Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Porozmawjamy o rzutach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 maj 2018 - 17:01

Masz racje Robert
Rzutach- nie rzutarz
Zauwazylem kilka babokow w poprzednim poscie, ale to wina klepania na szybko na telefonie.
Czytajcie miedzywierszami :-) :-)

 

Come on Richi55, brak czasu zeby napisac cos na forum????

 

Podobnie jak niechlujne pisanie postów na telefonie, też mi wytłumaczenie... "przyganiał kocioł garnkowi"

Baboki niby zauważyłeś, a pisząc to zrobiłeś kilka następnych :doh:



#22 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 19 maj 2018 - 17:06

No i gdzie tragedia panie Jano?

 

To jest Jerkbait a nie Fly Fishing Pl, jest konkretny temat i nie ma co marnowac czasu na nerwowe komentarze na temat kilku bykow w pisowni- i tak wiadomo o co cho...



#23 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 19 maj 2018 - 17:32

Michał,
Jak już tu jesteś to może zacznij od 5 podstaw (5 essentials), które nie dla wszystkich są takie oczywiste. Jak mogę coś zaproponować to przy każdym essentialu wytłumacz dlaczego jest tak ważny, np. co osiągamy prowadząc szczytówkę po prostej a co się dzieje gdy prowadzimy po łuku i jak je ćwiczyć. No i może parę słów praktyka o doborze sprzętu użytkowego, jakim łowimy na codzień. No bo w pewnych kregach a zwłaszcza na ff można dostać kulkę w łeb jak się zaprzeczy jakiemuś kanonowi,np. że jak dystans to tylko kij xfast itd.
Pozdrawiam
Darek

#24 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 19 maj 2018 - 17:54

Mnie nauczono rzucać rzutem skandynawskim.Wszystko jedno czy rzucam 5m czy 25m oczywiście w różnych płaszczyznach.Znam jeszcze rzut rolowany ale nie specjalnie mi wychodzi.Innych rzutów nie znam,nie licząc kotwiczonych do wędki DH.Sprzęt nabyłem,ale nie było okazji porzucać,i tu miałbym pytanie,powiedziano mi,że nie można wykonywać rzutów spey na stojącej wodzie,nie bardzo rozumiem dlaczego,czy to jet prawda?



#25 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 19 maj 2018 - 19:09

..powiedziano mi,że nie można wykonywać rzutów spey na stojącej wodzie,nie bardzo rozumiem dlaczego,czy to jet prawda?


Źle ci powiedziano, większość rzutów spey można ćwiczyć na stojącej, w końcu Speyorama jest zazwyczaj rozgrywana na zbiornikach z wodą stojąca. ..
Jednak chcąc zasymulować ułożenie linki z jakim masz do czynienia na rzece, przed niektórymi rzutami będziesz musiał zastąpić prąd rzeki i ułożyć linkę samemu. To tez dobre ćwiczenie.
Jedyne co ciężko zasymulować na bajorze to podnoszenie i odklejanie szybkotonących głowic, bo korzystamy przy tym z pomocy prądu. ..
  • trout master lubi to

#26 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 19 maj 2018 - 19:50

Myślę, że chodziło o ćwiczenie speya na trawie. To chyba faktycznie, przy braku kotwicy, niemożliwe chociaż gdzieś czytałem o specjalnych przyponach typu lawn.

#27 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 19 maj 2018 - 20:37

Come on Richi55, brak czasu zeby napisac cos na forum????

Nie każdy ma ochotę stać się internetowym misjonarzem, czy innym castingowym wolontariuszem.


  • kocmyrz lubi to

#28 OFFLINE   Przemek79

Przemek79

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaNamyslow
  • Imię:Przemek

Napisano 19 maj 2018 - 21:34

A teraz( takie mam odczucie ja), ze ci polscy instruktorzy mysla tak - JAK NIE ZAPLACISZ ZA KURS, TO NIE POWIEM.
Obecnie ja nie widze zadnego udzialu konkretych osob, z odpowiednia wiedza,
( instruktorow), ktorzy pomagaja ludziom na forach muchowych.


Ale zrobiłeś reklamę kolegom z FFI
Doszedłeś do takich wniosków tylko na podstawie aktywności na forach?

#29 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 20 maj 2018 - 02:06

Czesc
 @Michal Z
Misjonarz to moze nie, z wolontarjuszem sie zgodze. Moze inspiracja przyszla od autorytetow takich jak SP Lefty Kreh , Steve Rajjeff, Tim Rajjef, Paul Arden i kilku innych.
  Jakos sie nie spotkalem z krytyka w ich kierunku za wolontarjanskie dzielenie sie wiedza na temat fly castingu na youtube, a cholera wie czy oni cos jeszcze wypisywali na amerkanskich forach. Rozwoj jako instruktor polega rowniez na udzielaniu sie i dzieleniu wiedza.
@Przemek79
  Wypowiedzialem sie nie milo i za szybko o polskich instruktorach                          PUBLICZNIE PRZEPRASZAM  - szacunek koledzy
Michal
  • trout master i Richi55 lubią to

#30 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 20 maj 2018 - 02:36

Co do rzutow spey, to mozna je wykonac wszedzie, nawet na trawie. Oczywiscie nie beda tak efektywne jak na wodzie, ale sa wykonalne. Do rzutow spey nie potrzebny jest jakis specjalistyczny zestaw, kazdy sie nada.
Pamietajmy, ze egzamin na Mastera odbywa sie na trawie i poza prezentacja ok 25 rzutow sa tam do wykonania 2 rzuty spey- single spey i double spey tym samym zestawem co rzuty poprzednie.
Michal

#31 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 20 maj 2018 - 07:40

Dziękuję za pomoc.Za kilka dni sprawdzę i napiszę jak mi poszło.



#32 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 20 maj 2018 - 10:10

Dla mnie kolego @Michal Duzynski jesteś internetowym misjonarzem, który lata po internetach tu i tam i na siłę dzieli się wiedzą, która moim zdaniem powinna kosztować.
Mnie osobiście razi wplątywanie do tego wątku kolegów po fachu i przedstawianie ich w świetle tych złych, co pary z gęby nie chcą puścić bez szekla do garści, to lekka przeginka. Czy jest to coś niewłaściwego w tym , że ludzie, którzy inwestując swoje pieniądze w sprzęt, czas poświęcony na trening w wiedzę, prowadząc dość specyficzny i specjalistyczny biznes chcą zarabiać z tego tytułu pieniądze? Jeśli Twoją misją jest niesienie fly castingowego internetowego "dobrego słowa" i przekazywanie wiedzy za darmo, to oczywiście masz do tego pełne prawo, tylko czasami warto głębiej się nad pewnymi rzeczami zastanowić.
Ja nie umiem rzucać, ale jeśli kiedykolwiek zdecyduję się na poprawienie swoich umiejętności to na bank skorzystam za pieniądze z usług fachowca. Dlaczego? Ano dlatego, (że tak w dużym skrócie) doceniam ich działalność.


Użytkownik MichałZ edytował ten post 20 maj 2018 - 10:11

  • Białek, kocmyrz i Richi55 lubią to

#33 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 maj 2018 - 10:50

Michale Z, przecież informujesz nas o szczegółach powstawania Twoich pięknych muszek, potrafisz doradzić, ujawnić szczegóły.Za to co robicie w dziale o muszkach Ty, ale i kilku mistrzów kręcenia jesteśmy wdzięczni. :)

Michał postanowił na naszym portalu upowszechnić wiedzę o rzutach, jest w tej materii z pewnością ekspertem, a że zaczął trochę niezręcznie? To się zdarza, także w innych wątkach, które startowały w bólach, a teraz mają multum odsłon.

Mam nadzieję, że Michał potraktuje nas poważnie, nie zniechęci się i zacznie od podstaw. Jeśli wątek o rzutach muchowych zaniknie w takim miejscu jak nasze podforum to -uwierzcie-nieprędko się ponownie pojawi :(

Tak więc Michale - pisz o podstawach, co postulował wcześniej takze jeden z dyskutantów.


Użytkownik Paweł Bugajski edytował ten post 20 maj 2018 - 10:51


#34 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 20 maj 2018 - 15:09

 Koledzy, dla wyjasnienia- absloutnie nie mam na mysli jakis przechwalanek, czy udawadnienia nic nikomu- po prostu porozmawiajmy o rzutach...

Jesli chodzi o rzut klasyczny, tu rowniez kazdy dobrze dobrany zestaw da rade. Mowiac dobrze dobrany mam na mysli linke w klasie opisanej na muchowce.
Umowmy sie, ze na poczatku tego tematu mamy wedke w klasie 5 i linke wf w klasie 5.
  Bardzo mi sie podobalo jak SP Lefty powiedzial, " zegargki sa do odmierzania czasu, a nie nauki fly castingu", wiec zapomnijmy o 10-14.
 Ok mamy kij 5 z linka 5 i zaczynamy rzucac- o czym nalezy myslec- O CASTING STROKE- jest to ruch/przesow ramienia z muchowka w dloni zakonczony mala rotacja nadgarstka. Aby ten casting stroke byl poprawny i efektowny( rezultatem jest ladna waska petla rozwijajaca sie prosto w kierunku rzutu) nalezy zapoznac sie z  5-ma ELEMENTAMI RZUTU.

1) LIKWIDACJA LUZU W LINCE- przed zaczeciem jakiegokolwiek rzutu linka musi byc wyprostowana, czy to na wodzie, czy to na trawie. Jesli zaczniemy rzut z luzem w lince nasz rzut bedzie nie efektywny
2) SZCZYTOWKA kija powinna poruszac sie jak najblizej lini prostej. Jesli bedzie sie poruszala po lini prostej w 100% linka/mucha moze o szczytowke zachaczyc. Jak najblizej, mamy na   mysli, ze prosty ruch szczytowki ma byc zakonczony mala rotacja nadgarstka.
  Szczytowka poruszajaca sie po szerokim luku da nam petle szeroka/otwarta i malo aerodynamiczna. Szczytowka poruszajaca sie po wkleslym torze spowoduje tailing loop.
3) TIMING-czyli czas rozwiniecia sie petli i moment zaczecia kolejnego wymachu.
4)  POPRAWNA APLIKACJA SILY WYMACHU- nic na sile koledzy. Gdy uzyjemy zbyt malo sily to nie bedzie wystarczajacego przekazu energii z naladowanej wedki do petli i ona nam zgasnie i opadnie przed rozwinieciem sie( to nie jest zbyt wielki blad, bo jest fajnych kilka rzutow tzw UNDERPOWER cast) ale i tym to potem. Za duzo sily spowoduje zbyt szybkie odgiecie sie szczytowki i jej wklesly tor podczas calego casting stroku a to zaowocuje wezlami na przyponie.
5) DOSTOSOWANIE DLUGOSCI WYMACHU DO DLUGOSCI LINKI POZA SZCZYTOWKA. Zbyt krotki wymach do dlugisci linki- beda tailing loopy, zbyt dlugi wymach do dlugosci linki, petla bedzie duza i szeroka..
  Te 5 elementow jest rownowaznie wazne podczas rzutu i jeden nie jest waznieszy od drugiego, one maja wszystlie 5 wspolpracowac aby rzut byl efektywny.

   Dlugi ten post, ale zacznijmy od podstaw.
Zobaczymy jak pojdzie.
Pozdrawiam
Michal

#35 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 20 maj 2018 - 15:22

Michale, bardzo dobra inicjatywa. Myślę, że wielu z Nas znajdzie tu odpowiedzi na pytanie - dlaczego to nie lata :). Wiadomo, że sama teoria nie zastąpi praktyki, ale dzięki zrozumieniu fizyki rzutu, dużo łatwiej jest korygować błedy.
  • kleniarz lubi to

#36 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 20 maj 2018 - 15:35

Paweł, pisząc to, nie miałem na celu odebrać, nam ciemniakom, przyjemności z dyskusji o rzutach.
Co do moich much, to bardzo Ci dziękuję za te miłe słowa. Doprawdy, usłyszeć coś takiego jest mocno pokrzepiające dla każdego rzemieślnika na dorobku.


 



#37 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 maj 2018 - 15:52

Hej Michale!

To może napisz o lince do ćwiczeń, co poza linką -czyli jakaś zyłka jako przypon, coś co imituje muszkę, co sugerujesz w tym miejscu?

Rzuty samą linką mogą uszkodzić jej koniec, tak więc coś tam warto mieć.

Fajnie, że piszesz - podstawy są najważniejsze, więc może i parę słów o najczęstszych błędach( np. "strzał", gdy zbyt szybko wykonujemy ponowny wymach ku przodowi. Wiem, timing, ale określenie może nie przemówić do wszystkich...

No i filmy ze zwróceniem uwagi na kluczowe momenty rzutu.

pozdrawiam Paweł



#38 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 20 maj 2018 - 16:58

Używam przyponu z dowiązanym na końcu kłaczkiem wełnianym.Nie za dużym,bo będzie stawiał za duży opór w powietrzu.

Podstawy są nie zbędne,bo jeżeli coś idzie nie tak,to jesteśmy w stanie stwierdzić co.



#39 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 20 maj 2018 - 21:17

Dokladnie Kacper,teoria jest ciezko zobrazowac rzut, a duzo teorii to nuda.
Mam nadzieje, ze beda pytania od czytajacych i ich sytuacji z muchowka.
@Pawel, odpowiedzia na czesc twojego pytania jest post Ruchi55, dokladnie tak jak Richi55 pisze i dodam, ze tania linka WF sie nada bardzo dobrze
(linka o dl glowicy pomiedzy 12-14m)

Zrobilem kilka filmikow. Wkleje je tu, zeby nie zanudzac pisownia i zobaczymy.
Troche tam sie nagadalem, ale wiele tego nie ma po polsku na internecie






Michal

#40 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 20 maj 2018 - 22:58

Wiedza za darmo - źle, za pieniądze też źle i wszystko źle źle i źle. Zły to jest brak wiedzy i brak inicjatywy dlatego powinniśmy je doceniać.Bardzo fajny, istotny i rozwojowy temat Michał .
Pozdrawiam
  • maqu77, Paweł Bugajski, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych