Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wydzielone z Pstrągi 2018


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
126 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 19 luty 2018 - 09:34

Co poniektórym "trybunom ludowym" sugerowałbym wyjąć głowę z d...

 

W pięciomilionowej Finlandii, gdzie za 50 Euro rocznej opłaty można spinningować w niezliczonych jeziorach, na każdą wodę płynącą z pstrągami są oddzielne opłaty (rzędu 5-10 Euro dniówka); co więcej, na połów pstrąga potokowego jest częściowe "moratorium", dzikie ryby są pod całkowitą ochroną na południu kraju.

 

Nieszczęściem tych dzielnych ryb jest bowiem, że mają smaczne mięso, o stosunkowo wysokiej cenie rynkowej. Jedyną zaś dla nich szansą koszty wędkowania, które wyeliminują takich – wyjątkowo licznych w Polsce – którym wszystko musi się "opłacać".

 

Wy tymczasem życzycie sobie w czterdziestomilionowym kraju "pstrągów dla mas". Bo elektryfikacja całego kraju już odhaczona...

 

No to macie. "Skumbrie w tomacie, pstrąg".



#42 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 luty 2018 - 09:36

Fajny temat...

Gdzieś w tym wszystkim umknął tylko ekosystem...

Uregulować rzeki (bedzie mozna wygodnie spacerowac i łowić z brzegu nawet z dzieckiem na wózku), podzielic zaporami na odcinki z monitoringiem rybostanu, najlepiej bez przepławek by ryby nie mogły emigrować, a jednoczesnie by zapewnic w miarę stały poziom wody.

Napierdzielic selekta i ścisle kontorlować presję wydzielając limity dzienne z zapisami na konkretne sektory.

Dowalić tęczaka dużego, triploida z mozliwością odpłatnego zabrania....

 

 

 

uuups... Zrobiły się z tego stawy chodowlane...



#43 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 19 luty 2018 - 09:46

Panowie alternatywa jest prosta jeśli przeszkadza wam presja nad woda to , przestańcie nad nią jeździć presja bedzie mniejsza .
A hasła typu podnieść opłaty o x procent aby najlepsze odcinki były tylko dla wybranych , zostawię bez komentarza , bo tylko bluzgi cisną sie na język na temat " elity "
Ale jak to napisał kolega Sławek " fortuna kołem sie toczy " .

To właśnie robię, bo uważam że uganianie się za okazem który ma 40cm jest dla mnie żałosne. Wiadomo, klimat pstrągowych podchodów i świeże powietrze są ważne, ale żeby to docenić nie muszę być wędkarzem.

A idąc Twoim tokiem rozumowania to ja bym zabrał ludziom wszystkim luksusowe  samochody i kazał  jeździć fiatem, powyrzucał z dużych mieszkań i dał 2 pokoje 40m w wielkiej płycie. Po co ludziom te bogactwa i fanaberie, niech wszyscy mają tak samo ujowo żeby nie kłuło w oczy tych co nie mają. Byle jakość też jest fajna. Ten system już był i się nie sprawdził.



#44 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 luty 2018 - 09:47

A ja co poniektórym sugeruję przeczytanie całego wątku, a nie odnoszenie się do pojedyńczych wpisów. Ps. W Finlandii roczna opłata 50 ojro i w Polsce również 50 przy kosmicznej wręcz różnicy w zarobkach. I to na chwilę obecną tyle.

#45 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 luty 2018 - 09:58

A ja co poniektórym sugeruję przeczytanie całego wątku, a nie odnoszenie się do pojedyńczych wpisów. Ps. W Finlandii roczna opłata 50 ojro i w Polsce również 50 przy kosmicznej wręcz różnicy w zarobkach. I to na chwilę obecną tyle.

 

Zadne oplaty / regulacje / zarobki nie dalyby tyle polskim wodom, co ograniczenie populacji tego najbardziej cudownego Kraju do poziomu finskiego.

 

Niestety...


Użytkownik Guzu edytował ten post 19 luty 2018 - 09:58


#46 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 19 luty 2018 - 10:00

A ja co poniektórym sugeruję przeczytanie całego wątku, a nie odnoszenie się do pojedyńczych wpisów. Ps. W Finlandii roczna opłata 50 ojro i w Polsce również 50 przy kosmicznej wręcz różnicy w zarobkach. I to na chwilę obecną tyle.

Zły przykład, tam jest mniejsze zaludnienie, więcej wody, mniejsza presja i dorybianie selektami które można brać,a dzikuny się wypuszcza. Dla tego ryby są i będą.


  • Guzu lubi to

#47 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 luty 2018 - 10:07

Zadne oplaty / regulacje / zarobki nie dalyby tyle polskim wodom, co ograniczenie populacji tego najbardziej cudownego Kraju do poziomu finskiego.

 

Niestety...

 

Daniel nie mam pojęcia dlaczego tak myślisz, ale to jest NIE DO PRZYJĘCIA !!!



#48 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 luty 2018 - 10:13

Zły przykład, tam jest mniejsze zaludnienie, więcej wody, mniejsza presja i dorybianie selektami które można brać,a dzikuny się wypuszcza. Dla tego ryby są i będą.

 

Do końca zły chyba nie jest ... Mniej ludzi to też mniej wpłat do tamtejszego pzw. Wody więcej zgadzam się, ale tam zarybiają jak piszesz, a u nas ? Może by się pokusić o porównanie jak wyglądają zarybienia przy takich samych opłatach rocznych za wędkowanie ? Największym problemem u nas jest fakt, że "rybka wzięta dla kotka czy pieska to tyle nic ..." czyli wciąż trzeba edukować i niestety, ale karać też tych, którzy tego nie rozumieją.


Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 19 luty 2018 - 10:17

  • venom_666 lubi to

#49 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 19 luty 2018 - 10:24

Też nie trafiłeś, tam zarybienia są wsparciem dla naturalnej populacji ryb które są chronione. Wychodzą z założenia że wędkarze mają prawo zabrać rybę na kolację ale tylko selekta. Tak naprawdę zarybienia w tej postaci jak u nas bardzo mało dają, a wręcz szkodzą i są mydleniem oczu dla wędkarzy że pzw robi coś pożytecznego. W Holandii nie prowadzi się żadnych zarybień i ryby są, opłaty również są małe, ale nie można tego przełożyć na nasz kraj przez zupełnie inną mentalność ludzi. Inna sprawa że przy tym stanie rybności wód jaka jest u nas zarybienia jeszcze pozwalają na złowienie czegokolwiek, ale rzeczywistość mogłaby być zupełnie inna. U nas na większości wod nie ma stada podstawowego które tarło by się naturalnie i utrzymywało populację na zrównoważonym poziomie. Zarybienie powinno pokrywać jedynie odchylenia od normy a nie być lekiem na wszelkie zło.


Użytkownik wujek edytował ten post 19 luty 2018 - 10:26


#50 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1898 postów
  • Imię:Robert

Napisano 19 luty 2018 - 10:43

Kolejna dyskusja na podobne tematy - co zrobić aby ...

Ja uważam , że na to jest tylko jedna metoda -zacząć wszystko od siebie  

Zauważcie ilu spośród tutaj zaglądających upiera się , że jak mu przepisy pozwalają to może ,,rybkę" zabrać , przecież nic się nie stanie.

Ilość wędkarzy razy ta ,,rybka" razy dni spędzone nad wodą - ma odpowiedź dlaczego wraca o kiju coraz częściej .

Polskie przekonanie , a wręcz konieczność tzw. odrobienia karty , to już inny temat .

Nie chodzę nad wodę z innymi wędkarzami , którzy zabierają ryby  - to ja .



#51 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2648 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 19 luty 2018 - 11:45

To jak wytłumaczyć rybność wód tam gdzie ryby są zabierane? Niemcy, Norwegia...

#52 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 19 luty 2018 - 12:21

Zadne oplaty / regulacje / zarobki nie dalyby tyle polskim wodom, co ograniczenie populacji tego najbardziej cudownego Kraju do poziomu finskiego.
 
Niestety...


A jednak to prawda, że wszystkiemu winni cykliści i wędkarze. Teraz rozumiem skąd te podziały na prawdziwych Polaków i pozostałych. Nie mniej odważny chłop z Ciebie, ja bym się zastanowił. Wiesz teraz jest moda na wizyty smutnych panów o godz. 6:00.

#53 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 luty 2018 - 12:22

To jak wytłumaczyć rybność wód tam gdzie ryby są zabierane? Niemcy, Norwegia...


Nie wiem jaka jest dostępność wod pstrągowych w całych Niemczech.
To duży kraj.
Ale te wody, o których słyszałem , w regionach, gdzie bywam i mam znajomych, to można o nich wiele powiedzieć...ale nie to, że są dostępne.
Wogole.
Wiele wogole jest prywatnych i nie ma możliwości uzyskania licencji.

#54 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 luty 2018 - 12:23

A jednak to prawda, że wszystkiemu winni cykliści i wędkarze. Teraz rozumiem skąd te podziały na prawdziwych Polaków i pozostałych. Nie mniej odważny chłop z Ciebie, ja bym się zastanowił. Wiesz teraz jest moda na wizyty smutnych panów o godz. 6:00.


Dziekuje za ostrzeżenie.
Będę się miał na baczności :o

#55 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 19 luty 2018 - 12:24

proponuję zmienić temat główny na jakiś inny, bo "wydzielone z pstrągi 2018" to nie do końca wiadomo o co chodzi. Bardziej pasuje coś w stylu dyskusja o pstrągach lub coś w ten deseń


  • Guzu lubi to

#56 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 19 luty 2018 - 12:25

proponuję zmienić temat główny na jakiś inny, bo "wydzielone z pstrągi 2018" to nie do końca wiadomo o co chodzi. Bardziej pasuje coś w stylu dyskusja o pstrągach lub coś w ten deseń


Albo " dyskusja o tym dlaczego jest jak jest, skoro nikomu nie jest dobrze, tak jak jest " ;)

#57 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5790 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 19 luty 2018 - 12:31

Albo dyskusja o tym żeby było za darmo, dużo i dla wszystkich i nic nie robić :)



#58 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 luty 2018 - 12:32

Ale te wody, o których słyszałem , w regionach, gdzie bywam i mam znajomych, to można o nich wiele powiedzieć...ale nie to, że są dostępne.
Wogole.
Wiele wogole jest prywatnych i nie ma możliwości uzyskania licencji.

 

Opowiadaj, chętnie posłucham co i za ile i dlaczego, aż tyle. Przecież to ma cenę według tego co jest pisane w tym wątku ...



#59 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 luty 2018 - 12:34

Albo dyskusja o tym żeby było za darmo, dużo i dla wszystkich i nic nie robić :)

 

Już pisałem 50 ojro i u nas i u Finlandii. To za jakie darmo ? O czym Ty piszesz ?



#60 OFFLINE   theslut

theslut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów

Napisano 19 luty 2018 - 13:06

Albo dyskusja o tym żeby było za darmo, dużo i dla wszystkich i nic nie robić :)

Chcesz za darmo i dużo, mówisz, masz. Co prawda rzecz dotyczy ogółu ryb wg rejestrów połowów w 2015 okręg PZW Katowice

Załączony plik  2018-02-19 12.55.25.jpg   60,46 KB   6 Ilość pobrań

luknij na sześć a nawet 7 ostatnich wierszy. Tak to tylko w PZW mają ponad 200 kg ryby rocznie na łeb za jedyne 200 PLN pewnie nawet nie, ale niech stracę. Gdzie tak będą mieli?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych