Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Morska 11 lub 12


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 18 luty 2019 - 15:28

Po prostu są ryby muchowe, tzn reagujące dobrze i w większości warunków na muchę (np. łososie) i ryby, które da się złowić na muchę ale wymaga to specyficznego podejścia / techniki / warunków / szczęśliwego zbiegu okoliczności (np. sumy). 

 

Może nie warto ciągnąć tego OT ale są jeszcze warunki muchowe i niemuchowe. A jak się jedzie ileś tysięcy km na wyprawę życia to powinno się być przygotowanym na to drugie. Wspomniany kumpel trafił na Syberii dwa razy na tak wysoką wodę, że na muchę po prostu nie dało się łowić, podczas gdy na ciężki spinning tak. Raz z kolei było tak zimno, że o ile spinningowanie jeszcze jakoś działało to łowienie muchówką było tylko walką z lodem. Za każdym razem płacąc naprawdę niemałe pieniądze i ponosząc trudy podróży i życia w spartańskich warunkach kumpel jedynie oglądał piękne ryby złowione przez spinningistów.

Pomimo tego, że łowię prawie wyłącznie na muchę na taką eskapadę zawsze wziąłbym awaryjny spinning bo bywa, że skala trudności przekracza możliwości fly fishingu.  



#42 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 26 luty 2019 - 18:45

Ponieważ temat morskiego fly fishingu zrobił się ostatnio popularny, pomyślałem, że skopiuję tutaj parę wrażeń z użytkowania loopa flatsmanna 12wt w bezpośrednim porównaniu do dwóch innych 12tek, które przywiózł kolega, i mogłem je przetestować.

Używałem flatsmana 12wt ze standardowym gripem, rezerwowego, bo mój xgrip w wyniku pomyłki sprzedającego nie doszedł na czas. Bazą do porównania były 12tki kolegów: TFO TiCrX oraz Scott Meridian, czyli budżet i high end. Loop, bez niespodzianki, uplasował się pomiędzy nimi, ale zdecydowanie bliżej Scotta niż TFO. Niewiele, acz zauważalnie cięższy od Scotta, i zdecydowanie wolniejszy. Dopóki solidnie nie powiało, mniejsza dynamika nie przeszkadzała. W ostrej bryzie meridian dawał przewagę. TFO ciężki i pałowaty, jak z innej epoki przy dwóch pozostałych. Blank mięsny do przesady, chyba nie do złamania, ale co z tego jak ręką odpada. W loopie tez wyczuwa się grubość ścianki, Scott najbardziej suchy, czuć mało żywicy, dużo węgla.
Podsumowując, biorąc pod uwagę ze na wyprzedażach można teraz znaleźć flatsmanny za mniej niż 300 USD lepszego morskiego patyka ciężko znaleźć. Zwłaszcza, że meridian to wydatek ponad 800 usd, to za różnice możemy sobie sprawić młynek który nas nie zawiedzie w chwili próby. ..np hatcha pierwszej generacji...

#43 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 08 marzec 2019 - 10:19

Miał ktoś może do czynnienia z tym kijem Airflo Bluetooth NanTec Saltwater & Predator 9 ft w klasie 11-12, pod jakim linkami to chodzi ?



#44 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 10 marzec 2019 - 18:21

Ponieważ temat morskiego fly fishingu zrobił się ostatnio popularny, pomyślałem, że skopiuję tutaj parę wrażeń z użytkowania loopa flatsmanna 12wt w bezpośrednim porównaniu do dwóch innych 12tek, które przywiózł kolega, i mogłem je przetestować.

Używałem flatsmana 12wt ze standardowym gripem, rezerwowego, bo mój xgrip w wyniku pomyłki sprzedającego nie doszedł na czas. Bazą do porównania były 12tki kolegów: TFO TiCrX oraz Scott Meridian, czyli budżet i high end. Loop, bez niespodzianki, uplasował się pomiędzy nimi, ale zdecydowanie bliżej Scotta niż TFO. Niewiele, acz zauważalnie cięższy od Scotta, i zdecydowanie wolniejszy. Dopóki solidnie nie powiało, mniejsza dynamika nie przeszkadzała. W ostrej bryzie meridian dawał przewagę. TFO ciężki i pałowaty, jak z innej epoki przy dwóch pozostałych. Blank mięsny do przesady, chyba nie do złamania, ale co z tego jak ręką odpada. W loopie tez wyczuwa się grubość ścianki, Scott najbardziej suchy, czuć mało żywicy, dużo węgla.
Podsumowując, biorąc pod uwagę ze na wyprzedażach można teraz znaleźć flatsmanny za mniej niż 300 USD lepszego morskiego patyka ciężko znaleźć. Zwłaszcza, że meridian to wydatek ponad 800 usd, to za różnice możemy sobie sprawić młynek który nas nie zawiedzie w chwili próby. ..np hatcha pierwszej generacji...

 

 

Tak jest - w samo sedno, i choć to ja jestem właścicielem opisanego przez Maćka Meridiana to przyznać trzeba, że Loop za 300 USD jest ofertą bezkonkurencyjną! Dodać warto, że TFO TiCRX #12 a TFO TiCRX #10 to jakby 2-a różne kije - 12tka faktycznie pałowata ale za to #10tka jest kijem bardzo udanym, który wyholował sporo ryb.

Pozdrawiam

Tomek

 



#45 OFFLINE   Maciek Gorecki

Maciek Gorecki

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 kwiecień 2019 - 08:10

Jeśli Pana znajomy zaprasza na Floryde do USA na tarpony to nawet okiem nie mrugac tylko lecieć trzeba.

Nie wiem co to znaczy "znajomy guide" i co "zaprasza" ale taka przyjemnosc na FL to 700-800 dolarów dniówka.

KIj i kołowortek nie jest tu problemem, dodatek do innych kosztów na ogół.. A każdy gude ma kilka na łodzi też  to z wysokiej półki.

Jechać!!!!



#46 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 09 kwiecień 2019 - 17:23

Zrobiłem trochę zakupów.Kupiłem St.Croix Legend ESW 9' #8 oraz ostatnio perełkę szklaka Epic Bandit 9' #10.Bardzo zacne wędki.


  • tombrajder lubi to

#47 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 09 kwiecień 2019 - 18:38

Kiedy i gdzie się wybierasz?

#48 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 10 kwiecień 2019 - 08:15

Na razie zgłosiłem tylko Igorowi chęć wyjazdu.



#49 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 10 kwiecień 2019 - 18:12

Pytałem, bo jeśli chodzi o Malediwy, to te kije nie za bardzo pasują do tamtejszych warunków. 8ka za delikatna na cokolwiek, 10ka to szlak.. no cóż na morze może się nada, ale tylko może. ..

Takie wyjazdy nie lubią eksperymentowania.

Użytkownik mack edytował ten post 10 kwiecień 2019 - 18:13

  • gladki lubi to

#50 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 kwiecień 2019 - 07:59

Szklak jest szybki i z najwyższej półki,na pewno połamać się go nie da.Nie zamierzam łapać tarponów po 120cm ani GT po 30kg.a w moim wieku machanie # 12 może boleć.A # 10 rzucam i powinienem dać radę,umiejętność holu moim zdaniem też jest nie bez znaczenia a w tym mam ponad 50 letnie doświadczenie.



#51 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 kwiecień 2019 - 08:00

A tak swoją drogą życie to jeden wielki eksperyment.



#52 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 11 kwiecień 2019 - 10:29

 na morze może się nada, ale tylko może. ..
 

 

Się qrna zdecyduj, rz czy ż.



#53 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 11 kwiecień 2019 - 10:37

Się qrna zdecyduj, rz czy ż.

 


Morze zweryfikuje czy kij się nada . Jak nie, to może jakiś kolega swoją rezerwą wspo...może. :D


  • Guzu, mart123 i albercik2 lubią to

#54 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 11 kwiecień 2019 - 12:35

Są #10 9' którymi bez problemu można łowić cały dzien w morzu :) Kolega Mack dobrze pisze. #8 nawet na bluefina to trochę słabo. Umiejętności holu nabyte w słodkiej wodzie ....hm....prawie nic nie dają 🙂. I wcale nie musi to być 30 kg GT. Taki 15 kg + bluefin zrobi z #8 Co będzie chciał;)
  • Guzu i gladki lubią to

#55 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 11 kwiecień 2019 - 15:05

Umiejętności holu nabyte w słodkiej wodzie ....hm....prawie nic nie dają . I wcale nie musi to być 30 kg GT. Taki 15 kg + bluefin zrobi z #8 Co będzie chciał ;)

 Po tym, co widziałem i przeżyłem, to duży blufin zawąże na 8ce supeł... o GT nawet nie wspominam, chociaż niestety osobiści nie miałem przyjemności się przekonać...


Użytkownik mack edytował ten post 11 kwiecień 2019 - 15:06

  • gladki lubi to

#56 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 kwiecień 2019 - 16:32

Panowie czegoś tu nie rozumiem,w/g mnie wędka służy do amortyzowania odjazdów ryby a nie jej zatrzymywania.Nie licząc skrajnych szczególnych warunków na łowisku.Muchówka to nie spinning #12 i to by było na tyle, pociągu tym nie zatrzymamy.Co do połamanych wędek,niestety typowy błąd wędkarza który zapomina że pęka najsłabsze ogniwo a z założenia ma nim być przypon po to go wymyślono.I jeżeli komuś przyjdzie ochota zatrzymać pociąg to on ma pęknąć a nie wędka.

Osobiście łapię pstrągi 60+ na # 4 szklaczka i przypon 0,15 wbrew pozorom im mniejszy opór czuje ryba tym mniej ciągnie(walczy) hol jest spokojniejszy i krótszy w efekcie ryba w dobrej kondycji wraca do wody.



#57 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 11 kwiecień 2019 - 18:34

Fajnie ze to napisałeś. Pojedziesz, doświadczysz, przeczytasz ponownie i uśmiechniesz się do siebie.

Niestety żadne doświadczenia z łowienia na muchę ryb pokroju pstrąga w słodkiej wodzie nie mają zastosowania do łowienia na muchę na koralowym surfie. Musisz zrozumieć, ze to jedna z najbardziej hardcorowych odmian naszego sportu. Nie ma tu żadnego odniesienia do pstrągowania. Ani warunki na łowisku, ani sprzęt, ani technika rzutu, ani technika prowadzenia przynęty, ani zachowanie ryb i ich możliwości. Porównać 60 cm pstrąga do 60 cm karanksa, to tak jakby porównać wartburga do porsche, podobieństwa kończą się na długości karoserii.
Zastosowanie cieńszego przyponu żeby "chronić wędkę" to pewna recepta na utratę każdej sensowniejszej ryby. Ze sporym prawdopodobieństwem razem z linką. Ryby często zawijają linkę za rafę. Im dalej pozwolisz rybie odejść, tym większe prawdopodobieństwo, że zawinie za koral running lub backing i ryba pójdzie z kawałkiem lub całą linką.
Jeśli masz szczęście i ryba pójdzie w otwarte morze i nie zatrzymasz jej na pierwszych stukilkudziesieciu metrach, utracisz z nią kontakt i się zepnie.
Jak chcesz chronic wędke i linkę to juz lepiej nie założyć haczyka, efekt połowu ten sam, a sprzęt bezpieczny. ;)
  • Guzu, wujek i gladki lubią to

#58 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 163 postów

Napisano 11 kwiecień 2019 - 18:59

Mój kompan z Fjordów w tamtym roku miał okazję być w Brazylii... Wziął #6 (w Norwegii #6 do łososi do 5 kg z brzegu morza wystarcza) ...tam w pierwszym rzucie zaciął rybę a 15 sek później oglądał swój podkład odpływajacy wraz z rybą..i tyle było z jego łowienia w hameryce płd 😉😉
  • Guzu i wujek lubią to

#59 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 kwiecień 2019 - 19:24

Z tego co piszesz rozumiem,że zatrzymujemy rybę i albo ryba się zatrzyma albo pęknie wędka.Wystarczy że przypon pęknie ułamek sekundy wcześniej.



#60 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 11 kwiecień 2019 - 19:32

Mój kompan z Fjordów w tamtym roku miał okazję być w Brazylii... Wziął #6 (w Norwegii #6 do łososi do 5 kg z brzegu morza wystarcza) ...tam w pierwszym rzucie zaciął rybę a 15 sek później oglądał swój podkład odpływajacy wraz z rybą..i tyle było z jego łowienia w hameryce płd

Dlatego ważny jest kołowrotek z odpowiednio mocnym hamulcem.A tak swoją drogą chciałbym zobaczyć rybę co połamie Epika szklaka # 10 Myślę,że prędzej mnie utopi.Jutro będę u Igora z tą wędką, obejrzy, rzuci, zobaczymy co powie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych