Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Finlandia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
468 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   locoproject

locoproject

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaKrynica Morska
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Falkowski

Napisano 22 luty 2015 - 19:13

Czytalem artykuły, gdzie potrafią taką rzeź zrobić, że w Polsce trudno spotkac takie niszczenie szczupaka



#22 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 22 luty 2015 - 20:47

O tym konkretnym jeziorze i sandaczach się nie wypowiem

Jadę trzeci rok z  rzędu na jezioro  w Finlandii za szczupakiem a czytałem że cienko bo był jaki spec z WW na tym jeziorze .

Ze szczupakiem uważm że duzo lepiej niż w Szwecji, sandacze też się trafiły jako przyłów do 75 cm

Jedź I sam sprawdź .Tylko pamiętaj że znajomośc jest bardziej znacząca niż najlepsza miejscówka

Jadę tam trzeci raz i wydaje mi sie  ze wiem gdzie szukac ;) . A jest czego :D


  • Guzu lubi to

#23 OFFLINE   ajmo

ajmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Kamil

Napisano 22 luty 2015 - 21:52

Nie wiem czy to alkoholizm, ale wchodząc w ten wątek nie spodziewałem się, że będzie o łowiskach :)


  • zlotowlosy i Krzysiu lubią to

#24 OFFLINE   jarekk

jarekk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 12 czerwiec 2015 - 11:54

witam

byłem trzy razy na Ruovesi, w tym roku jadę po raz czwarty, także wiem sporo. Jeśli dalesz szukasz info PW.



#25 OFFLINE   Mikael

Mikael

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Michał

Napisano 24 maj 2016 - 20:18

Witam,

koledzy wybieram się w latem tego roku nad jezioro  Pyhäjärvi Kitee (lokalizacja jeziora na granicy z Rosją w pobliżu miejscowości Kitee, piszę o lokalizacji ponieważ jezior Pyhäjärvi jest w Finlandii kilka:). Do dyspozycji będę miał łódkę z silnikiem. Czy ktoś "penetrował" to łowisko;). Szukam pomocy, ponieważ o zbiorniku nic nie wiem (gdzie szukać ryb, jakie stosować przynęty itp.), a tym bardziej o łowieniu z łodzi i jeszcze na  tak dużym zbiorniku. W grę wchodzi spining i jeżeli się uda uskutecznię trolla. Każda wskazówka będzie cenna...acha i najważniejsze , jeżeli chodzi o gatunki drapieżników zasiedlających jezioro, to na jakieś fińskiej stronie wydedukowałem, że są tam szczupaki, okonie, lipienie i taimenie. Z góry dziękuję.



#26 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 24 maj 2016 - 23:53

(...)jeżeli chodzi o gatunki drapieżników zasiedlających jezioro, to na jakieś fińskiej stronie wydedukowałem, że są tam szczupaki, okonie, lipienie i taimenie. (...)

Jeziora nie znam, więc nie pomogę, ale "taimen" to po fińsku, wbrew pozorom, pstrąg potokowy;)


  • Del Toro lubi to

#27 OFFLINE   Mikael

Mikael

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Michał

Napisano 25 maj 2016 - 05:38

Jeziora nie znam, więc nie pomogę, ale "taimen" to po fińsku, wbrew pozorom, pstrąg potokowy;)

Dzięki;)



#28 ONLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 maj 2016 - 08:17

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym odwrotnie - najpierw popływał w trollingu a dopiero później wziąłbym się za spinningowanie. W trollingu szybciej poznasz batymetrię, znajdziesz skupiska ryb i zapewne coś złowisz. Średniej wielkości wobler na agrafkę (np Karaś 11) i jazda.



#29 OFFLINE   leszekw72

leszekw72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Leszek

Napisano 25 maj 2016 - 11:12

Zrób tak jak Łukasz Ci radzi.

A tu masz myślę sporą podpowiedź, gdzie warto szukać:

http://www.paikkatie...163 100 default

 

To Twoje jezioro też jest z fajną batymetrią



#30 ONLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 maj 2016 - 11:19

Lub tu:

 

https://webapp.navio...&key=cugxJmivtD



#31 OFFLINE   Mikael

Mikael

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Michał

Napisano 25 maj 2016 - 12:00

dzięki koledzy, słuszna uwaga z tym trollem. Pytanie zasadnicze, bo bede mial mala lodke z silnikiem, myslicie, że dobrym pomysłem jest kupić uchwyt taki jak na pomost np. i zamontoać z jednej strony łódki pod wędkę?. Dla mnie zagadkà jest, jak dobranać się do tych pstrągów i lipieni?, czym je zachęcać?, muszkarzem nie jestem. Gdzie w takim jeziorze mogą przebywać te ryby?

#32 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 25 maj 2016 - 12:10

Jeziora nie znam, więc nie pomogę, ale "taimen" to po fińsku, wbrew pozorom, pstrąg potokowy;)

 

A juz mialem sie pytac o co biega z tym taimenem ;)



#33 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 25 maj 2016 - 15:31

Uchwyt do trolla przydatna rzecz

#34 OFFLINE   Mikael

Mikael

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Michał

Napisano 25 maj 2016 - 19:18

koledzy Pumba i Leszwkw72, super linki  :rolleyes:

 

#35 ONLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 maj 2016 - 21:15

dzięki koledzy, słuszna uwaga z tym trollem. Pytanie zasadnicze, bo bede mial mala lodke z silnikiem, myslicie, że dobrym pomysłem jest kupić uchwyt taki jak na pomost np. i zamontoać z jednej strony łódki pod wędkę?. Dla mnie zagadkà jest, jak dobranać się do tych pstrągów i lipieni?, czym je zachęcać?, muszkarzem nie jestem. Gdzie w takim jeziorze mogą przebywać te ryby?

 

Te uchwyty mobilne dostępne w sklepach wędkarskich to plastikowy chłam, daj sobie spokój, pierwsza większa ryba pozbawi Cie uchwytu wraz z zainstalowaną w nim wędką. Bardzo słaba siła ścisku do burty i mały rozstaw szczęki do mocowania, do wielu łódek nie da się przykręcić. Z mobilnych uchwytów polecam tylko i wyłącznie ten:

 

http://www.zbik.pl/w...wyt-trollingowy

 

Drogi ale warto, szybciej wyłamiesz burtę niż wyrwiesz uchwyt :)

 

Co do pstrągów i lipieni w jeziorach - mam doświadczenia tylko ze szwedzkimi (i to niewielkie) ale myślę, że pewna analogie można znaleźć. Pstrągi brały mi w trollingu na wcale niemałe woblery - na wspomnianego Karasia 11, Rapala FMAG 14, Rapala TTM 15 i 20. Z rzutu dobrze reagowały na mniejsze przynęty, szczególnie żarówiaste woblery. Jednego z największych złowiłem na Slidera 10. Na lipienie w trollingu dobre były Husky Jerki 12 i 14, z rzutu działały obrotówki od 2 do 4 (te większe były skuteczniejsze) oraz mikro wahadła. To właściwie tyle, łowiliśmy te ryby raczej przypadkowo, przy szczupakach. Często przyjmowaliśmy następującą strategię trollując na 4 wędki - po 2 przynęty duże, typowo na szczupaki i po 2 mniejsze (jak te wspomniane wcześniej), również na szczupaki z możliwością przyłowu pstrąga lub lipienia. Niestety skandynawskie ryby się nie znają i często na FMAGa 18 siadał mi lipień zamiast szczupaka.


Użytkownik Pumba edytował ten post 25 maj 2016 - 21:16

  • Tomek88 lubi to

#36 OFFLINE   Mikael

Mikael

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Michał

Napisano 26 maj 2016 - 11:31

Te uchwyty mobilne dostępne w sklepach wędkarskich to plastikowy chłam, daj sobie spokój, pierwsza większa ryba pozbawi Cie uchwytu wraz z zainstalowaną w nim wędką. Bardzo słaba siła ścisku do burty i mały rozstaw szczęki do mocowania, do wielu łódek nie da się przykręcić. Z mobilnych uchwytów polecam tylko i wyłącznie ten:

 

http://www.zbik.pl/w...wyt-trollingowy

 

Drogi ale warto, szybciej wyłamiesz burtę niż wyrwiesz uchwyt :)

 

też się nad nim zastanawiałem, no i mam potwierdzenie, że mimo ceny warto, wiadomo odlew żeliwny to nie chiński plastik:)

Te uchwyty mobilne dostępne w sklepach wędkarskich to plastikowy chłam, daj sobie spokój, pierwsza większa ryba pozbawi Cie uchwytu wraz z zainstalowaną w nim wędką. Bardzo słaba siła ścisku do burty i mały rozstaw szczęki do mocowania, do wielu łódek nie da się przykręcić. Z mobilnych uchwytów polecam tylko i wyłącznie ten:

 

http://www.zbik.pl/w...wyt-trollingowy

 

Drogi ale warto, szybciej wyłamiesz burtę niż wyrwiesz uchwyt :)

 

Co do pstrągów i lipieni w jeziorach - mam doświadczenia tylko ze szwedzkimi (i to niewielkie) ale myślę, że pewna analogie można znaleźć. Pstrągi brały mi w trollingu na wcale niemałe woblery - na wspomnianego Karasia 11, Rapala FMAG 14, Rapala TTM 15 i 20. Z rzutu dobrze reagowały na mniejsze przynęty, szczególnie żarówiaste woblery. Jednego z największych złowiłem na Slidera 10. Na lipienie w trollingu dobre były Husky Jerki 12 i 14, z rzutu działały obrotówki od 2 do 4 (te większe były skuteczniejsze) oraz mikro wahadła. To właściwie tyle, łowiliśmy te ryby raczej przypadkowo, przy szczupakach. Często przyjmowaliśmy następującą strategię trollując na 4 wędki - po 2 przynęty duże, typowo na szczupaki i po 2 mniejsze (jak te wspomniane wcześniej), również na szczupaki z możliwością przyłowu pstrąga lub lipienia. Niestety skandynawskie ryby się nie znają i często na FMAGa 18 siadał mi lipień zamiast szczupaka.

bardzo cenne uwagi od kolegi, jak zwykle zresztą:)......mam nadzieję, że kijek shimano technium DF CX270H 20-50g, bo wydatów mam dużo i wolałbym nowego kijka nie kupować (musze znaleźć jakąś fajne echo), nie wiem czy do lekkich przynęt shimano nexeve 14-40g ogarnie trolla...do tego mocniejszego kijka linka power pro 0,19, a do lekkiego 0,15?



#37 ONLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 maj 2016 - 15:04

Trolling ogarnie i jeden i drugi, dobre masz wędki na taki wyjazd. Z tym, że plecionki za cienkie :) Do tego do 40 g dałbym tą opisaną jako 0,19 (to będzie pewnie coś około 17 lb) a do Techniuma oczko mocniejszą. Na takim wyjeździe warto mieć GPS, pozaznaczasz sobie miejscówki gdzie miałeś brania, były jakieś ławice itp., wytyczysz sobie trasę i będziesz pływał w trollingu jak po sznurku.



#38 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 26 maj 2016 - 16:00

Lipienie jak chcesz połowić celowo to szukaj płycizn z kamienami i oczkujących ryb. Zawsze się tam kręcą. Obrotówka robi robotę. Niekoniecznie mała ja największego złowiłem na mepps lusox3 czyli niby szczupakową blachę. Pamiętaj, że to nie Polska i rozmiar przynęt które Ci się wydają maksymalnie duże mnóż x2. Pstrągi o ile jest podobnie jak w Szwecji to tak jak Pumba pisze, masz szansę złowić z trolla przy szczupakach albo podobna sytuacja jak z lipasami. Lubią kamieniska i wypłycenia, granicę płytkiej i plosa jeziora. Np. Jeśli masz głęboką wodę z każdej strony i jakieś wypłycenie na środku z głazami to meta jest 100% kwestia tylko pory kiedy łowić.



#39 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 26 maj 2016 - 20:30

Lipas lubi obrotki, jak napisał Krisu. Mnie najlepiej sprawdzały się Aglie Meppsa, sugerowałbym rozmiar 3 i 4 w różnych kolorach. Czasem bywa tak, że zachowują się jak okonie, trzeba znaleźć dla nich kolor i nagle magiczne eldorado stoi przed Tobą otworem.

Echo raczej niezbędne, trzeba szukać wszelkiej maści zmian na dnie, wypłyceń, głazów, spadów. 



#40 OFFLINE   Mikael

Mikael

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Michał

Napisano 26 maj 2016 - 20:46

nie będę dziękował za każdy post, ale śledzę uważnie i z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi...rozumiem, że nie nie ma znaczenia czy mówimy o zmianie na dnie np. z 5m na 8m, czy z 20 na 25m, echo pomoże wskazać ryby?...po prostu nie czuje tego - nie pływałem z echo- które z miany dna są istotne-jeżeli są jakieś kamulce to będę obławiał okolice, ale zupełnie nie wiem czy buszować w najgłębszych miejscach jeziora, czy tu nie ma zależności?...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych