Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Porozmawjamy o rzutach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 21 maj 2018 - 07:39

@Michal super filmik roll/spey ,rozjašnił kilka spraw .Córka i tak już nie śpi to się doedukowałem przynajmniej o poranku ;) Dobra robota. Miłego dnia
  • Michal Duzynski lubi to

#42 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 21 maj 2018 - 08:24

Dzieki, nie ma sprawy.
To sa nagrania na zachete, omawiajace temat ogolnie. Potem mozna tam dokladac roznosci, rozne tricki i inne style. To juz od osoby chcacej sie nauczyc wiecej zalezy, czy poswieca na to czas i ile tego czasu pod okiem instruktora.
Michal
  • kleniarz lubi to

#43 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 21 maj 2018 - 08:33

Świetne filmiki,ale tu się rodzi pewien problem.Technika rzucania jaką prezentuje Michał według moich mentorów jest techniką przestarzałą taką technikę prezentuje między innymi Joan Wulff.Teraz rzuca się ze sztywnym nadgarstkiem,czyli sztywne ramię i nadgarstek tylko prowadzą wędkę.Reszta to "double haul".Są nawet specjalne przyrządy[taśmy] do usztywniania nadgarstka.Tak zostałem nauczony i tak rzucam.



#44 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 21 maj 2018 - 09:30

@Richi55
Ach Ci mentorzy wszędzie, gdzie się człowiek nie odwróci tam specjalista światowej klasy...Rollcast-y, spey-e, snake cast-y to też przestarzała technika? Wogøle co to znaczy przestarzała?Metoda muchowa jest też chyba przestarzała, rzuca się jakimś sznurem i utrudnia sobie życie...Całkiem nieźle się sprawdza w takim razie przestarzała technika skoro umożliwia rywalizację na konkretnym poziomie w sporcie rzutowym ;)
Marcin

#45 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2661 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 21 maj 2018 - 09:33

(linka o dl glowicy pomiedzy 12-14m)

Zrobilem kilka filmikow. Wkleje je tu, zeby nie zanudzac pisownia i zobaczymy.
Troche tam sie nagadalem, ale wiele tego nie ma po polsku na internecie


Michal

Dopiero co zakończyła działalność SzWM :(  , a już mamy Szkółkę Rzutową :)  , dla mnie bomba !!! :highfive:


Użytkownik Pisarz.......ewski Piotr edytował ten post 21 maj 2018 - 09:34

  • kleniarz i Paweł Bugajski lubią to

#46 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 21 maj 2018 - 09:59

Świetne filmiki,ale tu się rodzi pewien problem.Technika rzucania jaką prezentuje Michał według moich mentorów jest techniką przestarzałą taką technikę prezentuje między innymi Joan Wulff.Teraz rzuca się ze sztywnym nadgarstkiem,czyli sztywne ramię i nadgarstek tylko prowadzą wędkę.Reszta to "double haul".Są nawet specjalne przyrządy[taśmy] do usztywniania nadgarstka.Tak zostałem nauczony i tak rzucam.

Richi, z całym szacunkiem, ale nie wiesz o czym piszesz...


  • albercik2 lubi to

#47 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 21 maj 2018 - 09:59

Dzieki Richi55.
To oczym piszesz to jest jeden z najczestrzych bledow poczatkujacych, a mianowicie ZBYT LUZNY NADGARSTEK. Te tasmy i opaski o ktorych piszesz sa do usztywnienia nadgarstka a nie jego kompletnego zablokowania.
Mala rotacja( naprawde mala)nadgarstka musi byc na koncu wymachu. Jeali jej nie bedzie bedziemy uderzac mucha/linka i szczytowke.
Technika double haul jest to pozyteczny dodatek do rzutu klasycznego,ktory zwieksza predkosc w lince/petli.
Co do przestazalosci tej techniki, to tam nie ma sie co przestazac. Ma byc waska, aerodynamiczna petla w tyi i taka sama petla w przod. Przypon ma sie ladnie rozwinac,delikatnie wylozyc muche,bez wezlow na przyponie- i tyle.

Wczesniej pisales, ze uzywasz stylu skandynawskiego. Ja go nie znam jesli mowimy o poslugiwaniu sie kijem jednorecznym- czy moglbys przyblizyc temat?
Michal
  • Białek, mack, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#48 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 21 maj 2018 - 10:06

Skandynawski to pierwotna stara nazwa double haula...
Od nich się zaczęło
  • Paweł Bugajski i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#49 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 21 maj 2018 - 10:14

Dzieki Marian

#50 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 21 maj 2018 - 10:30

Pierwotna, bo to "wynalazek" dwóch Skandynawów  jakoś tak z lat 1935-36.  Arne Schultz i Arne Engeset pierwsi wydobyli naświatło dzienne duble haul   :)


  • Białek, Pisarz.......ewski Piotr i venom_666 lubią to

#51 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 21 maj 2018 - 10:36

Chciałbym na wstępie zaznaczyć,że nie było moim celem krytykowanie kogokolwiek lub czegokolwiek.Ja w żaden sposób nie czuję się uprawniony do oceny czegokolwiek.Jestem teoretykiem,jako,że mam dużo wolnego czasu,a muszkarstwo jest moją pasją od kilku lat zajmuję się tym codziennie,zbieram różne informacje,sprzęt,zająłem się wiązaniem much.Oglądam dużo filmów,mam wszystkie instruktażowe jakie są u nas dostępne.Jest rzeczą normalną,że są różne szkoły,chciałem na ten temat podyskutować.Wracając do wątku,styl skandynawski to double haul.Fakt zdarza mi się,że mucha uderza o linkę,jako antidotum podano mi odchylenie, prowadzenie wędki po skosie,fakt to pomaga ale nie w 100%.W praktyce znam tylko ten jeden sposób rzucania,oczywiście teoretycznie znam wszystkie typy rzutów,ale nigdy nie spotkałem nikogo kto by ich używał i od kogo mógłbym się nauczyć.Moi znajomi łapią na nimfę.Boję się,że ćwicząc samemu,nabędę złych nawyków.

Dlatego ten wątek jest cenny,bo żaden film nie odpowie na moje pytania,a tu mam szansę otrzymać odpowiedz.



#52 OFFLINE   Przemek79

Przemek79

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaNamyslow
  • Imię:Przemek

Napisano 21 maj 2018 - 12:14

Istnieje takie pojęcie jak "Substance and Style". Można powiedzieć że "Substance" to 5 zasad (Slack,Straight,Stroke,Power,Pause) czyli co mamy zrobić żeby wykonać rzut. "Styl" to sposób w jaki to robimy (np. jak stoimy, jak trzymamy wędkę, jak ruszamy ciałem, jak wykonujemy wymach itp). Dopóki nasz "Styl" nie będzie kolidował z "Substance" może być dowolny. 

Wyróżnia się 3 główne sposoby wykonania wymachu (casting style)

- frotn elbow - np. Joan Wolff - zalety celność

- elbow up to the side - np. Bruce Richards - zalety siła

- low elbow - Lefty Kreh - same zalety ;)

Nie można powiedzieć że któryś z nich jest przestarzały - każdy jest stary jak węgiel :).  Podobnie nie można powiedzieć że użycie nadgarstka jest błędem, dopóki nie powoduje wypukłego toru szczytówki błędem nie będzie. A jeżeli spowoduje to będzie "nadużycie" nadgarstka. Taka drobna różnica :) .



#53 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 21 maj 2018 - 12:40

Dokładnie, co oznacza, że nie używanie nadgarstka jest lepsze, niż używanie w sposób powodujący zakrzywienie toru szczytówki. Tak naprawdę ten ruch nadgarstka w muchówce nabiera znaczenia przy rzutach dystansowych. Przy normalnym łowieni na bliskich i średnich dystansach można go pominąć, ważniejszy jest high stop. Niestety większość adeptów muszkarstwa ma nawyki "pospinningowe", czyli totalnie nie prawidłowej pracy głównie nadgarstkiem i aby je wyplenić, często poczatkującym zaleca się totalne wyłączenie ruchu nadgarstka.


Użytkownik mack edytował ten post 21 maj 2018 - 12:41

  • Białek, Pisarz.......ewski Piotr, Forest-Natura i 1 inna osoba lubią to

#54 OFFLINE   Przemek79

Przemek79

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaNamyslow
  • Imię:Przemek

Napisano 21 maj 2018 - 12:56

Dokładnie, co oznacza, że nie używanie nadgarstka jest lepsze, niż używanie w sposób powodujący zakrzywienie toru szczytówki. Tak naprawdę ten ruch nadgarstka w muchówce nabiera znaczenia przy rzutach dystansowych. Przy normalnym łowieni na bliskich i średnich dystansach można go pominąć, ważniejszy jest high stop. Niestety większość adeptów muszkarstwa ma nawyki "pospinningowe", czyli totalnie nie prawidłowej pracy głównie nadgarstkiem i aby je wyplenić, często poczatkującym zaleca się totalne wyłączenie ruchu nadgarstka.

 

Co rozumiesz przez high stop?



#55 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 21 maj 2018 - 13:16

Wczesne zatrzymanie szczytówki, tak na 11 gdzieś... pomaga zawęzić petlę.

Póżniej kontynuujemy ruch, żeby położyć linkę delikatnie na wodzie.


Użytkownik mack edytował ten post 21 maj 2018 - 13:18

  • trout master lubi to

#56 OFFLINE   Przemek79

Przemek79

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaNamyslow
  • Imię:Przemek

Napisano 21 maj 2018 - 13:41

Nasuwa się pytanie dlaczego? Michał napisał już że zegarek jest do odmierzania godzin ;). A kąt rzutu jest ściśle powiązany z ilością linki jaka jest poza szczytówka. Można też zapytać co wtedy z trajektorią rzutu. Hmm wysoko z przodu wiec nisko z tylu, a jeżeli będziemy głęboko brodzić?

 

Widzisz kolego @Mack problemy jak to nazwałeś "pospiningowe" u początkujących muszkarzy to nie użycie nadgarstka. Użycie nadgarstka jest odpowiedzialne głównie za otwartą pętle, a taka nie jest "dużym" problemem, szybko można to skorygować. Problemem jest LUZ w systemie w 99% przypadków.



#57 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 21 maj 2018 - 14:07

A kąt rzutu jest ściśle powiązany z ilością linki jaka jest poza szczytówka.

 

No bezsprzecznie, jednakże napisałem, że "przy normalnym łowieniu na krótkim i średnim dystansie" więc wystarcza krótki wymach. czyli zatrzymanie koło godz 11 (trzymam się zegarka bo dla początkujących jest to obrazowe) jest jak najbardziej ok bez konieczności wydłużenia wymachu do tyłu ...  

 

Widzisz kolego @Mack problemy jak to nazwałeś "pospiningowe" u początkujących muszkarzy to nie użycie nadgarstka. Użycie nadgarstka jest odpowiedzialne głównie za otwartą pętle, a taka nie jest "dużym" problemem, szybko można to skorygować. Problemem jest LUZ w systemie w 99% przypadków.

 

Całkiem możliwe, nie jestem instruktorem, nie mam odpowiedniej próby statystycznej aby to ocenić :). wiem o czym sam musiałem (ciągle muszę!) pamiętać jak rzucam.



#58 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 21 maj 2018 - 16:11

W moim przypadku lepszym słowem będzie HAOS,w szczególności gdy odruchowo próbuję ratować to co jest nie do uratowania.



#59 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 21 maj 2018 - 17:44

Podejrzewam, że większość z Was widziała ten i wiele innych filmów, ale warto przypomnieć ...

<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube....bed/h1XP0NRRGkA" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>


Użytkownik Janusz Wałaszewski edytował ten post 21 maj 2018 - 17:44

  • kocmyrz, Pisarz.......ewski Piotr, TOMI803 i 2 innych osób lubią to

#60 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 21 maj 2018 - 21:33

Z tym charakterystycznym wgłębieniem dla kciuka...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych