Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szklaki - jak blanki szklane przenoszą branie

blank glass

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   CezaryF

CezaryF

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 17:38

Czy ktoś ma porównanie - jka blanki szklane - np. Batsony przenoszą bodźce. jka czuje się branie - chodzi mi przede wszystkim o blanki o małym ciężarze wyrzutu - takie na pstrągi.
Jak słyszałem blanki Seekera przenoszą dość dobrze ale nie wiem jak z Batsonem i Lamiglasem (a te są znacznie tańsze)
Pozdrawiam
CezaryF



#2 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 13 listopad 2006 - 07:16

Blanki szlane przenoszą branie bardziej miekko. Na rynku występują wędki z tego włókna o różnej jakości. Rozbieżność jest bardzo duża. Najwyższej klasy są bardzo drogie (f.Toray). W kraju jest kilku zapalonych pstrągarzy, którzy stosują szklaki.
Szkło szkłu nie równe. Na rynku można spotkać bardzo tanie spiningi z jakiegoś szkła o bardzo niskiej jakości. To trzeba kupić z dobrej firmy.
Proponuję kontakt z f. FC w Warszawie. Pan Irek Matuszewski wybierze ci dobrego szklaka f. Batson lub innego.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 listopad 2006 - 16:59

Wrażenia z czucia w trakcie prowadzenia przynęty niesamowite, oczywiście podobnie z braniem, nie powtarzalne.... :unsure:
Zgodzę się z całością wypowiedzi Thymallusa nie oszczędzaj na blanku i zbrojeniu.
Wykonywanie wędek na zamówienie na jak najtańszych komponentach zabija w większości wypadków sens takiego montażu, przez nie wykorzystanie właściwości blanku. :(

#4 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 listopad 2006 - 23:00

Tak i mi się wydaje, iż jeżeli szklak to sprawdzonej marki i w miarę lekko uzbrojony.
Moje doświadczenia z wędkami z włókna szklanego ograniczają się do kijków o niskiej lub niewiele wyższej :D jakości, które użytkowałem w trollingu. Rozczarowały mnie one jeżeli chodzi o przenoszenie pracy mniejszych woblerów, przy większych woblerach było OK. Pewnie gdybym używał lżejszych kijków szklanych (bardziej dedykowanych do mniejszych przynęt)/lżej uzbrojonych i z wyższej klasy szkła byłoby lepiej, ja jednak przerzuciłem się na grafit.

#5 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 13 listopad 2006 - 23:10

witam,

tylko jedno pytanie, czy lekki kij na pstrągi zbudowany na nawet bardzo dobrej jakości szklanym blanku nie bedzie duzo cięższy niż analogiczny z grafitu? lekkich kijach ma to znaczenie, w tych do trolingu już mniej
Jerzy

#6 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 listopad 2006 - 05:28

Jerzy przy krótkich blankach ta różnica w wadze nie jest duża, a i zbieżność blanku jest akceptowalna.
Jesteś z Poznania nie widzę problemu by pokazać ci pokazać moje kije pstrągowe na blankach Seekera i zobaczysz co i jak.
Pozdrawiam.M

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 listopad 2006 - 07:59

@mako,

popraw mnie jesli sie myle ale Twoje kije maja chyba istotny atut na zakrzaczonej pstragowej rzeczce - sa praktycznie niezniszczalne ?

Pozdrawiam

#8 OFFLINE   CezaryF

CezaryF

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów

Napisano 14 listopad 2006 - 17:20

Chyba nie mam wyjścia. Muszę zmontować jakąś wędkę na blanku szklanym i przekonać się jak to działa.
Dzisiajzrobiłem pierwszy krok i pojechałem do sklepu Pana Żbikowskiego zobaczyć co on tam ma. Miał tylko blank szklany Lamiglasa do muchówki -długi około 210cm do sznura 3. Złożyłem go i zaskoczenie:
Po pierwsze jak na szkło to niebywale leciutki
Po drugie wcale nie leisty - akcja średnioszczytowa no z niego to mógłby być dobry spining.
Ale zamówię najpierw jakiś blank szklany Batsona o małym ciężarze wyrzutu - od 4gr - niestety to blanki jednoczęściowe.
Chyba sobie nie wykłuje oka w samochodzie. Ale za to cena korzystna.
Pozdrawiam
CezaryF

#9 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 listopad 2006 - 19:17

Friko nie ukrywam że dla mnie jednym z bardzo ważnych powodów przy przesiadce na wędkę szklaną jest to że ich wytrzymałość na uszkodzenia i przeciążenia jest wręcz legendarna...
By uszkodzić tą wędkę naprawdę trzeba się napracować, ale niema rzeczy niemożliwych... <_< <_<
A co do blanków szklanych Batsona to daj sobie spokój szkoda zawracać sobie gitarę tymi blankami, szukaj Seekera lub Lamiglasa.
Ja na pewno na pstrągi i trocie nie wybiorę się z węglem, choć mam kilka Talonów i bardzo je lubię tak wypady na pstruchy i trotki rezerwuję dla Seekerów... :D
Choć przyznaję że wędka trociowa do najlżejszych nie należy... :mellow:

#10 OFFLINE   gadda123

gadda123

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 14 listopad 2006 - 19:37

A nie łatwiej kupić coś sprawdzonego przez wiele lat i zrobionego na markowych blankach......myślę o Shakespeare Ugly Stick.

#11 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 listopad 2006 - 20:04

Ugly stick do nowych generacji włókien szklanych z boronem ma się jak Opel do BMW, masz rację to sprawdzone konstrukcje ale z innej epoki....
Miałem Ugly sticka i leciwa Germina miała podobne rozwiazania... <_<

#12 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4878 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 14 listopad 2006 - 20:15

Mam kilka e-glassów.Starszych,nowszych..ABU,Lamiglas tudzież Batson.Właśnie jednen z tych,który Ciebie interesują tj.SPG 780.Najlżejszy z tej serii..
Nie na pstrągi,na okonie ten kijaszek złożyłem.I nie żałuję, bo szkło daje się lubić od lat.Moja przygoda ze spinningiem od szklaków się zaczęła.
Jak dawno..
Czucie na tych kijach jest nieco odmienne niż na obecnych,współczesnych..
Teraz czucie to fetysz.Clou bajki o szpetnej królowej Plecionce i jej paziu,wiernym Kopyto.Szklak taki dosłowny nie jest.Jest łagodniejsz,taki ciut spowolniony.Widać i czuć to co na standardowym graficie.Nieco gorzej z niego leci,za to hol świetny.Równolegle z nim /gramaturowo/używam Premiera 6'6ULF do 3/16.Ugięcie i pracę mają podobną.Aha,ciężar mają inny..Na niekorzyść SPG.Ale tolerancja na przeciążenie u szklaka niemal nieograniczona.W kokardę go związać można.
Za skromne cztery dychy..
Seekery to taki e-glassowy high end.To co w szkle najlepsze..
Wczoraj wizytowałem Żbika..

#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 listopad 2006 - 20:54

Clou bajki o szpetnej królowej Plecionce i jej paziu,wiernym Kopyto


:lol: :lol: :lol:
jak coś powiesz to już powiesz

:mellow: B)


#14 OFFLINE   pietras

pietras

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaOpoczno
  • Imię:Piotr

Napisano 15 listopad 2006 - 19:36

Posiadam Seekera SP753 (228 cm) i jest to mój pierwszy i już jestem pewien, że nie ostatni e-glass. Uzbrojony jest bardzo lekko - w RECoil'e oraz Fuji sic na szczycie. Ma moc 4 - 10 lb i do 14 g wyrzutu, ale potrafi bardzo wiele wytrzymać...
Co do przenoszenia drgań - to trudno to określić słowami - zdecydowanie bardziej miękko niż kije węglowe. Jednak nie słabiej, choć to zależy od uzbrojenia oraz właściwości samego blanku. Ten spinning ma szybki dolnik, więc to zapewne również poprawia ogólne czucie brania jak i przynety.
Łowienie tym kijem to wielka frajda, tak wogóle to w pierwszym momencie nawet myślałem, że źle zrobiłem inwestując w ten spiner. Przyzwyczajenie to blanków węglowych i to szybkich dawało znać o sobie. Jednak wszystko minęło po pierwszych godzinach łowienia i pierwszych rybach.
Każdemu polecam przynajmniej spróbować - łowienie kijem szklanym
sprawia przyjemność - poprostu ryby te wędki lubią :mellow:

pozdrawiam
Pietras

#15 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 listopad 2006 - 20:07

pietras to fakt te wędki lubią ryby, jest w tym coś:D

Polecam Seekery szczególnie te uzbrojone RECoil'e.... :mellow:

#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 listopad 2006 - 20:32

O Seekerach slusznie prawicie ale akurat Recoili bym w zyciu nie zalozyl...
Gumo

#17 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 15 listopad 2006 - 22:40

A kolego Gumo czemuż to nie.....

#18 OFFLINE   pietras

pietras

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaOpoczno
  • Imię:Piotr

Napisano 15 listopad 2006 - 23:01

Gumo,
a czemu to taki uraz do recoili? Dla mnie to pewien eksperyment, który w przypadku tego kija do 14 g wyrzutu bardzo dobrze wypadł. Te druciaki są niesamowicie lekkie i wytrzymałe a mnie ich wygląd przypominający przelotki w starych Germinach nie przeszkadza. Ich waga, chyba najbardziej mnie przekonała. Chociaż w tej chwili nie dam głowy, czy odczuł bym różnice np. na Alconite'ach Fuji... nie wiem.
Ciekawą sprawą tych przelotek jest to, że nie są tak sztywne jak przelotki ze spiekami ceramicznymi - poprostu pracują razem z blankiem i w tym przypadku bardzo mi to odpowiada.

pozdrawiam,
Pietras

p.s. do cięższego spinningowania i plecionki jednak bym nie zaryzykował.


#19 OFFLINE   mako

mako

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 16 listopad 2006 - 06:21

Pietrus odczułbyś różnicę ponieważ, mój znajomy posiada tak samo wykonaną wędkę na tym samym blanku i różnice w pracy blanku są ogromne, wędka uzbrojona w Recoil'e ,a w Alconite to zupełnie inne wędki o innej charakterystyce.
Na sucho gdy masz te wędki w tym samym momencie zaczynasz dostrzegać różnice i nie są one subtelne, lecz jest to przepaść...., przepaść technologiczna pomiędzy klasycznymi rozwiązaniami ,a Recoil'e.
Faktycznie waga tych przelotek poraża...
Tylko ten wygląd, ale według mnie wygląd wędki na druciakach ma coś klasycznego w sobie i bardzo oryginalnego, choć walory użytkowe tu są najważniejsze...
Pozdrawiam.

#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 listopad 2006 - 09:44

A dlatego koledzy, ze poczytalem sobie strone producenta i opisana technologia wykonania tych przelotek jest dla mnie nie przekonujaca, jak i sam pomysl...
Nie dziwie sie, ze sa lzejsze niz jakies tam Alconity, wszystko zalezy od ramki...
Tytany typu L sa rowniez lekkie (jak nie lzejsze), tylko na razie nie widzialem kija, gdzie uzycie tych przelotek byloby konieczne (nie lubie noodli)
Zupelnie dobre sa nawet hardloye na wspomnianych ramkach i wedka od razu szlachetnieje..
Mnie to sie z kolei nie podoba, ze przelotki mozna sobie ksztaltowac dowolnie na blanku. Mam wedke na przelotkach Pacific Bay, ktore maja podobne wlasciwosci i stwierdzilem, ze nic to nie wnosi, jezeli pominac gorsze wlasnosci wytrz. tej ramki.
Gumo





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, glass

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych