Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Porozmawjamy o rzutach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
184 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 09 czerwiec 2018 - 06:49

Czesc,
ja tam jestem spoko. jak sie triche z tematu zejdzie to nic nie szkodzi.
Pawel, tak jak mowisz, nigdy nie konczcie trening zlym rzutem, czy to dystans, czy inne fiflaki.
Jak nie tak poleci, to potem w drodze do domu, czy auta jest taki niesmak i sobie mowimy ( przynajmniej ja), ze moglismy zrobic to lepiej zanim zwinelismy wedke i cmokam przez poldrogi.
Panowie trening konczymy zawsze A LA GRANDE.
michal

#162 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 24 czerwiec 2018 - 10:51

Michale, w związku z tym że startujesz w zawodach chciałem zapytać jakim zestawem osiąga się największe odległości (sh)? Domyślam się, że bez double houl'a nie poleci, ale jakimi linkami jakich klasach się rzuca, czy są wędki, które są przeznaczone specjalnie do sportów rzutowych?? Jaki jest właściwie najdłuższy rzut oddany wędka jednoręczna? Łowię w morzu więc odległość jest dla mnie istotną stąd pytanie.
Aha, jeszcze jedno. Używam striping basketu i często jak mi wyjdzie ładny rzut to linia nie zawsze opuści dobrze koszyk i wpieprza się wielki kołtun w przelotki i hamuje rzut skracając odległość. Dlaczego i czy można sobie z tym poradzić w warunkach wędkowania, bo zakładam, że na zawodach można sobie linkę odpowiednio ułożyć przed rzutem.

#163 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 24 czerwiec 2018 - 23:30

Czesc JD
 Na poczatek umowmy sie, ze oderwanie linki od trawy/wody i wymach w tyl a potem w przod to jeden CYKL rzutowy.
  Teraz, w zawodach uzywa sie tylko linek plywajacych. jest kilka konkurencji, ale ja sie specjalizuje w rzutach linka w klasie 5wt i glowica rzutowa o max wadze 27gram.
- linka 5wt to linka o dlugiej glowicy 21m i dl calkowitej 36m
- glowica rzutowa, to glowica rzutowa to glowica o dowolnej dlugosci( jaka ci pasuje), ale nie ciezsza niz 27gram i musi byc dolaczona do runingu( normalnie zylka) nie ciensza niz 0.35mm.
  Co do wedek i ich klasy to to co komu pasuje. tylko dl kija ma sie zgadzac z regulaminem. Do 5 nie dluzsza niz 9stop, do glowicy nie dluzsza niz 10stop.
  Co do odleglosci. Tu masz racje, ze podczas zawodow, czy treningu mozemy sobie ladnie ulozyc linke na ziemi i to pomaga w osiagnieciu odleglosci.
 Najdalsze odleglosci jakie znam to 46m z linka 5 i 62m z glowica rzutowa( ale ladnie wialo w obu przypadkach).
 Wlasciwosci plywajace linki ulatwiaja poderwanie linki z dalekich odleglosci. Cykl rzutowy zaczyna sie z mucha na 21-23 metrach. Nastepnie 2-3 cykle rzutowe i to ma leciec.
  Teraz, w sytuacjach na rybach to troche inaczej, bo tam sa ciezkie streamery na koncu przyponu, oraz uzywamy linek w roznych klasach toniecia. Ja tez uzywam koszyka, i rowniez sie zdarza( 3/10) petla na runningu, klucha i rzut do dupy- to normalka.
  Osobiscie uzywam Rio OBS, nie chodzi o wieksze ugiecie kija, ale o krotsza, zbita glowice (9m). Moge muche sciagnac pod nogi i nastepnie latwiej jest zaczac cykl rzutowy, bo jest mniej do poderwania z wody. Krotka, ciezka glowica nie wymaga wielu cykli rzutowych, oraz jest zredukowana ilosc linki w powietrzu, a to zmniejsza prawdopodobnosc bledu lub walniecia streamerem o szczytowke.
  2-3cykle i to ma leciec.
Jako odleglosc podczas wedkowania, mysle, ze ok 30m to jest juz super daleko.

p.s
  JD, DBL HAUL to podstawa
p.s2
  Nie potrzeba, zadnych specjalistycznych muchowek, choc przyjelo sie ostatnio, ze sztywniejsze lepsze.
  Ja osobiscie uzywam 10wt do linki 5, ale na ryby bym tego nie wzial.
  p.s3
Dopracowanie techniki, i dbl haul i bedziesz machal jak trzeba.
p.s
  Kiedy sciagasz linke do koszyka, staraj sie aby ona tam ladowala luzno nie ciasno.
pozdrawiam
michal
 

#164 OFFLINE   mart123

mart123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 25 czerwiec 2018 - 07:31

 Używam striping basketu i często jak mi wyjdzie ładny rzut to linia nie zawsze opuści dobrze koszyk i wpieprza się wielki kołtun w przelotki i hamuje rzut skracając odległość. Dlaczego i czy można sobie z tym poradzić w warunkach wędkowania, bo zakładam, że na zawodach można sobie linkę odpowiednio ułożyć przed rzutem.

 Jak odkładasz linkę do koszyka to musisz to robić świadomie, tzn. rozkładać ją równomiernie po całej powierzchni kosza a nie w jeden punkt. Poza tym są linki, które mają większą tendencję do plątania od innych. Przykładowo ja osobiście i subiektywnie uważam, że Rio bardziej się plączą niż Airflo i to jest jedyna przewaga tej drugiej.  


  • Jack__Daniels lubi to

#165 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 czerwiec 2018 - 11:23

Tak jak napisał Michał. Im dłuższa głowica tym dalej można nią rzucić.
Drugą rzeczą jest wielkość (opór w locie) przynęty. Na zawodach rzucają ..., nie wiem czym.

" Ja osobiscie uzywam 10wt do linki 5, ale na ryby bym tego nie...."

Tego nie zrozumiałem. :(

#166 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 25 czerwiec 2018 - 12:33

@troutmaster
do zawodow i cwiczen dystansowych z linka w klasie 5 uzywam kija w klasie 10.
tak jak pisalem w dystancie jest moda na sztywniejsze kije i tak juz wyszli, ze ta moda mi pasuje.
Taki zestaw jest super do dystansu( jak dla mnie), ale jako zestaw ryby to nie jest dobry. rzutowo to i moze by sie nadal, ale holu ryby na tym bym nie poczul, wiec takiego zestawu na ryby bym nie wzial.

p.s
Na zawodach mamy dowiazany kawalek welny/jarn o kolorze oczojebnym
michal

#167 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 25 czerwiec 2018 - 12:49

No to teraz łapię. Kij #10 a w zestawie linka klasa #5.

#168 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 lipiec 2018 - 11:33

Muszę sprawdzić jak to bedzie z kijem klasa 9 i linka dt4.

#169 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 13 lipiec 2018 - 12:00

Będzie dobrze...

 

Pod warunkiem, że zawiesisz 3/4 tej linki w powietrzu...



#170 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 lipiec 2018 - 19:04

Może głupie pytanie, a może i nie... Jako świeżak sobie pozwolę.
Jakie rzuty trzeba opanować, żeby zostać instruktorem?

#171 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 16 lipiec 2018 - 23:22

Wcale nie glupie pytanie.
Najwazniejsza sprawa w staniu sie instruktorem to jest posiadanie umiejetnosci w przekazywaniu wiedzy innym.
Egzamin rzutowy mozesz zdac na 5, ale potem przy pierwszej lekcji jest ci ciezko wytlumaczyc podstawowy wymach z nad glowy. Pokazac owszem, potrafisz, ale co zrobic aby twoj uczen tez potrafil po 15min lekcji...
Tak zaczalem, gdzyz sa ludzie ktorzy maja instruktora, ale nie potrafia NAUCZAC.

Sam egzamin rzutowy-juz nie pamietam i dawno nie sprawdzalem, ale jest tak ok 21 rzutow.
Nie sa trudne, ale egzamin polega na tym, ze musisz je wykonac, wytlumaczyc, co i dlaczego sie dzieje, w jakich sytuacjach stosujesz ten rzut, i co najwazniesze jakimi sposobami nauczalbys tego rzutu.
Tak, ze troche tam jest. Cwiczenie rzutow, cwiczenie bledow- musisz umiec blednie rzucic, oraz wytlumaczyc jak to poprawic, oraz od CHOLERY czytania, fora, artykuly innych instruktorow, blogi innych instruktorow, internetowe grupy przygotowujacych sie do instruktora itd itd.

Jak juz masz certifikat, to pamietaj aby isc i nauczac. Kariery i pieniedzy na tym nie zrobisz wielu, ale wiedze i doswiadczenie jakie uzyskaszy ty ( uczac) jest bezcenne.
Pozdro
Michal
  • Jack__Daniels lubi to

#172 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 17 lipiec 2018 - 01:36

...jesli chodzi o same rzuty
- petle szerokie,srednie, waskie
-tailing loop- wytlumaczenie
- reach mend w prawo i w lewo, z wystrzeleniem linki i bez wystrzelenia
- roll cast przez oba ramiona
- 3 cele 5m, 10m, 15m
- wiggle cast, male i duze zawijasy
- dystans 23-25m
to tak na szybko z tego co pamietam

michal
  • Jack__Daniels lubi to

#173 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 18 lipiec 2018 - 06:14

Jakie praktyczne zastosowanie ma wiggle cast? Kiedy podaje się linkę w ten sposób? Jak można zaciąć rybę kiedy na powierzchni unosi się kilometr linki?

#174 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 18 lipiec 2018 - 09:26

Jak łowisz z prądem na suchą zapewnia swobodny spływ muchy. Z zacięciem nie ma problemu, zwłaszcza że łowiąc z prądem lepiej opóźnić zacięcie, żeby ryba zdążyła odwrócić się głową do dna, nadmiar linki do zlikwidowania to około 1-2 m.

 

Wiggle cast to podstawa w praktycznym łowieniu na suchą.


  • Jack__Daniels lubi to

#175 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 lipiec 2018 - 09:31

Jak łowisz z prądem na suchą zapewnia swobodny spływ muchy. Z zacięciem nie ma problemu, zwłaszcza że łowiąc z prądem lepiej opóźnić zacięcie, żeby ryba zdążyła odwrócić się głową do dna, nadmiar linki do zlikwidowania to około 1-2 m.

 

Wiggle cast to podstawa w praktycznym łowieniu na suchą.

I długi przypon z żyłki. Ja stosuję nawet 1.5 długości wędki w przypadku jak łowię na nierównej wodzie, gdzie trzeba dość daleko rzucać.


  • Jack__Daniels lubi to

#176 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 18 lipiec 2018 - 11:00

,Zastosowanie Wiggle cast jest nastepujace:
Lowiac w poprzeg rzeki, gdzie ryba oczkuje pod drugim brzegiem, a w korycie rzeki sa miedzy nurty, wiry- jezeli wykonasz rzut/ ulozysz likne prosto na wodzie, to zanim ryba sie kapnie, ze spadl chruscik, to te miedzy nurty i wiry pociagna linke i muche, i bedzie sie ona zachowywala nie naturalnie tzw DRAG.
Jezeli wykonasz wiggle cast i cale te wiggle beda po srodku rzeki( w tych miedzynirtach- wirach), ale przypon i mucha wyladuje tam gdzie chcesz, to wtedy ryba ma czas na inspekcje muchy a miedzy nurty/ wiry cigna luzna linke z wigglow i napinaja ja.
Ryba zezre muche a ty juz masz like napieta poprzez nurty i wtedy mizesz zaciac.
Oczywiscie musisz kombinowac pod jakim katem poprowadzisz kij zacinajac.
pozdro
michal
  • Jack__Daniels, Forest-Natura i DominikSy. lubią to

#177 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 18 lipiec 2018 - 11:11

Lowiac w dol rzeki,po prostym rzucie linka, mucha bedzie juz napieta i mucha bedzie skakac.
Stosujac wiggle cast lub inne SLAK LINE PRESENTATION CASTS, dajemy szanse naszej muszce na swobodny naturalny splyw, a potem to juz kombinujcie
  • Jack__Daniels lubi to

#178 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 23 lipiec 2018 - 20:51

Co to są rzuty kotwiczone? Do czego służą? Jak się je wykonuje?

#179 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 23 lipiec 2018 - 21:37

Wszelkie rolowane i speyowe, jedno i dwuręczne

#180 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 23 lipiec 2018 - 21:39



Dlugi troche, ale duzo wyjasnia.
Milego ogladania.
michal
  • kleniarz, Jack__Daniels i rav_id lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych