdzić że stella, którą miałem pracowała głośniej) Z kolei druga stella którą mam pracuje cicho.Więc reguła jest jedna... Nie ma jej po prostu, wszystko zależy od danego egzemplarza. Co do szurania sprawdź czy rotor nie jest zbyt mocno dokręcony przez to powyginane podkładki na pinionie.Ja osobiście nie spotkałem się z taką sytuacją ale myślę że to może być przyczyną.Ewentualnie sprawdź uszczelkę pod rotorem czy dobrze ułożona. Stradic CI4 ma jeszcze jedną przypadłość, taką że dźwięk może wydobywać się z kompozytowych zębatek posuwu. Głównie przy szybkim zakręceniu taki dźwięk powstaje. Z tym nic nie poradzisz już. Nie skręcamy obudowy na siłę tylko z wyczuciem.To ważne gdyż zmieniamy w tym momencie luzy robocze mechanizmów.

Mój FL 4000 od nowości szumiał, stukał...i telepał szpulą w pewnych okolicznościach.

Rzucałem jakieś 25m gumą Ohio 3" na główce 8g. Głębokość wody może 3m, próbowałem podbić z korby było czuć pracę wodzika posuwu, było widać że szpula jakoś się dziwnie zachowuje...po mocnym zawilgoceniu kołowrotka było tylko gorzej.

Rozebrałem i cóż ujrzałem ? Oliwka na osi szpuli wymieszana w wodą, ślady tarcia na osi, tulejka wewnątrz nakrętki rotora też wydaje się mieć jakieś ślady tarcia, na prowadnicy posuwu było czarne błoto i ślady tarcia.

Poskładałem po swojemu, tulejki zamieniłem na łożyska - trochę lepiej ale dalej jest ten cholerny stuk przy próbie szybszego startu (takiego, jakbym chciał szybko skasować luz plecionki)

 

Zamówiłem te części nowe - na tulejkę nakrętki rotora i prowadnicę czekałem rok :D Wolnym czasem wymienię to i zobaczymy czy coś to da...

 

Mój FL 2500 ? Nie mam do czego się przyczepić...to, że trochę szumi na sucho, czasami troszkę pod obciążeniem ? To betka, na taką robotę jaką robi nie mam mu nic do zarzucenia. Czy prowadzę nim gumę czy cykadę 2.5 - 5g czy woblera sandaczowego 8cm pracuje lekko i płynnie.

Tylko jak mi guma 8cm na główce 14g wpadnie w za duży uciąg wody to czasem stuknie (wtedy chyba ta podkładka pod pinionem odbija sobie)

Na wodzie stojącej czy mniejszym uciągu taką gumę obsługuje na luzie i to czasem zupełnie bezgłośnie.

 

Kumpel kupił FL'a 4000 MHG i ma podobnie...4000 są jakoś gorzej poskładane.

FL...cóż, kultura pracy taka sobie ale pary nie można mu odmówić, tej trochę ma... :)

 

A tymi Stradic'ami zajmę się później...na razie w przerwach od ulew łowię ;)



#2273 OFFLINE   drateffka83

drateffka83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaPuławy
  • Imię:Piotr

Napisano 09 sierpień 2021 - 20:03

Witam.
Kto się podejmie przesmarowania Shimano SuperX 3000GTM HS i ewentualnie wymieni tulejki na łożyska?
Pzdr.

#2274 OFFLINE   1958

1958

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów

Napisano 10 sierpień 2021 - 07:24

Mój FL 4000 od nowości szumiał, stukał...i telepał szpulą w pewnych okolicznościach.

Rzucałem jakieś 25m gumą Ohio 3" na główce 8g. Głębokość wody może 3m, próbowałem podbić z korby było czuć pracę wodzika posuwu, było widać że szpula jakoś się dziwnie zachowuje...po mocnym zawilgoceniu kołowrotka było tylko gorzej.

Rozebrałem i cóż ujrzałem ? Oliwka na osi szpuli wymieszana w wodą, ślady tarcia na osi, tulejka wewnątrz nakrętki rotora też wydaje się mieć jakieś ślady tarcia, na prowadnicy posuwu było czarne błoto i ślady tarcia.

Poskładałem po swojemu, tulejki zamieniłem na łożyska - trochę lepiej ale dalej jest ten cholerny stuk przy próbie szybszego startu (takiego, jakbym chciał szybko skasować luz plecionki)

 

Zamówiłem te części nowe - na tulejkę nakrętki rotora i prowadnicę czekałem rok :D Wolnym czasem wymienię to i zobaczymy czy coś to da...

 

Mój FL 2500 ? Nie mam do czego się przyczepić...to, że trochę szumi na sucho, czasami troszkę pod obciążeniem ? To betka, na taką robotę jaką robi nie mam mu nic do zarzucenia. Czy prowadzę nim gumę czy cykadę 2.5 - 5g czy woblera sandaczowego 8cm pracuje lekko i płynnie.

Tylko jak mi guma 8cm na główce 14g wpadnie w za duży uciąg wody to czasem stuknie (wtedy chyba ta podkładka pod pinionem odbija sobie)

Na wodzie stojącej czy mniejszym uciągu taką gumę obsługuje na luzie i to czasem zupełnie bezgłośnie.

 

Kumpel kupił FL'a 4000 MHG i ma podobnie...4000 są jakoś gorzej poskładane.

FL...cóż, kultura pracy taka sobie ale pary nie można mu odmówić, tej trochę ma... :)

 

A tymi Stradic'ami zajmę się później...na razie w przerwach od ulew łowię ;)



#2275 OFFLINE   1958

1958

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów

Napisano 10 sierpień 2021 - 07:35

Witam jesteś jedyny ,któremu sprzedali kołowrotek z czarnym błotem w środku.Swojemu FL 2500 dołożyłem łożysko pod szpule i z łożyskowaną szpula od stelli działa troche lepiej.



#2276 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 14 sierpień 2021 - 10:31

A skąd wiesz co jest w tysiącach kołowrotków sprzedanych na terenie Polski...? Chociażby samej Polski...?

Piszę  o tym, co znalazłem w Stradic'u FL 4000 po jego zawilgoceniu...

 

Co do swojego FL'a 2500 nie mam zastrzeżeń.

 

"Ja się ogromnie cieszę" że Twój FL 2500 pracuje lepiej po tych modach. Może cięższa szpula dociąża posuw i stąd Twoje odczucia.

Co niestety nie zmienia moich doświadczeń z serią Stradic FL.



#2277 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 17 sierpień 2021 - 10:47

Nowy stradic ci4 4000fd spasowany bdb pod obciążeniem bajka na sucho leciutko ale czuć żeby najbardziej w jednym miejscu i w momencie kiedy szybko zakręcę korba jak do podbicia i moment kiedy wychamowuje odznacza się zębami. Odsyłać na reklamacje smarować. Nie wiem

#2278 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 sierpień 2021 - 10:58

Pińcet razy było. Łowić albo jeśli jest na gwarancji to reklamować i po zabiegu. Na pewno chodzi lepiej aniżeli zaubery, a jak za mało masła to chyba musisz Stelle poznać B)



#2279 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 17 sierpień 2021 - 13:35

Wszystko jasne. Reklamowac , znam te młynki i jest wyjątkowo nie hallo

#2280 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2261 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 17 sierpień 2021 - 20:10

Chyba tylko idiota uzna Ci tą reklamację.
Sam napisałeś że pod obciążeniem "bajka". Kołowrotki tworzy się z myślą że będą pracowały pod obciążeniem a nie w fotelu. Chyba że coś mi umknęło? :-)
Widać że raczej nie znasz "tych młynków".
Nawet w Stelli jak zajeb.... w korbę to się zęby odezwą.
Napierdzielasz w korbę jak głupi i tyle. Nigdy nie będziesz w stanie tak podbić z korby nad wodą jak machnąć nią na sucho.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych