Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak łowić klenie na spinning?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 05 kwiecień 2019 - 09:57

Przepraszam, że odświeżam temat, ale mam pytanie związane z łowieniem kleni na zestaw castingowy. Czy będzie pasował taki:

- wędzisko 305cm/4-15g/2-6 lb;

- multiplikator Tatula CT 100HSL;

- plecionka 10 lb;

- przypon Fluorocarbon 6 lb?

Jeśli chodzi o klenie jestem kompletnie "zielony", a podjąłem noworoczne zobowiązanie, że popróbuję zmierzyć się z nimi w tym roku.


  • S.N. lubi to

#42 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 05 kwiecień 2019 - 10:02

Alek, na castingu się nie znam, ale jak masz kij o mocy linki max 6lb, potrzebujesz linki głównej o mocy 10 lb ? Na linkę 12 lb wyciągnąłem w 3 minuty szczupaka metrówkę w tamtym roku ;). Pewnie była trochę przegrubiona, ale tak podawał producent...


  • Alexspin i Bartek358 lubią to

#43 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 05 kwiecień 2019 - 10:17

jeżeli to 10lb będzie bardziej japonskie czyli np 0.5PE lub 0.6PE to ujdzie, ale jak to będzie amerykanskie 10LB to rzuty kleniowymi przynętami to będzie męka :)  ale skoro podajesz moc wędki 6lb to jaki sens dawać do niej  sporo mocniejszą plecionkę


  • Alexspin lubi to

#44 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 05 kwiecień 2019 - 15:01

Na swojego pierwszego klenia czekałem 3 dni. Szczerze to nie wiedziałem co to za cudo się uwiesiło. Potem lektura co to za ryba i co lubi i zaczęła się przygoda z kluchami. Klenie wręcz uwielbiają gdy coś spada z gory, a jak jest to jeszcze krótkie i pękate to jest już bajka. Lubią miejsca gdzie woda jest dobrze natleniona. I tak jak autor pisze. Pod zwisającymi gałęziami, w zakolach rzeki, między wiekszymi głazami, zatopionymi korzeniami, gałęziami, pod podmytym brzegiem. A przynęty? Robalopodobne gumki, smuzaki, małe wobblery, twistery, kopyta.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#45 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecień 2019 - 05:42

Kapuję, czyli z plecionką "w dół", a czy nie pójść "do góry" z Fluorocarbonem, czy wystarczy te 6 lb?



#46 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 06 kwiecień 2019 - 05:56

Aleks jak to widzę tak. Korzystając z pięknej pogody jedź dziś na wodę i pobaw się tym co masz. Ja uważam, że plecionka #0.6 wcale nie jest na klenia za gruba jeśli tak jak napisał Robert jest to japońskie #0.6 bo wierz mi techron przy ygk metal w tym samym rozmiarze to jak polonez przy maluchu :D  Więcej nie pomogę bo jak dotąd kleni z premedytacją nie łowiłem.


  • Alexspin lubi to

#47 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 06 kwiecień 2019 - 06:13

Alex weź sobie :
https://allegro.pl/o...06mm-7211465004

Do tego fluocarbon np:
https://allegro.pl/o...50-m-7698047700


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#48 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 06 kwiecień 2019 - 06:55

Cześć Panowie,

Fajnie, że znalazłem ten temat.

Mam w swojej okolicy rzeczkę, którą zacząłem objawiać w zeszłym roku pod kątem pstrąga. Okazało się, że latałem po 100km a tu pod domem znalazły się takie ryby.

Ale nie o pstrąga mi tu chodzi...

Tak jak pisałem wyżej - jest to mała rzeczka, z umiarkowanym nurtem, która ma w najszerszych miejscach 8-10 metrów. Głębokość to około 60 cm i w tych głębszych miejscach z metr jest. Dużo zwalonych drzew i kilka zakol.
Za tymi drzewami tworzą się głębsze miejsca gdzie woda praktycznie stoi i co? Tam zauważyłem fajne stada kleni. Od takich małych (cała masa) po takie torpedy, że aż strach pomyśleć co by to było jakby na mojego kijka do 6g taki strzelił. Te ryby tam są zawsze...

Doszedłem do wniosku, że zabiorę się za te klenie. Rzucałem wszystkim co mam, woblery, gumki, błystki i nic. No dobra raz mi strzelił ten właśnie duży kleń na wobka Dorado Alaska, ale pozamiatał mi sprzęt i tyle go widziałem (przyłów przy pstragowaniu)

Łowiłem kilku krotnie w tych miejscach o różnych porach dnia. Okres to kwiecień - czerwiec. I miałem tylko jeden strzał na tą masę ryb co je widziałem. Dodam, ze podchodziłem tak do tych ryb, ze nie uciekały. Do tego żeby jeszcze je uśpić, potrafiłem sobie przykucnąć i zanim zacząłem rzuty to czekałem w bezruchu z 15 minut.

Co robię źle? Wiadomo nikt mi ty tego nie powie, ale może ktoś doświadczony podpowie jak się dobrać to tych ryb właśnie w tego typu warunkach. Miejsca tam nie ma za wiele i dużo zawad tez nie pomaga.

Wcześniej łowiłem dużo na rzece Widawa, stosowałem głównie smurzaki i łowiłem ryby regularnie. A tutaj... to jakiś dramat... kompletna porażka i dół mnie dopadł. Nic mi się nie sprawdza.

Użytkownik Hermano edytował ten post 06 kwiecień 2019 - 06:58


#49 OFFLINE   Dawid Sokołowski

Dawid Sokołowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Sokołowski

Napisano 06 kwiecień 2019 - 07:15

Plecionki i castingi to nie mój temat, więc się nie wypowiadam.

Kolego Hermano, pierwsze co mi przychodzi na myśl z tymi kleniami, to tak z praktyki wzięte: spróbować podejść je od drugiej strony rzeki - jeżeli się da. Mialem kiedyś podobna sytuację i właśnie zmiana brzegu przyniosła efekty. Byłem dla ryb mniej widoczny. Mogłem inaczej poprowadzić przynętę.

Dużo mam namierzonych ładnych kleni, ale podejść je niełatwo. I też mnie denerwują. Taki to cwany zwierz 😉
  • Alexspin lubi to

#50 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecień 2019 - 07:22

Alex weź sobie :
https://allegro.pl/o...06mm-7211465004

Do tego fluocarbon np:
https://allegro.pl/o...50-m-7698047700


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Dzięki za wskazówki, ale osobiście preferuję plecionki 4-splotowe, choćby z tego względu, że używam sprzętu castingowego.

Jeśli chodzi o FC to dostałem w prezencie Mikado Nihonto Prime, co o nim sądzicie?

 

(...) stosowałem głównie smurzaki(...)]

Może gdybyś zamiast smurzaków stosował smużaki byłoby skuteczniej... ;) :D Popróbuj.

 

Ps

Właściciel zaprzyjaźnionego od lat sklepu zaproponował mi plecionkę D.A.M. Crosspower Braid 4. Czy miał ktoś z nię jakieś doświadczenia?

Wiem, wiem Varivas najlepszy, ale spytać wolno...  :) 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 06 kwiecień 2019 - 07:29


#51 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 06 kwiecień 2019 - 07:44

Dzięki za wskazówki, ale osobiście preferuję plecionki 4-splotowe, choćby z tego względu, że używam sprzętu castingowego.
Jeśli chodzi o FC to dostałem w prezencie Mikado Nihonto Prime, co o nim sądzicie?

Może gdybyś zamiast smurzaków stosował smużaki byłoby skuteczniej... ;) :D Popróbuj.

Ps
Właściciel zaprzyjaźnionego od lat sklepu zaproponował mi plecionkę D.A.M. Crosspower Braid 4. Czy miał ktoś z nię jakieś doświadczenia?
Wiem, wiem Varivas najlepszy, ale spytać wolno... :)

Przecież nie proponuje ci tego do spławika tylko pod casta.
Ale jak sobie stryjenka chce.
W przypadku cienkich plecionek pod casta lepsza jest 8, 4 sploty to tasiemka.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#52 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecień 2019 - 07:52

Wiem, dziękuję, zbieram na razie informacje i każda rada jest cenna, a na koniec "stryjenka" wybierze albo dobrze i będzie orgazm, albo źle i będzie dalej eksperymentować... ;) :)



#53 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 06 kwiecień 2019 - 08:41

Dzięki za wskazówki, ale osobiście preferuję plecionki 4-splotowe, choćby z tego względu, że używam sprzętu castingowego.
Jeśli chodzi o FC to dostałem w prezencie Mikado Nihonto Prime, co o nim sądzicie?

Może gdybyś zamiast smurzaków stosował smużaki byłoby skuteczniej... ;) :D Popróbuj.

Ps
Właściciel zaprzyjaźnionego od lat sklepu zaproponował mi plecionkę D.A.M. Crosspower Braid 4. Czy miał ktoś z nię jakieś doświadczenia?
Wiem, wiem Varivas najlepszy, ale spytać wolno... :)



Przepraszam Polonistów za błąd ortograficzny. Tak dobrze, że tylko jeden został wychwycony. Widać słownik w telefonie coś nie ogarnia.

#54 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 06 kwiecień 2019 - 08:57

Aleks jak to widzę tak. Korzystając z pięknej pogody jedź dziś na wodę i pobaw się tym co masz (...)

Niestety, mam "pracujący weekend" i rodzinną imprezę na karku, ale mam nadzieję, że przyszły weekend też będzie sprzyjająca pogoda i tak zrobię jak radzisz. :)



#55 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 06 kwiecień 2019 - 09:29

W przypadku cienkich plecionek pod casta lepsza jest 8, 4 sploty to tasiemka.
 

Nie wszystkie cienkie ósemki są okrągłe. I to niekoniecznie te tanie. Czy to że nie jest tasiemką to jedyny powód? 


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 06 kwiecień 2019 - 09:31

  • Alexspin lubi to

#56 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 06 kwiecień 2019 - 13:19

Nie wszystkie cienkie ósemki są okrągłe. I to niekoniecznie te tanie. Czy to że nie jest tasiemką to jedyny powód?

Czy piszę o wszystkich plecionkach 8 splotowych, raczej wskazałem jedną.

To nie jest wątek na dywagacje o plecionce...
Alex pytał dałem sprawdzony konkret.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • Alexspin lubi to

#57 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 06 kwiecień 2019 - 18:36

W przypadku cienkich plecionek pod casta lepsza jest 8, 4 sploty to tasiemka.
 

 

 

 

Czy piszę o wszystkich plecionkach 8 splotowych, raczej wskazałem jedną.
 

Napisałeś w liczbie mnogiej stąd moje pytanie.

A jeśli chodzi o dywagacje to jest on jak najbardziej uzasadniony. Podałeś linkę Spiderwire. Jeżeli łowiłeś na nią zastawem castingowym, to ciekawi mnie czy ma ona tendencję do "klejenia", co potrafi skutecznie uniemożliwić podawanie kleniowych cukierków. I czy ma tendencje do zakleszczania się zwojów? Podałeś jeszcze link do plecionki o wytrzymałości 6.6 kg czyli 14 lb. Moja Spiderwire Dura Silk 10 lb służy mi do łowienia sandaczy...



#58 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 06 kwiecień 2019 - 19:02

Napisałeś w liczbie mnogiej stąd moje pytanie.
A jeśli chodzi o dywagacje to jest on jak najbardziej uzasadniony. Podałeś linkę Spiderwire. Jeżeli łowiłeś na nią zastawem castingowym, to ciekawi mnie czy ma ona tendencję do "klejenia", co potrafi skutecznie uniemożliwić podawanie kleniowych cukierków. I czy ma tendencje do zakleszczania się zwojów? Podałeś jeszcze link do plecionki o wytrzymałości 6.6 kg czyli 14 lb. Moja Spiderwire Dura Silk 10 lb służy mi do łowienia sandaczy...

Czemu 14lb? Dla tej plecionki producent podał 0.06mm i jest to najmniejsza średnica dostępna dla tych plecionek. Jeżeli byłaby cieńsza zapewne wybrałbym cieńszą.
Nie stwierdziłem nadmiernego zakleszczania się zwojów, zresztą zakleszczanie najczęściej samo się nie dzieje. Jak ktoś nie korzysta z hamulca lub szarpie szpulą to różnie bywa.
Według mnie ma zbyt wiele nałożonego barwnika przez co na początku brudzi dość mocno. To może powodować czasem klejenie się linki.
Plecionkę impregnuję siuwaksem od varivasa lub innymi środkami, to pomaga po fazie kiedy pozbędziemy się nadmiaru syfu z linii. Nadmiernego klejenia także nie stwierdzam.

A jakie są twoje doznania odnośnie tej linki, odpytujesz jak uczniaka więc swoje spostrzeżenia zapewne też masz.

A może polecisz coś innego?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • HaDe lubi to

#59 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 06 kwiecień 2019 - 20:42

Nie mam żadnych doznań :P z tą linką. Lubię precyzyjne odpowiedzi i taką właśnie teraz otrzymałem :good: .  Osobiście używam 4-ro splotówek, bo lepiej znoszą czochranie po trzcinach, patykach, etc. Obecnie zagościła u mnie 0.13 . 

Z czystym sumieniem polecę Kamatsu Techron, Sufix Nanobraid. Droższych nie szukam, bo zbyt szybko mi się kończą.

 

Acha, a propos podawania średnic. Kompletnie nic mi nie mówią. Trzy linki, z czego dwie 0.07 i jedna 0.13. Zgadnij która?

Załączony plik  Clipboard01.jpg   28,37 KB   25 Ilość pobrań


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 06 kwiecień 2019 - 20:57

  • Alexspin lubi to

#60 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 06 kwiecień 2019 - 20:57

Tak na oko to ta z lewej (niebieska)?


  • Alexspin lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych