Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Skuter dwusów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 06 sierpień 2018 - 18:59

Witam. Mam pytanko. Może na forum jest ktoś kto posiada skuter w dwusuwie i ma zdjęte w nim blokady. Czy należy w takim przypadku dodatkowo dolewać olej do zbiornika z paliwem, co ma wpływać na dłuższą żywotność silnika? Takie info dostałem od człowieka, o którego kupiłem skuter (jemu z kolei kazał tak robić koleś, który zdejmował blokady) no i tak stosuje: na zbiornik benzyny 6,5l dolewam 60ml oleju (oczywiście zbiorniczek dozujący olej też zalany).

Mój sprzęt to:  Piaggio Vespa Primavera 50 2T, 2014 r., przebieg 2600km.



#2 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 06 sierpień 2018 - 19:54

Mam Peugeota Buxy 50 ccm, ja znów słyszałem że olej tylko do zbiorniczka i tego się trzymam, w przypadku dozownika robienie mieszanki jest szkodliwe dla silnika. Skuterka mam od nowości mimo kilkunastu lat ma 3600 km super kondycję nie wymagał odblokowania bo nie było czego odblokowywać, prędkość do jakiej się rozpędza to 80 km/h


  • SID lubi to

#3 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 06 sierpień 2018 - 21:33

Podstawa to dobry olej w dozowniku (zalecany przez producenta), a nie dostarczanie do silnika większej ilości oleju w paliwie, co skutkuje tylko powstawaniem nagaru.

Pozdrawiam


  • Byniek lubi to

#4 OFFLINE   Doman

Doman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Dominik

Napisano 07 sierpień 2018 - 06:56

Jak dozownk oleju  sprawny  tom  nic nie dolewać .



#5 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 07 sierpień 2018 - 18:20

Jak dozownk oleju sprawny tom nic nie dolewać .

Pomimo, że jest odblokowany to nic nie dolewać?

#6 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 sierpień 2018 - 19:15

Wklejam link do kanału Gościa, który się zna i zapewne podpowie, kontakt sobie znajdziesz ;)

 

https://www.youtube....8SGslNVL7cK-2EQ



#7 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 07 sierpień 2018 - 19:17

Pomimo, że jest odblokowany to nic nie dolewać?

Tu są odpowiedzi na Twoje pytania. :)

https://www.scigacz....nika,17646.html



#8 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 sierpień 2018 - 19:33

Trzeba się zastanowić jakie zmiany w układzie wtrysku oleju do paliwa spowodowało odblokowanie, oraz czy samo odblokowanie nie powoduje potrzeby zwiększenia ilości oleju w mieszance paliwowej. Gość z linku, który wkleiłem będzie to wiedział na 100 %



#9 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 07 sierpień 2018 - 20:11

Tu są odpowiedzi na Twoje pytania. :)
https://www.scigacz....17646.html[/url
"Dziś jest o wiele łatwiej. Automatyzacja pracy skuterów doprowadziła do zastosowania dozowników oleju. Do oddzielnego zbiornika dolewamy odpowiedni olej 2T i urządzenie w zależności od obrotów i obciążenia silnika samo automatycznie podaje olej do gaźnika, lub systemem kanałów bezpośrednio na łożyska i wał korbowy. Tam olej zamieniony w mgłę smaruje wszystkie kluczowe elementy układu korbowo-tłokowego."
Czyli z tego artykułu wynika że nawet gdyby odblokowany potrzebował więcej oleju...to i tak dozownik sam poda odpowiednią ilość w danym momencie. Zatem chyba nie należy dolewać dodatkowo oleju do benzyny...

Użytkownik pio76 edytował ten post 07 sierpień 2018 - 20:14


#10 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 07 sierpień 2018 - 20:47

Większość dozowników w czasie eksploatacji wymaga serwisowania (również podlega redulacji), wiec rodzi się pytanie o zakres tego tuningu.

Kto i z jaką wiedzą go wykonał i jak jest to zestrojone (mechanik kazał dolewać olej do zbiornika)?



#11 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 07 sierpień 2018 - 21:19

Większość dozowników w czasie eksploatacji wymaga serwisowania (również podlega redulacji), wiec rodzi się pytanie o zakres tego tuningu.
Kto i z jaką wiedzą go wykonał i jak jest to zestrojone (mechanik kazał dolewać olej do zbiornika)?

Tak..olej do zbiornika Pb kazał dodatkowo dolewać gość który odblokowywał.

#12 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 07 sierpień 2018 - 21:30

Wiesz co? Może jednak podjedź do jakiegoś ogarniętego mechanika, żeby zobaczył co i jak jest zrobione. Bo że teoretycznie dozownik powinien podawać tyle ile potrzeba, wcale nie oznacza, że ktoś coś porzeźbił tak, że nie podaje w wystarczającej ilości, a tego zdalnie raczej się nie stwierdzi.


  • SID lubi to

#13 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 07 sierpień 2018 - 21:34

Większość dozowników w czasie eksploatacji wymaga serwisowania (również podlega redulacji), wiec rodzi się pytanie o zakres tego tuningu.

Kto i z jaką wiedzą go wykonał i jak jest to zestrojone (mechanik kazał dolewać olej do zbiornika)?

 

 

 (mechanik kazał dolewać olej do zbiornika) To było mało czytelne moje stwierdzenie, o czym Pisałeś na wstępie. ;)

 I tu już Wiesz, że raczej nie było ingerencji w dozownik oleju



#14 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 08 sierpień 2018 - 17:08

Rozmawiałem dzisiaj z kolegą z serwisu i otrzymałem takie informacje:

a. Zrezygnować z dozownika i robić samemu mieszankę.

b. Po odblokowaniu (zwiększenie mocy) silnik potrzebuje większej ilości oleju w paliwie.


Użytkownik SID edytował ten post 08 sierpień 2018 - 17:19


#15 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 08 sierpień 2018 - 20:16

Rozmawiałem dzisiaj z kolegą z serwisu i otrzymałem takie informacje:

a. Zrezygnować z dozownika i robić samemu mieszankę.

b. Po odblokowaniu (zwiększenie mocy) silnik potrzebuje większej ilości oleju w paliwie.

Czyli będę się chyba dalej stosował do zaleceń kolegi, o którego kupiłem i dolewam dodatkowo olej do zbiornika, skoro jemu kazał tak robić mechanik, który odblokowywał skuter (chyba wiedział co mówi).

Rozmawiałem jeszcze dzisiaj z gościem z serwisu skuterów to mówił że jeśli był zmieniany cylinder na większy to jak najbardziej należy dolewać...i dobrze że sprzedający o tym powiedział. 



#16 OFFLINE   Małkociniak

Małkociniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Krzysiek

Napisano 08 sierpień 2018 - 21:10

Czyli będę się chyba dalej stosował do zaleceń kolegi, o którego kupiłem i dolewam dodatkowo olej do zbiornika, skoro jemu kazał tak robić mechanik, który odblokowywał skuter (chyba wiedział co mówi).

Rozmawiałem jeszcze dzisiaj z gościem z serwisu skuterów to mówił że jeśli był zmieniany cylinder na większy to jak najbardziej należy dolewać...i dobrze że sprzedający o tym powiedział. 

Ile zyskał po odblokowaniu twój skuter, jaką predkośc maksymalną rozwija. Mój z dystrybucji FR osiąga prędkośc 80 km/h nie dolewam mu oleju szczęsliwie ma nastukane 3600 km. 



#17 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 08 sierpień 2018 - 21:50

Ile zyskał po odblokowaniu twój skuter, jaką predkośc maksymalną rozwija. Mój z dystrybucji FR osiąga prędkośc 80 km/h nie dolewam mu oleju szczęsliwie ma nastukane 3600 km. 

Wyczytałem, że wszystkie nowe 50 maja ograniczenia do 45km/h (pewnie kiedyś nie zakładali blokad jak kupowałeś swojego). Skoro mówisz, że Twój idzie 80km/h fabryczny to wniosek z tego, że dla silniki 50 ccm w 2T to jest prędkość osiągalna i na tyle jest wyprodukowany żeby osiągać takie prędkości (tylko czy to można porównywać dwa silniki różnych marek i po drugie to co było produkowane kilkanaście lat temu było lepsze niż obecnie).

Tylko tu rozchodzi się o inną rzecz, że skoro mój był fabrycznie zdławiony to i pewnie dozowanie oleju jest dostosowane do silnika zdławionego, a skoro jest rozkręcony a dozowanie zostało na poziomie silnika zdławionego to może być zasadnym, że potrzebuje więcej oleju (ja to tak rozumuję ale się zupełnie nie znam). A u Ciebie pewnie jest ustawione dozowanie oleju od razu fabrycznie na osiąganie pełnych mocy silnika...

A u mnie jest Vmax jakieś 70km/h więcej nie próbowałem może jakby się rozbujał to 75km/h.


Użytkownik pio76 edytował ten post 08 sierpień 2018 - 21:51


#18 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 09 sierpień 2018 - 20:50

Olej jest mieszany z paliwem i niezależnie od tego jaka jest maksyma moc smaruje tak samo ( nie ma innego dozowania dla silników zdławionych czy nie ) Dasz za dużo oleju będzie kopcił za malo zatrzesz silnik . Pilnuj właściwych proporcji i ciesz się sprzętem. Pozdr.

#19 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 09 sierpień 2018 - 22:16

.

Użytkownik pio76 edytował ten post 09 sierpień 2018 - 22:31


#20 OFFLINE   pio76

pio76

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 371 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Piotr

Napisano 09 sierpień 2018 - 22:29

Robert.B" post="2430566" timestamp="1533844212"]
Olej jest mieszany z paliwem i niezależnie od tego jaka jest maksyma moc smaruje tak samo ( nie ma innego dozowania dla silników zdławionych czy nie ) Dasz za dużo oleju będzie kopcił za malo zatrzesz silnik . Pilnuj właściwych proporcji i ciesz się sprzętem. Pozdr.[/quote][/quote
Teraz zrozumiałem po tym co mówisz...
A jeżeli skuter miał przerobioną pojemność z 50cc na np.70cc to chyba wtedy potrzebuje wiekszej dawki oleju niż 50cc (tzn. mieszanka musi być bogatsza) i wtedy jest zasadne dolewanie oleju do zbiornika Pb żeby wzbogacić mieszankę bo dozownik oleju poda za ubogą taką jak do 50cc...Czy dobrze rozumuję?

Użytkownik pio76 edytował ten post 09 sierpień 2018 - 22:37





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych