Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsza linka muchowa-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
195 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 07 maj 2018 - 19:27

Cześć!

Przeglądając wątki naszego forum  zauważyłem, ze wiele z nich dotyczy linek (sznurów) muchowych.

A to jedwab, a to rekinia skóra, pływające, tonąca, DT, a może WF...

A może trochę tonąca, a trochę pływająca, szybka intermedialna lub taka specjalna -  na bolenie... :D...

Pozwalam sobie zaproponować zatem wątek zbiorczy, zawierający sprawdzone informacje na temat używanych przez nas, sprawdzonych linek.

 

Rozpoczynam opisem linki z lubianej przeze mnie serii Cortlanda  "Precision Ghost Tip" koloru zielonkawego z przeźroczystą końcówką zakończoną pętelką.

Ten lekko tonący koniec może być krótszy-5 stopowy, lub dłuższy, przeznaczony dla głębszych nurtów i  mierzący w tej odmianie 15 stóp.

Zalety -dwie pętelki, umiarkowana cena, niezła lotność, świetne  zachowanie w wodzie, gdy zestaw jest sprytnie dobrany.

Wady- należy uważać na przejrzysty koniec, bo jest wrażliwy na nadepnięcia, a pętla wymaga obejrzenia co jakiś czas - jest bardziej miękka niż połączony z nią fluorokarbon przyponu.

Zwraca uwagę rozciągliwość części przejrzystej, należy o tym pamiętać podczas zacięcia.

Nawet w niskich temperaturach linka jest miękka i podatna, łowiłem nią trocie w morzu wczesną wiosną.

 

Parę szczegółów dla dociekliwych kolegów na poniższych zdjęciach,

 

Załączony plik  DSCN9857.JPG   64,68 KB   40 Ilość pobrań

 

Załączony plik  DSCN9859.JPG   82,55 KB   38 Ilość pobrań

 

Załączony plik  DSCN9858.JPG   140,34 KB   33 Ilość pobrań

 

Lubię streamerować, ta linka firmy Cortland to ułatwia .

 

Myślę, że podobnie jak o kołowrotkach i wędziskach także o linkach możemy  podyskutować sobie subiektywnie opierając się jednak wyłącznie na własnych doświadczeniach.

 

Majówka wylatuje...ktoś o dobrym, sprawdzonym pływającym sznurze?

 



#2 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 07 maj 2018 - 21:22

Witam,

Nie znalazłem tematu podobnego lub są przypisane do innych linek, zakładam nowy mianowicie chciałbym poznać opinie o linkach do suchej muchy do fajnej delikatnej prezentacji aktualnie obraziłem się na Rio Gold, szukałem linki do scotta akcja medium. Linka rio fajna ale uniwersalna plastikowa sztywna zastanawiałem się może nad Barrio ? jakich linek używacie koledzy do suchej muchy :ph34r:. Dodam że szukam linki w klasie 4# dodam również że nie interesują mnie wyliczenia i gramy oraz linki z oferty ego lub no name.
 

Cześć.
Rio Gold to dobra linka, nie wiem dlaczego się obraziłeś - czyżby krytyczne uwagi co do trwałości ? Jeśli tak to rozumiem i podzielam Twój pogląd. Dbałem o Golda, czyściłem, konserwowałem, a ta i tak po 4 sezonach wykazuje mnóstwo mikropęknięć płaszcza i najwyraźniej kończy żywot . Muszę jednak przyznać, źe sporo się natyrała i dała sporo ryb.
Dla mnie linka ponad linki to Rio Perception - mam w #4 do wędki mid i #6 do fasta. Pisałem już o tym w innym temacie, ale fajnie, że założyłeś ten nowy, który może stanowić sznurowo - muchowe kompendium wiedzy.

 
 

To i tak nieźle zależy jeszcze jak była używana, obraziłem się może zbyt duże słowo ale uważam że za 389 zł mogła by ta linka być lepsza kolega ma rio golda jakąś starszą wersję jest o wiele przyjemniejsza moja z poprawionym tipem już gorsza linka bynajmniej dla mnie nie lubię takich sztywnych plastikowych linek. Widziałem temat o rio perception ale jak sama nazwa tematu wskazuję jest on o tej lince a chciałbym poszerzyć rozmowę o różne linki, barrio,sa,cortland,orvis, itd poznać różne opinie. B) Kiedyś miałem taką linkę Sheakspare Worchester czy jakoś tak WF4 WF7 po 120 zł kupiłem na allegro co to były za linki :wub: :wub: gdyby jeszcze była możliwość kupienia tych linek to biorę karton, dobra prezentacja świetnie chodziła po przelotkach nasmarowana czort wie czym i 4 sezony też dawała rade.

Rio gold plastikowa? Pojawiły się kiedyś podróby bez pudełek, może źle trafiłeś.
Używam Rio Gold od 5 sezonów, ale w klasie 5 jako uniwersał,
jednak do suchara i nie tylko od 3 sezonów Barrio Smallstream WF4F, po roku kupiłem z ciekawości Mallard DT4 i jestem mega zadowolony.
Bierz śmiało, jakościowo świetne linki, śmigam po zakrzaczonej, kamienistej rzece i dają radę kolejny sezon.
Nie zauważyłem żadnych objawów zużycia. Miałem cortlanda 444 ale bario lepsza, mięciutka i pięknie się kładzie.

Witam.
Pogrzeb w necie i poszukaj. Mnie udało się kupić w zwykłym i niewielkim wcale, polskim sklepie wędkarskim linkę Shakespeare Worcestershire DT3F.
Używam jej właśnie do suszenia. Z plecionym przyponem śmiga bardzo ładnie w kijach #3 i #4
Na angielskim jebaju też są czasem jeszcze do dostania linki z tej serii.
Pozdrawiam.


Do delikatnej prezentacji zwłaszcza suchych muszek doskonale spisuje się linka VISION Perception 2. Fajny profil głowicy do łowienia na małe suche muchy, pięknie siada na wodzie. Jest bardzo miękka, nie sprężynuje. Jednak nie lubi kontaktu z kamorami w rzece. Niestety słabo spisywała się z cięższymi nimfami, bo po prostu do tego nie jest przeznaczona (nie ten profil głowicy).
Na drugim miejscu do delikatnej prezentacji postawiłbym Royal Wulff TT J3. Miękka, bez pamięci ale tak jak wspomniany wyżej VISION bardzo delikatna.

wojciiech, on 7 May 2018 - 19:32, said:
"Jakbyś zamawiał Barrio to daj znać, chętnie przyłączyłbym się do zamówienia."

 

Grzegorz78, on 07 May 2018 - 20:13, said:

"Barrio oferuje darmową wysyłkę swoich linek na cały świat. Miałem dwie: GT90 WF5 i GT125 WF6. Ostro używałem przez kilka miesięcy: uczyłem się rzucać, więc notoryczne przydeptywanie, cioranie po krzakach i takie tam Uszkodzeń nie zauważyłem. W moim odczuciu linki bardzo dobre."
 

MaverikZagan, on 7 May 2018 - 22:22, said:

 "Grzegorz czy te linki szczególnie gt90 są dosyć miękkie i fajnie można podać muszkę?"


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 13 maj 2018 - 11:28
Po połączeniu wątków musiałem wprowadzić trochę porządku i ustalić post otwierający.


#3 OFFLINE   Johny-hunter

Johny-hunter

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 07 maj 2018 - 21:30

Witam.

Jeśli  szukasz miekkiej i dobrze prezentujacej suche muszki linki to poleciłbym Royal Wulff TT . Linka pieknie sie uklada w powietrzu i na wodzie.



#4 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 07 maj 2018 - 21:33

Witam.
Jeśli  szukasz miekkiej i dobrze prezentujacej suche muszki linki to poleciłbym Royal Wulff TT . Linka pieknie sie uklada w powietrzu i na wodzie.


Prawda, ale mam jedną uwagę co do TT Royal Wulffa - są koszmarnie, ale to koszmarnie nietrwałe - oczywiście opieram to na moim doświadczeniu i przedstawiam subiektywną ocenę. Moja tetetka juź po jednym, dość intensywnym sezonie, była fatalnie popękana.
  • marian-56 lubi to

#5 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 07 maj 2018 - 22:46

A ja kuz drugi sezon używam ale model tone 2017 i jest ok. Polecam

#6 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 07 maj 2018 - 23:35

Grzegorz czy te linki szczególnie gt90 są dosyć miękkie i fajnie można podać muszkę?


Tak. Z tego co pamiętam to dosyć miękkie. Ogólnie tak jak pisałem bardzo fajne linki, zwłaszcza za tą cenę. Royal Wulff TT również posiadam #4 i podobnie jak przedmówcy, uważam że to świetna linka. Jedwabiście miękka, świetnie lata. Rewelacyjna. Mam ją niecały rok i łowiłem przy jej użyciu tylko kilka razy, także nie mogę się wypowiadać na temat trwałości. Pewnie jest tak, jak koledzy piszą. Coś za coś.
Pozdrawiam


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 08 maj 2018 - 01:04

Witam.

Ponieważ mam pierdolca na punkcie linek i jest mi zawsze mało, ostatnio nabyłem okazyjnie dwie używane linki do kijów #4 określne mianem "presentation".

1. Vison Presentation2 #4

2. Airflo Sixt Sense Delta #3/4

Podzielę się uwagami.

Pierwsza linka jest kapitalna ... chociaż gra idealnie tylko z jedną moją wędką - Vision 3Zone 9'#4. Ale to tak idealnie że nie miałem dotąd okazji ciepać tak zgranym zestawem.

Z każdą inną #4, nawet tak miękką i spolegliwą jak powyższa (lubię takie kije) coś jest nie halo. Przy krótszych (8' lub 8'6'') generalnie wydaje mi się że jest mocno przeciążona. I takaż sama uwaga moim zdaniem jest przykażdym szybkim kiju. Przy dłuższych wędkach (9'6'' lub 10') nie jest źle, ale z kolei nie widzę różnicy pomędzy nią a jakąkolwiek linką WF5F.

Co ciekawe - tą linką bardzo dobrze łowi mi się długą nimfą. A w niskich klasach (poniżej #5) mało jest linek dedykowanych stricte do tej metody, co wydaje się dziwne zważywszy na to że linki do długej nimfy i lekkiego streamera mają zbliżony przekrój i długość głowicy do linek typu presentation.

Linka druga.

Ha ... to jest dla mnie idealnie opisana przez producenta linka. Próbowałem ją z kijami różnej długości #3, #3/4 i #4. Jest to dla mnie linka o dużo większym spectrum zastosowania przy suszeniu niż poprzednia.

Na krótkich dystansach nie nadaje się kompletnie do wędek #4. Za to jest idealna  na małych rzeczkach i kijku #3. Przy długich rzutach (powiedzmy ok. 20 m) już tylko kijek #4 wchodzi w grę. Czyli żadna większa filozofia i tajemnica. Na takim dystansie przy poprzedniej lince i super zgranym zestawie, 3Zone #4 już zaczynał "klękać" - za ciężko mu było dzwignąć sznurek.

W powyższych dywagacjach można brać pod uwagę o że z własnego lenistwa nie przykładam ogromnej wagi do poprawnej techniki rzutów.

Na testy czeka jeszcze linka Snowbe Light Presentation #3.

Pozdrawiam.

PS. ręki sobie uciąć nie dam, ale wydaje mi się że linka Airflo Sixt Sense Delta i linka Trapera Silence Dry to ten sam produkt  :)


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 08 maj 2018 - 01:37


#8 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 08 maj 2018 - 07:48

Mam tę linkę w #5 F/I mogę podpisać się pod tym co napisał przedmówca,całkiem sympatyczna.

Posiadam 28 linek mogę podać jakie mam,z tym,że nie czuję się kompetentny do ich oceny tym bardziej,że linka musi być dobrana do kija,technika rzucania też ma znaczenie.Dla jednego będzie super,a drugi będzie nie zadowolony.



#9 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 maj 2018 - 14:00

Jezu, Richi, 28???. Opisz choć dwie...
  • Włodzimierz Janowicz lubi to

#10 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 08 maj 2018 - 14:11

Paweł, jak głęboko pozwoli zejść ten Cortland? Czy różnica w stosunku do łowienia na mokrą/streamer z użyciem zwykłej linki pływającej jest znaczna?

 

Swoją drogą, u Gawlika Cortland pozostał już tylko w klasie 6  :(  


Użytkownik wojciiech edytował ten post 08 maj 2018 - 14:13

  • Paweł Bugajski lubi to

#11 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 08 maj 2018 - 14:26

Temat w samą porę bo stoję aktualnie przed wyborem pływającej i neutralnej szóstki także będę bacznie śledził wątek.Ten Cortland o którym Paweł wspomniał przyjemny a cena w UK taka umiarkowana z plusem bo kosztuje w granicach 60£.
  • Paweł Bugajski i Franc lubią to

#12 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 08 maj 2018 - 15:01

Barrio oferuje darmową wysyłkę swoich linek na cały świat. Miałem dwie: GT90 WF5 i GT125 WF6. Ostro używałem przez kilka miesięcy: uczyłem się rzucać, więc notoryczne przydeptywanie, cioranie po krzakach i takie tam Uszkodzeń nie zauważyłem. W moim odczuciu linki bardzo dobre.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mnie w lince GT 125 popękała otulina po 2 tygodniach użytkowania. Zrobiłem zdjęcia wysłałem do firmy ... po trzech tygodniach otrzymałem linkę nowa

#13 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 08 maj 2018 - 15:06

Może trafiłeś na jakąś starą, zleżałą. U mnie nic takiego nie miało miejsca. Nad wodą rozmawiałem z kilkoma osobami używającymi te linki i sobie chwalili.
Pozdrawiam


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 08 maj 2018 - 15:49

1.Orvis Hydros Superfine  WF # 3F                     11.S.A.Headstart                    WF #5F                         21.Airflo 40+ Extreme                    WF #7/I

2.S.A. GPX                         WF #3F                     12.Rio Outbound Short           WF #5I                          22.Rio In Touch Deep                    WF #7/S-3

3.S.A. Air Cel                      DT #3F                      13.Airflo Sixth Sense Trout     WF #5S-3                     23.Rio Outbound Short                  WF #8F

4.Cortland 444 Silk             WF #4F                      14.Rio In Touch                      WF #5S-6                     24.Rio Coastal                                WF #8I

5.Cortland 444 Classik        WF #4I                      15.Cortland Precision 5'         WF5 #5F/I                     25.S.A. Headstart                           WF #9F

6.Rio Trout LT                      WF #4F                     16.S.A.  GPX                          WF #6F                        26.Air Forty Plus                              WF #9F/I

7.Ego Micro skagit               WF #4F                     17.Wychwood 5' Tip                WF #6F/I                      27.Vision Ace 2 + głowica 42g

8.S.A.  Air Cel                      DT #4F                      18.Cortland 444                      WF #6I                          28.S.A   Wet Tip                             WF #6S-2

9.Long Nimph Traper          WF #4/5F                   19.Rio Switch Chucker            WF #6F

10.Ego DTOF Ultra Slim                                         20.Rio Outbound Short          WF #7F



#15 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 maj 2018 - 16:03

Imponujaca kolekcja zaiste, też mam sporą, ale ostatnio jedna ubyła.

 

Znany i lubiany ego microskagit #5 nie wytrzymał rwania muchy na zaczepie i urwał się w środku głowicy. Żyłka 0.28 okazała się silniejsza od rdzenia tej linki.

Być może nie powinienem używać tej linki do tak brutalnie mocnych zestawów, ale chciałem tylko pogrzebać streamerem w kilku "bezdennych" dziurach i spowrotem przejść na sucharka... :(


  • trout master lubi to

#16 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 maj 2018 - 17:47

Microskagit z miniwytrzymałością mack ?

Reklama jednak działa w narodzie... :rolleyes:

Tymczasem linka którą dziś zaproponuję to moja szczupakówa na głębsze miejsca, Airflo-Forty Plus wf9I, czyli żółty pływający running line z przejrzystą głowicą o dość szybkiej odmianie tonięcia INTERMEDIATE.

Rzucam sobie średniej wielkości muchami szczupakowymi, leci świetnie, pamięci prawie nie ma, tonie szybciej niż końcówka w GHOST Cortland.

Ciężkie to jak byk, moja 9-ka naprawdę daje w kość wędzisku B3x 9/8 które ( trochę przez przypadek) przeciążam-linkę w klasie 9 dostałem bowiem w prezencie i stwierdziłem, że to naprawdę ciekawy zestaw.Przyznam , że klasa 8 mogłaby być równie przydatna, ale cóż, po prostu nie mam :(

Połączenie głowicy z r.line  jest już inne niż w starszych seriach, gdzie widzieliśmy czarne złącze nieprzystające wizualnie do współczesnych standardów.

 

Załączony plik  DSCN9865.JPG   45,51 KB   23 Ilość pobrań

 

Linka ma wadę - brak pętelki dla przyponu i podkładu (backing), głowica jest dość długa i ciężka muszę jednak powiedzieć, że na szkierowych wichurach ekspediowała muchy jak należy.

 

Załączony plik  DSCN9862.JPG   44,14 KB   22 Ilość pobrań

 

Pętelkę wykonałem nieco niechlujnie, przyznaję. :unsure: jednak trzyma prawidłowo ....

 

 

Z pewnością są linki dla szczupakowców o lepszych parametrach, jednak tę mogę polecić do połowu w głębszych miejscach i silnych wiatrach. Po prostu już nią trochę łowiłem.

 

Załączony plik  DSCN9860.JPG   45,77 KB   22 Ilość pobrań

 

Wiosną często łowię szczupaki na płyciznach jednak zupełnie inną, pływającą linką -  o niej i o przyponach - przy okazji.

 

 

 

 


  • kleniarz i marian-56 lubią to

#17 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 maj 2018 - 18:02

Paweł, jak głęboko pozwoli zejść ten Cortland? Czy różnica w stosunku do łowienia na mokrą/streamer z użyciem zwykłej linki pływającej jest znaczna?

 

Swoją drogą, u Gawlika Cortland pozostał już tylko w klasie 6  :(  

Hej wojciiechu!

Szczególnie 15 stopowa końcówka pozwala zejść dość nisko.Oczywiście w jeziorze inaczej, a w szybkim nurcie także inaczej...To trudno opisać jednoznacznie, ale może napiszę, że krótki gruby przypon fluoro i przeżroczysta lekko tonąca końcówka Ghosta  jest dla mnie optymalnym połączeniem na większości łowisk.Tak łowiłem na OS górny Dunajec, tak też na 2 turbinach na OS San.

Warto zakosztować trochę nowości, linka pływająca z różnymi przyponami jest doprawdy uniwersalna, dla poczatkującego wymarzona, ale po jakimś czasie ... ;) 


  • wojciiech lubi to

#18 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 08 maj 2018 - 19:46

Też do lekkiego zestawu na "pajki" używam fast intermediate Airflo 40+ #8, zamiennie z pływająca Guidline Pike. Co ciekawe obie linki mają podobną długość głowicy...
W podstawowym zestawie szczupakowym, w klasie #9, chodzi u mnie moim zdaniem najlepsza linka dedykowana, czyli Guidline Pike S1/S3. Arsenal uzupełnia Big Mama Vison-a SloMo #9, a do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko czegoś szybciej tonącego. Tu rozważam Big Daddy S5.

Użytkownik hi tower edytował ten post 08 maj 2018 - 19:47

  • kleniarz i Paweł Bugajski lubią to

#19 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 08 maj 2018 - 20:34

Po pierwsze gold nie jest do delikatnej prezentacji.Po drugie to ciekawe do jakich much linka ma być?

#20 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 maj 2018 - 20:43

Jak do delikatnej prezentacji to chyba do suchych? Czy coś się zmieniło ostatnio?

Po mojemu delikatna prezentacja jest kwestia prawidłowego wyłożenia muchy a nie szukania cudownej linki. Oczywiście są linki które do tego się nie nadają, np typu pike albo big fly, ale większość pływających linek uniwersalnych delikatną prezentację ma w standardzie, kwestia techniki rzutu. .
  • Paweł Bugajski, Pluszszcz i marian-56 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych