Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dziwna praca woblera, winny ster?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   piotreus1988

piotreus1988

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPolska, Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2018 - 11:30

Czołem koledzy,

zacząłem coś strugać. Są to nie duże woblery max do 4-5 cm wykonane z balsy odciążenie w przedniej części tuż przed środkowym oczkiem.. Przepatrzyłem zarówno sieć jak i forum i nie bardzo mogę znaleźć informacje na nurtujące mnie kwestie. Zatem do rzeczy.

Wyciąłem kilka wymyślonych przez siebie kształtów sterów. Generalnie prawie wszystkie pracują- wiadomo, że skoro są inne to ich praca będzie się różniła -  nie mniej jednak powstały stery, które po obsadzeniu w woblerze do testów charakteryzują się dość dziwną pracą, mianowicie wobek pracuje bardziej góra dół niż prawo lewo. stery te są raczej szersze z przodu i dużo węższe u nasady woblera. Czy taka praca może być spowodowana właśnie tymi dysproporcjami? czy tez może kąt ich wklejenia?

Drugą sprawą jest wyczuwalność pracy woblera na kiju co zrobić by była ona bardziej wyczuwalna?

 

 

Z góry dzięki z pomoc!

 

 



#2 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 16 kwiecień 2018 - 13:53

1.Ster jest zwyczajnie za duży do danego woblerka.

2.Plecionka zamiast żyłki + kij którego cw nie będzie kilka razy większy od masy wobka i na pewno będzie ok.



#3 OFFLINE   piotreus1988

piotreus1988

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPolska, Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2018 - 14:53

Dzieki za odp. A co do wielkości steru to w jakim sensie? Za szeroki czy za długi?

#4 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 16 kwiecień 2018 - 15:17

Generalnie za duża powierzchnia ....



#5 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 16 kwiecień 2018 - 15:41

Tutaj masz dość dokładnie wytłumaczone, jak wielkość i kształt steru wpływa na zachowanie się woblera:

http://jerkbait.pl/p...-ze-sterem-r387

 

Najlepiej dokonywać eksperymentów, pamiętając o prostej zasadzie - pamięć jest ulotna. I po to ludzie wymyślili pismo, by pamięć tą przedłużyć. Czyli kajecik i długopis znacznie wspierają wydajność eksperymentatora B)


  • Alek. lubi to

#6 OFFLINE   Mycha23

Mycha23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 16 kwiecień 2018 - 16:41

Dzięki za przypomnienie tego postu. Człowiek nie zdaje sobie sprawy ile czynników ma wpływ na takiego woblera.

#7 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 871 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 16 kwiecień 2018 - 17:00

1, praca góra - dół  - spróbuj podgiąć ster w dół np. w połowie długości...

2, wyczuwalność pracy woblera na kiju... patrz pkt 1... możesz zestrugać ster - zwęzić... oczko w dół... zmień położenie obciążenia...

3, "Najlepiej dokonywać eksperymentów, pamiętając o prostej zasadzie - pamięć jest ulotna. I po to ludzie wymyślili pismo, by pamięć tą przedłużyć. Czyli kajecik i długopis znacznie wspierają wydajność eksperymentatora  B)" - skorzystaj z tej rady:)



#8 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2762 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 16 kwiecień 2018 - 17:16

W czasach elektroniki warto porobić zdjęcia, wstawić do Worda, napisać parę zdań. A to co nie udało się napisać na komputerze, później dopisać ręcznie  ;) .



#9 OFFLINE   Waldi p

Waldi p

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Napisano 16 kwiecień 2018 - 18:53

Praca góra- dół nie wierz w żadne banialuki że trzeba na plecionce ,że kij nie dobry ,że ster za duży. Po prostu masz za wysoko umiejscowione przednie oczko. Przygnij go do dołu a wobler odzyska właściwą pracę.



#10 OFFLINE   piotreus1988

piotreus1988

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPolska, Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2018 - 19:27

Dzięki panowie. No wlaśnie co do pamięci to już się zdążyłem o tym przekonać na szkicach korpusów. "Aaaa tam tylko kilka. Zapamiętam." ;-) jeszcze raz dzieki za pomoc. Dam znać co i jak.

#11 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 16 kwiecień 2018 - 20:45

Praca góra- dół nie wierz w żadne banialuki że trzeba na plecionce ,że kij nie dobry ,że ster za duży. Po prostu masz za wysoko umiejscowione przednie oczko. Przygnij go do dołu a wobler odzyska właściwą pracę.

 

No to jak poczujesz pracę 2 cm smużaka na kiju o wyrzucie do 100 g i na żyłeczce 0,15  toś mistrz (miszcz może)

A co do sterów... żeby nie zagłębiać się za bardzo w temat... taki przeciętny wobek - jego ster to 1/5, 1/4 długości... A przy dłuższych - a oczko na sterze...



#12 OFFLINE   piotreus1988

piotreus1988

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPolska, Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2018 - 21:49

Na chwilę obecną wiem jedno. Szerszy ster nie oznacza agresywniejszej pracy wręcz przeciwnie, jest ona bardziej znikoma. Przynajmniej z tymi sterami,które zrobiłem.

A czy wraz ze wzrotem dlugości stera powinna iść w parze jego większa szerokość? Widzę, że z pracą moich sterów jest tym gorzej im są dluższe.

Oczko na sterze czuli sdr?

#13 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 16 kwiecień 2018 - 22:17

Kolego, w budowie woblerów jest sporo zależności... Popatrz na gotowe konstrukcje wyciągnij wnioski... Tak jest najfajniej:)

 

Agresywna praca to przede wszystkim pękaty(okrągły w przekroju) korpus.

Stery - znów nie ma co wymyślać nie wiadomo czego - wzoruj się na tym co jest. Śmiesznie( dla mnie) wyglądał by ster o proporcjach boków np 5:1  - długi i wąski.

 

Oczko na sterze niekoniecznie spowoduje pracę na dużej głębokości. Jeśli taki ster wkleisz pod dużym kątem w stosunku do osi podłużnej woblera uzyskasz mocne lusterkowanie. Gdy ten kąt będzie zbliżony do zera - mniejszy ster może spowodować większe zagłębienie wobka.

 

Ja osobiście zamiast woblerów SDR preferuję woblery tonące.

 

Ćwicz, kombinuj ,notuj spostrzeżenia. Możliwości między korpusem, sterem  obciążeniem jest teoretycznie nieskończona ilość.



#14 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2762 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 17 kwiecień 2018 - 06:24

Być może za mały kąt pochylenia steru dałeś. Wstaw fotki woblerów, będzie można więcej się wypowiedzieć.


Użytkownik Banjo edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 06:25

  • eRKa lubi to

#15 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2590 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 17 kwiecień 2018 - 07:25

Tutaj nie stery, lecz obciążenie zmienia pracę...

 

Przypomniał mi się artykuł z Wędkarza Polskiego.

Takie właśnie - dziobiące woblery gość robił z pełną świadomością, gdyż skuteczne były - dla niego oczywiście, na szczupaki.


Użytkownik eRKa edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 07:29

  • G_rzegorz lubi to

#16 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 17 kwiecień 2018 - 07:28

Ja zwykle robię tak z nowymi woblerami, że przygotowuję sobie 2-3 korpusy, często z różnie umiejscowionym obciążeniem czy różnej jego wadze.
Robię nacięcia na ster, tak, aby ster wchodził ciasno, lakieruję i wtedy testuję z różnymi sterami. Nic nie wklejam, ster siedzi na tyle ciasno, że można bez problemu rzucać i prowadzić wobler. Jak już wszystko dobiorę, tak jak mi odpowiada, to zapisuję sobie i wtedy strugam resztę albo tylko wklejam stery do tych woblerów. Często są już pomalowane :)
  • Little Wing i eRKa lubią to

#17 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2762 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 17 kwiecień 2018 - 08:05

Ja zwykle robię tak z nowymi woblerami, że przygotowuję sobie 2-3 korpusy, często z różnie umiejscowionym obciążeniem czy różnej jego wadze.
Robię nacięcia na ster, tak, aby ster wchodził ciasno, lakieruję i wtedy testuję z różnymi sterami. Nic nie wklejam, ster siedzi na tyle ciasno, że można bez problemu rzucać i prowadzić wobler. Jak już wszystko dobiorę, tak jak mi odpowiada, to zapisuję sobie i wtedy strugam resztę albo tylko wklejam stery do tych woblerów. Często są już pomalowane :)

 

Fajnie. A zmieniasz w pomalowanych woblerach kąt wstawienia steru albo odsuwasz ster od oczka robiąc inne nacięcie? Wówczas pomalowany wobler trzeba będzie poddać retuszowi. Inna sprawa, że przy mniejszych woblerach kilka warstw farby i lakieru może wobler trochę dociążyć i zmienić nieco parametry pracy woblera albo przy nie pomalowanych korpusach nie zawsze zauważy się lusterkowanie. Zatem czasami warto robić testy z pomalowanymi już korpusami.



#18 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 17 kwiecień 2018 - 08:12

Dlatego też napisałem, że często są już pomalowane :)
Czasami korpusy mają różne nacięcia.
Zresztą, często robię wiele kombinacji. Np, dwa takie same korpusy, z różnym nacięciem, ponawiercane od spodu jak sito albo z nacięciem przez całą długość i wstępnie w wannie rozmieszczam obciążenie i każde takie ustawienie sprawdzam z różnymi sterami.
Jak już coś wstępnie ustawię, to wtedy dopiero dalsze próby, już po szpachlowaniu, malowaniu. Bo jak pisałeś, to wszystko ma wpływ.
  • Banjo lubi to

#19 OFFLINE   piotreus1988

piotreus1988

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaPolska, Warszawa

Napisano 17 kwiecień 2018 - 08:33

Nie no moje pytania pojawiły się na razie w fazie testów. Woblery dociążone, polakierowane pierwsza warstwą i ponacinane. Dpiero potem zabawa ze sterami by wybrać coś co będzie działalo stąd powyższe pytania. Generalnie na chwilę obecną sprawdziły mi sie dwa stery- oba krótkie, może dłuższe stery przy takim kącie nie będą miały dobrej pracy. Fotki podeśle wieczorem. Może wtedy pojawią się jeszcze inne sugestie.

Udało mi się znaleźć fote gdzieś na messengerze http://wyslijto.pl/plik/ydnw31ns0u

Użytkownik piotreus1988 edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 09:03


#20 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 kwiecień 2018 - 09:13

Załączony plik  received_1816617081724546.jpeg   27,25 KB   14 Ilość pobrań

Pozwoliłem sobie załączyć to Twoje zdjęcie :)

 

Możliwych kombinacji jest dużo, zależy jaką pracę chcesz uzyskać. Mocniejsza i bardziej wyczuwalna praca będzie gdy przednie oczko przegniesz trochę w dół. Spróbuj też przesunąć kotwiczkę troszkę do tyłu - to powinno pozwolić Ci dać większy ster.


Użytkownik peekol edytował ten post 17 kwiecień 2018 - 09:19





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych