Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akwarystyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
434 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 07 marzec 2018 - 18:57

Nie wiem skąd bierze się o nich taka opinia ale wg mojej są to towarzyskie ryby bez agresji zarówno wewnętrznogatunkowej ani zewnętrzno. Z dużymi gatunakmi takimi jak Boesemani czy Trifasciata nie da się trzymac małych z rodziny Pseudomugil i innych ponieważ te mniejsze przegrają konkurencję pokarmową i tyle. 

W dużych zbiornikach powiedzmy min 500 litrów można duże gatunki wypełnić popularną średniej wielkości Neonową.

Podstawa to spora nad filtracja oraz częte podmiany wody zapewniające dobra wodę o niskich zawartościach NO3.

W innych warunkach ryby nie urosną i nie wybarwią się należycie.

 

Ogólnie przyjmuje się, że dobieramy ryby względem temperamentu.

Na upartego można wszystko pogodzić aczkolwiek tylko w dużych zbiornikach.

Dzięki za garść informacji. O neonach nie wspomniałem ale obowiązkowo uzupełniały by u mnie całość, duża ławica przy odpowiednio doświetlonym zbiorniku wygląda przepięknie.

Natomiast patrząc na Twoje podwodne aranżacje jestem pełen podziwu, widać ile pracy i zaangażowania w nie Włożyłeś ;)


Użytkownik Piotr Gołąb edytował ten post 07 marzec 2018 - 18:57

  • sucks_one lubi to

#42 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 08 marzec 2018 - 12:26

Miałem kiedyś akwarium z jednym bokiem w oranżerii i patrząc od tamtej strony kiedy promienie słoneczne dosyć mocno świeciły Neonowe pokazywały super opal w kolorze niebieskim. Światło boczne jeśli to tylko możliwe jest obowiązkowe z większością tęczanek.

 

Dzięki za miłe słowa.... przy mocnym zaangażowaniu nie odczuwa się ilości pracy jaką się wkłada :)


  • Piotr Gołąb lubi to

#43 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 marzec 2018 - 17:16

 

Dzięki za miłe słowa.... przy mocnym zaangażowaniu nie odczuwa się ilości pracy jaką się wkłada :)

To fakt, tym bardziej kiedy finalnie uzyskujemy taki efekt ;)

Tak sobie czytam, przeglądam i czuję,że wsiąkam w temat na dobre ....  :wub:



#44 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 08 marzec 2018 - 18:10

To fakt, tym bardziej kiedy finalnie uzyskujemy taki efekt ;)
Tak sobie czytam, przeglądam i czuję,że wsiąkam w temat na dobre .... :wub:


Piotr czasu Ci braknie na wędkowanie, nie mówiąc o struganiu... A wtedy byłaby to strata niepowetowana....
  • Piotr Gołąb lubi to

#45 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1450 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 08 marzec 2018 - 21:02

W tym momencie i tak nic nie podziałam, ale jeśli plany się powiodą to maksymalnie w przyszłym roku urządzę jakiś podwodny świat.

Najbardziej praco i czasochłonne są początki i urządzanie od podstaw, później to już raczej z górki; choć faktycznie jak każda "zajawka" jakiś czas pożre :)

 

 



#46 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 09 marzec 2018 - 09:04

Przerabiałem różne bańki . Wiadomo ... co kto lubi. Aktualnie nie mam żadnej ale jeśli będę coś stawiał w przyszłości to będzie to coś co wymaga jak najmniejszego wkładu w pielęgnację i uprawę roślin. Zmęczyła mnie wystarczająco ciągła walka z nawożeniem i uzyskaniem optymalnych dla roślin parametrów. RYUBOKU lub MIZUBE te style najbardziej mi odpowiadają. Głównym motywem są skały i korzenie. Rośliny mają być tylko dodatkiem. Anubiasy, microsoria i kilka innych prostych roślin może dać spektakularny efekt. Bez Co2 i zbędnych bajerów. Wystarczy dobre szkło OptiWhite jakieś porządne LEDY i ogień !

 

Załączone pliki


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 09 marzec 2018 - 09:16


#47 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2018 - 09:25

Mało roboty to jest przy takim akwarium.
Taki efekt chce uzyskać i obsługa max 2h w miesiącu ;) jeszcze z tydzień dwa i powinno się udać

Załączone pliki


Użytkownik shavt edytował ten post 09 marzec 2018 - 09:27


#48 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 09 marzec 2018 - 09:28

Robert będziesz miał problemy z akwarium z porządnym światłem bez CO2. Według mojej opinii jeśli chcesz mało czasu poświęcać musisz mieć stosunkowo mało światła aby dodatkowa suplementacja CO2 nie była konieczna. W takim systemie zbędnym bajerem będzie OW bo po cholerę skoro mało światła ?

I tak można deklinować w nieskończoność.

Wg mnie CO2 zawsze jest wskazane jeśli chcesz mieć rośliny nawet mało wymagające z niewielkim tempem wzrostu. Kwaśna woda służy nie tylko florze ale i faunie (oczywiście z kilkoma wyjątkami).



#49 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 09 marzec 2018 - 09:28

Wiem, miałem Malawi ... faktycznie mozna tylko siedzić i patrzeć. Ja natomiast chcę wrócić do korzeni. Importowane mieczyki, najmniejsze pielęgniczki i kirysy ...


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 09 marzec 2018 - 09:29


#50 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 09 marzec 2018 - 09:30

Robert będziesz miał problemy z akwarium z porządnym światłem bez CO2. Według mojej opinii jeśli chcesz mało czasu poświęcać musisz mieć stosunkowo mało światła aby dodatkowa suplementacja CO2 nie była konieczna. W takim systemie zbędnym bajerem będzie OW bo po cholerę skoro mało światła ?

I tak można deklinować w nieskończoność.

Wg mnie CO2 zawsze jest wskazane jeśli chcesz mieć rośliny nawet mało wymagające z niewielkim tempem wzrostu. Kwaśna woda służy nie tylko florze ale i faunie (oczywiście z kilkoma wyjątkami).

Uprawiałem microsoria, kryptokoryny i anubiasy od 13 roku życia jeszcze na zwykłych żarówkach, potem świetlówkach itd. Akurat z tymi gatunkami nie miałem nigdy problemu, nawet nie nawoziłem.



#51 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 09 marzec 2018 - 09:30

Bartek uwierz mi że takie akwarium jak pokazałeś jest ciężkie do utrzymania w higienie ze zdjęcia. Akwarium roślinne odpowiednio prowadzone zdejmuje z opiekuna ciężar higieny w dużej mierze. Glon to też roślina  :) 



#52 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 09 marzec 2018 - 09:32

Uprawiałem microsoria, kryptokoryny i anubiasy od 13 roku życia jeszcze na zwykłych żarówkach, potem świetlówkach itd. Akurat z tymi gatunkami nie miałem nigdy problemu, nawet nie nawoziłem.

Robert nie napisałem że się nie da, napisałem, że na dwutlenku są ładniejsze i lepiej fotosyntezują. Więcej tlenu w wodzie to więcej życia.



#53 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 09 marzec 2018 - 09:33

Pewnie, że tak. Zawsze na początek jeszcze można startować z EasyCarbo ... to ma być lowtech z dobrymi LEDami ;)


  • sucks_one lubi to

#54 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2018 - 10:18

Bartek uwierz mi że takie akwarium jak pokazałeś jest ciężkie do utrzymania w higienie ze zdjęcia. Akwarium roślinne odpowiednio prowadzone zdejmuje z opiekuna ciężar higieny w dużej mierze. Glon to też roślina :)

Mam filtrację opartą na pompie 3000l/h co w 240l zrobi porządek. Kwestia czyszczenia korpusów mechanicznych raz na miesiąc i szyby. Nie planuje przerabienia, będzie naturalnie.
Podmiany wody bardzo rzadko bo zastosuje żywicę do pochłaniania NO3.

Użytkownik shavt edytował ten post 09 marzec 2018 - 10:42


#55 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 09 marzec 2018 - 10:32

Zwrócił bym uwagę na powód z jakiego robi się podmiany wody. NO3 musi być naprawdę w wysokich stężeniach aby zagrażało zdrowiu ryb a co z resztą związków wynikających z procesów rozkładu? 

Kiedyś (zapewne i teraz również) był powtarzany mem o przyczynie karłowacenia ryb akwariowych. Większość jednogłośnie twierdziła, że główną przyczyna jest wielkość zbiornika. Można uznać to za półprawdę ponieważ wielkość akwarium jest tylko czynnikiem pośrednim.

W 100% czynnikiem silnie redukującym procesy metaboliczne i budulcowe u ryb jest jakość wody czyli śladowe ilości w niej zawarte substancji redukujących właśnie te procesy.

Możesz pielęgnować dwie dorosłe pielęgnice pawiookie w 100 litrach i jeśli będą miały odpowiedniej jakości wodę to urosną do tych samych rozmiarów jak w basenie 10m3.

Reasumując: założenie Twoje powodować będzie złe samopoczucie ryb co jest nie najlepszym pomysłem. Proponuję poczytać o cyklu azotowym i związkach chemicznych które towarzyszą.


  • Marcyś i chlodnica lubią to

#56 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 09 marzec 2018 - 10:46

Ok ja się mogę nie znać.
Ale powiedz to osobom z forum malawi które od pół roku nie robią podmian wody, hodują pyszczaki od 20lat i twierdzą że wszystko jest ok, a są to osoby wysoce wrażliwe na cokolwiek co mogłoby niesprzyjac hodowli ich ulubionych ryb.
U mnie życie zweryfikuje

#57 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 09 marzec 2018 - 10:47

U mnie podmiany raz w msc przy Saulosi zdecydowanie stymulowały tarło. Podmiana ok 20%. Podmiany robiłem tylko dlatego ,że zachciało mi się wpuścić tam kilka zbrojników albino. Jak wiadomo zbrojniki to paradoksalnie jedne z najbardziej brudzących ryb ze względu na swoją szybką przemianę materii. Na białym piaseczku kwarcowym i filtrze wew. ich odchody mocno rzucały się w oczy. Zbrojników wyłapać nie mogłem przez Machu Picchu, które misternie wzniosłem z łupka filitowego ;)


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 09 marzec 2018 - 10:49

  • Marcyś lubi to

#58 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 09 marzec 2018 - 11:06

Ok ja się mogę nie znać.
Ale powiedz to osobom z forum malawi które od pół roku nie robią podmian wody, hodują pyszczaki od 20lat i twierdzą że wszystko jest ok, a są to osoby wysoce wrażliwe na cokolwiek co mogłoby niesprzyjac hodowli ich ulubionych ryb.
U mnie życie zweryfikuje

Skoro zadowala ich tylko zachowanie przy życiu ich  ryb to ok ale to jest podobna historia jak z karpiami w marketach przed świętami. Ryby głosu nie mają :)

Robert masz rację ....przy okresowej podmianie w wielu przypadkach jest to czynnik stymulujący tarło. Spróbuj robić co tydzień podmianę 50% a najlepiej zmajstruj system automatycznej podmiany i niech się robi codziennie w odpowiedniej ilości to przekonasz się o czym piszę.

Wiele osób ma wielki problem z utrzymaniem czystości w zbiorniku przez zaniedbanie elementarnych czynności.


  • Rodu lubi to

#59 OFFLINE   Marcyś

Marcyś

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 09 marzec 2018 - 11:13

Tomek, bardzo dobrze się Ciebie czyta. Może  w wolnej chwili rozwiniesz wątki i poradzisz :)



#60 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 879 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 09 marzec 2018 - 11:48

Tomek, bardzo dobrze się Ciebie czyta. Może  w wolnej chwili rozwiniesz wątki i poradzisz :)

Pewnie tylko jakie wątki mam rozwinąć ?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych