Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór mocy silnika do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 07 sierpień 2018 - 07:49

Odczuwalna moc i moment obrotowy to zasługa pojemności i ilości cylindrów, suza 30 ma 3 cylindry wiec będzie bardzo duża różnica z 20hp. Jeśli oba motory chcesz mieć w wersji 30hp to ja bym wybrał suze ze względu na dużo niższa wagę. Yamahe rozważyłbym tylko w wypadku planu odblokowania na 40hp
Dodatkowo ta Yamaha to dość stara konstrukcja i youtubowr testy pokazują ze odstaje od konkurencji pod względem „dołu”

https://www.youtube....Y&feature=share


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#62 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 07 sierpień 2018 - 08:23



Psułek,

4. Mercury/Tohatsu - krótki nie ma rozrusznika, alternator w opcji - nie kupię silnika na szarpankę
5. dwusuw odpada tak jak honda - i podobno spalanie jest dużo wyższe


Dziękuję,
Mariusz


Mariusz, tak jak npisałem, Yama ma wspomaganie i przy podnoszeniu w spiczynku jest lepiej. Co do 2T jesteś w błędzie. Miałem E-Tec'a i spalaniem nie odstawal od 4T, za to pięknie ciągnął z dołu. Bezpośredni wtrysk to co innego niż gaźnik. Rozrusznik do Tohatsu można dokupić, alternator jest w komplecie, wystarczy dołożyc regulator za kilkadziesiąt zł.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka

#63 OFFLINE   kristofer232

kristofer232

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 393 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Napisano 07 sierpień 2018 - 09:28

Kolego mam yamahe f40 tyle że przy rf420. Jest bez Power trimu, ale ma siłownik chyba gazowy, i podnosi się leciutko. Jest też regulacja obrotów. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony.

#64 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 07 sierpień 2018 - 10:49

Kolego mam yamahe f40 tyle że przy rf420. Jest bez Power trimu, ale ma siłownik chyba gazowy, i podnosi się leciutko. Jest też regulacja obrotów. Jak do tej pory jestem bardzo zadowolony.

Mógłbyś skrobnąć jakie masz osiągi na takim zestawie? W pojedynkę, 2 i 3 osoby?

#65 OFFLINE   kristofer232

kristofer232

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 393 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Napisano 07 sierpień 2018 - 17:56

Maksymalnie to 50, we 3 ja 110kg i załoganci po 90 ponad 40 ,ale nie pamiętam jak dużo, a we 2 to niewiele mniej niż sam.
  • sajdol1 lubi to

#66 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 07 sierpień 2018 - 18:12

@kristofer232 dużo wyposażenia masz na łodzi (aku, silniki el, windy itp)?


  • Bolesław lubi to

#67 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 07 sierpień 2018 - 20:00

Znajomy mi mówił że na rf420 z Mercurym 30hp (dziobówka,paliwo, graty i on ok. 100kg) leci 55

#68 OFFLINE   kristofer232

kristofer232

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 393 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Napisano 07 sierpień 2018 - 20:54

Może jakaś śruba szybsza. Ja mam 2 aku, 100-tka z przodu 40-tka z tyłu , 2 kotwice paliwo, i elektryk z tyłu, plus szpej. Wchodzi w ślizg szybko i właśnie nie mocno prędkość spada, tyle że we 3 to trzeba równomiernie usiąść.
  • sajdol1 lubi to

#69 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 15 sierpień 2018 - 15:10

100% ślizgu  :lol: , lepiej się już panowie nie da  :D

https://youtu.be/mxdZGNwi148?t=1m12s



#70 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 15 sierpień 2018 - 16:12

100% ślizgu  :lol: , lepiej się już panowie nie da  :D

https://youtu.be/mxdZGNwi148?t=1m12s

Da się !!! :D

Załączone pliki



#71 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 15 sierpień 2018 - 16:14

Panie, ale to trzeba hektarów aby tą stadninę nakarmić ;-)
  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#72 OFFLINE   MIGOTKA

MIGOTKA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1191 postów
  • LokalizacjaDal niedaleko Oslo
  • Imię:Marek
  • Nazwisko:szymczak

Napisano 15 sierpień 2018 - 17:13

100% ślizgu  :lol: , lepiej się już panowie nie da  :D

https://youtu.be/mxdZGNwi148?t=1m12s

Link nie działa :(  Przynajmniej u mnie.



#73 OFFLINE   Boczek322

Boczek322

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 196 postów
  • Lokalizacjawarmia i mazury
  • Imię:Kamil

Napisano 15 sierpień 2018 - 17:20

został usunięty



#74 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 01 wrzesień 2018 - 00:21

Gooral, załóż do tej łódki 50-60 To będziesz zadowolony i nie będzie Ci się nawet chciało nic liczyć :)
Gwarantuje, że i paliwa spalisz mniej niż na 30.
Tehri to bardzo solidne łodzie. Jedyne co będziesz musiał zrobić to dobrze rozłożyć ciężar na łodzi.

mam propozycje kupna 30hp npowego dwusuwa (zwyklego nie tldi, ale z ele startem, ladowaniem, trymem etc) 30hp tohatsu w dobrej kasie (tak mi sie wydaje 3k5E) 4suw w podobnej konfiguracji jest ponad 1kE drozszy. JAk wyglada sprawa wiru w baku i mozliwosci plywania w trolingu? Ma ktos porownanie?

Duzo nei troluje bardziej sie boje wiru w baku po nie chce 50l paliwa wozic. max dziennie robie do tych 20-30km. w 4 suwie (bez slizgu lodka byla dowalona ledwo 8-9 wezlow plynela) juz mi raz wciaglo prawie pelny bak 25l za jakies 20km.

Za 2 suwem przemawia nizsza waga = urwane pewnie z 20 kg do 4 suwa.

silnika typu 50-60 uzywanego nei znajde w mojej konfiguracji (jeszcze 1 sztuki nie widzialem zawsze jak nie pod manetke to krotka stopa etc). A nowy 2 suw to juz 5k5 a to juz mz przegiecie - wolalbym taka kase zaiwestowac w wieksza lodke.


Użytkownik gooral edytował ten post 01 wrzesień 2018 - 00:22


#75 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 01 wrzesień 2018 - 06:39

Plywalem na riverfox 420 z silnikiem 10 hp. (2 chlopa po 100kg+ i troche gratow) brak slizgu predkosci nei pamietam. ZTCP jak bylem sam na lodzi tez nie slizgala.

 

Teraz mam tehri 6020c (producent zaklada silniki 20-30hp i mowi o 21 wezlach na 20hp z 2 osobami na pokladzie i 25 wezlach z 30hp) , lodka wazy 255kg + silnik + paliwo dopuszczalne obciazenie 455kg/5 osob) z silnikiem 20 hp i :

zawsze na lodzi: chlop 120-130kg+ zbiornik paliwa 22l+ troche narzedzi (kilka kg) - to zawsze na rufie + akumulator samochodowy+ kilka gratow w okolicy "metr przed rufa" w sterowce + 2 kotwice etc (kilkanascie kg) na samym dziobie.

Zanim ktos zapyta - Nigdy nie plynalem sam i tak:

zestaw "standardowy" + z kilkanascie kg gratow(po srodku lodzi) + kumpel (ponizej 100kg) na dziobie - lodka robi max kolo 13-15 wezlow

Standard+2 bardzo lekkie (1z70 druga z 50?)  osoby w okolicach "metr od dzioba" kilka kg gratow - silnik leci z max rpm lodz robi kolo 17-18 wezlow lodka dalej nie slizga - na pewno nie tak wyraznie jak ponton (dziub dalej zadarty)

Standard + 2 chlopa 100kg+ na dziobie - lodz beznadziejnie ryje dziobem bez szansy na poprawe, rozwijane predkosci rzedu kilku wezlow.

Jak powyzej, ale 1 osoba siedzi ze mna na rufie druga jest dalej na dziobie - predkosci max 10 wezlow, ale czesto spada do 8. rpm dobre 1k ponizej max.

 

Mam nadzieje, ze po zmianie na 30hp sie zmieni wyraznie na lepsze (glownie zalezy mi by choc te 17 wezlow w 3 duze osoby na pokladzie robila bo mam na lowisko dobre 10 km od portu). Zastanawiam sie tez czy zmieniac srube czy nie. (niby czasami nie osiaga rpm jak trzeba, ale kiedy indziej jest ok..)

 

 

 

 

Używam Terhi nordic 6020C z silnikiem Hondy BF30 i chciałbym więcej koników. Z gratami,  aku główny, 2 "duże"osoby (200 kg), silnik dziobowy + aku - 60kg, łódka płynie do 39/40 km/h przy flaucie. Z wejściem w ślizg nie ma problemu. Gdy odejmiemy jedną osobę poleci do 42/43 km/h. 

 

Wymieniłem oryginalną śrubę 9 1/4x12 na BS PRO 9 7/8 x 13 i tu od razu czas wejścia w ślizg się zmniejszył, również utrzymanie ślizg przy mniejszych RPM a co za tym idzie zużycie paliwa spadło o 20 %, odczuwam różnicę. 

 

 

Gooral, załóż do tej łódki 50-60 To będziesz zadowolony i nie będzie Ci się nawet chciało nic liczyć :)
Gwarantuje, że i paliwa spalisz mniej niż na 30.
Tehri to bardzo solidne łodzie. Jedyne co będziesz musiał zrobić to dobrze rozłożyć ciężar na łodzi.

 

Też myślałem o wymianie na 40 lub 50 w lekkiej konstrukcji ale u mnie może być problem przy sprzedaży bo łódka konstrukcyjnie jest "przystosowana" do silników max 30KM i przy przegladzie podczas sprzedaży może być problem. W rachubę po wymianie na większy wchodzi tylko opcja sprzedaży osobno silnika i łódki. 

 

Tu w ogóle nie chodzi o przesadę, większy silnik ma lżej.

Na 30 może, podkreślam może , popłyniesz 40km/h bez gratów na łodzi. Ale pamietaj, że mówimy o max RPM.

W przypadku 50/60 silnika będziesz płynął około 40km/h nie przekraczając 4500rpm co odwdzięczy się ekonomią oraz żywotnością silnika. 

20-30kg na pawęży więcej nie robi absolutnie żadnego wrażenia. Znam to z praktyki. Może być konieczne właściwe wyważenie łodzi, tylko tyle. 

Autolube Yamahy to bardzo dobre konstrukcje, można się pokusić o stwierdzenie, ze to chyba najlepsze 2takty ever bez wtrysku rzecz jasna. 

Swoje palą :) , ale radość dają ogromną :)

Doczytałem, że będziesz duzo trolował, poszedł bym w kierunku 4t, najlepiej 60 bo to ta sama waga.

 

Z 30 40km/h poleci nawet we dwie osoby i gratami. Instalowanie 60KM do tej łódki jest trochę niebezpieczne bo będzie kusiło żeby płynąć szybciej i możemy wylecieć. To jest wciąź lekka konstrukcja.

 

mam propozycje kupna 30hp npowego dwusuwa (zwyklego nie tldi, ale z ele startem, ladowaniem, trymem etc) 30hp tohatsu w dobrej kasie (tak mi sie wydaje 3k5E) 4suw w podobnej konfiguracji jest ponad 1kE drozszy. JAk wyglada sprawa wiru w baku i mozliwosci plywania w trolingu? Ma ktos porownanie?

Duzo nei troluje bardziej sie boje wiru w baku po nie chce 50l paliwa wozic. max dziennie robie do tych 20-30km. w 4 suwie (bez slizgu lodka byla dowalona ledwo 8-9 wezlow plynela) juz mi raz wciaglo prawie pelny bak 25l za jakies 20km.

Za 2 suwem przemawia nizsza waga = urwane pewnie z 20 kg do 4 suwa.

silnika typu 50-60 uzywanego nei znajde w mojej konfiguracji (jeszcze 1 sztuki nie widzialem zawsze jak nie pod manetke to krotka stopa etc). A nowy 2 suw to juz 5k5 a to juz mz przegiecie - wolalbym taka kase zaiwestowac w wieksza lodke.

Jak wszystko dobrze dobierzesz (silnik, śruba) i odpowiednio rozłożysz ciężar na  łódce to z 30 będzie przyzwoicie latać a zużycie paliwa mocno Cię zaskoczy na plus.

 

Przy tych gabarytach łodzi idealny byłby silnik 40KM i spalanie byłoby porównywalne z 20 - 30-tkami.   


Użytkownik MarCinFin edytował ten post 01 wrzesień 2018 - 06:42

  • gooral lubi to

#76 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 01 wrzesień 2018 - 18:15


Używam Terhi nordic 6020C z silnikiem Hondy BF30 i chciałbym więcej koników. Z gratami,  aku główny, 2 "duże"osoby (200 kg), silnik dziobowy + aku - 60kg, łódka płynie do 39/40 km/h przy flaucie. Z wejściem w ślizg nie ma problemu. Gdy odejmiemy jedną osobę poleci do 42/43 km/h. 

 

no mi odpada silnik dziobowy i aku czyli kolo 70kg dziwne, ze zmiana ciezaru lodzi o 100kg zmienia predkosc o kilka km/h, ale u siebie raz mi sie udalo poleciec bodaj kolo 15 wezlow z zaloga laczna 4 osob (ale jak juz wypili po piwie i oswoili sie z morzem i siedzieli gdzie popadnie to mialem probemy 10wezlow wyciagnac) podczas gdy rekord z zaloga 1 chudej osoby to 20.

 


Wymieniłem oryginalną śrubę 9 1/4x12 na BS PRO 9 7/8 x 13 i tu od razu czas wejścia w ślizg się zmniejszył, również utrzymanie ślizg przy mniejszych RPM a co za tym idzie zużycie paliwa spadło o 20 %, odczuwam różnicę.

 

dobrze wiedziec

 


Też myślałem o wymianie na 40 lub 50 w lekkiej konstrukcji ale u mnie może być problem przy sprzedaży bo łódka konstrukcyjnie jest "przystosowana" do silników max 30KM i przy przegladzie podczas sprzedaży może być problem. W rachubę po wymianie na większy wchodzi tylko opcja sprzedaży osobno silnika i łódki.

 

to niemal nie wykonalne - bo zewnetrzne sterowanie power trim etc etc 100 lat bys sprzedawal taki silnik bez lodzi...

 


Z 30 40km/h poleci nawet we dwie osoby i gratami. Instalowanie 60KM do tej łódki jest trochę niebezpieczne bo będzie kusiło żeby płynąć szybciej i możemy wylecieć. To jest wciąź lekka konstrukcja.

 

WLasnie boje sie z kilku wzgledow duzego silnika: cena jest duzo wyzsza (niemal 2x), boje sie, ze dobrac predkosc bedzie kiepsko bo na ten sam skok manetki jest wieksza moc do ogarniecia. dodatkowo kilka razy o malo nie zaliczylem zonka na 20 na duzej powolnej fali morskiej plynac z wiatrem - jak przekroczysz szczyt fali to lodka przyspiesza i jak nagle wbijasz sie w kolejna fale to lubi ostro skrecic - nie mile uczucie. za za mocny silnik prowokowalby do odkrecania za mocno ;) Pozatym nie mam aspiracji bic rekordow predkosci 40kmh z 2-3 osobami (lacznie) na pokladzie mi robi. kolejny problem to troling oraz liniowosc otwierania przepustnicy - przy silniku typu 60km moze byc nerwowo a to na fali w lodce z kierownica tez nie jest fajne (1 reka trzymasz kiere druga manetke i nie ma sie jak podeprzec w razie W)

Ps piszesz "2 osoby" masz na mysli 2 pasazerow i ciebie czy 1 pasazera?

 

 

Ps2 roznice dwusuw/4suw masz doswiadczenie? bo 2 30hp wazy niemal tyle samo co 4 20hp co lepiej wrozy predkoscia podroznym, ale ludzie strasza wirem w baku i szarpaniem na niskich obrotach.....

 

PS3 gdzies w necie ktos pisal o "live well" na tej lodce - wiesz cos o tym? niby jest po lewej bakista z korkiem, ale po mojemu ona jest na kotwice a korek tylko by wode spuscic - na wdzie lodka stoi za wysoko by tam sie woda nabrala.



#77 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 02 wrzesień 2018 - 07:53

Ps piszesz "2 osoby" masz na mysli 2 pasazerow i ciebie czy 1 pasazera?

 

M: Gdy pływam sam (100+kg) łódka lata do 43 km/h z dodatkowym pasażerem (następne 80-100kg) ogrania 38-40km/h.

 

Ps2 roznice dwusuw/4suw masz doswiadczenie? bo 2 30hp wazy niemal tyle samo co 4 20hp co lepiej wrozy predkoscia podroznym, ale ludzie strasza wirem w baku i szarpaniem na niskich obrotach.....

 

M: Nie mam doświadczenia z 2T. Spalanie hondy BF30 po wymianie śruby  przy gabarytach nordica jest niskie. Ponadto o jakim my spalaniu mówimy w silnikach 10-50 KM? Wir to zaczyna się w silniach > 100KM jak ciśniesz na maksa. \

 

PS3 gdzies w necie ktos pisal o "live well" na tej lodce - wiesz cos o tym? niby jest po lewej bakista z korkiem, ale po mojemu ona jest na kotwice a korek tylko by wode spuscic - na wdzie lodka stoi za wysoko by tam sie woda nabrala.

 

M: Jest bakista z lewej strony z odpływem, która po napełnieniu wodą (ręcznie  :P ),może służyć jako livewell. Ja używam jako schowek.   



#78 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 02 wrzesień 2018 - 08:08

Moje 115 przy 40km/h spala tyle samo co twoje 30 przy tej samej prędkości bo ciśniesz już na maxa. ..

@gooral, zapytaj @psulka o 2t. Pływał na nowej konstrukcji evinrude I jeśli już miałbym zakupić 2t to właśnie tej marki.
Co do starszych 2t, miałem Yamaha 30 i 50.
Do trollingu raczej bym nie proponował, jeśli dłuższe przeloty to ok. Spalają blisko 2x tyle co 4t tej samej mocy lecz można im to wybaczyć, moment obrotowy miło zaskakuje :)
Poza tym, co Ci przeszkadza waga silnika, przecież go nie demontujesz za każdym razem, jest przykrecony na stałe...

#79 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 02 wrzesień 2018 - 08:41

Moje 115 przy 40km/h spala tyle samo co twoje 30 przy tej samej prędkości bo ciśniesz już na maxa. ..
 

 

Sorry Kamil ale tego typu porównania są bez sensu.  Jest łódz o danych parametrach i do niej producent zaleca daną moc silnika, bezpieczną moc.

Dlaczego do swojej łódki nie zamontowałeś 250KM?



#80 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 02 wrzesień 2018 - 09:54

Moja łódka ma zalecaną moc 90.
Chciałem założyć suzuki 140 bo waga jest taka sama jak cała rodzina 75-115 ale ciężko trafić dobry silnik. 250 mogłoby być za dużo ;)
Pisząc powyższe chciałem zaznaczyć " że nie taki diabeł straszny" .
Większość ludzi ma dużo obaw i demona przed oczami ;) kiedy słyszy o silniku większym niż zalecany, zupełnie nie potrzebnie. Wielu kolegów mówi: przecież to w zupełności wystarczy, a później silniki lądują na allegro bądź innych giełdach bo przecie trzeba kupić większy :) .
Nie chce nikogo przekonywać do swoich racji na siłę, po prostu trochę już "przerobiłem" i staram się doradzić, bo łatwiej iść utartą ścieżką niż doświadczać na własnej skórze.
Do romany 430 z zalecana mocą 30 powiesilem finalnie 50 4t, wymagało to odpowiedniego rozmieszczenia ciężaru bo silnik waży ponad 110 kg ale palił tyle co kolegom 20 przy podobnych łódkach przy tych samych prędkościach. Wcześniej wisiało 50 2t, który dawał najwięcej frajdy, oczywiście spalanie prawie 2x większe. Na tej samej łódce było jeszcze 15 4t i 30 2t, z których nie do końca byłem zadowolony.
Nie jestem zwolennikiem piłowania silnika na maxa, to znacznie skraca jego żywot, większemu jest lżej, mniej spala, mniej się zużywa, a w krytycznych momentach jest czym uciec. Poza tym czasem zdarza się zabrać miłe ;) towarzystwo na utkę :D
  • gooral i MarCinFin lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych