Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór wędki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 kwiecień 2018 - 18:17

Witam

 

Skoro mamy podwieszony temat o doborze kołowrotków to może warto by było zrobić to samo z wędkami.   No chyba ze już mamy taki temat na forum  :ph34r:

 

A więc.  Szukam kija w dwóch kawałkach o długości 2.30 -2.40 o dość szybkiej akcji i realnym cw w granicach 5 - 18 gram.  Ideałem było by coś pomiędzy Avidem 2.13 do 11 gram i Avidem 2.56 do 21.  Oczywiście nie musi być to kij ze stajni StC.  Przeznaczenie - uniwersał pod wszystko na wszystko  ;)

 

Pozdrawiam



#2 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 kwiecień 2018 - 18:18

http://jerkbait.pl/t...pytań-od-laika/ :lol:

&

http://jerkbait.pl/t...66-dobór-wędki/



#3 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 kwiecień 2018 - 18:22

Istna kopalnia wiedzy.  Do tego podwieszona i aktualna.  

Dobra .... nie było tematu :rolleyes:


  • domo285 lubi to

#4 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 28 kwiecień 2018 - 18:32

Wojtek... c'mon, keep calm and... ;)

zostawiamy na razie temat i zobaczymy co z tego wyniknie



#5 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 29 kwiecień 2018 - 10:36

Temat, moim zdaniem, bardzo ważny. Zawsze uważałem, że dobór wędki to coś niezwykle istotnego dla każdego wędkarza. Wędka jest nie tylko przedłużeniem ręki ale stanowi też odzwierciedlanie upodobań, przyzwyczajeń, osobistych preferencji użytkownika, metod połowu itd. Jej właściwy wybór jest dla mnie o wiele ważniejszy od wyboru kołowrotka, który ma przede wszystkim ją wyważać, dobrze nawijać linkę i być bezawaryjny. Poza tym uważam, że nawet najlepszy kołowrotek w jakimś sensie "psuje wędkę". Na dowód proszę wziąć do ręki sam spinning. Czyż nie cudownie byłoby łowić, gdyby nie ten zmieniający charakter samej wędki, zbędny balast? Dlatego też w przypadku kupna kołowrotka mogę czasami pójść na kompromis, jeśli chodzi o wędkę, nigdy. Wybór ogranicza się zwykle do produkcji z najwyższej półki i jest niekończącą się nigdy pogonią za nieosiągalnym ideałem. Dlatego kołowrotek zawsze dobieram do wędki, starając się, aby mi jak najmniej przeszkadzał w wędkowaniu i bym mógł o nim zapomnieć nad wodą, co też nie jest proste, ale jest o wiele łatwiejsze i nie tak ważne jak wybór wędziska.


  • Pickerel i Rebel64 lubią to

#6 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 29 kwiecień 2018 - 11:17

Witam

 

Skoro mamy podwieszony temat o doborze kołowrotków to może warto by było zrobić to samo z wędkami.   No chyba ze już mamy taki temat na forum  :ph34r:

 

A więc.  Szukam kija w dwóch kawałkach o długości 2.30 -2.40 o dość szybkiej akcji i realnym cw w granicach 5 - 18 gram.  Ideałem było by coś pomiędzy Avidem 2.13 do 11 gram i Avidem 2.56 do 21.  Oczywiście nie musi być to kij ze stajni StC.  Przeznaczenie - uniwersał pod wszystko na wszystko  ;)

 

Pozdrawiam

O razu przyszedł mi na myśl Graphiteleader Silverado 234 cm 5- 20 g. Lekki, szybki, z prograsywnym ugięciem, świetnie uzbrojony uniwersał.

Pozdrawiam, db


Użytkownik mohave edytował ten post 29 kwiecień 2018 - 11:19

  • Pickerel lubi to

#7 ONLINE   Krzysiu

Krzysiu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisano 29 kwiecień 2018 - 12:02

Koledz Mohave proponuje dobrego bata odpadabproblem kołowrotka a wędziska można znaleźć zacne :)

Użytkownik Krzysiu edytował ten post 29 kwiecień 2018 - 12:02


#8 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 29 kwiecień 2018 - 12:27

Koledz Mohave proponuje dobrego bata odpadabproblem kołowrotka a wędziska można znaleźć zacne :)

Rozumiem, ale bat, jak sama nazwa wskazuje służy do czegoś innego i niekoniecznie nad wodą. Mam nadzieję, że Kolega do spinningowania nie przypina kołowrotka do bata i nie łowi drapieżnych uklei :)

A tak na serio, to istnieje lepsze rozwiązanie o nazwie Tenkara.


Użytkownik mohave edytował ten post 29 kwiecień 2018 - 12:28

  • Krzysiu lubi to

#9 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 kwiecień 2018 - 14:57

Dzięki za propozycje.  Obecnie zastanawiam się nad dwoma blankami.  Niestety żadnego z nich nie miałem w ręku.  

  

1.     CD Ext Nano 792ML   2.35   5-19 gram 

2.     MHX P904-2-MHX      2.30   7-18 gram

 

Oba teoretycznie spełniają moje wymagania.  Przynajmniej na papierze z czego CD chyba bardziej mi się podoba.  



#10 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9461 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 kwiecień 2018 - 15:03

Dzięki za propozycje.  Obecnie zastanawiam się nad dwoma blankami.  Niestety żadnego z nich nie miałem w ręku.  

  

1.     CD Ext Nano 792ML   2.35   5-19 gram 

2.     MHX P904-2-MHX      2.30   7-18 gram

 

Oba teoretycznie spełniają moje wymagania.  Przynajmniej na papierze z czego CD chyba bardziej mi się podoba.  

I już wybrałeś ;)



#11 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 kwiecień 2018 - 17:48

I już wybrałeś ;)

Chodzi Ci o Ext Nano?  Miałeś do czynienia z kijem ukręconym na tym blanku?



#12 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1372 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 30 kwiecień 2018 - 08:54

Mialem ExNano 792ML.Blank opisany prawidlowo.Fajna, czula szczytowka,przechodzaca w rownomierne glebsze ugiecie.Wpadnij do Irka,chyba ma taki uzbrojony.


  • Pickerel lubi to

#13 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1180 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 30 kwiecień 2018 - 15:49

Tak też zrobię.  W międzyczasie znalazłem jeszcze Matagi TR76 Super Shore ML  2.30  4-15 gram i Lamiglas GP902M  2.30  3.5-15 gram.

Ktoś posiada albo przynajmniej macał w/w?



#14 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 04 czerwiec 2019 - 09:58

Koledzy pomóżcie.

Szukam jakiegoś seryjnego kijka w budżecie powiedzmy +/- 300 zł  Parametry jakie mnie interesują to: długość 250 - 260 cm ciężar wyrzutu minimum 20 maksimum 25 gram, moc około 12lb akcja fast/xfast ale kij pracujący progresywnie w miarę głęboko.

Wędka nie może być z wklejaną szczytówką, gdyż wędki te mi po prostu nie leżą. a poza tym zdaje mi się, że szczyt musi mieć swoją moc. Przeznaczenie to nocne połowy w zbiornikach zaporowych na woblery i głównie gumki 7,5/10 cm na główkach 4 - 10 gram. Poławiane rybki to głównie sandacze.

Technika łowienia, najprostsza z możliwych tj. jak najdalszy rzut i powolne ściąganie przynęty w łowisku o głębokości około 2 metry.

Wędki w długości 270 posiadam, ale są za długie, gdyż w większości wypadków nad głową lub za plecami mam drzewa i naprawdę te 10 cm robi różnicę.

Przeglądając rodzimą ofertę w katalogach jest sporo nieścisłości. A to akcja nie opisana, a to brak danych czy wklejka czy nie itp.

Bardzo fajnie w tego typy łowieniu sprawdzał się stary Team Dragon 260/18 i oczywiście Avid 260/21 No ale jeden kijek jest niedostępny, a drugi zdecydowanie na tą chwilę za drogi.

Znalazłem dwa kijki Savage gear tj. MPP2 ale z tego co wyczytałem na JB jest za wolny, natomiast Finezze Softlure jest już przy droga a zarazem uchwyt kołowrotka jest dla mnie nie akceptowalny, gdyż nie wyobrażam sobie abym między palcami miał nakrętkę lub gwint.

Z góry dziękuję za ewentualne sugestie.

 

Pozdrawiam

Robert



#15 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 04 czerwiec 2019 - 11:36

Łowiłem sandałki w Sanie, wielkość rybek około wymiaru . Kijaszek z serii sg mpp2, długość 221cm, cw 2-10g. Spadów brak, na plecionce, wszystkie wcięte - ale to sandaczyki raczej niż sandacze.

Ten sg to chyba najszybszy kijek jaki mam na półce, a 3-14g w długości 251 był jeszcze szybszy niż ten krótki, więc zależy co kto lubi. Jest kilka gramatur z tej długości więc może coś wybierzesz. 


  • uvex lubi to

#16 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 04 czerwiec 2019 - 15:09

A no właśnie, każdy ma własne spostrzeżenia odnośnie danego modelu wędki. Ja celował bym w tego 251 cm 7/25 gram, ale wyczytałem w wątku o wędkach SG, że do podobnych celów jest za wolny. Najlepiej było by oblukać gdzieś w sklepie, tylko jak to przeważnie bywa nie ma za bardzo gdzie a i czasu brak.

Dodam, że wędka będzie współpracowała z plecionką 8 - 10 lb



#17 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 04 czerwiec 2019 - 15:32

Uzywalem trawela mpp2, bardzo fajna wedka, ale ciezko ja okreslic jako fast. 

Med-fast max. No i przelotki troche badziewne ;)


  • uvex lubi to

#18 OFFLINE   Luciano79

Luciano79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Lucjan
  • Nazwisko:R

Napisano 04 czerwiec 2019 - 17:48

Trochę ponad budżet ale polecam Dragon x-treme 2,5m do 25gr 14LB
  • uvex lubi to

#19 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 13 czerwiec 2019 - 08:23

Podbiję troszkę temat.

Może ktoś będzie miał wiedzę jak wyżej w budżecie do około 600 zł i wędkach seryjnych aczkolwiek nie koniecznie producentów rodzimych???

Założenia: długość 250 max 260 cm cw górne 20 max 25 gram, dołem im mniej tym lepiej. Moc powiedzmy do około 12/14 lb Akcja FAST nie xfast i nie medium fast.

Wędka jak najbardziej uniwersalna, ale główne założenie to jak najdalszy rzut i powolne prowadzenie średnich przynęt w toni. Głównie gumy o łącznej wadze 10-18 gram.

Jednakże dobrze by było aby wędka dawała radę podbić w miarę skutecznie, przynętę około 20 gram na dystansie powiedzmy 40 metrów.

Na pokręcajce głównie plecionka 8 - 10 lb aczkolwiek żyłeczka około 0,20 - 022 też może być używana.

Jak ktoś coś wie, to proszę o podpowiedź. 



#20 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 14 czerwiec 2019 - 11:37

Robert - według mnie: SSMDX 24M.

Niby 10 centymetrów mniej,a katapultuje jak mało która dwieście siedemdziesiątka.

Pozostałe Twoje "życzenia" (łącznie z uniwersalizmem) wypełni w stu procentach. 

 

Pod symbolem figuruje : Shimano Speed Master DX Predator. (240 cm , 7-28 g). 


  • uvex lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych