Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gdzie Palie w Finlandii?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 17 maj 2018 - 00:18

Panowie kto kiedy i gdzie złapał Palię w Finlandii?

Na jakim zbiorniku?

Na co?

W jakim terminie?

Uwagi i porady w temacie...

 

 

Osobiście zdarzyło mi się połowić z brzegu niewielkie palie (do 30cm, ale większość do 20), na zbiorniku Tuulisjärvi niedaleko Inari, najlepiej brały na przynęty bardzo błyszczące w kolorze złotym, do tego stopnia że gdy rozmawiałem przez telefon a złota obrotówka bezczynnie dyndała sobie 20cm nad powierzchnią jeziora, miałem dwa brania małych palii które złapały ją skacząc..przełom lipca i siepnia, niestety zbiornik płytki przy brzegu i trudno dorzucić do głębokiej wody, nad zbiornikiem spotkałem Anglika który przyjechał tu specjalnie na palie, twierdził że zdarzają się takie do 3kg, ale teraz jest za ciepło..łapał na muchę złapał niewiele i niewielkich, znacznie mniej niż ja na spining, wielkościowo zbliżone..

 

Proszę każdego kto ma jakiekolwiek doświadczenie w tym temacie o wpis i podzielenie się doświadczeniami..


  • Del Toro i Dokuś lubią to

#2 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 17 maj 2018 - 17:56

Ciekawy temat, dawaj znac jak juz znajdziesz te palie. Sam chetnie bym sobie jakas zlowil :)

Pochwal sie tez zdjeciami ;)



#3 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 18 maj 2018 - 15:32

Łapałem, ale na Islandii. Zwykła obrotówka i pięknie brały, nie było większego problemu. Najlepiej pogadać z autochtonem to bardzo pomaga. Często na północy tzw. "wieczorek" pomaga, którego właściwie nie ma :D  :D .


  • Franc lubi to

#4 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 18 maj 2018 - 19:05

ja mam nadzieję w czerwcu chociaż jedną wyjąć w północnej Szwecji na pograniczu z terenem laponii, palie podobno są, ale szczerze mówiąc nie mam koncepcji jak się do nich dobierać i prawdę mówiąc nie wiem czy będę miał czas temat sam spróbować teoretycznie rozgryźć do wyjazdu  :unsure:


Użytkownik Tomek88 edytował ten post 18 maj 2018 - 19:07

  • Franc lubi to

#5 ONLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 18 maj 2018 - 20:56

Tomek, nie kombinuj. Zachowują się jak pstrągi, często gruba, ciężka obrotówa, typu long, opuszczona w dołek zainteresuje golca


  • wujek i Franc lubią to

#6 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 19 maj 2018 - 12:57

Odnośnie zbiornika i palii o których pisałem w pierwszym poście, to wyglądało to mniej więcej tak, ale były też trochę większe .. :)

M69_l_dsc07312jpg.jpg


  • Franc lubi to

#7 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów

Napisano 19 maj 2018 - 14:11

Małe bo małe, ale jakie ładne :D



#8 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5784 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 19 maj 2018 - 15:23

Tomek, nie kombinuj. Zachowują się jak pstrągi, często gruba, ciężka obrotówa, typu long, opuszczona w dołek zainteresuje golca

Na Islandii dobrze działały w kolorach fluo.


  • Franc lubi to

#9 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 19 maj 2018 - 16:32

Miałem bardziej muchę na myśli...dzięki mimo wszystko za rady :)


  • Franc lubi to

#10 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 21 maj 2018 - 18:04

No i co tak cicho w temacie, nikt nie łapał palii w Finlandii?

Nie podamy kolegom miejscówek?

No to niestety będziecie musieli czekać na moją relację, a ja, jak zwykle, na czuja, bez wytycznych, pełna improwizacja..

A może ktoś ma inne doświadczenia z okolic jeziora Inari,albo bardziej ogólne z Laponii, nie koniecznie paliowe, może inne, gdzie warto, które jeziorko ciekawe..etc?



#11 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 21 maj 2018 - 19:40

Źródło pisane w postaci przewodnika Kalastajan Suomi wyraźnie wskazuje na Enontekiö jako najbardziej "paliowy" rejon w kraju, tam zaś - na Kilpisjärvi jako łowisko największych okazów.

 

Mnie osobiście łowienie w tych wszystkich górskich jeziorkach Północy kojarzy się nieodmiennie z frustrującym przerzucaniem drobnicy, dlatego też pewnie palii nie mam na rozkładzie. W tym sezonie popróbuję z muchówką, może jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki kłucie palczaków przemieni się w cudowne łowieckie misterium...


  • Guzu i Franc lubią to

#12 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 20 czerwiec 2018 - 10:43

Jako że temat lekko zamarł, spróbuje reanimować ten wątek.

Wyjeżdżam (o ile nic się nie spieprzy) do Finlandii w piątek, 22 czerwca..docieram w pobliże rosyjskiej granicy, a następnie w miarę możliwości wzdłuż tej granicy na północ z zamiarem dotarcia w okolice Inarijarvi (przez środek już jechałem..). Następnie kręcę się po okolicy próbując złapać palie o wymiarach które są ogólnie uznawane za co najmniej średnie..

Nie mam zamiaru używać w tym celu płatnych łowisk specjalnych, przewodników wędkarskich, oraz łodzi, no chyba że się jakaś gościnna łódka gdzieś zdarzy..wtedy nie będę się szczególnie wzbraniał..

Następnie za radą kolegi Marvina udam się w rejon Enontekiö i zobaczymy co się tam przydarzy... Powrót wzdłuż granicy szwedzkiej (może zawitam na jakieś łapanie do Szwecji), a następnie przez centralną Finlandię do Helsinek i do domu..całość ma zając dwa tygodnie..

Ze sprzętu zabieram dwa Slammery 260, z trzema szpulami , plecionki 0,10, 012, 0,15.. wędziska: Diaflex Pike Spin, Sashima Trout Spin, oraz tuningowanego Dropshota Savage Gear, może jeszcze wezmę coś delikatniejszego, o ile zmieści mi się w futerale.. Ponieważ znakomita większość moich przynęt pochodzi od naszych forumowych twórców, mam nadzieję, że na zdjęciach kilku z nich rozpozna swoje przynęty.. nie wiem jak będzie z dostępnością sieci, ale może się uda zamieścić kilka postów ze zdjęciami jeszcze w trakcie wyprawy , tak na gorąco.. :)


  • wujek lubi to

#13 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 30 czerwiec 2018 - 11:20

 No więc cały czas w trasie :) do tej pory jak zwykle, jazie w granicach 40cm, szczupaki do 60cm, okonie niestety niewielkie, pojawiły się już hariusy (nielicznie) i takie średniawe pstrągi, za to dużo więcej niż na poprzednich wyjazdach..

 

 36343693_1770474569687061_9007061545204536322705_1770475323020319_6223914907671136427099_1770477896353395_7373510084661336448143_1770479839686534_7742846704835136409706_1771952372872614_72811663851268


Użytkownik ivar edytował ten post 30 czerwiec 2018 - 11:35

  • silurus, Maciej1979 i ODYSEUSZ lubią to

#14 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 30 czerwiec 2018 - 14:17

Daleko już jesteś na północy ?? A jak z meszkami, mi strasznie dały w kość na bagnach, tylko łaziłem tam nie po ryby, a szukając zwierza??

Najpiękniejsza jest tam cisza i przestrzenie na północy  :)



#15 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 30 czerwiec 2018 - 15:35

W poszukiwaniu palii zapuściłem się już na północ od jeziora Inarii, na razie bez efektów...

Biorą głównie małe pstrągi takie w okolicach 25-30 cm, od czasu do czasu jakiś większy, niewiele lipieni, mam na rozkładzie koło 10 szt, ale największe miały troszkę ponad 30 cm...miałem też jakiegoś potwora, ale po kilku sekundach grania kołowrotkiem skutecznie się uwolnił z haka..temperatura w okolicach 7 stopni, przelotne zimna deszcze, lodowaty wiatr, prawie pełne zachmurzenie, komary pojawiają się falami, najczęściej razem z braniami, meszek niewiele ii nie są zbyt natrętne..

Dobrze że kurtki mam nieprzewiewne i jakoś daję radę z tą aurą

Najlepsze brania na intensywnie złote przynęty, no ale cały czas czekam na TĄ zdobycz, a czas ucieka, jutro pogoda ma się poprawić..może brania też..36447317_1045413508955945_37175920249001


Użytkownik ivar edytował ten post 30 czerwiec 2018 - 15:37

  • przem, silurus i Tomek88 lubią to

#16 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 01 lipiec 2018 - 10:25

kolejny dzień, małe pstrągi, małe szczupaki ( w tych ubogich pstragowo - hariusowych jeziorach) i kilka okoni...miałem wyjście jednego ładnego kropkowańca, powyżej 40 cm, ale tylko odprowadził przynętę pod nogi i nie pokazał się więcej...lało, wiało było zimno, dzisiaj wracam w stronę Inarii i spróbuję szczęścia nad sprawdzonym już kiedyś Tulijarvi...

 

A tu jako dodatek graficzny, jak wygląda słońce o północy..:)

 

36452125_1046458335518129_65413558846839


  • wobler129 i Franc lubią to

#17 OFFLINE   ivar

ivar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 02 lipiec 2018 - 13:02

Ha HA!!!

"mission complete"!!!

Dwie palie na brzegu , obie po 40 cm, dodatkowo kilka pstrągów, o kilka cm większych :)

Niestety fotami nie mam się jak pochwalić ponieważ aparat fotograficzny wraz z operatorem czyli żoną był wówczas "gdzieindziej" i robił "newiadomoco".

Uwiecznione zostały tylko jedna palia i jeden pstrąg które zostały przyniesione przeze mnie do obozu i przeznaczone na kolację, zgodnie ze zwyczajami forum takich zdjęć nie wklejamy..

Jeśli los jeszcze nam darzy jakimiś okazjami do ładnych ujęć nie omieszkam wkleić :).

A dzisiaj droga z okolic Inari na zachód do granicy szwedzkiej...

ON  po 1,5 euro, normalnie masakra..

Brania na małe złote cykady( SS i spinmad) i obrotówki w kolorach "black fury". Żerowały powierzchniowo na małych czarnych muszkach i chruścikach, niektóre prawdziwe smoki, grubo ponad 60cm..Ku mojemu zdziwieniu palia walczy znacznie słabiej niż podobny rozmiarowo pstrąg..


Użytkownik ivar edytował ten post 02 lipiec 2018 - 13:07

  • silurus lubi to

#18 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 02 lipiec 2018 - 14:07

Ku mojemu zdziwieniu palia walczy znacznie słabiej niż podobny rozmiarowo pstrąg..

No ja mam zupełnie inne zdanie, ale mam doświadczenie z paliami z Islandii. Strasznie silne ryby.



#19 ONLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2194 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 02 lipiec 2018 - 14:50

Ja miałem jedną w jeziorze, siła porównywalna z tęczakiem.



#20 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 03 lipiec 2018 - 10:53

Korol pewnie piszesz o łapaniu w Polsce  na Piasecznie. Jeśli tak, to bym raczej nie porównywał. Na Islandii i północy wody są zimne i mocno natlenione. Bez wątpienia ma to wpływa na siłę ryb.

Ja byłem naprawdę mocno zdziwiony, co te ryby potrafią  :)


  • Pumba lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych