Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Po jakiej stronie przelotki w spiningu?

tech-rb przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gazoon

gazoon

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjatoruń

Napisano 27 styczeń 2012 - 11:41

Witam.

Takie trochę głupie pytanie ale muszę je zadać ponieważ spotkałem dwie wersje. mellow.png
Po jakiej stronie dać przelotki w spiningu: po miękkiej czy na kręgosłupie?
Jak Wy to dajecie? biggrin.png



#2 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2636 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2012 - 11:51

Zwykle po miekkiej, ale sa i tacy, co ustawiają blank według najprostrzej osi
Pzdr
Fatso

P.S. Ja po miękkiej

#3 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9471 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 styczeń 2012 - 12:07

Nie znam się na tym zupełnie za to wiem co lubię. Kiedyś wszedłem w posiadanie tej Daiwy . Zbrojona fabrycznie gdzieś tam w świecie Azji
Łowiło mi się dobrze, lekko ale przeszkadzała mi wyraźna krzywizna blanku, zbrojonego po miekkiej stronie.
Poprosiłem DanielaXR o opinię a w jej następstwie, o przezbrojenie samej szczytówki, po tej twardszej stronie.
Wędka na tym raczej nie straciła i nie zyskała chyba też. Za to ja zyskałem zadowolenie, ze zlikwidowania sztucznego zwisu szczytówki.

#4 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 27 styczeń 2012 - 12:11

Ja również po miękkiej stronie zbroję .
Choć różnie ludziska kombinują
  • j1001 lubi to

#5 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 27 styczeń 2012 - 15:24

A ja, proszę ja Was, :mellow:
ostatnio spotkałem się z uzbrojeniem cast'a przez zawodowego rodbuildera z boku kręgosłupa. Jak zadałem pytanie dlaczego właśnie tak to otrzymałem odpowiedź, że to znacznie wpływa na celność rzutów. I co Wy na to?

#6 OFFLINE   Tomek Wielgus

Tomek Wielgus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 27 styczeń 2012 - 15:27

A być może że wpływa , tyle że negatywnie :mellow:
Tak poważnie to z takim stwierdzeniem jeszcze się nie spotkałem.
  • pch2005 lubi to

#7 OFFLINE   gazoon

gazoon

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 29 postów
  • Lokalizacjatoruń

Napisano 27 styczeń 2012 - 18:47

Mi też się wydaje,że lepiej zbroić po miękkiej stronie, ale znalazłem w necie coś takiego:

**** Dziś będą ważne informacje dla tych, którzy chcą sami uzbroić swoje kije. Ile i jakie przelotki trzeba przymontować do konkretnego blanku opisałem, mam nadzieję wyczerpująco - w poprzednich artykułach. teraz musimy poszukać kręgosłupa. Co to takiego? Każdy blank wygina się mocniej w jedna stronę. Dokładniej - w jedną stronę jest miękki, a w przeciwną sztywny. Wynika to z jego konstrukcji, a w zasadzie ze sposobu nawijania maty węglowej. Odnalezienie owego kręgosłupa jest łatwe. Robimy to tak: na dłoni kładziemy cienszy koniec blanku, a grubszy opieramy o blat stołu. Drugą ręką uginamy blank i obracamy go, jakbyśmy walcowali ciasto. Już po pierwszym obrocie wyczujemy, że blank ugina sie mocniej w jedną stronę. Luk, który powstanie pod naciskiem naszej ręki, będzie od strony słabej. Otóż przelotki najlepiej zakładać po stronie przeciwnej. Robi się to w muchówkach i spiningach, żeby wykorzystać największą moc blanku. ****

Co Wy na to?

#8 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2636 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2012 - 19:34

Jedna ze szkół. Ja póki co aż tak nie wnikam i zbroję prostacko - miękkostronnie
Pzdr,
Fatso



#9 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 28 styczeń 2012 - 00:52

Po jakiej stronie dać przelotki w spiningu: po miękkiej czy na kręgosłupie?
Jak Wy to dajecie?



Koledzy,

Należy raczej zadać sobie pytanko: nie jak lecz dlaczego?
Wędki zbroimy i po kręgosłupie jak i po miękkiej, zależnie od tego co chcemy osiągnąć. Zwykle (w przemyślanych projektach) kwestię tą rozstrzyga typ łowiska i występujące w niej ryby.
Opcja 1 po miękkiej – wędka jest sztywniejsza/mocniejsza podczas wyrzutu, wolniejsza w zacięciu, bardziej elastyczna podczas holu
opcja2 kręgosłup – miękka podczas wyrzutu, szybsza w zacięciu, sztywniejsza podczas holu.

Przykład:
kij na pstrągi w siurkach opcja 2 – łatwiej łasuje blank, jest bardziej precyzyjna
kij na trocie z plaży opcja 1 – zasięg wyrzutu, lepiej „dodaje” podczas holu

Życzę owocnych przemyśleń.

Pozdrawiam,
Adam


#10 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 28 styczeń 2012 - 13:03

Dokładnie tak jak pisze kolega @Rhyacophila
blanki zbroi się po obu stronach zależnie od metody jak i gatunku czy wręcz łowiska na jakim łowimy,jak robimy kijek na jazia to musimy daleko miotać małymi przynętami-wybieramy wariant z lepszym ładowaniem kija ,ale jeśli łowimy sandacze to ten sam wariant bo musimy się szybko wcinać,nie ma jednej złotej reguły to warunki i gatunki dyktują jak uzbroić kij

#11 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2636 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 28 styczeń 2012 - 14:02

Senkjuwaszamać za te informacje, w formie uporządkowanej podane (zwłaszcza Tobie, Adamie i koledze Matusiakowi). Pamiętałem, że są co najmniej trzy szkoły: twarda, miękka i najprostsza, ale nie mogłem przypomnieć sobie skutków zastosowania pierwszej i drugiej. Co do trzeciej (po prostu), to z tego, co hamerykańce piszą, wpływa to korzystnie na celność kija.

Pzdr,
Fatso

P.S. Jak to dobrze, że jeszcze nie wziąłem się za kij do opadu. Będzie w takim razie upichcony ns twardo :lol:

#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 styczeń 2012 - 14:54

A jak byście uzbroili taki blank... Załóżmy, że jednoczęściowy. Badacie kręgosłup w sposób najbardziej popularny, czyli opieracie dolnik o gładką powierzchnie, naciskacie ręką i uginacie, oznaczacie. Potem badacie jeszcze raz stawiając go do góry nogami, na szczytówce i naciskanie od góry na koniec (blank wyraźnie spoczął w pewnej pozycji), oznaczacie. Potem przykładacie do oka i wyznaczacie płaszczyznę o najmniejszym ugięciu (najprostsza oś). Wszystkie 3 wyniki są różne. Który wybierzecie? :unsure:

#13 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2636 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 28 styczeń 2012 - 16:17

No sorry ... nie mogę się powstrzymać :unsure: ...
Moja odpowiedź, to: dlatego używam dwuczęściowych :huh: :lol: :lol:

Pzdr,
Fatso

Ja bym ten pierwszy wynik uwzględnił, ale ja się nie znam...

#14 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 28 styczeń 2012 - 20:16

Najważniejszy jest kręgosłup w części szczytowej ,bo to ona najczęściej pracuje ,dość często w jedno składach kręgosłup jest skręcony,ale nawet blank o pełnym ugięciu w którymś momencie pokazuje dość wyraźnie kręgosłup i tu musisz wykazać się wyczuciem

#15 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 28 styczeń 2012 - 20:29

Miałem kilka razy problem ze zgraniem dwuczęściówki.Po wytyczeniu kręgosłupów na dolniku i szczytówce ,składam do kupy i patszę a szczytowa wychodzi z dolnika jakby z za winkla :huh: A były to MHX s 842 .Problem razwiązywałem zawsze tak samo wytyczałem kręgosłup na szczytowej i po spasowaniu obracałem dolnikiem aż wszystko się zgrało w idealną linię.

#16 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 29 styczeń 2012 - 12:56

Przepraszam za swoje naiwne pytanie, ale nie mogę umrzeć w nieświadomości Embarassed .
Czytając wątek napotkałem terminy, o których słyszę po raz pierwszy. Chociaż z rodbuildingiem mam bardzo nie wiele wspólnego to jednak interesują mnie zagadnienia z nim związane.
Bardzo proszę czy ktoś z Was mógłby wyjaśnić bądź odesłać mnie do informacji o budowie blanku. Mam na myśli kręgosłup i miękką stronę blanku. Są to określenia z którymi spotykam się pierwszy raz.
Dziękuję z góry za pomoc :D .

Przepraszam, pytanie nie aktualne Embarassed.Dokopałem się do wiadomości i już wiem więcej :D.


#17 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 29 styczeń 2012 - 14:48

@robert67.

A ja Ci odpowiem. Kręgosłup czy też „efekt kręgosłupa” to hipoteza w którą wierzy pewna część ludzi. Wierzą oni, że jeden z kilku efektów kręgosłupa, który możesz znaleźć na blanku jest prawidłowy do usytuowania przelotek. Wierzą oni, że znajdując płaszczyznę, która w danym przypadku badania objawiła się tym, że blank opierając się spoczęciu w innej pozycji, znaleźli jego płaszczyznę największego ugięcia/ najbardziej „miękką”. Wierzą też, że płaszczyzna najsztywniejsza jest zawsze dokładnie po stronie przeciwnej czyli w stosunku 180 stopni. Hipoteza ta stoi w opozycji do hipotezy „najprostszej osi” gdzie znajdujesz definitywnie i ponad wszelką wątpliwość, jedną płaszczyznę najmniejszego ugięcia/ najsztywniejszą i jedną płaszczyznę największego ugięcia/ najbardziej miękką. Hipoteza ta nie zakłada istnienia tych płaszczyzn w korelacji 180 stopni. To określa badanie. :D

#18 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 29 styczeń 2012 - 15:21

No toś mi namieszał bo ja już uwierzyłem w artykuł :lol:
Dzięki jednak za kolejną wskazówkę :lol:

#19 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 29 styczeń 2012 - 17:12

A jakie badanie to okresla :huh: ,uzbroi wedke ustawiając kręgosłup na boku i zobaczysz co wtedy określi badanie ,przy znacznym ugieciu blank będzie sie skręcał co moze doprowadzić do pęknięcia wzdłuż blanku,fakt sprawa nie jest prosta czasami wyczuwamy nawet dwa kręgosłupy ,ale nie możemy bagatelizować i twierdzić ze to niema znaczenia i ze wiezy w to pewna czesc ludzi,wszystkie pracownie na świecie montujące wedki trzymają sie tej zasady ,czyli co ze sie nie znają ze to mit

#20 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 29 styczeń 2012 - 17:24

Chyba poczekam aż ustalicie :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych