Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nauka spiningu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 25 maj 2018 - 12:37

Sprzedawca w sklepie polecił mi jaxon grey stream 265 5-23, oraz daiwa crossfire 2500 /3000.
 

Kup tak jak sprzedawca poradził , do tego żyłka 0,18 - 0,20 i przypon wolframowy . Ja zaczynałem od obrotówek i ganiania okonków , z czasem przyłowił się jaź, kleń ,boleń, sczupak i tak poszło . Wg. mnie to dobra droga na początek . Idź na jakąś gliniankę czy stawik i puszczaj obrotówkę w pół wody w miejscach gdzie kończy się roślinność wodna i z czasem zobaczysz , że ryby będą siadały. Dla odmiany rzuć czasem jakąś gumkę i w miarę wolnym tempem obławiaj spokojniejszą , głębszą wodę . Praktyka czyni mistrza , przygotuj się tylko na straty przynęt bo to norma. Do tego kopalnia wiedzy jaką jest tutejsze forum + filmy z Youtube i ogarniesz temat .


  • Alexspin lubi to

#22 OFFLINE   tstg

tstg

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mateusz

Napisano 25 maj 2018 - 22:42

Kolego, jako młody i niezbyt doświadczony spiningista, ale szukający wielu dróg na początku, mogę Ci sprzedać parę rad.

 

1. Gdzie łowisz? Jezioro, rzeka kanał? I jakie to łowisko, tj. co w tym łowisku jeszcze pływa :) Czytaj, pytaj na forum, gadaj z kolegami. Nie szukaj szczupaka, tam gdzie go nie ma.

 

2. Na jaką rybę się nastawiasz? Mieszkam w Warszawie i podam przykład. Spinning generalnie dla początkującego kojarzy się ze szczupakiem. W Warszawie raczej ciężko o szczupaka. Nie twierdzę, że się nie da, ale łatwiej jednak o inne ryby. Tutaj podszedłem do tego tak, chce spinningować, ale chcę też łowić (nie samym biczowaniem wody człowiek żyje). Mam blisko do kanału Żerańskiego, a tam można takie okonki 15-20 cm połowić. Na start jest mi ok. Jeśli masz takie łowisko i masz spore okonie, zacznij od tego. Okonie to fajne łowienie, czasem można połowić dużo rybek, a tak naprawdę okoń może być wszędzie, rzeka, jezioro, kanał. Trafić się może także coś innego. Ciesz się każdą rybą, bo każda ryba to doświadczenie w holu i nowe doświadczenie.

 

3. Sprzęt dobieraj do ryby i łowiska. Złota zasada. Czytaj - szczupak spinning 5-25 lub 10-35. 5-25 bardziej uniwersalny, ale na rzekę może być czasem za mało (nurt plus waga przynęty) lub na większe przynęty. Na samego okonia to do 10 gr na wody stojące starczy. . Czytaj dużo i oglądaj filmów na Youtubie, jest mnóstwo porad. Nie przegrubiaj zestawów, jak pisał kolega Alex. Szczupak plecionka 0,10-0,12 (i tak tanie są przegrubione), żyłka 0,22-24.

Okoń to żyłka 0,16 lub plecionka 0,10-0,08 lub nawet jeszcze cieniej. Plecionka może droższa ale zawsze więcej wyrwiesz zaczepów a na starcie to jest zabawa :)

 

Co do długości kija, to ameryki nie odkryje. 2,75 to uniwersał. Na małe kanały może być długi ale to jest optymalna długość na większość łowisk.

 

4. Przynęty. Gumy są trochę trudniejsze. Metal czyli błystki i wahadłowki to jest prosta przynęta. Kup tego i tego

 

I działaj:)

 

Życzę powodzenia.


  • Alexspin, partyzant i Sąsiad lubią to

#23 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 26 maj 2018 - 06:15

(...) Złota zasada. Czytaj - szczupak spinning 5-25 lub 10-35. 5-25 bardziej uniwersalny, ale na rzekę może być czasem za mało (nurt plus waga przynęty) lub na większe przynęty. Na samego okonia to do 10 gr na wody stojące starczy. . Czytaj dużo i oglądaj filmów na Youtubie, jest mnóstwo porad. Nie przegrubiaj zestawów, jak pisał kolega Alex. Szczupak plecionka 0,10-0,12 (i tak tanie są przegrubione), żyłka 0,22-24.

Okoń to żyłka 0,16 lub plecionka 0,10-0,08 lub nawet jeszcze cieniej. Plecionka może droższa ale zawsze więcej wyrwiesz zaczepów a na starcie to jest zabawa :)

 

Co do długości kija, to ameryki nie odkryje. 2,75 to uniwersał. Na małe kanały może być długi ale to jest optymalna długość na większość łowisk.(...)

Mateusz dobrze radzi. To sama esencja.

Moim zdaniem, jak pisałem - wędzisko cw 5-25g, dł 240-270cm, kołowrotek rozm. 2000-2500, plecionka 0,08-0,10 i masz zestaw zbliżony do uniwersalnego.

Co do przynęt, rozpocząłbym od wahadełek Polspingu (Alga "0", Kalewa "1", Gnom "1"), są łowne i tanie, nie będzie wielkiej straty gdy zostanie na zaczepie. Twistery jedno i dwuogonkowe 2-3" (seledynowe, motor oil) z główkami 3-10g (w zależności od głębokości łowiska). Maksymalnie dwa pudełeczka przynęt, typu http://www.jaxon.pl/...nne-rh-108.aspx.

Z takim wyposażeniem złowisz niemal (poza niezwykle rzadkimi rekordami w wytrzebionych wodach PZW) każdą rybkę jaka pływa w Twojej okolicy. :)

Najważniejsze, nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami. :good:


Użytkownik Alexspin edytował ten post 26 maj 2018 - 06:16

  • tstg i Stasiekkk lubią to

#24 OFFLINE   tomchaf11

tomchaf11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaSIEDLCE

Napisano 26 maj 2018 - 07:49

kolego kup żyłke 0,22 bądź plecionke min 0,16. nie wiem koledzy jak można doradzać komuś kupno pletki 0,8-0,10 na łowienie w wiśle i bajorkach. ja stosuje plecionke 0,18-0,20 łowie głównie na bugu i nie uważam że wyholuje tym łódz podwodną. ale każdy wędkuje  jak uważa. więc proponowałbym pletke ok 0,16 dużo nie porwiesz a bezpiecznie odstrzelisz zaczep no i jakaś rybka bez pocenia się że zestaw się porwie zostanie wycholowana. pozdrawiam


  • konopaa lubi to

#25 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 26 maj 2018 - 08:36

Nikt nie polecał Kamilowi "pletki".

W jednym masz rację, każdy wędkuje jak uważa, ale znamienne jest że nie tylko jedna osoba radzi plecionki w granicach 0,08-0,12. Jeśli ktoś lubi żeby z plecionki robił się spadochron, a w wodzie służyła za dryfkotwę, to jego sprawa.

Na marginesie - po wieloletnim spławikowaniu, od ponad ćwierćwiecza wyłącznie spinninguję i jeszcze nie użyłem w słodkich wodach plecionki grubszej niż (deklarowane przez dystrybutora) 0,14 i to w ekstremalnie zaczepowym łowisku, a na przykład do UL-a stosuję 0,03. Do spinningu z brzegu morza nie przekraczam 0,14 jedynie do łowienia dorszy z kutra stosuję 0,18.

Co innego w castingu gdzie stosuję plecionki od 0,06 do 0,18 i zamierzam zejść do 0,16 ale csting to inna bajka.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 26 maj 2018 - 08:40


#26 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 26 maj 2018 - 22:01

kolego kup żyłke 0,22 bądź plecionke min 0,16.

Ja bym do tego tego kija Jaxona o cw 5-23 g założył żyłkę 0,20 mm . To nauka spinningu i jeśli się wkręci/spodoba to pewnie dokupi kolejne 20 wędek jak znaczna część z nas :lol: także spokojnie, będzie czas na mocniejsze zestawy. Ewentualnie na Wiśle na zapasowej szpuli jakaś klasyczna 0,15 plecionka i pamiętać o dobrze wyregulowanym hamulcu w tym przypadku . Tylko to max plecionka 0,15 a nie min 0,16 ... Zakładam oczywiście , że wyrzut tego Jaxona jest dobrze opisany bo to też istotne . Jeśli kij klęka przy 20 g to jego realna moc może być za niska nawet na taką linkę.

 


Na marginesie - po wieloletnim spławikowaniu, od ponad ćwierćwiecza wyłącznie spinninguję i jeszcze nie użyłem w słodkich wodach plecionki grubszej niż (deklarowane przez dystrybutora) 0,14 i to w ekstremalnie zaczepowym łowisku

 

Aleksandrze , łowisz delikatnie - dla mnie nawet bardzo .


  • Alexspin lubi to

#27 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 26 maj 2018 - 23:44

Rewelacja, dziękuję bardzo za tak liczną pomoc. Te wahadlowki polspingu mają być po 10-11g? Proszę mi jeszcze powiedzieć nawijam plecionke na kołowrotek (ile m.?) następnie przywiązuje na pentelke przypon? Jeden na każda rybę?

#28 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 maj 2018 - 05:58

(...) Ewentualnie na Wiśle na zapasowej szpuli jakaś klasyczna 0,15 plecionka i pamiętać o dobrze wyregulowanym hamulcu w tym przypadku . Tylko to max plecionka 0,15 a nie min 0,16 ... Zakładam oczywiście , że wyrzut tego Jaxona jest dobrze opisany bo to też istotne . Jeśli kij klęka przy 20 g to jego realna moc może być za niska nawet na taką linkę.

 

 

Aleksandrze , łowisz delikatnie - dla mnie nawet bardzo .

Szymonie, nie lubię "sznurków", zresztą moje maksimum 0,14 nie wiele odbiega o Twojego 0,15... ;)

Teraz po przestawieniu się na casting, moje plecionki musiały trochę utyć, ale i tak max jakiej używam to 0,18 do zestawu 10-35g/16lb.

Biorąc pod uwagę jakimi kłamstwami na etykietach karmią nas dystrybutorzy, to i tak realnie te grubości są faktycznie nawet do 30% większe, w zależności od "Kłamcy"... ;)

 

Kamilu, podałem Ci numerację wahadełek, Alga 9g, Kalewa 11g i Gnom 14g. Możesz też użyć Gnoma "0" 8g, będzie skuteczny na okonie. Wahadełka wracają do łask, bo są stosunkowo rzadko używane i ryby nie opatrzyły się nimi tak jak powszechnymi teraz gumami i woblerami. Nawet w UL-u teraz wraca się do mini wahadełek, o czym świadczy powodzenie artystycznych wyrobów http://jerkbait.pl/t...-i-inne/page-89


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 maj 2018 - 06:12

  • Szymon82 lubi to

#29 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 27 maj 2018 - 10:33

Wracając do kolowrotka, który będzie lepszy? Crossfire 2500 czy Laguna 2500?
W tym sklepie, w którym będę robił zakupy, to wogole super, bo mają plecionke kamatsu Techron olive green 100m(starczy?) oraz te blachy polspingu. Także wszystko za jednym zamachem, tylko jeszcze jakieś przypony będę musiał dobrać

#30 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 27 maj 2018 - 11:14

Szymonie, nie lubię "sznurków", zresztą moje maksimum 0,14 nie wiele odbiega o Twojego 0,15... ;)

Teraz po przestawieniu się na casting, moje plecionki musiały trochę utyć, ale i tak max jakiej używam to 0,18 do zestawu 10-35g/16lb.

Biorąc pod uwagę jakimi kłamstwami na etykietach karmią nas dystrybutorzy, to i tak realnie te grubości są faktycznie nawet do 30% większe, w zależności od "Kłamcy"... ;)

 

 

Ja taką 0,15 zakładam do wędki 12 lb i tak dobieram linki . Do mocy kija , na 17 lb mam już grubszą , a na 20 lb np. 0,19 . A ''średnicami'' posługuję się tylko orientacyjnie ponieważ nie zawracam sobie głowy grubością . Oceniam ją ''na oko'' a interesuje mnie realna wytrzymałość nic więcej. Mi tam grubsze linki nie przeszkadzają o ile nie ma wiatru nie jest to żaden problem.

 

Proszę mi jeszcze powiedzieć nawijam plecionke na kołowrotek (ile m.?) następnie przywiązuje na pentelke przypon? Jeden na każda rybę?

Plecionka powinna być nawinięta z podkładem z żyłki aby nie obracała się na szpuli- wystarczy kilka zwojów i łączysz do niej plecionkę (węzeł zderzakowy) w ilości takiej na ile pozwala Ci to pojemność kołowrotka . Zrób sobie jakiś margines do samego rantu szpuli . Przypon po dołączeniu wymieniasz jeśli się poskręca lub zbytnio pozałamuje .Do plecionek dobry jest węzeł Palomar , prosty i mocny - możesz tak łączyć przypon z linką.

 

Wracając do kolowrotka, który będzie lepszy? Crossfire 2500 czy Laguna 2500?
 

Weź co tańsze lub co lepiej pracuje .

 

 mają plecionke kamatsu Techron olive green 100m(starczy?)

Na początek wystarczy


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 27 maj 2018 - 11:20

  • Alexspin lubi to

#31 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4545 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 27 maj 2018 - 11:22

Wracając do kolowrotka, który będzie lepszy? Crossfire 2500 czy Laguna 2500?

 

jerkbait.pl-dobór-kołowrotków


  • Szymon82 lubi to

#32 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1571 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 27 maj 2018 - 11:30

A dodatkowo cały czas twierdzę , że lepiej kupić żyłkę a różnicę cenową przeznaczyć na kołowrotek . Np. Daiwa Ninja 2500 A . Z takim kijem 5-23 g powinno to całkiem sensownie wyglądać .

Życzę powodzenia i połamania tego zestawu na okazowej rybie .



#33 OFFLINE   Stasiekkk

Stasiekkk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów
  • LokalizacjaWz
  • Imię:Kamil

Napisano 27 maj 2018 - 11:46

Ok. Mam już mega duże podstawy, jutro lecę do sklepu. Jeszcze jeden temat poza spiningiem. Posiadam wedki:
1. Lekka cupido black 4m cw 15-25
2. Ciężka balzer 4m cw80-120
Z jakim przeznaczeniem to są wędki?
Ja zawsze łowiłem na nich na spławik.

#34 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 maj 2018 - 11:49

Ja taką 0,15 zakładam do wędki 12 lb i tak dobieram linki . Do mocy kija , na 17 lb mam już grubszą , a na 20 lb np. 0,19(...)

Dokładnie robię podobnie, tyle że moje wędziska mają 6, 8, 16 i 19lb... :)

 

(...) Mi tam grubsze linki nie przeszkadzają o ile nie ma wiatru nie jest to żaden problem.(...)

O ile nie ma wiatru - pisałem o "spadochronach" na zbyt grubej plecionce... :(

 

(...) Plecionka powinna być nawinięta z podkładem z żyłki aby nie obracała się na szpuli- wystarczy kilka zwojów i łączysz do niej plecionkę (węzeł zderzakowy) w ilości takiej na ile pozwala Ci to pojemność kołowrotka . Zrób sobie jakiś margines do samego rantu szpuli .(...)

Dokładnie. Pozostaw między nawojem a rantem szpuli nie mniej niż 1mm i nie więcej niż 2mm odległości. :good:

 

"Będzie Pan zadowolooonyyy..." ;)


  • Szymon82 lubi to

#35 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 27 maj 2018 - 12:09

A dodatkowo cały czas twierdzę , że lepiej kupić żyłkę a różnicę cenową przeznaczyć na kołowrotek . Np. Daiwa Ninja 2500 A . Z takim kijem 5-23 g powinno to całkiem sensownie wyglądać .

Życzę powodzenia i połamania tego zestawu na okazowej rybie .

Również twierdzę, że na początek wystarczy żyłka.



#36 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 maj 2018 - 13:23

Ja mam nieco odmienne poglądy. Gdy zaczynałem wędkowanie nie było plecionek, a żyłka gorzowska o sensownej mocy zaczynała się od 0,40. Później gdy rozpocząłem swoją przygodę ze spinningiem plecionki były koszmarnie drogie. Wreszcie gdy przekonałem się do plecionek uznałem je za panaceum na spinningowe łowienie. Dwa lata temu próbowałem wrócić do żyłek i pozostały już u mnie na stałe w Ultra Lighcie (wzdręgi, okonki i inny drobiazg), ale już w lekkim spinningu, począwszy od c.w. 5g uważam że plecionka jest niezastąpiona, choćby dla tego, że jej nierozciągliwość ułatwia zacięcie, a uwolnienie zaczepu jest znacznie łatwiejsze niż przy użyciu żyłki.

Dla tego optuję jednak za plecionką odpowiednią do używanego wędziska.

 

PS

Po tylu "za" i "przeciw", pozostawmy wybór Kamilowi. ;)


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 maj 2018 - 13:33


#37 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 27 maj 2018 - 13:31

Ja mam nieco odmienne poglądy. Gdy zaczynałem wędkowanie nie było plecionek, a żyłka gorzowska o sensownej mocy zaczynała się od 0,40. Później gdy rozpocząłem swoją przygodę ze spinningiem plecionki były koszmarnie drogie. Wreszcie gdy przekonałem się do plecionek uznałem je za panaceum na spinningowe łowienie. Dwa lata temu próbowałem wrócić do żyłek i pozostały już u mnie na stałe w Ultra Lighcie (wzdręgi, okonki i inny drobiazg), ale już w lekkim spinningu, począwszy od c.w. 5g uważam że plecionka jest niezastąpiona, choćby dla tego, że jej nierozciągliwość ułatwia zacięcie, a uwolnienie zaczepu jest znacznie łatwiejsze niż przy użyciu żyłki.

Dla tego optuję jednak za plecionką odpowiednią do używanego wędziska.

 

PS

Po tylu "za" i "przeciw", pozostawmy wybór Kamilowi. :)

Tak, tylko, że Ty już łowiłeś na spining i po jakimś czasie przeszedłeś na plecionkę, tak jak ja. A kolega dopiero zaczyna przygodę ze spinem, a to jest różnica. :)


  • Szymon82, woblery L.E. i Alexspin lubią to

#38 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 maj 2018 - 13:35

W którymś z postów pisałem o nawinięciu na jedną szpulę plecionki, na drugą żyłki i chyba byłoby to salomonowe rozwiązanie, bo mógłby spróbować i jednego i drugiego, a później pozostać przy takiej lince jaka mu bardziej odpowiada. :)



#39 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 27 maj 2018 - 13:36

W którymś z postów pisałem o nawinięciu na jedną szpulę plecionki, na drugą żyłki i chyba byłoby to salomonowe rozwiązanie, bo mógłby spróbować i jednego i drugiego, a później pozostać przy takiej lince jaka mu bardziej odpowiada. :)

Gorzej jak kupi kołowrotek z jedną szpulą. :D



#40 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 maj 2018 - 13:40

Jeśli kupi Ultrisa, to są w komplecie dwie szpule, jeśli któregoś Ryobi, to szpulę można dokupić... :D Nie wiem jak jest z Crossfire.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 maj 2018 - 13:45





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych