Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowy RAPR - Czyżby coś drgneło?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
192 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 wrzesień 2018 - 19:54

Dziś doczytałem w organie prasowym PZW, że zgłaszany jest problem doprecyzowania czym jest szarpak, co jest na plus, bo dowolność interpretacji jest aktualnie dużano nie

nie zdziwi fakt , że 2" calowa gumke trzeba bedzie ciagnąć a nie podbijać...a zacinac będziemy tylko w opadzie :)    , 



#142 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 wrzesień 2018 - 19:57

Wiesz, mi raczej chodzi, że może taki zapis skutkować upowszechnieniem verta, a nie wiem czy to dobrze dla naszych wód tak overall.



#143 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 wrzesień 2018 - 21:10

Widzisz, i to właśnie pokazuje patologie naszego modelu wędkarstwa...
Upowszechnienie verticala może doprowadzić do legalizacji zwykłego szarpaka.
Jesteśmy w większości w czarnej doopie etyki...

#144 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 wrzesień 2018 - 22:00

Tu akurat sprawa jest dość prosta do określenia - wystarczyłby zapis o zbrojeniu wyłącznie w pojedynczy haczyk albo jedną kotwicę - na podobnej zasadzie jak w przynętach podlodowych, czyli nie wystającą poza obrys na określoną odległość.



#145 OFFLINE   Simon123

Simon123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 13 wrzesień 2018 - 23:35

Dobrze by było zrobić coś z okoniem ta piękna ryba nie jest wcale chroniona przez RAPR.



#146 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 wrzesień 2018 - 23:50

Dziś z nudów czekając na pociąg wstąpiłem do gazeciarni i z braku laku przejrzałem nowe wydanie tuby medialnej pzw czyli wiadomości wędkarskie. Moją uwagę przykuła informacja że trwają prace nad nowym RAPR i ma on powstać do 2020 r. Co więcej można wciąż przesyłać jakieś propozycje. W związku z tym może warto byłoby na jerku podjąć rękawicę i stworzyć kilka postulatów. Jakąś ankietę zrobić itd. Mamy wielu forumowiczów którzy myślę, że mogliby zaproponować pozytywne zmiany. Jest nas na forum parę tysięcy więc na koniec można byłoby wystosować może nawet jakieś pisemko i przesłać prezesowi pzw. Jezeli temat się nie przyjmie proszę o kasacje... ja na pewno kilka swoich pomysłów napiszę. Na pewno Wziąłbym się za limity i uregulowanie kwestii nowych metod np. Verticala

WOW no szacun. A mają gdzie pisać i uchwalać. :D  Bo chociaż restauracji Delfin już nie ma, to jest Chmielarnia i jeszcze coś od frontu. ;)

 

PS. A jeśli chodzi o tzw egzamin na kartę wędkarską to co ma PZW do tego skoro organem wydającym Kartę są Starostwa a nie PZW. Posiadając Kartę mogę w ogóle nie być członkiem PZW. PZW ma tylko prawo do egzaminowania. Teoretycznie PZW powinien więc egzaminować z ustaw o rybactwie śródlądowym i morskim. Tu jest patologia, że egzaminują z regulaminu który może być dla niektórych totalnie nieprzydatny bo nie będą nigdy członkami PZW. 

Poza tym, jak dla mnie, możecie się z tym nie zgadzać. Egzamin w obecnej formie pachnie dawnym systemem i kontrolingiem. Peerelem jedzie i tyle. Na wszystko egzaminy, karty, pozwolenia a tak na prawdę nic za tym nie szło. Byle zrobić życie upierdliwym. 

Obecnie to powinna być pogadanka bardziej etyczna. Czym jest ryba, jak się z nią obchodzić, że jak każdemu zwierzęciu należy się jej szacunek, że odczuwa ból. Że powinno się 2x zastanowić przed jej uśmierceniem na patelnię. Że są organizmy wodne znajdujące się pod ochroną itd. Powinna być broszurka poruszająca te kwestie, wydawana przez ministerstwo ochrony środowiska. Może być w formie elektronicznej, oszczędzajmy papier. A regulaminy wędkarskie to każdy i tak będzie mieć na łowisku na którym będzie łowił i w jego interesie będzie ich przestrzeganie.


  • eRKa i Alexspin lubią to

#147 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 14 wrzesień 2018 - 05:32

Radku, SSR jest powoływana i likwidowana przez starostów, nie przez PZW


Wiem dla tego napisałem że pzw ma nilły wpływ na to.

Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 14 wrzesień 2018 - 05:33


#148 Guest_Hans Kloss_*

Guest_Hans Kloss_*
  • Guests

Napisano 14 wrzesień 2018 - 14:43

Dobrze by było zrobić coś z okoniem ta piękna ryba nie jest wcale chroniona przez RAPR.

 

To jest zupełnie podstawowa ryba dla spinningistów. Na niej najłatwiej testować można różne metody połowu, na niej najprościej jest doskonalić technikę wędkarską oraz staranność przygotowania sprzętu. Zabawy przy jego łowieniu jest sporo, jedzenia mało, więc na logikę najlepiej byłoby objąć okonia całkowitym zakazem zabijania. Ale nie przejdzie, dla mięsiarzy jest to zbyt łatwa zdobycz żeby z niej gotowi byli zrezygnować.



#149 Guest_Hans Kloss_*

Guest_Hans Kloss_*
  • Guests

Napisano 14 wrzesień 2018 - 14:51

. Egzamin w obecnej formie pachnie dawnym systemem i kontrolingiem. Peerelem jedzie i tyle. Na wszystko egzaminy, karty, pozwolenia a tak na prawdę nic za tym nie szło. Byle zrobić życie upierdliwym. 

 

100% zgoda. Co prawda w skuteczność umoralniających pogadanek też nie wierzę ale egzamin w formie od dziesiecioleci prowadzonej przez PZW jest bez sensu. Wymiary i okresy ochronne niemal corocznie ulegają zmianom więc trzeba je i tak mieć je przy sobie w formie uaktualnionej, a umiejętnośc rozpoznania gatunku to, w zalerżności od przypadku,  albo zupełny banał  albo rzecz trudna nawet dla doświadczonego wędkarza.


Użytkownik Hans Kloss edytował ten post 14 wrzesień 2018 - 14:54


#150 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3691 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 wrzesień 2018 - 11:14

Dobrze by było zrobić coś z okoniem ta piękna ryba nie jest wcale chroniona przez RAPR.

Z tego co wiem, jest określony wymiar ochronny okonia, więc w jakimś stopniu jest chroniony.

 

(…) najlepiej byłoby objąć okonia całkowitym zakazem zabijania. Ale nie przejdzie, dla mięsiarzy jest to zbyt łatwa zdobycz żeby z niej gotowi byli zrezygnować.

Tym bardziej, że przecież muszą nakarmić psa i kota, a co większe okazy sprzedać sąsiadom, żeby się składka zwróciła. :angry:



#151 OFFLINE   Simon123

Simon123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Szymański

Napisano 18 wrzesień 2018 - 15:16

Z tego co wiem, jest określony wymiar ochronny okonia, więc w jakimś stopniu jest chroniony.

Z tego co wiem to nie w RAPR .Na większości wód jest to jakieś 15-18cm a zabieranie 15cm ryby jest dla mnie po prostu śmieszne.Według mnie powinno być 25cm oprócz tego okres ochronny w czasie tarła i limit dobowy powiedzmy 3-5szt.


  • Alexspin lubi to

#152 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3691 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 19 wrzesień 2018 - 05:09

Ryby 15cm najbardziej odpowiadają kotom, z większymi mają kłopot. Wyobrażasz sobie jaki podniósłby się krzyk gdyby wprowadzono wymiar do 25cm?


  • Simon123 lubi to

#153 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 19 wrzesień 2018 - 09:15

Okoń jak najbardziej ma wymiar ochronny w obecnym RAPR. 15 cm z wyjątkiem wód krainy pstrąga i lipienia. Niektóre okręgi, jak mój , jeszcze podniosły wymiar do 18 albo 20 cm.

Definiowanie patologii i wprowadzanie kolejnych ograniczeń z jednej strony jest wyraźnym obrazem całego środowiska, z drugiej ślepą uliczką. Mentalności to nie zmieni, RAPR i zezwolenia niemal nikt nie czyta, kary sa niskie, a zwiekszona obecność SSR w kilku miejscach szokuje gumofilców. Moze zmiany w przepisach na temat SSR cos dadzą. Choć uważam, iż to nadal półśrodki a rozwiązaniem byłaby zawodowa, uzbrojona straż o pełnych uprawnieniach policyjnych.

Jestem przekonany, że obecne przepisy by wystarczyły gdyby wyegzekwować ich przestrzeganie w 100%, a łamiących po prostu pozbawiać mozliwosci łowienia. Zostałoby moze 15% obecnych wędkarzy, i wtedy nawet jakby każdy z nich brał limit do bólu to byłoby eldorado :)

#154 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3691 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 19 wrzesień 2018 - 09:18

Aż tak źle? Myślisz że 85% wędkarzy łamie przepisy? :(  Wydaje mi się, że przesadziłeś, ja stawiałbym na 84,9999%. ;)



#155 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 19 wrzesień 2018 - 10:17

Z tego co wiem, jest określony wymiar ochronny okonia, więc w jakimś stopniu jest chroniony.

 

Tym bardziej, że przecież muszą nakarmić psa i kota, a co większe okazy sprzedać sąsiadom, żeby się składka zwróciła. :angry:

Niestety okoń ma pecha bo jest smaczny. Chociaż w erze połowu jazi i boleni "na smażonke i do octu" nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie.... 


  • Alexspin lubi to

#156 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3691 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 19 wrzesień 2018 - 10:41

Wolę ryby morskie, makrelę, flądrę, halibuta, a ze słodkowodnych bardziej od okonia smakuje mi lin w śmietanie i karp po żydowsku... ;)  :D

Dla tego okonki które złowiłem pływają nadal - chyba że zeżarł je jakiś mięsiarz, lub jego kot. :(


  • Pisarz.......ewski Piotr i Krzysiek P lubią to

#157 OFFLINE   bNd

bNd

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 02 październik 2018 - 20:12

Aż tak źle? Myślisz że 85% wędkarzy łamie przepisy? :(  Wydaje mi się, że przesadziłeś, ja stawiałbym na 84,9999%. ;)

Jest rozwiązanie ... Limity odgórne  i ilościowe na szt.  nie na kg .... np: jeśli ktoś chce zabrać np: szczupaka ryba od razu wpisywana do  rejestru  ,   tak samo okonia zrobić limit z 10 szt.  i kazdą rybę którą ma się w siatce  do rejestru  limity odgórne i  powoli ... powoli  na + :)



#158 ONLINE   katystopej

katystopej

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaMysłowice
  • Imię:Rafał

Napisano 03 październik 2018 - 04:59

Okoń powinien być podciągnięty do limitu rocznego jaki mamy w pzw katowice - nie wiem czy reszta okręgów też tak ma - mianowice 35szt łącznie szczupaka, sandacza i potokowca, wystarczyłoby zwiększyść limit do 45szt i wciągnąć w to okonia i uchwalić taki limit w całym kraju. Dodatkowo wymiar 20cm i dobowy max okonia 3 szt.

 

I może jeszcze punkt 11 z regulaminu katowickiego "Na zbiornikach wodnych wprowadza się zakaz połowu metodą spinningową i trollingową oraz na żywą i martwą rybę oraz jej części w okresie od 01.01. do 30.04. z wyłączeniem rzek" Jest to kontrowersyjne trochę, ale uchroniło by wiele ryb przed rzezią na tarle.


  • Alexspin lubi to

#159 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 03 październik 2018 - 13:31

Z tego, co słyszałem, mogą zniknąć całkowicie wymiary, limity, okresy ochronne. W zamian pojawi się odniesienie do ustawy i warunków połowu ustalonych przez zarządzającego wodą.

Trochę racji w tym jest. Dzisiaj każdy dzierżawca ustala własne zasady i w tym zakresie RAPR nieco się zdewaluował. Ustawa zezwala na zaostrzanie regulaminów, więc narzucanie w RAPR traci sens.


  • venom_666 i eRKa lubią to

#160 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3691 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 październik 2018 - 05:10

Z tego, co słyszałem, mogą zniknąć całkowicie wymiary, limity, okresy ochronne. W zamian pojawi się odniesienie do ustawy i warunków połowu ustalonych przez zarządzającego wodą. (…)

No, to dopiero będzie "wolnoamerykanka"...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych