Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Silniki dziobowe Minn Kota - Ulterra, Powerdrive, Terrova

terrova powerdrive ulterra

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
618 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 czerwiec 2021 - 21:03

@Wuran a przy 24V czy 36V nie trzeba wiecej akumulatorow zabierac ??  do utrzymania lodzi w punkcie niezbedne jest zuzycie danej energii , bez wzgledu na napiecie. 24V czy 36V ogranicza prad , a zuzyja tyle samo energii (Wh)


  • Robert Dorado lubi to

#362 ONLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 czerwiec 2021 - 21:36

Ostatnio sprawdzalem, zresztą na Adama (siarq) baterii, zuzycie pradu przez Ulterre 80 lbs. Przy solidnym wietrze utrzymywala mnie w miejscu pobierajac maksymalnie 2,8 Amp. Maksymalnie. Plynac na maksymalnej mocy, nie przekroczylem 38 Amp. Instrukcja mowi, zdaje sie o 56

Lodz 4,8 metra, ciezka, szeroka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#363 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 czerwiec 2021 - 21:43

A jaka vmax osiągasz na tym silniku?

#364 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 01 czerwiec 2021 - 22:13

@Wuran a przy 24V czy 36V nie trzeba wiecej akumulatorow zabierac ??  do utrzymania lodzi w punkcie niezbedne jest zuzycie danej energii , bez wzgledu na napiecie. 24V czy 36V ogranicza prad , a zuzyja tyle samo energii (Wh)

rzekłbym że układzie idealnym miałbyś rację jeśli chcesz mierzyć moc tylko na wzorze P=U x I, nie na łodzi. Prędkość łodzi nie wynika tylko z mocy silnika, są jeszcze inne parametry takie jak np. skok śruby, długość lini wodnej etc. Sugerujesz że aby utrzymać łódź 5 metrów potrzeba tyle samo energii co łódź 3 metry? Dlaczego jedni kupują silnik 20hp a drudzy 250hp skoro do jeden i drugi potrafi rozpędzić ODPOWIEDNIĄ łódź do prędkości 30km/h . Byłem na łodzi 4,6 metra z silnikiem dziobowym 55lbs gdzie w kilka godzin rozładowało nam aku litowy, wiatr spychał łódź pomimo maksymalnej mocy przekazywanej na silnik. Silnik nie był w stanie utrzymać nas w miejscu. Silnik o który pyta kolega ma mniejsza śrubę niż np Ulterra 80lbs, czy w takim razie rozmiary śruby nie mają znaczenia do osiąganej prędkości i zużycia energii? Jaśniej opisano to tutaj http://jerkbait.pl/t...m/#entry1688646

"Mam silnik elektryczny 55lbs o mocy 540W (0,73hp). Moja łódka na maksa płynie około 6,5km/h (1,8m/s) i załóżmy że śruba rzeczywiście daje uciąg 55lbs (0,244kN) - bo wcale to nie musi być prawdą akurat przy mojej łodzi. Moc na śrubie w takim wypadku wynosiła by 0,244x1,8= 0,439kW, a sprawność śruby 439W/540W = 81%. To oczywiście nie prawda, nie ma tak sprawnych śrub napędowych. Moja pewnie ma w okolicach 50%.

Błędne było założenie, że przy mojej łodzi i prędkości 1,8m/s silnik ma uciąg 55lbs. W rzeczywistości mam mniej.

Kiedyś liczyłem skok mojej śruby i wyszło około 10cm co przy maksymalnych obrotach silnika 1200rpm daje około 2m/s prędkości maksymalnej (bez uślizgu śruby). Żeby śruba wytwarzała ciąg musi mieć odpowiedni uślizg, jej łopatki muszą być opływane przez wodę pod odpowiednim kątem natarcia, tylko wtedy powstaje siła nośna. Moja łódź jest zbyt lekka do tego silnika, potwierdza to również pomiar natężenia prądu przy prędkości maksymalnej, który jest o dobrych kilka amper za niski jak na 540W. Przydała by się śruba o większym skoku żeby w pełni wykorzystać moc tego silnika w czasie flauty. Gdybym jednak przy tej samej śrubie płynął pod wiat i falę, to łódź zwolniła by np. do 1,1m/s, zużycie prądu przez silnik by wzrosło, uślizg śruby i kąt natarcia łopatek by się zwiększył i wtedy na śrubie mógłby powstać uciąg 55lbs i odpowiednio moc 244x1,1= 268,4 W czyli sprawność śruby byłaby około 50%."



#365 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 02 czerwiec 2021 - 05:30

Ostatnio sprawdzalem, zresztą na Adama (siarq) baterii, zuzycie pradu przez Ulterre 80 lbs. Przy solidnym wietrze utrzymywala mnie w miejscu pobierajac maksymalnie 2,8 Amp. Maksymalnie. Plynac na maksymalnej mocy, nie przekroczylem 38 Amp. Instrukcja mowi, zdaje sie o 56

Lodz 4,8 metra, ciezka, szeroka
 

Jakieś niskie wartości masz. U mnie są wyższe.  A już 2,8A przy silnym wietrze (porywy do 70km//h, ciągły 40-50 km/h) mogę zapomnieć wartości 2,8A, może raczej 28A. 



#366 ONLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 czerwiec 2021 - 06:13

A jaka vmax osiągasz na tym silniku?


Cos kolo 4-5 km/h


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#367 ONLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 czerwiec 2021 - 07:25

Jakieś niskie wartości masz. U mnie są wyższe.  A już 2,8A przy silnym wietrze (porywy do 70km//h, ciągły 40-50 km/h) mogę zapomnieć wartości 2,8A, może raczej 28A. 

Piotr stały wiatr 40-50 km/h to, wyciągając średnią, coś koło 12,5 metra na sekundę. Nigdy przy takim wietrze nie łowie ale wtedy pewnie pobory byłyby takie jak mówisz. Zresztą nie wyobrażam sobie jak się łowi w takich warunkach.

Mamy różne pojęcie na temat silnego wiatru na rybach :)

Ja miałem w takim razie wiaterek koło 6-7 m/s.


Użytkownik kruz edytował ten post 02 czerwiec 2021 - 07:27

  • Robert Dorado lubi to

#368 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 02 czerwiec 2021 - 07:29

@Wuran masz rację, tylko należało by wziąść dwa silniki o takiej samej śrubie a różnym napięciu i mocy . Pozatym moc i tak zostanie niezmienna do utrzymania jednostki w miejscu. Różnice będą wynikac z różnych warunków, śrub itp.

#369 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 02 czerwiec 2021 - 07:38

Piotr stały wiatr 40-50 km/h to, wyciągając średnią, coś koło 12,5 metra na sekundę. Nigdy przy takim wietrze nie łowie ale wtedy pewnie pobory byłyby takie jak mówisz. Zresztą nie wyobrażam sobie jak się łowi w takich warunkach.

Mamy różne pojęcie na temat silnego wiatru na rybach :)

Ja miałem w takim razie wiaterek koło 6-7 m/s.

Mi się raz zdarzyło, zeszłej jesieni. Dane podałem jakie były tego dnia na meteo.pl, nie mierzyłem tego wiatru bo nie mam czym.

Rzuty tylko z wiatrem za rufę.

To był dzień konia na okonia. Szwecja się chowała. 6 godzin na jednej miejscówce na Spot Lock i zabawa, wyżarło mi prawie całe 130 Ah, śruba wychodziła z wody przy podbiciach fali. 

To już któryś raz mi się trafiło, że im gorsza pogoda dla wędkarza tym fajniejsze ryby. 

Postaram się nagrać filmik z obciążeniem na poszczególnych biegach Ulterry. 

Porównamy sobie.



#370 ONLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 czerwiec 2021 - 07:45

Mi się raz zdarzyło, zeszłej jesieni. Dane podałem jakie były tego dnia na meteo.pl, nie mierzyłem tego wiatru bo nie mam czym.

Rzuty tylko z wiatrem za rufę.

To był dzień konia na okonia. Szwecja się chowała. 6 godzin na jednej miejscówce na Spot Lock i zabawa, wyżarło mi prawie całe 130 Ah, śruba wychodziła z wody przy podbiciach fali. 

To już któryś raz mi się trafiło, że im gorsza pogoda dla wędkarza tym fajniejsze ryby. 

Postaram się nagrać filmik z obciążeniem na poszczególnych biegach Ulterry. 

Porównamy sobie.

Piotr ja jestem wygodnicki :lol: Jak jest taki wiatr to wole patrząc przez okno ciepłego domku i sącząc drinunia jedynie wyobrażać sobie, że ryby mogą fajnie brać. 

Ale teraz będę w Szwecji, warunki pewnie będą różne, więc tez posprawdzam dokładnie i podzielę się spostrzeżeniami



#371 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 02 czerwiec 2021 - 08:12

A jaką łódź?

semper 380, waga ze mną i ze sprzętem jakieś 240kg



#372 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 02 czerwiec 2021 - 09:19

jeszcze jedno pytanie, co sądzicie żeby zastosować płytę z poliamidu o gr 3cm (zamiast sklejki) na dziób żeby ja przykręcić do łódki na stałe i do tej płyty przymocować adapter silnika dziobowego? Płyty z poliamidu są mega wytrzymałe i robią z nich pantografy.



#373 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 02 czerwiec 2021 - 10:00

Ja z poliamidu jakiegoś zrobiłem sanki i mocowanie, silnik do pływania wysuwam i chowam do transportu.

Biały ma 30mm, szary 20mm. Widać na foto jak to wygląda.

 

Załączony plik  DSC_32133.JPG   49,63 KB   17 Ilość pobrań


Użytkownik Pietruk edytował ten post 02 czerwiec 2021 - 10:04

  • thug i Bielun22 lubią to

#374 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 02 czerwiec 2021 - 11:56

to jest mocny materiał ale ja to nawet nie mam miejsca na dziobie więc to ma mi służyć jako powiększenie powierzchni na dziobie a potem do tego jeszcze zamontuje ten adapter i silnik



#375 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 08 czerwiec 2021 - 09:50

Czy Silnik elektryczny Minn Kota POWER DRIVE GPS I-Pilot 55 lbs 12V da się sparować (skonfigurować) z HB Helix 7 G3? Czy są potrzebne jakieś kabelki? Jak nie czy pozostanie tylko i-pilot? I jeszcze jedno czy MK PD posiada możliwość szybkiego montażu (płytka podobna jak w HasWing). Puki co mam tylko echo, a szukam do zestawu dziobówki. 

#376 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 08 czerwiec 2021 - 11:03

Echo masz g3 a nie g3n, ipilot nie komunikuje sie z echem, potrzeba ipilot link https://www.minnkota...nd-i-pilot-link

Co do podstawy to np taka https://humminbird.j...-16-03?id=14471

Użytkownik wuran edytował ten post 08 czerwiec 2021 - 11:07

  • wiwaldi1970 lubi to

#377 OFFLINE   polak9

polak9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaPasłęk
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:B..

Napisano 08 czerwiec 2021 - 11:46

Czy Silnik elektryczny Minn Kota POWER DRIVE GPS I-Pilot 55 lbs 12V da się sparować (skonfigurować) z HB Helix 7 G3? Czy są potrzebne jakieś kabelki? Jak nie czy pozostanie tylko i-pilot? I jeszcze jedno czy MK PD posiada możliwość szybkiego montażu (płytka podobna jak w HasWing). Puki co mam tylko echo, a szukam do zestawu dziobówki. 

Co do podstawy to dobra rzecz .  W sezonie wakacyjnym p lywam z rodziną to silnik nie potrzebny. Podstawa solidna.

Załączone pliki


  • wiwaldi1970 lubi to

#378 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 08 czerwiec 2021 - 13:30

Jeżeli chcesz sparowac3 helixa z PD to musisz kupić go w wersji ipilot Link.
  • wiwaldi1970 lubi to

#379 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 08 czerwiec 2021 - 14:04

Jeżeli chcesz sparowac3 helixa z PD w musisz kupić go w wersji ipilot Link.


Dziękuję za odpowiedzi, czyli potrzebny będzie ipilot link. A czy go da sie domówić zamiat ipilota. Bo iploty link widziałem w ulterrach w zestawieniu.

Użytkownik wiwaldi1970 edytował ten post 08 czerwiec 2021 - 14:11


#380 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 08 czerwiec 2021 - 14:44

Chyba nie jest takie proste. Trzeba tą całą głowice wymieniać




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych