Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowy RAPR - Czyżby coś drgneło?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
192 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 23 marzec 2018 - 11:30

Kolego Luk_80 tak jak pisałem w Katowickim jest roczny limit ilościowy. Ale taki zapis jest do wyegzekwowania tylko w przypadku gdy wszystkie okręgi wprowadziły rejestr połowu. Czy wszystkie mają nie wiem.

 

I słusznie. RAPR to wytyczne bazowe które można zaostarzać i tak zrobił okręg katowicki natomiast nie można go w kwestiach limitów, wymiarów i okresów ochronnych łagodzić. Jeżeli zaostrzono by limity na poziomie RAPR to inne okręgi musiałby dostosować swoje przepisy do nowo obowiązujących. Okręg Katowicki ale nie tylko on także Ciechanowski wychodzą przed szereg i sami zaostrzają.


  • rybakaw i timons5 lubią to

#22 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 11:38

Wszystkie okręgi prowadzą rejestry połowów, lepiej czy gorzej, ale prowadzą.

W tej chwili jest spory nacisk ZG na uporządkowanie tematu rejestrów i ewidencji elektronicznej członków, także to zostanie załatwione niebawem.

 

Czy zaostrzać limity dobowe? Sam nie wiem, pamiętajcie Koledzy, że RAPR wprowadza zasady dla wszystkich wód PZW.

Limity okresowe? Jest to jakiś pomysł, ale trzeba by było szczegółowo przedstawić wniosek, nie zapominając o dobrym uzasadnieniu, podobnie jak wielkość wymiarów ochronnych.

 

Mnie udało się przepchnąć przez Walne Okręgowe okres ochronny dla okonia, może to jest warte przemyślenia?



#23 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 23 marzec 2018 - 12:25

Czy zaostrzać limity dobowe? Sam nie wiem, pamiętajcie Koledzy, że RAPR wprowadza zasady dla wszystkich wód PZW.

Limity okresowe? Jest to jakiś pomysł, ale trzeba by było szczegółowo przedstawić wniosek, nie zapominając o dobrym uzasadnieniu, podobnie jak wielkość wymiarów ochronnych.

 

Mnie udało się przepchnąć przez Walne Okręgowe okres ochronny dla okonia, może to jest warte przemyślenia?

 

Czy jest jakiś okręg w Polsce gdzie cierpimy na nadmiar Szczupaka i Sandacza a zaostrzenie limitów z 2 sztuk do jednej sztuki doprowadziło by do zachwiania równowagi w tych wodach na rzecz nadmiaru drapieżników?

 

Z Okoniem tak jak pisałem wcześniej trzeba coś zrobić by znalazł się w RAPR. Obecnie regulowany jest tylko wymiar. Moim zdaniem okres ochronny - tak, limit - tak.


  • CM Punk, wilczybilet i konopaa lubią to

#24 OFFLINE   UTi

UTi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Łukasz

Napisano 23 marzec 2018 - 17:32

Na wodach nizinnych Okręgu Słupskiego PZW obowiązuje okres ochronny okonia i całkowity zakaz spinningowania w okresie od 1 marca do 30 kwietnia. Ponadto od tego roku wprowadzono górne wymiary ochronne dla okonia do 18cm i powyżej 40cm, oraz szczupaka do 50cm i powyżej 90cm. Lekko drgnęło ku lepszemu. Zgadzam się z kolegą luk_80 co do zmniejszenia limitu dotyczącego szczupaka,oraz ustanowienia sensownego limitu dla okonia.

Nie posiadam fachowej wiedzy z dziedziny ichtiologii,ale przecież wszyscy wiemy, że im więcej w naszych wodach drapieżników tym ryby w nich występujące są większe i zdrowsze.


  • wilczybilet lubi to

#25 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 marzec 2018 - 18:22

Limity już wcześniej obowiązujące w okręgu Bielsko-Biała - Okoń 10 szt. dziennie (walczyłem o to siedem lat, ale wreszcie znalazłem wystarczające poparcie).

Od tego roku górne wymiary - Szczupak, Sandacz, Boleń - 80 cm; Okoń - 35 cm; Pstrąg potokowy 50 cm. I z rozpędu Karp 65 cm ;)

 

Przeforsowanie tego było dość proste, mając pełne wsparcie nowego prezesa okręgu przegłosowaliśmy to bez głosu sprzeciwu. Dodatkowo na żadnym spotkaniu sprawozdawczym w kołach nie było słychać głosów przeciw tym regulacjom. Poparcie dla zmian jest "w terenie" większe, niż na ogół sądzimy. Sądzę, że tego typu zmiany zapisane w RAPR byłyby w większości do przyjęcia od zaraz.

 

Dodatkowym obostrzeniem w moim okręgu jest dłuższy o miesiąc okres ochronny dla szczupaka i zakaz łowienia z łodzi od 01.01 do 31.05. 



#26 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 21:53

OK, czyli wnioski dotyczące drapieżników:

- wymiar ochronny okonia do 18 cm i od 40 cm,

- wymiar ochronny klenia i jazia do 30 cm i od 50 cm,

- wymiar ochronny szczupaka do 50 cm i od 90 cm,

- wymiar ochronny sandacza do 50 cm i od 80 cm,

- wymiar ochronny bolenia i brzany do 50 cm i od 70 cm,

- wymiar ochronny suma do 80 cm i od 150 cm,

- wymiar ochronny głowacicy do 75 cm i od 100 cm,

- wymiar ochronny troci, troci jeziorowej i łososia do 50 cm i od 80 cm,

- wymiar ochronny pstrąga potokowego do 30 cm i od 50 cm,

- wymiar ochronny lipienia do 30 cm i od 40 cm,

- okres ochronny okonia od 1 lutego do 15 kwietnia,

- limit dobowy gatunków szczupak, sandacz, sum - 1 sztuka łącznie,

- limit dobowy gatunku okoń - 10 sztuk,

- limit dobowy gatunków boleń, kleń, jaź, brzana - 2 sztuki łącznie,

- limit dobowy gatunków lipień i pstrąg potokowy - 2 sztuki łącznie,

- limit dobowy wszystkich nie wymienionych wcześniej gatunków - 5 kg łącznie lub jedna sztuka "okazowa" o masie powyżej 5 kg w ramach wymiarów ochronnych,

- limit miesięczny gatunków szczupak, sandacz, sum, boleń, jaź, kleń, brzana - 5 sztuk łącznie,

- limit miesięczny gatunku okoń - 25 sztuk,

- limit miesięczny gatunków lipień i pstrąg potokowy - 5 sztuk łącznie,

- limit miesięczny wszystkich nie wymienionych wcześniej gatunków - 15 kg łącznie lub 2 sztuki "okazowe" o masie powyżej 5 kg każda, w ramach wymiarów ochronnych.

Uzasadnienie:

Ochrona gatunkowa drapieżników jest niezbędna ze względu na atrakcyjność i ogromną presję wędkarską, co powoduje zachwianie równowagi gatunkowej i niedobór drapieżników we wszystkich wodach PZW. Ustalenie nowych wymiarów ochronnych, limitów oraz okresów ochronnych pozwoli na zwiększenie efektywności naturalnego tarła, co za tym idzie na wzrost zdrowej, naturalnej populacji poszczególnych gatunków. Samoograniczenie wędkarzy jest jedyną drogą do utrzymania jakiejkolwiek populacji ryb w naszych wodach.

 

Takie mam sobie marzenia, co Wy na to?



#27 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1954 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 23 marzec 2018 - 22:04

Bardzo dobrze napisane. Ja bym jeszcze do tego dorzucił całkowity zakaz połowu na żywca, martwą rybkę i jej części.

To są tylko marzenia, czy przygotowanie jakiegoś projektu i przekazanie go pod rozważanie komuś z centrali?


  • CM Punk i wilczybilet lubią to

#28 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 22:30

Artur, jak najbardziej jestem za.

Mam zamiar sformułować pismo z wnioskami, jest duża szansa, że trafi ono na biurko komisji przy ZG. Niestety termin jest dramatycznie krótki, więc piszcie Koledzy, podrzucajcie pomysły. Wszystko postaram się zebrać w jedną całość. Realny termin na Wasze/nasze wnioski to 3 kwietnia, ja stworzę opracowanie czwartego, a piątego wyjdzie z okręgu do ZG.



#29 OFFLINE   okonek63

okonek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Lokalizacjaśląsk
  • Imię:Marek

Napisano 23 marzec 2018 - 22:38

Propozycje do zaakceptowania. Nie wiem co zrobi okręg Katowicki więc dołożyłbym zakaz spinningowania w okresie od 01.01 do 30.04. oraz połowu na żywą i martwą rybkę oraz jej części na zbiornikach oprócz rzek. Okres ochronny dla okonia tak jak postuluje kol.Luk_80. W przypadku gdyby nie przeszedł okoń byłby chroniony przepisem o spinningu i.t.d. Zwyczajne dublowane zabezpieczenie. Odnośnie rzek

W metodzie spinningowej od 01.01 do 30.04  - przynęty mogą być uzbrojone w pojedynczy hak lub kotwiczkę bezzadziorową lub pozbawioną zadziorów. 
Przepis taki ma na celu ułatwienie odhaczania ryb objętych okresem ochronnym, bez ich wyjmowania z wody. 
 
W okresie od 01.01 do 30.04, na wodach nizinnych, maksymalna długość przynęty spinningowej wynosi 5 cm. (6 cm?)
Przepis ma na celi zmniejszenie presji na duże drapieżniki, będące w tym czasie pod ochroną (szczupak, sandacz, boleń). W nawiasie podałem jako alternatywne rozwiązanie przynęt 6 cm, mając na uwadze popularną długość gumek 2" plus główka jigowa lub czeburaszka.



#30 Guest_Kwinto_*

Guest_Kwinto_*
  • Guests

Napisano 23 marzec 2018 - 22:43

OK, czyli wnioski dotyczące drapieżników:

- wymiar ochronny okonia do 18 cm i od 40 cm,

- wymiar ochronny klenia i jazia do 30 cm i od 50 cm,

- wymiar ochronny szczupaka do 50 cm i od 90 cm,

- wymiar ochronny sandacza do 50 cm i od 80 cm,

- wymiar ochronny bolenia i brzany do 50 cm i od 70 cm,

- wymiar ochronny suma do 80 cm i od 150 cm,

- wymiar ochronny głowacicy do 75 cm i od 100 cm,

- wymiar ochronny troci, troci jeziorowej i łososia do 50 cm i od 80 cm,

- wymiar ochronny pstrąga potokowego do 30 cm i od 50 cm,

- wymiar ochronny lipienia do 30 cm i od 40 cm,

- okres ochronny okonia od 1 lutego do 15 kwietnia,

- limit dobowy gatunków szczupak, sandacz, sum - 1 sztuka łącznie,

- limit dobowy gatunku okoń - 10 sztuk,

- limit dobowy gatunków boleń, kleń, jaź, brzana - 2 sztuki łącznie,

- limit dobowy gatunków lipień i pstrąg potokowy - 2 sztuki łącznie,

- limit dobowy wszystkich nie wymienionych wcześniej gatunków - 5 kg łącznie lub jedna sztuka "okazowa" o masie powyżej 5 kg w ramach wymiarów ochronnych,

- limit miesięczny gatunków szczupak, sandacz, sum, boleń, jaź, kleń, brzana - 5 sztuk łącznie,

- limit miesięczny gatunku okoń - 25 sztuk,

- limit miesięczny gatunków lipień i pstrąg potokowy - 5 sztuk łącznie,

- limit miesięczny wszystkich nie wymienionych wcześniej gatunków - 15 kg łącznie lub 2 sztuki "okazowe" o masie powyżej 5 kg każda, w ramach wymiarów ochronnych.

Uzasadnienie:

Ochrona gatunkowa drapieżników jest niezbędna ze względu na atrakcyjność i ogromną presję wędkarską, co powoduje zachwianie równowagi gatunkowej i niedobór drapieżników we wszystkich wodach PZW. Ustalenie nowych wymiarów ochronnych, limitów oraz okresów ochronnych pozwoli na zwiększenie efektywności naturalnego tarła, co za tym idzie na wzrost zdrowej, naturalnej populacji poszczególnych gatunków. Samoograniczenie wędkarzy jest jedyną drogą do utrzymania jakiejkolwiek populacji ryb w naszych wodach.

 

Takie mam sobie marzenia, co Wy na to?

 

Super!!!!! Ja to zyczylbym sobie calkowity zakaz zabierania glowatki. Tej ryby jest naprawde malo.


  • Wobi i tombrajder lubią to

#31 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 22:57

Z tym żywcem i martwą rybką, to dobry pomysł, ale nie drażnijmy za bardzo naszego wspaniałego związku ;-). Zbyt dużo wędkarzy tak łowi i stanowią oni znaczną część płatników. Myślę, że takim kompromisem będzie nakaz użycia pojedynczego haczyka do zbrojenia żywej/martwej przynęty. Gdyby jeszcze bez zadziora zrobić, to "świat i ludzie" w obecnych realiach.
Bartek, postulaty super, tylko szczupaka bym zmniejszył do 80, bo i tak jest niejadalny od 70. Do tego jest go szczególnie mało w naszych wodach.
Pozdrawiam. Bartek.

#32 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 22:58

Ja nie zgadzam się z całkowitym zakazem spinnigowania wiosennego. Ograniczenie wielkości przynęt do długości 6 cm załatwia większość problemów, moim zdaniem oczywiście.

Rysiek, może racja, całkowity zakaz zabijania ma sens, to ryby - duchy. Niechaj miłośnicy rybnej kolacji kupią norweskiego łososia :D


  • tost i woblery z Bielska lubią to

#33 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 23:03

Imienniku, wiem z doświadczenia w moim okręgu, że zbyt mocny nacisk wywołuje opór. Na temat jadalności nie będę dyskutował, nie mam doświadczenia. 90 cm jest do przyjęcia dla większości, bo większość nigdy nie widziała takiej ryby, łatwiej zaakceptować, a ochronimy najlepsze mamusie. U siebie w okręgu zacząłem od metra, pełne poparcie, potem już ZO wprowadzał dalsze ograniczenia :D ;)


  • tost i wilczybilet lubią to

#34 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 23:31

Imienniku, wiem z doświadczenia w moim okręgu, że zbyt mocny nacisk wywołuje opór. Na temat jadalności nie będę dyskutował, nie mam doświadczenia. 90 cm jest do przyjęcia dla większości, bo większość nigdy nie widziała takiej ryby, łatwiej zaakceptować, a ochronimy najlepsze mamusie. U siebie w okręgu zacząłem od metra, pełne poparcie, potem już ZO wprowadzał dalsze ograniczenia :D ;)


Tak, masz rację, nie ma co się bić o te 10 cm, a rzeczywiście będzie "im" łatwiej zaakceptować te 90.
Co do całkowitego zakazu spinningu na wiosnę na nizinach też jestem zdecydowanie przeciwny.
Po pierwsze dlatego, że i tak już teraz, chyba większość spinningistów łowiących celowo klenie i jazie wiosną je po prostu wypuszcza. Okres tarła na danym akwenie trwa zwykle kilka, kilkanaście dni, więc za bardzo rybom i tak nie przeszkodzimy, lub po prostu wystarczy się wstrzymać, gdy widzimy, że ryby są akurat w trakcie tarła.
Po drugie, zakaz spinningu na nizinach spowoduje ogromny wzrost łowiących na pstrągowych rzekach w okresie wiosennym, co bardziej negatywnie wpłynie na pstrąga(jest stosunkowo mało pstrągowych wód, w porównaniu do wód nizinnych), niż pozytywnie na klenio-jazia.
Z tego też powodu trzeba uważać, żeby idąc za ciosem okonia nie wprowadzili przy okazji okresu ochronnego dla jazia/klenia.
Najlepszą opcją byłoby wprowadzenie zakazu zabierania(a nie łowienia) kleni i jazi w miesiącach marzec-kwiecień. Ocalili byśmy wtedy tysiące tych ryb, które są w tym okresie dziesiątkowane przez wędkarzy gruntowo-spławikowych.

Użytkownik drakmen edytował ten post 23 marzec 2018 - 23:56


#35 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 23 marzec 2018 - 23:54

Jak sądzę jest jeszcze jeden ważny aspekt, który nie do końca jest przemyślany przez część pomysłodawców. Mam na myśli sezon zamknięty dla spinningu. Znaczna większość spinningistów, których znam, to etyczni wędkarze. Może mam szczęście i obcuję właśnie z takimi ludźmi, fakt jednak jest niezaprzeczalny, że są to uczciwi ludzie. Spinningista z natury jest człowiekiem mobilnym. Poruszając się wzdłuż brzegu rzeki czy jeziora, widzi zdecydowanie więcej, niż spławikowiec na zasiadce. Jest więc czynnikiem potencjalnie antykłusowniczym, gdyż penetrując łowisko ma spore szanse dostrzec zjawiska niepożądane i albo podjąć interwencję, albo zgłosić strażnikom zaobserwowane wydarzenie. Jeśli zostanie w domu, kłusownicy będą jeszcze bardziej bezczelni. Ten aspekt warto poważnie wziąć pod uwagę, jako pewną nieuniknioną konsekwencję zamykania wód przed spinningistami. 

 

Zgłaszam ponownie propozycję, popartą powyżej przez Bartka, do ograniczenia wielkości przynęty w okresie od Nowego Roku do końca kwietnia, jako propozycję potencjalnie przynoszącą większe korzyści, niż zamykanie wód nizinnych przed spinningistami.



#36 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 888 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 24 marzec 2018 - 00:02

calkowity zakaz zywca - byloby super, na pewno da sie, bo już tak było - niestety tylko przez rok... mozna wyciagnąć kwestię znęcania się nad zwierzętami...

zakaz spiningu na wodach nizinnych - bez sensu, mozna łowić inne ryby niż szczupak, ja na przykład za pstrągiem czesto chodze poniżej odcinków górskich... do tego zakaz śmiesznie łatwy do obejścia - zakładam rosówkę lub martwą rybkę zamiast gumy i łowię...

 

nie zgadzam sie równiez z ograniczeniem wielkości przynety - łowienie pstraga na przynęty ponizej 6 cm to dla mnie celowe kaleczenie drobnych ryb...

 

"Samoograniczenie wędkarzy jest jedyną drogą do utrzymania jakiejkolwiek populacji ryb w naszych wodach." - jedyny i wystarczający powód c&r z mojej strony...


Użytkownik czarny1 edytował ten post 24 marzec 2018 - 00:05


#37 OFFLINE   okonek63

okonek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Lokalizacjaśląsk
  • Imię:Marek

Napisano 24 marzec 2018 - 08:35

Ja nie zgadzam się z całkowitym zakazem spinnigowania wiosennego.

Ale takiej propozycji nie było, bo chyba mój wpis masz na myśli. Napisałem zakaz......na zbiornikach oprócz rzek. Kraina pstrąga i lipienia i rzeki według przepisów które istnieją. Wspomniany zakaz i tak jest krótkoterminowy bo dopuszcza łowienie z lodu a spinningować można po zaniku tafli lodowej. Ale to w kwestii wyjaśnienia i jest to tylko jedna z propozycji które padły. Siedlce komunikat z datą 24.03.podobnej treści jak Sieradz.

Użytkownik okonek63 edytował ten post 24 marzec 2018 - 09:08


#38 OFFLINE   einstein25

einstein25

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaKoło
  • Imię:Tomasz

Napisano 24 marzec 2018 - 09:33

Witam.

Moim zdaniem wszystkie proponowane przez was zmiany odnośnie przynęt,sposobów łowienia itd coś dobrego by wniosły.Jednak z drugiej strony spowodują jeszcze większe zawiłości w regulaminie i dodatkowe zaostrzenia tylko dla wędkarzy,a co z rybakami na wodach PZW.  Tyle samo głów. które je wymyśliły będzie myślało jak je obejść.Widać to np. za tamą w Jezoirsku.Jak nie można spinning, to na bolnkę na szarpaka.I tylko całkowity zakaz zabierania ryb z łowiska może coś zmienić.Jesteśmy  wędkarzami,nie rybakami.Bardzo wielu z nas nie zabiera ryb i nadal cieszą ich uroki wędkarstwa.Chcący zjeść złowioną przez siebie rybkę mają łowiska komercyjne i państwowe gospodarstwa rybackie.Jestem za całkowitym zabieraniem ryb z łowiska na okres np 2 lat.Pozdrawiam wszystkich,którym karta musi się zwrócić.



#39 OFFLINE   CM Punk

CM Punk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów

Napisano 24 marzec 2018 - 12:18

Rozumiem to tak:

Wniosek - zakaz połowu na przynęty z żywych ryb.

Uzasadnienie - duże ryzyko śmiertelnego uszkodzenia drapieżnika będącego celem połowu "na żywca" i bardzo prawdopodobny brak możliwości uwolnienia martwych, niewymiarowych, drapieżników, które zostaną złowione. 

 

Jakieś propozycje uzupełnienia, uszczegółowienia wniosku, bądź uzasadnienia?

Przede wszystkim wielogodzinne,bezsensowne cierpienie ryb będących żywcami.

 
 
 


Użytkownik CM Punk edytował ten post 24 marzec 2018 - 12:28

  • bartsiedlce, wilczybilet i ObraFM lubią to

#40 OFFLINE   sirk

sirk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaŁowicz
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 marzec 2018 - 14:52

Moim zdaniem najważniejsze punkty to: zakaz żywca,ograniczenie limitów ilościowych i limity wielkościowe.Proponowane górne limity szczupaka i sandacza są moim zdaniem za liberalne.W Szwecji gdzie mają znacznie więcej ryb górne limity z którymi się spotkałem najczęściej(bo czasem są minimalnie inne) to sandacz-75cm i szczupak -80cm.90 cm to zdecydowanie za dużo.Argument że w Polsce prawie nikt nie łowi takich szczupaków mnie nie przekonuje.Nawet w moim okręgu(Skierniewice) który ma beznadziejne wody pojawiają się w lokalnych gazetkach zdjęcia takich szczupaków.Wszystkie zabite oczywiście.Czwarty punkt to wielkość przynęty wiosną,6cm wydaje się rozsądne.Gdyby te 4 punkty udało się wprowadzić to byłby wielki sukces.Największych trudności bym oczekiwał w kwestii żywca i limitów ilościowych, pozostałe dwa punkty wydają się łatwiejsze "do przepchnięcia"ale wprowadzenie każdego z punktów byłoby wyraźnym postępem.Oczywiście próbować trzeba.


  • CM Punk lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych