Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sumy 2018


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
100 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 19 listopad 2018 - 22:15

Wspominając zakończony sezon - największy w tym roku jak i pierwsze 2 metry od trzech sumowych sezonów :P

 

Załączony plik  5f0af58f-a600-4a28-97ba-81f9f84f2d0f.jpeg   84,69 KB   47 Ilość pobrań Załączony plik  3106007b-2801-43df-8076-21316916b800.jpeg   109,46 KB   48 Ilość pobrań

 

Sezon uważam za bardzo udany, nie zaliczyłem wyjazdu, żeby nie wyjechała chociaż jedna kijana na pokład,  a w najlepszym dniu potrafiliśmy zaliczyć nawet 18 kontaktów  rybami na końcu zestawu. :o Kilka fotek z oderki 2018 :)

 

Załączony plik  1.JPG   367,79 KB   38 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6197.jpeg   322,25 KB   34 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_0904.jpg   69,54 KB   33 Ilość pobrańZałączony plik  39931612_921320981395905_368651611544748032_n.jpg   57 KB   33 Ilość pobrańZałączony plik  39917067_921320984729238_6954566879981600768_n.jpg   54,87 KB   38 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_5893.jpeg   64,62 KB   38 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_6188.jpeg   391,48 KB   38 Ilość pobrań 


Użytkownik Homegeon edytował ten post 19 listopad 2018 - 22:28


#82 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 20 listopad 2018 - 09:27

Co to za niebieski wobek na zdjęciach widać?



#83 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 listopad 2018 - 11:11

Co to za niebieski wobek na zdjęciach widać?

Własna produkcja 

Załączony plik  IMG_7808.jpeg   208,55 KB   44 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_7807.jpeg   183,39 KB   45 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_7809.jpeg   318,56 KB   47 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6224.jpeg   311,63 KB   47 Ilość pobrań



#84 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 21 grudzień 2018 - 18:53

Film dla podgrzania atmosfery i serc. ;)  :wub:



#85 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 21 grudzień 2018 - 22:56

Ubogo w tym roku z sumkami w tym wątku. 

Wrzucę więc ojcowego spaślaka :)

Załączone pliki



#86 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 22 grudzień 2018 - 09:01

Na grupie sumiarz.pl na fb dla zainteresowanych filmik Piotra Baufała, czy linka szkodzi sumom. Polecam zobaczyć.
Ja nie stosuję, ale jak ktoś chce zrobić zdjęcia w dzień, albo zreanimować rybę głównie ze stacji z dalekiej wywózki, a warunki nie pozwalają na siedzenie z nim w wodzie to jest to chyba jedyne rozwiązanie.
  • korol lubi to

#87 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 22 grudzień 2018 - 10:56

Bezpieczne potraktowanie ryby wcale nie jest takie proste gdy chcemy zrobić sobie zdjęcia, a w przypadku dużego suma jest to kilkukrotnie trudniejsze. Kilka lat temu może zrozumiałbym takie komentarze, ale w 2018 gdy łowienie sumów stało się wręcz powszechne ... ?

 

Linka przy łowieniu z łodzi pozwala:
- nie wciągać suma przez burtę - holujemy POWOLI rybę przy burcie łodzi jak na smyczy
- nie wciągać suma na brzeg, gdy już dotrzemy na płyciznę
- odpocząć rybie w wodzie, gdy my szukamy aparatu, miarki, przebieramy się do zdjęcia w wodzie
- zrobić zdjęcie w wodzie , gdy ryba nie jest bardzo zmęczona i próbuje cały czas uciec


Użytkownik hlehle edytował ten post 22 grudzień 2018 - 11:01


#88 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2194 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 22 grudzień 2018 - 12:20

Każdy kto złowil kilka większych wie, że jedyną alternatywą jest natychmiastowe wypuszczenie, nie zawsze wskazane. Linkę przewleka sie przez gumowe zabezpieczenie i nie robi żadnej krzywdy. Sum odpoczywa i nie ma kontaktu z brzegiem. Zwłaszcza w upale.

#89 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 05 styczeń 2019 - 20:44

Sumów generalnie nie łowię . Choć nie , to nie tak . Co roku mam ich na koncie co najmniej kilka , jednak nigdy się na nie nie nastawiałem . Większość ryb wyjeżdża jesienią przyłowowo , niejako przy okazji sandaczowych sesji . Są to rybki w okolicach metra najczęściej , z oscylacją rozmiaru 10-20 cm w górę i w dół  :D . Taki stan rzeczy wynika po części z moich perturbacji zdrowotnych . Ciężko nastawiać się na rybę , której później mogę po prostu nie podnieść  :mellow: . Mój przyjaciel kręgosłup zbuntował się dosyć spektakularnie jakieś 6 lat temu i od tego czasu łączą nas stosunki burzliwe i namiętne , aczkolwiek pełne zwrotów akcji i wprowadzające mnóstwo ograniczeń w życiu codziennym ... Ale żyć się da , na ryby chodzić można , wiec źle nie jest  ;) . W każdym bądź razie te oślizgłe i wąsate bestie , dotychczas meldujące się na końcu zestawu , dawały mi się po krótszym lub dłuższym holu wyjąć bez większych problemów i nawet fotkę jakąś cyknąć . Ale zawsze było to w jesiennych , sandaczowych rewirach i po pierwszych kopnięciach po plecionce czułem bardziej rozczarowanie niż radość tym bardziej , że nigdy nie miałem pewności , czy nie uwiesiła się akurat jakaś wąsata paskuda , której fizycznie nie dam rady wylądować . A poza tym ten wszechobecny , paprzący wszystko śluz  B) . No porażka po prostu  ;)  :lol: . Poniżej jeden z opisywanych przedstawicieli gatunku w rozmiarze 110 .

 

1546715690dsc05548.jpg
 
Tym razem było nieco inaczej ... Branie i początek holu typowe - tępe przytrzymanie , po którym następują pierwsze mocne kopnięcia w kij z bardzo mocnym luzowaniem plecionki , nawet zbyt mocnym . Wiedziałem , że jest grubo . Ryba po wstępnym przywitaniu zaczyna jechać . I nie chce się zatrzymać . Po kilkudziesięciu metrach i dziwnie mocno uszczuplonej z plecionki szpuli wiem , że to chyba największy i mięknie mi rura - podnoszę kotwicę . Świadomość obecności Kolegów na łódce w zasięgu wzroku dodaje nieco animuszu  :) . Hol jest długi i pełen równie długich odjazdów . Ryba wali mocno i agresywnie ogonem w plecionkę mimo późnej w sumie pory roku i wody zimnej , choć zdecydowanie cieplejszej niż kilka dni wcześniej . Po jakiejś półgodzinie mam gadzinę w zasięgu łódki . Koledzy podpływają i trzymają się w bezpiecznej odległości . Kiedy widzę suma po raz pierwszy wiem , że sam go nie wciągnę na pokład . Mam w planie wypiąć Go przy łodzi , bo widzę gumę na zewnątrz przy prawym wąsie . Chcę tylko , żeby kumple cyknęli choć jedną fotkę . Jednak proponują pomoc . Generalnie rybka została zapakowana połowicznie do podbieraczka ( w tej skali tak to chyba nazwać trzeba  ;) ) , a następnie wespół w zespół wtaskana do mojej łodzi z większościowym udziałem Adasia na łodzi obok . Artur w tym czasie kręcił chyba coś telefonem . Gdym miał jakieś GoPro , to byłby mocny punkt programu w "Jerkbait się śmieje" :D  :lol: . Rybsko ma circa about 150 cm i waży w cholerę . Ten krótki moment , kiedy łapię zdecydowanie za obręcz podbieraka , odbija mi się bolesną czkawką jeszcze kilka dni później ... Po krótkim pobycie na pokładzie trzeba było bestię jeszcze wypuścić . I tutaj zdałem się zupełnie na Adama , któremu udało się ( nie bez trudu ) przeciągnąć potworę przez burtę z łódki przytulonej do mojej . Szacun ! I tym sposobem zaliczyłem moją największą w wartosciach bezwzględnych ( długość , masa ) spinningową rybę  :) .
1546717148dsc05601.jpg
1546717184dsc05602.jpg
 
A tak wyglądało sumidło niedługo po wypuszczeniu . I w sumie podobnie , jak przed złowieniem  ;) .
1546717290dsc05603.jpg
 
A najlepsze w tym wszystkim jest to , że ryba wyjechała na mój standardowy "mocniejszy" zestaw na płytką wodę , czyli 10-cio funtową M1 ,takąż samą plecionkę Sunline ( pomarańczową ) i shimanowskie C3000 . Cały sprzęt działał do końca sezonu jakby co  ;)  :D .
 

Użytkownik malinabar edytował ten post 05 styczeń 2019 - 20:50


#90 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 styczeń 2019 - 21:49

slabo u mnie z czytaniem echa - gdzie widać tego suma?


  • jacek.hetflaisz lubi to

#91 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 05 styczeń 2019 - 22:00

Ale że po lewej ??? Znaczy na SI ??? Przecież duże toto  :ph34r: . Choć faktem jest , że zdjęcie czytelne średnio  :) .


Użytkownik malinabar edytował ten post 05 styczeń 2019 - 22:30

  • analityk lubi to

#92 OFFLINE   bodzio83

bodzio83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 05 styczeń 2019 - 22:00

Bartek pisz ksziążki .

Młode pokolenie będzie się uczyć .


  • malinabar lubi to

#93 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 05 styczeń 2019 - 23:25

Bartek, czekałem na relacje z tego połowu i jest, Brawo. :good:

Ps. Na kręgosłup dobry jest basen i "zwisanie z obciążeniem na drążku" ;)


  • malinabar lubi to

#94 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 06 styczeń 2019 - 07:38

I jak zawsze pięknie opisana relacja , czyta się z uśmiechem na twarzy  , Brawo Ty  :clappinghands:  :clappinghands:


  • malinabar lubi to

#95 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 06 styczeń 2019 - 21:37

Piękny obrazek na SI. Mam nadzieję, że latem u siebie też będę takie oglądał :)
  • malinabar lubi to

#96 OFFLINE   krisspin

krisspin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 07 lipiec 2022 - 12:53

Znalazła się chwilka czasu więc zamieszczam krótki opis.
Wybrałem się ze znajomym na nockę nad jedną z większych polskich rzek w okolicach Zielonej Góry. Wieczorne spinningowanie nie przyniosło żadnych efektów więc spłynąłem na tamę na której wcześniej zostawiłem kolegę. Po grillu przyszedł czas na drzemkę. Nad ranem jeszcze po ciemku słyszałem kilkukrotnie typowe sumowe uderzenie nocnego bandyty. Po odaniu kilkudziesięciu rzutów poczułem potężne branie i natychmiastowy odjazd ryby w środek nurtu. Próbowałem ją zatrzymać ale nie miałem szans i ruszyła ona z nurtem dwie tamy w dół rzeki i przykleiła się do dna w jednym z dołków znajdujących się w nurcie. Szybko odcumowaliśmy ponton i napłyneliśmy nad rybę. Kiedy udało się oderwać ją od dna, wpłyneliśmy w tamę i tam po kilku minutach zameldowała się ona w pontonie.
Sprzętowo to Shimano Beastmaster AX Silurus 270/300cm o cw. do 200g. Kołowrotek to Shimano Twin Power 400PG z plecionką Berkley Whiplash 0.2 oraz fluorocarbonem 1.0. Ryba wróciła do domu w dobrej kondycji ale musiałem spedzić z nią około 8 minut w wodzie zanim zdecydowała się na odpłynięcie. Mam nadzieję na ponowne sptkanie i patrząc na jej rozdwojonego lewego wąsa raczej ją rozpoznam. Mam nadzieję, że uda jej się uniknąć spotkania z mięsiarzami i spotkamy się jeszcze nie raz.

attachicon.gif 20180616_073027~2.jpg

Cztery lata minęły i kolega znów dał się przechytrzyć, tym razem ma 201cm. Warto wypuszczać takie okazy.

Załączone pliki


Użytkownik krisspin edytował ten post 07 lipiec 2022 - 12:54


#97 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3935 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 07 lipiec 2022 - 14:09

Piękna ryba!

Użytkownik cyprys19 edytował ten post 07 lipiec 2022 - 14:10


#98 OFFLINE   marienty

marienty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 07 lipiec 2022 - 14:24

tym razem ma 201cm. Warto wypuszczać takie okazy.

Piękna sztuka. Pamiętasz może ile miała długości te 4 lata temu? Ciekaw jestem (pewnie nie tylko ja) ile tej wielkości ryba może przybrać w ciągu 4 lat w Odrze.



#99 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 07 lipiec 2022 - 15:01

Piękna sprawa! :D



#100 OFFLINE   krisspin

krisspin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 07 lipiec 2022 - 16:58

Piękna sztuka. Pamiętasz może ile miała długości te 4 lata temu? Ciekaw jestem (pewnie nie tylko ja) ile tej wielkości ryba może przybrać w ciągu 4 lat w Odrze.

192cm


  • Guzu i marienty lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych