Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Wielkość przelotek - spinning na morski brzeg

tech-rb spacing przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 12 wrzesień 2018 - 12:19

Panie i panowie!

 

Chcę się Was poradzić w sprawie doboru wielkości przelotek do wędki spiningowej przeznaczonej do łowienia z morskiego brzegu. 

Będę niedługo składal wędkę na blanku w okolicach 3m, do 42g. Ponieważ mam dokładnie 0 doświadczenia z morskim spinem, może ktoś doświadczony w temacie poradzi, czy jest jakiś sens robić tunel i zbroić szczyt w przelotki większe niż roz. 5?

 

Nie przewiduję grubych linek (pewnie 0,16 max), nie będzie łowienia w temperaturach poniżej zera. Jest w tej sytuacji jakiś sens w zakładaniu przelotek o większej średnicy? Może jest coś, czego nie wiem, jako niedoświadczony w zakresie łowienia w morzu? Może małe przelotki łatwo zatyka zielsko?

 

Jeśli chodzi o przynęty - woblery, gumy i wahadła w gramaturze obsługiwanej przez wędkę. 

 

Wielkie dzięki za wszystkie wskazówki!

 



#2 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 12 wrzesień 2018 - 12:31

Pomijajac jakies bardzo specyficzne sytuacje, to w twoim przypadku nie ma roznicy.


  • Leadrock lubi to

#3 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 12 wrzesień 2018 - 13:11

W sumie tego się spodziewałem. Dzięki za odpowiedź!

Możesz podać jakieś przykłady takich specyficznych sytuacji? Jedno, co przychodzi mi do głowy, to użycie grubego przyponu (np. fluorocarbon), tak, że powstaje spory węzeł. Ale nadal przelotki piątki powinny wystarczyć. 



#4 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 12 wrzesień 2018 - 13:52

Tak np. grube fluo. Ale akurat w tym przypadku tez nie chodzi ze lowisz w morzu, tylko ze to fluo stosujesz, jakbys je stosowal na srodladziu to jez bys musial deko wieksze przelotki zastosowac.

 

Inne zbrojenie wchodzi w zastosowanie jak bys zaczal lowic ryby bardziej egzotyczne, no i deko mocniejsze ;) Przy takich GT startowa 40, a tunel na 12. Tylko ze oni stosuja dlugie przypony fluo 1.2mm grubosci.


  • Leadrock lubi to

#5 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 439 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 12 wrzesień 2018 - 14:07

Nie sprecyzowałeś jaki typ ramki masz zamiar zastosować, więc weź pod uwagę to, że przelotki z mniejszymi pierścieniami mają węższe stopki, co nie zawsze pasuje do bardzo mocnych blanków.

Jeśli blank odpowiada lince 0.16 - rozmiar 5/5.5/ jest jak najbardziej odpowiedni.

 

Średnice pierścieni - tak jak napisał Toro - nie ma aż takiego znaczenia.

Polecam też wątek o Systemie Fuji KR, gdzie znajdziesz więcej info o zastosowaniu małych przelotek na szczycie.


  • Leadrock lubi to

#6 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 12 wrzesień 2018 - 14:48

Nie sprecyzowałeś jaki typ ramki masz zamiar zastosować, więc weź pod uwagę to, że przelotki z mniejszymi pierścieniami mają węższe stopki, co nie zawsze pasuje do bardzo mocnych blanków.

Jeśli blank odpowiada lince 0.16 - rozmiar 5/5.5/ jest jak najbardziej odpowiedni.

Trafna uwaga, ale tu nie powinno być żadnych trudności. Blank bardzo mocny nie jest. Moc w dolniku ma, ale w części szczytowej dość smukły. Oczywiście pomierzę wszystko dokładnie, żeby czegoś nie skopać. Na razie planuję na odległość, szczegóły dojdą później.

 

 

Polecam też wątek o Systemie Fuji KR, gdzie znajdziesz więcej info o zastosowaniu małych przelotek na szczycie.

Kwestia jest mi dość dobrze znana. Nie będzie to pierwszy patyk, który będę zbroił. Jednakże doświadczenie w kwestii łowienia w morzu mam żadne, więc uwagi o ewentualnych wyjątkach, czy innych ważnych aspektach, których nie wziąłem pod uwagę są bardzo pomocne.

 

 

Inne zbrojenie wchodzi w zastosowanie jak bys zaczal lowic ryby bardziej egzotyczne, no i deko mocniejsze ;) Przy takich GT startowa 40, a tunel na 12. Tylko ze oni stosuja dlugie przypony fluo 1.2mm grubosci.

Raczej nic większego niż rdzawce nieco powyżej 5kg nie przewiduję. ;) Fluo 0,35 powinno w zupełności wystarczyć.



#7 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 12 wrzesień 2018 - 15:02

 

...Nie będzie to pierwszy patyk, który będę zbroił...

 

 

A watek autorki na Jerku jest?  :D



#8 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2018 - 15:44

 więc uwagi o ewentualnych wyjątkach, czy innych ważnych aspektach, których nie wziąłem pod uwagę są bardzo pomocne.

 

 

 morskie łowienie niesie ze sobą zwiększone ryzyko korozji przelotek



#9 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 12 wrzesień 2018 - 16:33

A watek autorki na Jerku jest?  :D

Ni ma... Za mało czasu, za rzadko coś kręcę. Średnio 1 kijek na rok. ;)

 

 

 morskie łowienie niesie ze sobą zwiększone ryzyko korozji przelotek

No tak. Ma to jakiś wpływ na wybór przelotek? Wiadomo, że zwykłe druciaki odpadają, ale czy jest np. jakaś realna różnica w tym względzie między - powiedzmy - Fuji sic-ami a takimi alconitami?



#10 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7985 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 12 wrzesień 2018 - 16:41

Ni ma... Za mało czasu, za rzadko coś kręcę. Średnio 1 kijek na rok. ;)

 

 

A to nie przeszkadza, mozesz raz na rok wedke wstawic ;)



#11 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 13 wrzesień 2018 - 09:17

A to nie przeszkadza, mozesz raz na rok wedke wstawic ;)

Może i wstawię. Zobaczymy, czy będzie co po produkcji.  :lol:


  • Del Toro lubi to

#12 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 18 wrzesień 2018 - 06:39

Ni ma... Za mało czasu, za rzadko coś kręcę. Średnio 1 kijek na rok. ;)

 

 

No tak. Ma to jakiś wpływ na wybór przelotek? Wiadomo, że zwykłe druciaki odpadają, ale czy jest np. jakaś realna różnica w tym względzie między - powiedzmy - Fuji sic-ami a takimi alconitami?

Witaj

Ja bynajmniej wielkiej różnicy nie widzę a trochę kiji użytkowałem.  Obecnie już "jadę" na samych sic-ach. Moim zdaniem nie ma sensu robić tunel i zbroić szczyt w przelotki większe niż roz. 5? W tailwalku mam mniejszą.



#13 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 18 wrzesień 2018 - 06:42

Witaj

Ja bynajmniej wielkiej różnicy nie widzę a trochę kiji użytkowałem.  Obecnie już "jadę" na samych sic-ach. Moim zdaniem nie ma sensu robić tunel i zbroić szczyt w przelotki większe niż roz. 5? W tailwalku mam mniejszą.

Przelotki już do mnie jadą. Będzie 5,5. 

Pierwsza moja wędka, którą będę zbroił w przelotki ATC (z Fuji SiC na szczycie). Zobaczymy, co z tego wyjdzie. 



#14 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 18 wrzesień 2018 - 18:53

No tak. Ma to jakiś wpływ na wybór przelotek? Wiadomo, że zwykłe druciaki odpadają, ale czy jest np. jakaś realna różnica w tym względzie między - powiedzmy - Fuji sic-ami a takimi alconitami?

 

Korozja nie dotyczy materiału, z którego wykonany jest pierścień lecz materiału, z którego wykonana jest ramka przelotki.



#15 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 18 wrzesień 2018 - 19:28

Korozja nie dotyczy materiału, z którego wykonany jest pierścień lecz materiału, z którego wykonana jest ramka przelotki.

Oczywiście... Chcesz przez to powiedzieć, że wszystkie Fuji (poza tytanowymi) mają ramkę z dokładnie tego samego stopu? 

Powiem szczerze, że nic nie wiem na ten temat, a warto byłoby mieć taką wiedzę.



#16 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 18 wrzesień 2018 - 21:06

Składu stopu/ów używanych na ramki przelotek nie znam i nie wiem czy jest to jeden rodzaj czy wiele.

Ale widzę że w słonym morzu wszystko poza tytanem ulega korozji i to dość szybko.

Choć problem głównie estetyczny , bo użytkowo to jeszcze sporo czasu przelotki swoją rolę spełniają.


  • Leadrock lubi to

#17 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 19 wrzesień 2018 - 09:29

To wiem, czego się spodziewać. Przewidywałem korozję, ale sądziłem, że to raczej proces powolny, jeśli chodzi o przelotki czołowych producentów.



#18 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 05 październik 2018 - 05:56

Z uwagi na korozję, zdecydowałbym się w przypadku przelotek na stalowych stopkach raczej na chromowane niż malowane.

Różnica w cenie symboliczna, a trwałość zdecydowanie lepsza.

Pozdrawiam



#19 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 05 październik 2018 - 06:21

... a Ja zdecydowałbym się na stalowe z nierdzewki , polerowane  ;) lub tytan  :)







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych