Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nauka spiningu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 maj 2018 - 07:05

Cześć, od zawsze łowiłem na spławik, teraz chciałbym się nauczyć spiningu. Sprzedawca w sklepie polecił mi jaxon grey stream 265 5-23, oraz daiwa crossfire 2500 /3000.
Co myślicie na ten temat? Ewentualnie posłucham każdej cennej uwagi. Pozdrawiam

#2 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 25 maj 2018 - 07:09

Opisz łowiska na których będziesz łowić i ryby na jakie się nastawiasz.

#3 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 maj 2018 - 07:34

Cześć, od zawsze łowiłem na spławik, teraz chciałbym się nauczyć spiningu. Sprzedawca w sklepie polecił mi jaxon grey stream 265 5-23, oraz daiwa crossfire 2500 /3000.
Co myślicie na ten temat? Ewentualnie posłucham każdej cennej uwagi. Pozdrawiam

Wędzisko przyzwoite, w miarę uniwersalne (nie ma wędzisk uniwersalnych ;) ), w sam raz na początek i do nauki. Kołowrotka nie znam, moim zdaniem wystarczy rozmiar 2500.


  • Dokuś i Krzysiu lubią to

#4 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 25 maj 2018 - 07:34

Myślę, że znajdziesz jakiegoś kumpla, który spininguje. Pojedźcie razem nad wodę, niech użyczy Ci sprzętu, porzucaj i jako takie wyobrażenie będziesz miał. Jak w Twoim wątku pojawi się mnóstwo wpisów, jak zaczną padać stwierdzenia "wędka na szczupaka, okonia, sandacza", "fast, extra fast, moderate",etc. to obawiam się, że możesz mieć tylko mętlik w głowie.

 

PS Myślę, że sprzedawca rozsądnie Ci podpowiedział. Jak Ci się spodoba, to szybko będziesz szukał nowego sprzętu. Jak nie, to finansowo dużo nie stracisz.


  • drag, Alexspin i Bułka lubią to

#5 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 maj 2018 - 07:41

Ok. Co do wędki, to jestem przekonany. Nie daje mi tylko spokoju kołowrotek.

#6 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 25 maj 2018 - 07:49

Crossfire to dobre rozwiązanie do wybranego patyka. Jeśli nie spodoba Ci się takie wędkowanie, to finansowo znacznie nie popłyniesz.


  • Dokuś lubi to

#7 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 maj 2018 - 08:16

Jeśli chodzi o kołowrotek, to osobiście doradziłbym http://www.okonek.co...130-p-7150.html. Moja Partnerka używa go z powodzeniem. Nie tworzy gniazd, pozwala na dalekie rzuty, nie przewraca ceną. Do tego plecionka Kmatsu Techron olive green 0,08 (maksymalnie 0,10) i z Grey Streamem zestaw jak marzenie.

Pamiętaj tylko, że jeśli w Twoim łowisku występują szczupaki, używaj przyponu co najmniej 30cm, krótszy jest tylko mirażem i uspokojeniem sumienia pro forma. Dobre, niedrogie przypony http://allegro.pl/ka...TM4NTg0N2E5Mjc=.

Połamania...


Użytkownik Alexspin edytował ten post 25 maj 2018 - 08:18

  • L A i Dokuś lubią to

#8 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 maj 2018 - 08:16

Opisz łowiska na których będziesz łowić i ryby na jakie się nastawiasz.

W okolicy mam wisłe, bzure, rozne stawy, jeziora, glinianki. Chciałbym spróbować wszędzie i zobaczyć jak to będzie szło.

#9 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 maj 2018 - 08:20

Kompletuj sprzęt i biegiem nad wodę,,, ;)


  • HaDe lubi to

#10 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 maj 2018 - 08:31

Proszę mi jeszcze powiedzieć, jestem u kolegi, który ma zestaw mikazuki spin270 5-25, oraz Quick ammo 440fd do tego ma plecionke 0,18. Twierdzi, ze 0,10 to za cienka.

#11 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 25 maj 2018 - 08:39

...do tego ma plecionke 0,18. Twierdzi, ze 0,10 to za cienka...

No i na własne życzenie otwierasz właśnie puszkę Pandory :P

 

Przepraszam za OT, już znikam.


  • drag i Alexspin lubią to

#12 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 maj 2018 - 08:54

0,18 to już do holowania submarine, używam takiej do "dorszowania". Taka plecionka przy bocznym lub przeciwnym wietrze tworzy spadochron i trudno ją wyprostować, poza tym będzie skracać rzuty przynętami jakie zastosujesz do tego wędziska. Do spinningu 10-35g używam maksymalnie 0,14 i to też w porywach, gdy wędkuję w mocno zaczepowym łowisku. W zestawie 3-18g używam plecionki 0,06 i jakoś nie mam problemów. Przesada nie jest wskazana w żadnej dziedzinie. Jeśli już koniecznie chcesz mocniejszą linkę to nie przekraczaj do tego zestawu 0,12, a i to już będzie gruuubo.

 

PS

Gdybyś łowił w Wiśle, możesz na zapasową szpulę nawinąć 0,16 bo podobno (w Wiśle jeszcze nie łowiłem) jest kamieniście i plecionka szybko się przeciera.

 

PS

Nadmienię jeszcze, że do casta 7-21g używam plecionki Dragon Magnum 4X 0,08 i jeszcze nie udało mi się jej zerwać. Przy zaczepach prostuję kotwiczki.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 25 maj 2018 - 09:30


#13 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 25 maj 2018 - 10:14

Ok, rozumiem. W takim razie zakupie plecionke 0,10. Jakbym się na początku wybrał na staw to co najlepiej założyć?

#14 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 25 maj 2018 - 10:17

Generalnie na początek polecam lekturę przepastnych czeluści forum ... Wierz mi, że bez wiekszego problemu znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania ...
  • Paweł J i HaDe lubią to

#15 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 25 maj 2018 - 10:20

Ja bym zrobił na odwrót kolego.Czyli stara szkoła. Kupił bym w miarę wędkę okoniową (nawet wklejkę) uczył bym się od tej ryby. Okoń potrafi być chimeryczny więc jest idealnym gatunkiem do nauki. Przy nim nauczysz się cierpliwości a przede wszystkim prowadzenia,odczepiania przynęt z zaczepu.Zapewne będziesz miał przyłowy w postaci innych ryb więc i nauczysz się holu większych sztuk. Poznasz lepiej warunki w jakich biorą.  Użyj na początku żyłki do takiego zestawu,ona ciężej przenosi brania więc lepiej poznasz i się nauczysz co jest braniem a co zaczepem,przeszkodą.Na początku będą straty jak zawsze ale z czasem załapiesz co i jak. Kupuj paproch najprościej i najtaniej zwyczajne twistery są mega łowne. Polecam mieć znajomego do nauki. Później z czasem zapewne kupisz mocniejszy kijek sobie na inne gatunki ale zobaczysz że będziesz wracał do okoni z sentymentu i zabawy jakiej sprawia takie łowienie. 



#16 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 maj 2018 - 10:22

(...) Jakbym się na początku wybrał na staw to co najlepiej założyć?

Jest ciepło. więc proponuję koszulę (z długim rękawem, bo komary kąsają) i przewiewną kamizelkę wędkarską... ;)

 

Radku i namieszałeś już koledze w głowie i duszy. Jestem zdania że na wstępie nastawianie się na konkretny gatunek i specjalistyczny sprzęt jest właśnie błędem. Zawsze naukę rozpoczyna się od wiedzy ogólnej.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 25 maj 2018 - 10:36


#17 OFFLINE   ŁYSY0312

ŁYSY0312

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaReguły
  • Imię:Kuba

Napisano 25 maj 2018 - 10:28

Nie kupuj na początek wielu przynęt.... Wystarczy kilka twisterów, kilkanaście główek w różnych gramaturach i parę wirówek. Jak zaczniesz czytać "przepastne" zasoby forum to zgłupiejesz i wylądujesz z walizką przynęt których i tak nie użyjesz, lub nie będziesz potrafił zastosować.
Na początek minimalizm, a kolekcjonerstwo na każdą okazję dopiero później jak się już wkręcisz.
  • Dokuś i Alexspin lubią to

#18 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 25 maj 2018 - 10:30

Co do zestawu to powyższa wędka jaxona 1-7gr młynek 2000-2500 obojętnie niska półka shimano,daiwa .ŻYŁKA! mówię Ci ,nie plecionka na początek. 0,16 żyłeczka spokojnie wystarczy.Naucz się najpierw na żyłce a później przyjdzie z czasem plecionka. Tylko pamiętaj przy żyłce wędzisko ma być cięte i szybkie. Ten jaxon będzie dobry do tego. Pamiętaj o dobrej regulacji hamulca. Najlepiej na sucho na brzegu zaczep przynętę o jakiś krzak.Przy szarpnięciu(zacięciu) ma hamulec delikatnie zareagować to tak na początek. Jak poznasz pracę hamulca i wędziska będziesz sam już w stanie regulować sprawdzając ciąg hamulca dłonią. Powyższa regulacja jest po to abyś nie miał niespodzianki spod nóg jak coś większego strzeli w przynętę hamulec uratuje Ci wędzisko przed uszkodzeniem nawet jak gdzieś zahaczysz za krzak przy zarzucaniu.



#19 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3684 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 maj 2018 - 10:49

Kuba dobrze prawi, kolekcjonerstwo przynęt to zmora początków spinningu. :)



#20 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1219 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 25 maj 2018 - 12:37

Dla mnie nauka spinningu to najlepiej jeden gatunek na początek.W tedy jesteś zdecydowany i z determinowany. W przypadku ogólnego połowu to wygląda to tak...tu chlapnie boleń więc rzucę za boleniem,tu walnie szczupak to rzucę za szczupakiem,tu wyjdzie kleń to rzucę za kleniem...  w takim wypadku ani jedno,ani drugie ,ani trzecie nie weźmie .To 99%. Wędkarz głupieje i nie wie za czym rzucać. Nastawienie się na jeden gatunek daję w tym wypadku przynajmniej na start 60% pewności ,reszta 30% umiejętność(w tym wypadku nauka) 10% szczęście.

Z decydowanie polecam koledze mój sposób a zobaczysz że się nie zawiedziesz. Kolekcjonerstwo odpada tak jak powyżej. Podstawa pudełeczko z główkami 2g-7g plus twisterki.Masz 100% zabawy i nauki.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych