Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Z muchą w nocy. Kleń, jaź, sandacz itp.

kleń jaź sandacz mucha nocą

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisano 18 lipiec 2018 - 13:53

Minął prawie miesiąc. Do tej pory częściej byłem z muchą w nocy niż ze spinningiem.

Wyniki trochę siadły, ale narzekać nie będę. Kilka ryb dało popalić.

Z tego powodu nie będę w panice poszukiwał mocarnego sprzętu.

Miałem wędkę w klasie #8 i wymieniłem na #5/6. Powoli i bez napinania żyły będę ogarniał tym muchy pod klenie i jazie.

Później przyjdzie czas na kolejne wyzwania sprzętowe.

Tylko patrzeć, jak stany rzek po obecnych opadach pójdą w górę i może nadarzy się okazja łowić na stojącej wodzie?

Czy wystarczy odwagi?

Ostatnie dni ostro walczyłem o okonie.

Załączony plik  2018.07.17 Odra (4).jpg   305,39 KB   18 Ilość pobrań

Nie wliczając sandaczy, to jedyna ryba, która potrafi oderwać mnie od kleni.

Zaletą jest fakt, że nie muszę robić rewolucji i łowię tym samym sprzętem.

Wyniki dla mnie rewelacyjne. Kilka okoni w poprzednim sezonie złowiłem, jednak w tym, nastawiony celowo na nie wykroiłem PB 33 cm.

O tym może kiedyś w innym wątku?:)

Żeby nie było, że odwróciłem się od tytułowych ryb;)

Kleń przed świtem i jaź po północy. Przynęta - baitfish.

Załączony plik  2018.07.06 Odra (30).jpg   175,93 KB   13 Ilość pobrań Załączony plik  2018.07.14 Odra (36).jpg   226,51 KB   14 Ilość pobrań

 

 

 

 

 



#42 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisano 12 czerwiec 2019 - 13:46

Prawie od roku nikt nic nie napisał :)

Teraz są bardzo ciepłe noce i co najważniejsze krótkie. Dwa przełomy dnia z nocą są blisko siebie i gdy nadarzyła się okazja, to skorzystałem.

Pierwsze w tym sezonie wyjście z muchą na nocne ryby. Liczyłem skromnie na sandacza i skończyło się na dwóch krótkich.

W niecnych moich planach jest złowienie sportowego suma, takiego do 100cm. Tam, gdzie łowię, jest ich trochę i stąd skompletowałem sprzętowe minimum, z którym mógłbym sobie poradzić. Jednak kompletnie nie czuję tej wędki. Nie leży mi jak diabli. Chciałem, aby trochę większe muchy na tym latały, ale niestety nie latają tak, jak to sobie wyobrażałem. Coś bym musiał zmienić, może przeciążyć linką, inne konstrukcje much? A może skrócić przypon?

Zniechęciła mnie tej nocy bardzo. Pewnie jeszcze spróbuję nią powalczyć, ale teraz daję na wstrzymanie. W każdym razie złowiłem jeszcze przyzwoitego klenia i było kilka "złodziejskich" brań.

 

Załączony plik  P1380507_easyHDR-BASIC-2_resized.jpg   184,67 KB   14 Ilość pobrań

 

Sprzęt w klasie #8, Zonker z sierści królika.

 

PS

Suma złowiłem;)

Tylko tak mnie, rozczarowała ta wędka, że sięgnąłem po spinning.

I sumek na muchę w dalszym ciągu zostaje skromnym marzeniem;)

 



#43 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 12 czerwiec 2019 - 16:06

Może kwestia przyzwyczajenia do lżejszego sprzętu? Albo coś z dobraniem zestawu i przynęty. Polecam kilka razy za dnia pomachać by "wbić" się w kij, bo nocne łowienie na muchę to tylko z "dopracowanym" zestawem, szczególnie w rzece.



#44 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisano 12 czerwiec 2019 - 16:11

Jaceen, szukaj lepiej dobranej linki do tego kija. Nie bój się przeciążyć o klasę lub nawet dwie. Ja właśnie kupiłem kij #7 i po kumplach dzwonię, pożyczam, macham i ... szukam tej najlepiej pracującej.

 

P.S.

Też mi nie idzie z taką "armatą". ;-)



#45 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 12 czerwiec 2019 - 16:28

 

Sprzęt w klasie #8, Zonker z sierści królika.

 

 

Zawsze mnie zainspirujesz swoimi "nocnymi wpisami "  :good:

Przez panujące upały też zamierzam skupić się na nocnym muchowaniu. Ja mam #7 Scierry z którą się zaprzyjaźniłem  :D i stosuję do wielkorzecznego łowienia. Linki F , fast Inter spokojnie wystarczają. Muchozole nie za duże ( do 10 cm ) z syntetyków + dodatkowy atrybut w postaci wiglle tail ( uważam że ogonek w nocy "naprowadza" na muchę i zwielokrotnia brania - często są to małe szczupakowo-okoniowe wzory z wigllem ) 

Jacek napisz jaki kij, sznur, co Ci nie pasuję w zestawie ? Jak koledzy piszą może być przyzwyczajenie z lekkich zestawów problemem ( jak przestawiam się z #4 czy #5 na szczupakową #8 to masakra - zero finezji, jak rzut koszyczkiem zanętowym przy feederze ) Zapodaj inną kostrukcję muchy z syntetyka - moim zdaniem ułatwi i uprzyjemni łowienie  ;)


Użytkownik szymanek69 edytował ten post 12 czerwiec 2019 - 16:35


#46 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 12:39

Macie rację, niższa klasa, to czysta przyjemność. Mimo, że uczyłem się na mocno budżetowym sprzęcie.

Teraz nie mogę się przekonać do czegoś mocniejszego. Wydawało się to proste. Gdy był we Wrocławiu na pokazach A.Sikora i była okazja porzucać dwuręczną, to leciało i leciało. Podobało się :)

Ładnie ładowała się wędka i po pierwszym instruktażu wszystko działało. Tak sobie wyobrażałem pracę na klasie, jakiej nie chcę przekraczać #8.

Sprzęt, jaki posiadam.

Załączony plik  P1380568.JPG   56,48 KB   10 Ilość pobrań

Do tego dowiązuję przypon z fluorocarbonu 0,30 długości 1,5/2m.

Z pewnością pierwsze, co mogę zrobić, to odpuścić duże muchy.

Sugerując się Jarka podpowiedzią i co mi odpowiada znalazłem takie i podobne w internecie.

Załączony plik  WP_20190613_00_53_38_Pro.jpg   73,89 KB   10 Ilość pobrań

To wszystko razem mogłoby zadziałać.

 

Co mi nie pasuje w moim zestawie.

Przede wszystkim nie czuję ładowania wędki. Takiego głębokiego wychylenia pod linką na niższych klasach.

W moim przypadku jest to takie"kopnięcie" muchy w kij i gaśnie to za plecami. Być może linka klasę wyżej poprawi całość. Jak na razie muchy rządzą sprzętem. A łowienie tymi samymi, co mam pod #6, to nie o to mi chodziło. Mam wyobrażenie, że powinienem być skoncentrowany na lince. Że ona powinna dawać się prowadzić a mucha nie powinna w tym przypadku przeszkadzać. Jest odwrotnie.

 


Użytkownik jaceen edytował ten post 13 czerwiec 2019 - 12:51


#47 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 czerwiec 2019 - 13:03

Witam.

Zamiast długiego przyponu z fluorocarbonu spróbuj dołączyć krótki (1-1,5 m) i grubszy przypon koniczny lub polyleader (np. szczupakowy) i krótki, ok. 0,5 m przyponik z muchą. Już to da Ci dużo lepszy komfort rzucania większymi muchami.

Albo skróć o połowę fluorocarbon - rybom wystarczy nawet 0,5 metra przyponu, linka im wcale nie przeszkadza.

Pozdrawiam.



#48 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 13 czerwiec 2019 - 14:37

Jeżeli masz kija w #8 to w ciemno możesz zakładać przeciażoną WF9.
Napisz jakiej wielkości muchy chcesz rzucić. Na jakie dystanse, czy masz miejsce z tylu za plecami do odrzutu i ile. Objętość ich widać mniej więcej na fotce. Im bardziej "puszysta" mucha tym przypon powinien być krótszy i "grubsza" linka (rozmiarowo znaczy się). Linka wyłącznie pływająca? Gruba brutalna głowica typu RIO OB Short da radę każdej wiewiórce o ile ma odpowiedni ciężar (klasa). Pożycz sobie WF9F z krótka głowica popróbuj. Może wystarczy. Ja wole dłuższa typu BIG Mama czy Rio Pike/Musky bo mam gdzie do tylu odrzucić żeby później wydusić z ręki te 22m na płynącej wodzie Sanu.

#49 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 15:53

Muchy, jakie do tej pory posiadam.

Załączony plik  WP_20190613_16_09_54_Pro.jpg   42,08 KB   11 Ilość pobrań

Zmuszony byłem łowić takimi, jak z prawej strony. Ale te ogarniam #6.

Chciałem osiągnąć dystans przynajmniej 10/12m bez wysiłku. Z dużymi da się, ale po pół godziny szarpania można się rejestrować do lekarza;)

Na początek skrócę przypon. Myślę, że dam maksymalnie 1m. Później skrócę do 0,5m.

Nie przypominam sobie, żeby ktoś ze znajomych posiadał sprzęt powyżej #7. Jak ktoś będzie miał linkę w #9 jeszcze do łowienia i w niewielkich pieniądzach, to chętnie się dogadam. Nie jest to główny cel, takie łowienie, ale jak już w to wszedłem, to warto jakoś to poskładać.

Linka wyłącznie pływająca.

Muchy spróbuję zrobić według sugestii Jarka. Takie 8/10cm z ogonkiem.

Zapomniałem, że istnieją grubsze przypony koniczne. Przy okazji zobaczę w sklepie.

 

Dodam, gdzie łowię.

Rzeka o umiarkowanym uciągu. Głębokość maksymalnie 1m. Przeważnie 50-70cm.

Za plecami wał i trawy. Podniesiona szczytówka jest ponad tym wszystkim, ale to jest tylko kilkadziesiąt centymetrów lub na równi. Ostatnio łowię wyłącznie z brzegu.

 

Powoli i z Waszą pomocą powinno się wędkę ułożyć. A i jeszcze, być może to coś ze mną i moimi umiejętnościami nie tak? :)



#50 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 czerwiec 2019 - 17:10

Witam.

Jaceen ... linka, kórą łowisz ma taki profil:

trout-boss.jpg

 

Dla przykładu poniżej profil linki Cortland Trout Series Big Fly, do dużych i ciężkich much:

 

cortland_trout_big_fly_schema.jpg

 

Minimaly front taper i o połowę krótsze body, inaczej wyprofilowana, maczugowata głowica.

 

 Wróć do mniejszych much przy swojej lince i powinno być OK.

Do latających papug na haczyku użyj innej linki i powinno być też OK  :)

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 13 czerwiec 2019 - 17:11

  • analityk lubi to

#51 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 13 czerwiec 2019 - 17:26

Nad techniką też możnaby popracować. Wędką #8 i zwykłą linką WF ( #8 GPX) z powodzeniem łowiłem 20 cm muchami głowacicowymi.
Oczywiście rady z linkami i muchami (lżejszymi i mniej nasiąkającymi) jak najbardziej słuszne.

Użytkownik tzienkiewicz edytował ten post 13 czerwiec 2019 - 17:38


#52 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 13 czerwiec 2019 - 21:45

Jacek moim zdaniem linka absolutnie nie pasuje do takich much ( profil głowicy, jej długość 19 m ! nie ułatwią Ci w żaden sposób posłania muchozoli ) Jeżeli chcesz w miarę komfortowo łowić nawet takimi 10 cm z wigglem raczej potrzebne będzie zastosowanie innego sznura - jak pokazał Forest-Natura ( czy to Cortlanda, Scierry czy też "chińczyka Outbount" ) Ja do takich zastosowań ( duże muchy pajkowe ) nabyłem sznur Jensena Big fly compound - 9,5 m głowica nosi wszystko ! 

Przykład much z którymi wybrał bym się na nocnego sandacza i sumka

IMG-20181112-211635.jpg

syntetyk i jeszcze raz syntetyk  ;)

chińskie wiggle za grosze

https://pl.aliexpres....30b95c0fICjpQ2

sznur udający Rio ale jest spoko  ;)  - trzeba by trochę poczekać na dostawę, ale w lipcu byś połowił

https://pl.aliexpres....69245c0fepNGua


  • Darek P lubi to

#53 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 13 czerwiec 2019 - 22:11

Witam.

W wątku filmowym jest świeży film z ogonkami

http://jerkbait.pl/t...hing/?p=2600386

Świetnie opisany jesttam sprzęt zdatny do łowienia ciężkimi muszyskami ...  :D

Pozdrawiam.



#54 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 13 czerwiec 2019 - 22:23

Muchy dosyć bogate. Do tego "obciążone" główka z epoxy lub czegoś innego. Wielkosciowo nie są straszne ale jeżeli są dociążone tak że toną dosyć szybko pod własnym ciężarem po nasiąknięciu to sznur musi być ciężki.
Napisz jeszcze w jaki sposób próbujesz przerzucać zestaw. Wiem że próbując rzucać robiąc wiele miedzywymachow z tak ciężkimi muchami zestaw zawsze "kopie". Ja zawsze łowiąc na strimery rzucam w inny sposób, po ściągnięciu zestawu przed pierwszym rzutem do przodu staram się wypuścić spod palca tyle głowicy żeby dała radę "udźwignąć" (oderwać z wody) muchę jednocześnie kładę go na wodę w kierunku w którym chcę rzucić popuszczając kolejne metry głowicy. To trzeba kontrolować bo linki typu Rio Outbound Short gdy wypuścisz za dużo (choćby metr) runningu poza przelotke szczytową "położy" ci to zestaw "pod nogi" chocbys nie wiem ile siły w ten rzut włożył. Tu padają ręce, przedramię, bark. Zwłaszcza przy kijach 10'
Mając zestaw z odpowiednia (praktycznie całą) długością głowicy w wodzie przed sobą, podrywam odrzucając go do tylu jednym miedzywymachem i wywalam do przodu na min 18-20m.
Dystans 10-12m to praktycznie długość głowicy a to można przerzucić bez problemu zwykła rolką z wody łowiąc z brzegu.
Gdzie mieszkasz?

#55 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisano 13 czerwiec 2019 - 23:39

To tak, mimo długiej głowicy miałem nadzieję, że przy tej klasie polecą te większe. Myliłem się bardzo.

Linka zostanie do mniejszych much. Teraz pozostaje spokojnie zdecydować się na którąś z wymienionych, lub coś bardzo zbliżonego.

Jeszcze raz powtórzę. U mnie nie może być tonącego zestawu.

Głębokość na całej szerokości łowiska średnio wynosi 70 cm. Miejscami jest to 40, a miejscami 1 m.

Wystarczy, że nurt trochę wciągnie muchę pod wodę, gdy ta się umoczy.

Generalnie chcę by pracowała maksymalnie pod powierzchnią lub delikatnie smużyła.

Wszelkie przeciążone zestawy odpadają. Kamienie, metalowe siaty, glony, to wszystko jest w korycie.

 

Linką, którą posiadam, jestem zmuszony wykonywać wielokrotne wymachy. A zależy mi na jak najmniejszej ilości.

Odległość nie ma takiego znaczenia, jak swobodne i dokładne podanie w konkretne miejsce.

W nocy staram się łowić dość blisko i w upatrzone miejsca. Szczególnie nocą. Wtedy mogę dokładnie je przeczesać.

Im dalej, to więcej niewiadomej, gdzie zestaw się znajduje.

Wrocław;)

 

A bez długiego zastanawiania, czy taka by rozwiązała problem? np. #9?

https://bogdangawlik...ywajacy-WF.html


Użytkownik jaceen edytował ten post 13 czerwiec 2019 - 23:56


#56 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 czerwiec 2019 - 06:49

Musisz sprawdzić. Nie widać kształtu głowicy, wiec możesz wydać kolejne grosze aby przekonać się na własnej skórze że to nie to. Po co to robić? Nie kupuj linki o głowicy dłuższej niż ok 9-10.5m
Mam wolną linke Orvis Hydros Bank Shot WF9F. Testowałem ją z różnymi kijami w klasach 8/9 i lata świetnie z dużymi muchami. Niestety nie kosztuje przysłowiową "stówkę". Z tanich pewnych linek kup chińską podróbkę Rio Outbound Short lub Outbound (te raczej oryginał bo podróbki nie widziałem). Pytanie tylko czy WF8 czy WF9 choć gdybym miał ryzykować to wziąłbym cięższą.

http://www.flyfishin...114217&offset=0

Oryginał tez jest.

http://www.flyfishin...114687&offset=0


Jak chcesz kombinować z nowymi tanimi to weź "9" z EGO.

http://www.ego-fishi...-agrressor.html

Długość głowicy ok, waga ok. Gdyby była za ciężka to zawsze możesz w przelotkach zostawić metr czy dwa. Ale kij na pewno będzie naładowany no i jej ciężar da siebie radę z większymi pędzlami. Rzucałem nią i wiem że jest ok.

Jak chcesz testować Scierra to nizej masz WF8F

http://www.flyfishin...114799&offset=0

Big Daddy z Vision tez jest ok ale 10/11 może być za ciężka, choć jest w sumie podobna do Agrressor. Nie znam twojego kija.

http://www.flyfishin...114860&offset=0
_________

Użytkownik trout master edytował ten post 14 czerwiec 2019 - 07:09


#57 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 14 czerwiec 2019 - 07:43

Scierra big Fly spokojnie da rade.
Łowiłem i zwykła wf8 i big mamą a ostatnio body od windcuttera ( omyłkowo) i z tym ostatnim był kłopot podobny, bo bez tipa ( w wersji versileader był) .
U ciebie głównie jest problem z cienkim w sumie przyponem, długim i jednakowej grubości. Już zastosowanie wiązanego z choćby trzech kawałków 0.55-0.45-0.30 poprawiłoby Ci komfort.
W takim jak teraz opisałeś, energia pętli Ci się rozładuje zanim wyprostujesz w miedzywymachach przypon. Mucha szarpie, gasi linkę i wszystko do d..y.

#58 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 czerwiec 2019 - 09:30

Długą głowicę możesz zawsze skrócić. Przy tak małych odległościach rzutu nic się nie stanie. Najważniejsza sprawa-zrezygnuj całkowicie z użycia materiałów naturalnych, jakichś królików, bucktaili, nawet tych piór kogucich. Muchy jak te, które pokazał Jarek, ale zrobione z 1/3 tej ilości syntetyku. Z takiej ilości da się spokojnie spokojnie zrobić ten gabaryt odpowiednio przywiązując materiał. Mucha sama w sobie będzie dużo lżejsza, bardziej "przewiewna", szybciej w powietrzu pozbędzie wody, przestanie rządzić w czasie międzywymachów i przy rzucie, a w wodzie wystarczająco zrobi to, co ma zrobić. Przy wodzie do metra nawet jak po pociągnięciu zasmuży, to też dobrze.



#59 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisano 14 czerwiec 2019 - 11:24

Z wyżej podanych najbardziej do mnie przemawia Agressor z głowicą 6,5 m.

Krótka głowica pomoże lepiej opanować braki techniczne w rzutach z mniej poprawnym przyponem i jeszcze niedoskonałymi muchami?

 

 Scierra big fly mogłaby być. I tak jest 11 m głowicy, a nie 19. U mnie w warunkach, w których łowię, linki bardzo szybko się niszczą. Suche trawy, jeżyny, piasek, jakość wody itp., itd. Z tego powodu wysoki budżet odpada.

 

Jak Was czytam, to wychodzi, że popełniam błąd za błędem:)

 

Myślę, że teraz będzie już tylko lepiej. Dzięki!;)


  • szymanek69 i strary lubią to

#60 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 czerwiec 2019 - 22:21

Jeszcze się taki nie narodził. Bezbłędny. Jesteś na dobrej drodze, bo masz świadomość tych popełnianych i już wiesz, co do poprawienia. Nie wiem nic na temat tego Agressora, ale jeśli niezbyt drogi to nic lepszego nie potrzebujesz. Zwróć uwagę na konstrukcję muchy. Może być duża, ale nie musi być ciężka, przeładowana materiałem. Dziewiętnaście metrów głowicy do takiego łowienia to nieporozumienie. Ale ciągle mam wrażenie, że to nawet nie jakieś Twoje techniczne niedoskonałości, ale właśnie te muchy są głównym problemem. Zrób sobie proste doświadczenie. Dowiąż goły hak taki, na którym zwykle kręcisz muchy i zobacz różnicę. Ani trawy, zielska za plecami, ani odległość rzutu nie będą problemem. Szybko się przekonasz, że zapanowanie nad tym nie jest trudne.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kleń, jaź, sandacz, mucha nocą

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych