Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie klasy stosujecie na suchą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 kwiecień 2018 - 20:29

Koledzy,
Chciałbym poznać Wasze preferencje przy łowieniu na suchą. Czy są to dwójki, trójki, czwórki czy może piątki lub nawet szóstki? I czy są jeszcze muszkarze, którzy z powodzeniem łączą w jednym kiju łowienie pstrągów i lipieni na suchą i mokrą. Chodzi mi o takie patyki, które mają szeroki zakres działania jak i specjały. Ogólnie pytanie jest takie - uogólniacie czy uszczegółowiacie zestawy na poszczególne ryby i metody? Jakie macie tendencje i etapy na muchowej ścieżce życia? Las wędek czy złoty środek?

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
  • Chat lubi to

#2 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 kwiecień 2018 - 20:38

Dwie wędki, złoty środek. #4 i #6

Na 'komarka" czy jętkę jesienną nie założysz DT6 a na chrusta spokojnie możesz.

Podobnie do dużej jętki. Nie ważne czy na Sanie w kwietniu/maju czy na majówce w środkowej Polsce. #6 na strima pod pstrąga cacy a i głowacice możesz kusić (i wyjmować!!!) wszystkim.

Dobór sznura to jeszcze kwestia dystansu na jakim możesz ryby "dopaść". Jeżeli daleko to niestety WF. Przy wyjściach "pod nogami" to możesz i DT6 łowić. Wyższe klasy nie lubią cienkich przyponów. Ciężar sznura jest już za dużo (zacięcie po braniu) przy walczącej rybie i cieniutkiej żyłce.



#3 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 06 kwiecień 2018 - 20:47

Śmiałą tradycją w polskim warsztacie jest ostentacyjny minimalizm. Narzędzia nie muszą być wyszukane ani wyspecjalizowane, ani broń Boże kosztowne. To byłby straszliwy snobizm. Francuz, kombinerki, młotek i imadło i wkręty do gipsu - full wypas. W ff tendencja jest identyczna.. :) 


  • mazur 17 lubi to

#4 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 06 kwiecień 2018 - 20:58

Lipienie i nieduże pstrągi w małych rzekach - wolna #3

Jętka majowa, duże pstrągi, silny wiatr - szybka lub średnio szybka #3 lub #4. 



#5 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 06 kwiecień 2018 - 21:02

Generalnie lipień #4 pstronie #5. Długości i prace dopasowane do wody, metody, wielkości ryb. 



#6 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 kwiecień 2018 - 21:36

Wyczekiwałem m.in. wpisu o piątce, szkoda tylko Paweł, że masz jeszcze czwórkę ;)

 

Miałem tylko 2, 4, 6 i 7. W ogóle nie wiem co to znaczy łowić na piątkę :blink:

 

Kiedyś wszyscy łowili na 9' 5/6 DAM, Cormoran, Daiwa lub Shakespeare, później się to pozmieniało. Ostatnio mnie Mart123 zainspirował na FFF wpisem w temacie linek, że nas pogięło z tą różnorodnością linek do chrusta / jętki... no i pomyślałem, że zapodam temat kto, co i jak w tym temacie.



#7 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 kwiecień 2018 - 22:04

Ja łowię #5tką zarówno pstrągi i lipienie, na suchą, nimfe, mokrą czy lekkiego streamera. Tylko linki różne w zależności od opcji. Ale nie ukrywam że jeśli ustawiam się typowo po lipki na suchą, to biorę #4.

Użytkownik hi tower edytował ten post 06 kwiecień 2018 - 22:04


#8 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 postów

Napisano 06 kwiecień 2018 - 22:05

Na wyjazdy, i nie tylko, mam 9' #5 w czterech częściach. I lipienia z jelcem na suchara obleci, i pstrągi na suchą (włącznie z majówką), mokrą, strimka czy nimfu. A nawet w morzu, urlopowo,  do złowienia z brzegu jakichś ichniejszych koczkodanów da radę.



#9 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 06 kwiecień 2018 - 22:07

Myśle sobie, że co za durzo to nie zdrowo. Na suchą i wsumie mokrą łowię zamiennie dwoma wędkami 8' i 9,6', które chodzą dobrze z linkami #4/5. Linki do nich mam dwie, pływającą #4 wf i sinktipa #5 do mokrej jak ryby "siadają" i trzeba niżej zejść. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem linki dt#4.
Zdarza mi się sięgać przy pstrągach i suchej musze (często na jętce majowej) po streamerową wędke w #7 klasie. Nie jest to podyktowane wielkością ryb czy zaczepowością łowiska a pogodą. Maje bywają wietrzne i linką w klasie #4/5 muche podaje się tam gdzie wiatr niesie a nie tam gdzie trzeba. Z linką #7 można łowić przy wietrze 5-7m/s choć finezji ciężko tu się doszukiwać.

Jest też w planach wędeczka w #2 klasie do połowu małych ryb jak jelce, klonki, wzdręgi ale to raczej jako odskocznia i coś innego.

#10 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 517 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 06 kwiecień 2018 - 22:25

Lipień pstrąg kije mam w klasie 3/4 i jeszcze do suchej muszki używam kija w klasie 7 duże suchary kleń jaź duża rzeka, natomiast miałem okazję pomacać dzisiaj z 40 kijków u forumowego kolegi kiedyś były takie kije uniwersalne piękne dzisiaj już takich nie robio :( 



#11 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 kwiecień 2018 - 22:41

Jesli o mnie idzie to zależnie od wody, ryb i wędki, którą mam ze sobą - ulubiona na suchą #4, spokojnie ogarniająca temat #6, choć ta nie jest wędką pierwszego sucharowego wyboru.

#12 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 06 kwiecień 2018 - 23:35

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć.....kiedyś tylko klasa 6 do wszystkiego bo tylko to bylo w posiadaniu. Wędka berkley, sznurek DT bodaj szekspir i jadziem na ryby. dziś...no cóż, nazbieralo sie troche tego szpeju i problem co zabrać ze sobą co by reszta nie czula sie pominieta. Ale lubie klase 5 cortlad silk do klejonek jak i do węgla czy szklaka.

Jak jest flauta i cisza to klasa 2....zawsze mam w aucie arsenal i wybieram to co mi w danym momencie podpasuje.

MaverikZagan....nie robią..ale kupić mozna. Za frytki czesto ;)


Użytkownik aero edytował ten post 06 kwiecień 2018 - 23:39


#13 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 07 kwiecień 2018 - 05:57

Czworeczka długości 8,6 stopy

#14 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 07 kwiecień 2018 - 08:12

Posiadanie dużej ilości wędek ma dwie wady.Po pierwsze można łapać tylko na jedną,po drugie którą zabrać na ryby jak jedna piękniejsza od drugiej.

Uważam,że #4,#6 i #8 na wielkie ryby w zupełności wystarcz,no i jeszcze do krótkiej nimfy jak ktoś lubi.Ja generalnie łapię na #3 ,#4.Jak mocno wieje to nie kopię się z koniem,tylko robię kawkę i pełny relaks.


  • Krzysiek Dmyszewicz, Pluszszcz, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#15 OFFLINE   Luke

Luke

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 07 kwiecień 2018 - 10:07

Póki co używam mocnej trójki bo rybki i muszki niewielkie ale na ten sezon pasuje dokupić jakąś fajną 6tkę. Ktoś coś poleci przy okazji?



#16 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 07 kwiecień 2018 - 10:18

W zeszłym sezonie miałem #5 ale szklaną :)  W tym sezonie doszła jeszcze węglowa #4/5, na razie wrażenia bardzo pozytywne.



#17 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 kwiecień 2018 - 12:01

Wyczekiwałem m.in. wpisu o piątce, szkoda tylko Paweł, że masz jeszcze czwórkę ;)

Miałem tylko 2, 4, 6 i 7. W ogóle nie wiem co to znaczy łowić na piątkę :blink:

Jak tak ci zależy na "piątce" to na swoją #4 Loomis lowie WF5F. Sucha i wszelkie mokre metody. Bez strima. "5" nie da się podawać (i nad tym panować) takich strimow na jakie ja łowię. A są zawsze duże.
Chyba że na wiosnę płynie pijawka lub "March Brown" (sanowa ;) ) to wtedy wielkosciowo przynęty i na "piątce" polecą. Ale są to w zasadzie nie strimery a mokre muchy (wielkość 2-3cm), choć to w sumie to samo. :)
  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#18 OFFLINE   tom@ha

tom@ha

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaDW
  • Imię:Tomek

Napisano 07 kwiecień 2018 - 12:43

do suchej - średnio szybka czwórka o długości 8 stóp


  • grey lubi to

#19 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 07 kwiecień 2018 - 13:05

Krzysiu-moje ulubione wędzisko wyłącznie do suchej to  7,6 stopowa Daiwa klasy 3-4 którą opisałem dość dokładnie tu-http://jerkbait.pl/t...owników/page-50

Myślę, że pytanie o 3 kę czy 4 kę przy tak dużej rozbieżności akcji wędzisk, (a myślę że niejedna 4 ka jest jak 6 ka innego producenta) , to troszkę gdybanie. Chyba tylko konkretne modele mogą dać pełnię wiedzy.

Łowię na Pomorzu, suchą muszką głównie jesienią.Parametry wędziska które rekomenduję pozwalają rzucać pod drzewami, z przyklęku lub jeszcze dziwniej.Dlatego dość krótka.

Na dużej otwartej wodzie zastosowałbym 9 stopową 4-kę aby rzucać dalej i łatwiej nie bojąc się drzew i traw.

Jednak jesienią bardzo rzadko bywam poza pomorskimi rzeczkami dlatego-jak wyżej! :)

Będę coś nowego próbował-miękką 250 cm piątkę i kto wie???W plecaku się zmieści ;)

 


  • trout master lubi to

#20 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 07 kwiecień 2018 - 14:19

Śmiałą tradycją w polskim warsztacie jest ostentacyjny minimalizm. Narzędzia nie muszą być wyszukane ani wyspecjalizowane, ani broń Boże kosztowne. To byłby straszliwy snobizm. Francuz, kombinerki, młotek i imadło i wkręty do gipsu - full wypas. W ff tendencja jest identyczna.. :)

 

 Zapomniałeś Sławku drogi o sztamajzie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych