Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Morska 11 lub 12


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 11 kwiecień 2019 - 19:32

Fajna teoria, to jaka jest grubość przyponu, który pęknie ma ułamek sekundy zanim w drzazgi pójdzie twój nowy Epic?

#62 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 11 kwiecień 2019 - 20:03

Szkoda że trzeba czekać przynajmniej rok żeby dowiedzieć się jak ta teoria przełoży się na praktykę. Dla mnie to będzie o tyle istotne że wstępnie wyprawę z Igorem planuje dopiero na 2021. ;)

#63 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 11 kwiecień 2019 - 21:21

Z tego co piszesz rozumiem,że zatrzymujemy rybę i albo ryba się zatrzyma albo pęknie wędka.Wystarczy że przypon pęknie ułamek sekundy wcześniej.


Napisze tak. Byłem lowilem widziałem;) przypon na GT min 90lb. Nic cienszego. Ja następnym razem walę 100 _120. Chodzi właśnie o te rafy o których pisał Mack. Lowienie na serfie ma tyle wspólnego z pstragami 60 cm co ja z papieżem;). Nie przekonujemy Cię na siłę. Po prostu polecisz na koniec świata i warto się przygotować. Wedek na serfie nie łamią ryby. Tylko wędkarze. Jednym z lepszych sposobów jest noszenie że sobą 2. Fala Cię sponiewiera a wędka przytwierdzona do plecaka pęka nawet szklak. Wiesz...mi też się wydawało że jestem gotowy ...jak walnie Ci pierwszą ryba zobaczysz jak to jest;) dla mnie #12 na GT to minimum. # 10 na bluefina. I tak musisz zatrzymać rybę za wszelką cenę. Inaczej rafa, odcięcie, kocia morda...Ale jak się uda :) jest jazda. Polecam bo to jest super łowienie.
  • Guzu, gladki i Richi55 lubią to

#64 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 11 kwiecień 2019 - 21:25

Szkoda że trzeba czekać przynajmniej rok żeby dowiedzieć się jak ta teoria przełoży się na praktykę. Dla mnie to będzie o tyle istotne że wstępnie wyprawę z Igorem planuje dopiero na 2021. ;)


Malediwy?;)

#65 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 11 kwiecień 2019 - 22:14

Z tego co piszesz rozumiem,że zatrzymujemy rybę i albo ryba się zatrzyma albo pęknie wędka.Wystarczy że przypon pęknie ułamek sekundy wcześniej.

Aby oddać cześć siły z jaką odchodzi GT po zacięciu zamontuj do kija kołowrotek Hatcha z maksymalnie dokręconym hamulcem, poproś kogoś aby przyczepił linkę do motocykla i odjechał z prędkością 50-60km/h. Zaobserwuj co dzieje się ze szklakiem czy kijem #10...Na realnym łowisku dochodzi fala, nierówne dno pod nogami, wiatr i adrenalina.
Szklak nawet szybki wg mnie odpada bo na Male prawie zawsze wieje a Ty musisz szybko podać dużą, stawiająca opór w powietrzu muchę na haku 6/0 lub nawet 8/0 - aby to skutecznie zrobić potrzebujesz nadać pętli prędkości a w tych warunkach zrobi to tylko szybki kij. Przy większym wietrze nawet Cross S1 #12 klękał przy rzutach...szklaka sobie nie wyobrażam. Choć lubię wolniejsze kije to trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że są łowiska gdzie szklak wybitnie się nie nadaje. Acha - przypon nie pęka na kiju bo ma średnicę 0,9-1,2 mm najczęściej zostaje przetarty o koralowca.

Użytkownik gladki edytował ten post 11 kwiecień 2019 - 22:16

  • Guzu, wujek i Janusz Wałaszewski lubią to

#66 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 11 kwiecień 2019 - 22:37

Fajna teoria, to jaka jest grubość przyponu, który pęknie ma ułamek sekundy zanim w drzazgi pójdzie twój nowy Epic?


PROWOKATOR...;-)

Użytkownik gladki edytował ten post 11 kwiecień 2019 - 22:38


#67 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 12 kwiecień 2019 - 06:32

Malediwy?;)


Jo, choć pierwotnie plan był to inny. Ale Żona chce wyleżeć się na białym piasku i na te Malediwy jest bardziej przychylna. Tylko moja Pani chyba nie do końca wie na co się pisze. ;)

#68 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 12 kwiecień 2019 - 08:18

Jak w starym powiedzeniu autopsja wykaże.



#69 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 12 kwiecień 2019 - 09:15

Jo, choć pierwotnie plan był to inny. Ale Żona chce wyleżeć się na białym piasku i na te Malediwy jest bardziej przychylna. Tylko moja Pani chyba nie do końca wie na co się pisze. ;)


Nie leć tam. Bo jak polecisz to już po Tobie 🙂. Nie będziesz chciał jeździć na normalne ryby. I nie liczylbym że Żonie się nie spodoba😂

#70 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5785 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 12 kwiecień 2019 - 11:12

Aby oddać cześć siły z jaką odchodzi GT po zacięciu zamontuj do kija kołowrotek Hatcha z maksymalnie dokręconym hamulcem, poproś kogoś aby przyczepił linkę do motocykla i odjechał z prędkością 50-60km/h. Zaobserwuj co dzieje się ze szklakiem czy kijem #10...Na realnym łowisku dochodzi fala, nierówne dno pod nogami, wiatr i adrenalina.
Szklak nawet szybki wg mnie odpada bo na Male prawie zawsze wieje a Ty musisz szybko podać dużą, stawiająca opór w powietrzu muchę na haku 6/0 lub nawet 8/0 - aby to skutecznie zrobić potrzebujesz nadać pętli prędkości a w tych warunkach zrobi to tylko szybki kij. Przy większym wietrze nawet Cross S1 #12 klękał przy rzutach...szklaka sobie nie wyobrażam. Choć lubię wolniejsze kije to trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że są łowiska gdzie szklak wybitnie się nie nadaje. Acha - przypon nie pęka na kiju bo ma średnicę 0,9-1,2 mm najczęściej zostaje przetarty o koralowca.

Pięknie opisane. Te ryby odchodzą na zbetonowanej Stelli SW 14000 i kijach do 200g, nie mówiąc o muchówce. Nie ma kija którego by nie połamały, strzelaja nawet japońce po 1000E.  To czy ją wyjmiemy to wypadkowa szcześcia, warunków i umiejętności łowiącego. Trochę wtrącam watki spinningowe, ale też na początku myślałem o jakiś travelach,kijach do 150g itp, ale mi uświadomiono że tu nie ma kompromisów. Te ryby rozginają kotwice 5/0 i są w stanie przewrócić a nawet wyjąć z łodzi dorosłego mężczyznę. Jestem na etapie gromadzenia sprzętu i jak na razie mam kije do 200 blanki wkładane w uchwyt bo tylko te raczej się nie połamią a i tak trochę jadę z duszą na ramieniu bo jak i ten połamie to będzie kłopot. Mam nadzieję że przewodnicy będą mieli zapas. Ja bym się nie zastanawiał tylko brał muchówkę 12 jak radzą koledzy.


  • Guzu lubi to

#71 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 12 kwiecień 2019 - 11:50

Też tak myśle, że # 12 będzie może odpowiednia i taki kij  zakupiłem, ale jakiś mega "kołek" to to nie jest.



#72 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 13 kwiecień 2019 - 19:27

Też tak myśle, że # 12 będzie może odpowiednia i taki kij  zakupiłem, ale jakiś mega "kołek" to to nie jest.


#12 wg mnie to absolutna konieczność na GT. Prawda jest taka, że i #14 byłaby ok tyle, że hol na takiej dźwigni przekracza fizyczne możliwości przeciętnego człowieka. Ponadto nie znam kija powyżej #12 o w miarę dobrych właściwościach rzutowych. Po zacięciu GT na #12 okazuje się, że siła ryby jest taka, że przy pierwszym odjeździe i tak nie jesteś w stanie unieść kija choćby do godz 10 tej i holujesz z dolnika co wyglada dziwnie ale tak właśnie należy holować GT.
Na wyjeździe trzeba mieć 2-a kije #12 aby nie okazało się, że po pierwszym kontakcie z GT lub wywrotce na rafie nie mamy na co łowić. Łowienie GT - zwłaszcza na surfie to najbardziej hardcorowa wersja flyfishingu!

#73 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 13 kwiecień 2019 - 20:34

Sage Salt są np. 13 i 16. Inne pewnie też. Ja łowię na te i sobie chwalę. A bluefinny takie do 8 kg łowiłem na #8 i to nie z łodzi. 12 miałem ze sobą ale nie używałem ponieważ celem był bonefish nie bluefinn. To był przyłow. Moim zdaniem istotny jest również kołowrotek z antyrewersem. No i moim zdaniem na pierwszej ucieczce nie zatrzymasz nawet takiego 8 kg niczym. Moim zdaniem zresztą.
A jeszcze jedno jak ci przewodnik mówi co masz mieć to nie filozofuj nie pytaj tylko się wyposaż w to co ci radzą.

Użytkownik tzienkiewicz edytował ten post 13 kwiecień 2019 - 20:36

  • gladki lubi to

#74 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 maj 2019 - 19:10

W UK duża wyprzedaż Greysa, m.in. za 240 GBP można nabyć kije z serii GR70 Salt. Nie namawiam, bo nie testowałem, jednak blanki tych wędek wykonano w technologii 3M Powerlux, tej samej w której Loop robił crossy s1 zanim stracił prawa do jej wyłącznego używania na rzecz Hardego.
Może ktoś się wybiera w tropiki i nie chce przepłacać za kij, to może zaryzykować...

#75 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 08 maj 2019 - 14:43

Mój Redington Predator zdał egzamin na tarponach i mogę go z czystym sumieniem polecić. Solidny sprzęt za rozsądną kwotę. Podobnie z kołowrotkiem Hardy Fortuna X (kupiony na promocji w UK, cena w USA delikatnie mnie zaskoczyła, $800 w BassPro na Florydzie). Hamulec chodził płynnie i trzymał moc po holu. Ogólnie bez zarzutów.

#76 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 22 sierpień 2019 - 19:59

Witam.

Właśnie zobaczyłem na fejsbukowym profilu firmy CTS kijek Revo 8'6'' #18.

https://web.facebook...156503082576659

I nie wiem co o tym myśleć ...  :rolleyes:

Pozdrawiam.



#77 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 22 sierpień 2019 - 21:15

Witam.

Czy to muchówka ?

Bo rękojeść tak bardziej pod inny kręcioł.

Czemu więc takie muchowe oznaczenie ?

Pozdrawiam.



#78 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 23 sierpień 2019 - 07:46

Wędki muchowe powyżej #12 służą tylko do trollingu.


  • Forest-Natura lubi to

#79 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 sierpień 2019 - 07:54

Wędki muchowe powyżej #12 służą tylko do trollingu.


Muchowy trolling... Dokąd ten świat zmierza? 🤔

#80 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 23 sierpień 2019 - 08:07

Takie trochę oszukiwanie samego siebie ;) No ale potem pod zdjęciem można napisać "Big marlin on fly!" i jest fejm :D


  • #Nord, Forest-Natura i Richi55 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych