Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsza linka muchowa-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
195 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 11 maj 2018 - 20:16

1) jak rzucic ciezka mucha....

Założyć ciężką linkę. Albo lepiej, dwa razy cięższą.

Użytkownik mart123 edytował ten post 11 maj 2018 - 20:17


#62 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 11 maj 2018 - 20:45

Pomimo oczywistej słuszności poglądów kilku spośród przedmówców dotyczącej absolutnej konieczności doskonalenia techniki rzutów muchowych, jedno zadziwia mnie nieodmiennie. Otóż kazdy z rankingowych tematów (wędki, kołowrotki) na tym forum zawiera, zwłaszcza na początku, szereg krytycznych uwag sprowadzających się do negowania sensu wymiany uwag „sprzętowych”. Nie rozumiem tego kompletnie. Czyż nie warto stworzyć swoistego praktycznego kompendium wiedzy choćby po to by ułatwić zakupowe wybory tak dla bardziej jak i mniej doświadczonych spośród nas ? Czy w istocie kompletnie obojętnym jest co nawiniemy na kołowrotek, ulegając niejednokrotnie marketingowemu belkotowi ? Czyż zatem nie warto o tym „pogadać” ? A wreszcie cóż stoi na przeszkodzie, by zamiast krytyki, ci spośród Kolegów, którym brakuje tematu o technikach rzutowych taki założyli, dzieląc się z nami swoimi niekwestionowanymi umiejętnościami, a może także okraszając ów temat dydaktycznymi filmami ?
Dodam jeszcze jedno, tak bardzo od siebie - uwielbiam sprzętowe dyskusje, choć o wizyt w sklepach wędkarskich wolę każdą chwilę nad wodą, jestem sprzętomaniskiem, ale nie ilościowym lecz jakościowym, a kupuję nie do gablotki, ale roboty nad wodą. Na początku mojej mucjowej przygody gdyby nie kilka dobrych rad sprzętowych na tym forum nakupiłbym kupę g.....

#63 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 11 maj 2018 - 21:02

Robert, to nie tak.
Jedno i drugie się łączy ze soba i sprzęt ma znaczenie, ale często wygląda to tak, jakoby to właśnie tenże sprzet miał znaczenie pierwszorzędne.
Ma jednak tylko równorzędne z umiejętnością posługiwania się nim.
Z dobrym i polecanym sprzętem jeden się dogada, dla drugiego będzie graalem, a trzeci sprzeda szybciej niż kupil, bo zawsze olecany będzie bardzo subiektywnie.
  • Forest-Natura lubi to

#64 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 11 maj 2018 - 21:29

Robert, to nie tak.
Jedno i drugie się łączy ze soba i sprzęt ma znaczenie, ale często wygląda to tak, jakoby to właśnie tenże sprzet miał znaczenie pierwszorzędne.
Ma jednak tylko równorzędne z umiejętnością posługiwania się nim.
Z dobrym i polecanym sprzętem jeden się dogada, dla drugiego będzie graalem, a trzeci sprzeda szybciej niż kupil, bo zawsze olecany będzie bardzo subiektywnie.


Marianie - mogę gadać tylko o sobie - u mnie sprzęt, bez względu na wartość ma tyrać. Nie ma ulgi dla customowych kołowrotków czy droższych wędek. Staram się doskonalić technikę, choć czasem boję się co myślą sąsiedzi gdy przy -10 st. C wywijam muchówką w ogrodzie. Mój flyfishing opiera się na podaniu przynęty przy użyciu sznura i nie znoszę metody żyłkowej, choć nie twierdzę, że sporadycznie jej nie ulegam, ale tylko w przypadku „bezrybia” innymi metodami. Ciężko ode mnie coś kupić „na rynku wtórnym”, bo staram się robić zakupy przemyślne ....., nie stać mnie na inne. Nie jestem tak krytyczny co do innych muszkrzy jak niektórzy z przedmówców - ci, których spotykam z reguły ptrafią podać przynętę przy użyciu sznura, choć widuję i takich co poza metodę żyłkową nie wychodzą. Co do zasady zgadzam się z Wami - technika to podstawa, ale sprzeciwiam się negowaniu sensu tematów sprzętowych, bo uważam, że niosą one masę cennych informacji
  • Paweł Bugajski lubi to

#65 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 11 maj 2018 - 21:54

No i źle odczytałeś intencję niektórych przedmówców ;)
To nie negowanie, a czasem jedynie jak w przypadku linki LT odrobina zdroworozsądkowego podejścia. W przeciwieństwie do Twojej Perception - LT jest linką z "wąską specjalizacją" ze względu na dość specyficzny profil. Ponadto w niskich klasach różnica jest naprawdę niewielka w średnicach i taper ledwo widoczny (w mojej starej wf3f Orwisa, różnica miedzy końcem tipa a body to około 0,3mm).
Różnice zauważalne dopiero w klasach wyższych i tutaj do delikatnego podania małej suchej ma to sens.
Dlatego różne opinie są ważne, zarówno hurraoptymistyczne, jak i te wykazujące minusy, bo pozwalają uniknąć rozczarowania, ze super hiper linka w określonej sytuacji nie zadziala...
  • robert.bednarczyk i trout master lubią to

#66 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 11 maj 2018 - 22:01

Marianie - nie przeczę. O to idzie - piszmy o linkach.... toż to daje doskonały powód do pogadania ich praktycznym zastosowaniu w różnych warunkach. Mnie chodzi tylko o to by nie kontestować całego tematu.

Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 11 maj 2018 - 22:15


#67 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 27 czerwiec 2018 - 00:02

Pewnie nie wielu kojarzy ale w Szkocji mieszka i projektuje świetne linki muchowe niejaki Mike Barrio. Mam Barrio GT125 i jest to dla mnie kapitalna, uniwersalna linka. Krótkie i długie dystanse, overhead-y, spey-e, rolki, wszystko na poziomie. Ceny linek też super. Niektóre to 1/3 RIO. Zawsze wspieram mniejsze firmy, a BARRIO jest godna uwagi. Pozdrooo

#68 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 27 czerwiec 2018 - 09:21

używam Barrio switch 5/6 i 6/7. W 6/7 obciąłem z 80 cm z przodu - lepiej nosi cięższe tipy.

 

Swoja drogą barrio switch to ro samo co Bario SLX tylko cięższe głowice. Niedawno pojawiła się barrio switch 4/5 o masie 19,5g zapełniając dziurę w rozmiarówce - SLX kończy się na 17,5g podczas gdy najlżejszy do niedawna switch 5/6 ma 22g.

 

 

potwierdzam, fajne linki.


Użytkownik mack edytował ten post 27 czerwiec 2018 - 09:26

  • kleniarz lubi to

#69 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 październik 2018 - 14:54

 ROYAL WULFF TRIANGLE TAPER TT 2-TONE WF-FWitam nie niem czemu od niektórych kolegów słysze że Royal Wullf jest nie trwała itp, moja po drugim sezonie użytkowania tylko to model wprowadzony na 2017, wg mnie jedna z najlepszych linek do suchej muszki;)

Załączone pliki


  • Paweł Bugajski, Krzysiek Dmyszewicz i marian-56 lubią to

#70 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 06 październik 2018 - 16:13

 ROYAL WULFF TRIANGLE TAPER TT 2-TONE WF-FWitam nie niem czemu od niektórych kolegów słysze że Royal Wullf jest nie trwała itp, moja po drugim sezonie użytkowania tylko to model wprowadzony na 2017, wg mnie jedna z najlepszych linek do suchej muszki;)

Witam

Linki RW TT uzywałem lat temu kilka  :) klasa # 3 ;#4;#5.

Może teraz poprawili jakość otuliny.

Jeśli teraz są lepsze jakosciowo , to nastepna bedzie RW TT  :)

Podobna sytuacja była z linkami RIO.Stare miały otuline z "plasteliny"

Klaniam sie Marian



#71 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 październik 2018 - 19:20

tylko że ja dbam o swieje zabawki,po zakończeniu łowiena staram się ją rozprostwać co by nie była skręcona, czasami puszczam w dół z balkonu a po zakończonym sezonie myje w roztworze wody z mydłem szarym/czasami w sezonie równierz/:)


  • Krzysiek Dmyszewicz, Forest-Natura i Richi55 lubią to

#72 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 październik 2018 - 19:37

Ja o linki nie dbam, ale pomarańczowy Cortland Fairplay WF-6-F żył prawie dychę, ale to było za starych dobrych czasów i myślę, że współczesne linki mają już nieco "inaczej". Dziś dwa lata odtrąbiony zostaje jako sukces, a ludzie zmieniają np. wodery oddychające jak rękawiczki, tworząc nawet na super gwarancji wysypisko śmieci.

 

Teraz używam Orvis Superfine i powiem szczerze, że nie miałem w życiu bardziej śliskiej linki. Wylatuje z przelotek i sobie leci, leci, i leci, a jest tylko w klasie #2. O trwałości nic nie powiem, bo używam od miesiąca. Bardzo dobrze i przyjemnie się na nią łowi. Mimo niskiej klasy AFTMA, dobrze lata nawet podczas silniejszego wiatru. Kupiona z myślą o jelcach i czasami lipieniach, aczkolwiek lipienie łowię zwykle z kolegami, jelce łowię sam. Potrafię pojechać na małą jelcową na drugi koniec Polski, za lipieniem nawet tak nie latam. Tak więc jeśli idzie o komfort to linkę polecam. Rolki robię nią od niechcenia i też super to działa. Ogólnie spoko.

 

Podczas zakupów tej linki zrezygnowałem z TT właśnie z uwagi na tą legendarną nietrwałość. Czy żałuję? Nie. Tak będzie lepiej. Jak spotkam wędkarza z TT, to się porówna z Superfine i wiedza będzie pełniejsza.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 06 październik 2018 - 19:40

  • Richi55 lubi to

#73 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 październik 2018 - 21:09

" O trwałości nic nie powiem, bo używam od miesiąca", to po kiego diabła nam o niej piszesz?? skoro uzywasz od miesiąca?? chcesz na forum zaistnieć??



#74 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 06 październik 2018 - 21:17

Bo jest znacznie bardziej śliska niż Cortlandy i Airflo, oraz bardzo dobrze lata na wietrze mając zaledwie klasę #2 - a to jednak zjawiska godne odnotowania z punktu widzenia użytkowania.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 06 październik 2018 - 21:20

  • Paweł Bugajski lubi to

#75 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 06 październik 2018 - 21:22

Jeden przez miesiac wiecej razy użyje linki niz drugi przez rok 😉
Moje linki tez wytrzymują po kilka sezonow. Jaka by nie była, ale zawsze kupuje firmowe.

#76 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 październik 2018 - 21:47

" O trwałości nic nie powiem, bo używam od miesiąca", to po kiego diabła nam o niej piszesz?? skoro uzywasz od miesiąca?? chcesz na forum zaistnieć??

 

Drogi Kolego, powstrzymaj emocje, Krzyśkowi zdarza się pisać różne rzeczy, niekoniecznie akceptowane przez wszystkich, zapewniam Cię jednak, że nie robi tego aby zaistnieć na Forum  :)


  • Forest-Natura i tobifly2 lubią to

#77 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 06 październik 2018 - 23:19

Myślę, że cortland też może tu wnieść co nieco. Rzucam tymi linkami od paru sezonów i mam pozytywnie odczucia.

#78 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 07 październik 2018 - 09:03

Mam Orvisa Superfine #3 od jakieś 2 lat.Nie łapię na nią zbyt często,ale potwierdzam linka jest ekstra.


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#79 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 07 październik 2018 - 10:40

Witam. Przeszło rok temu przez kilka miesięcy używałem linki RW TT #4, jednokolorowa, Ivory. Dla mnie linka była idealna. Przy niej linki Barrio, którymi się wcześniej zachwycałem były jak dwu i pół milimetrowe przewody jednożyłowe w izolacji polwinitowej :lol: RIO Trout LT też poszła w odstawkę... Pomyślałem że jak taka zarąbista linka, to kupię sobie taką samą, tylko #6. I tak zrobiłem. Ale to już była zupełnie inna linka. Nie wiem czy wpływ na to miała klasa, czy kolor (nowa była olivkowa), w każdym razie linka była sztywna, otulina gruba, sprawiała wrażenie że jest nierównomiernie rozprowadzona, porowata... nie wiem, może trafiłem na taki egzemplarz... Pozbyłem się jej szybko. "Czwórki" też już nie mam, bo praktycznie łowię tylko "szóstkami", a nie chciałem żeby się zleżała. W każdym razie jak będę od nowa kompletował sprzęt do niższych klas :) to pójdę chyba w TT, ale tej duo color :)

Pozdrawiam



#80 OFFLINE   MATIQUES

MATIQUES

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaAndrychów/Kraków
  • Imię:Mateusz

Napisano 07 październik 2018 - 11:01

wydaje mi się że z linkami jest jak z innymi rzeczami jeden trafi dobrą inny nie podobnie  woderami jeden chodzi w X modelu kilka sezonów inny co miesiąc reklamuje,ale fak że kupując drogą linke warto dbać/wymyc ją czy przesmarować/, to jak by kupić samochód i oleju nie wymieniać a potem pisać jak szybko silnik padł;)tyczy się linek wedzisk kołowrotków






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych