Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak nawijac plecionke?


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pike_maniak

pike_maniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 03 luty 2012 - 19:17

Witam moja przygoda z plecionka dopiero sie zaczyna. Po konsultacji z forumowiczami kupilem power pro 0.19mm. Mam pytanie odnosnie nawijania jej na kolowrotek (Penn Battle 3000). Jak mam to zrobic? Szczerze nie wiem. Czytalem o jakis podkladach z zylki. Po co sie to stosuje? Tej srednicy plecionka wejdzie mi bez podkladu okolo 130m wiec jedna szpula. Stosowanie podkladu jest konieczne? Czytalem ze warto wrzucic plecionke do wody przed nawinieciem zeby sie lepiej ulozyla na szpuli, ze mocno (ciasno) trzeba nawijac na kolowrotek. Macie jakies porady odnosnie nawijania zebym uniknal przykrych niespodzianek na samym poczatku? Prosze o rady

#2 OFFLINE   Janusz WaÅ‚aszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - KoÅ‚obrzeg

Napisano 03 luty 2012 - 19:22

PodkÅ‚ad z ÅźyÅ‚ki, nawet nie wielki (kilka, kilkanaÅ›cie zwojÃÅ‚w) eliminuje problem obracania siÄ™ nawoju plecionki na szpuli. Czasami jest tak, Åźe mimo bardzo ciasnego nawoju bez podkÅ‚adu, pod wpÅ‚ywem, rÃÅ‚Åźnic w naprÄ™Åźeniach miÄ™dzy mokrÄ… a suchÄ… plecionkÄ…, zdarza siÄ™, Åźe caÅ‚y jej nawÃÅ‚j potrafi obracać siÄ™ na szpuli. ;)

#3 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 03 luty 2012 - 19:27

Ja dajÄ™ podkÅ‚ad z grubej ÅźyÅ‚ki np 0,28 i nawijam nie wiÄ™cej jak 90m plecionki.Jak siÄ™ część zniszczy, odwijam dowijam ÅźyÅ‚ki i przekÅ‚adka plecionki na drugÄ… stronÄ™.W ten sposÃÅ‚b jak mam plećkÄ™ na szpuli 300Y to mam na 3 razy :D.

#4 OFFLINE   pike_maniak

pike_maniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 03 luty 2012 - 19:36

Hmm ten model kolowrotka ktory posiadam ma specjalna gumke dookola szpuli ktora powinna eliminowac obracanie sie plecionki. Wiec jesli tylko po to nawijanie podkladu z zylki czy jest to konieczne?

#5 OFFLINE   Janusz WaÅ‚aszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - KoÅ‚obrzeg

Napisano 03 luty 2012 - 19:38

Hmm ten model kolowrotka ktory posiadam ma specjalna gumke dookola szpuli ktora powinna eliminowac obracanie sie plecionki. Wiec jesli tylko po to nawijanie podkladu z zylki czy jest to konieczne?


Przeczytaj co napisaÅ‚ powyÅźej @Jozi, to teÅź jest dobry powÃÅ‚d dla stosowania podkÅ‚adÃÅ‚w. B)


#6 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 03 luty 2012 - 19:38

Ja robiÄ™ podobnie jak Jozi czyli pÃÅ‚Å‚ sezonu na jednej stronie potem przewijam tyÅ‚ na przÃÅ‚d i Å‚owie do koÅ„ca Åźywotu plećki :unsure: z tÄ… tylko rÃÅ‚ÅźnicÄ…, Åźe kupuje 120m Power Pro na metry.

#7 OFFLINE   pike_maniak

pike_maniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 03 luty 2012 - 19:44

Jakies rady, tricki odnosnie techniki nawijania?

#8 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 03 luty 2012 - 19:46

mz 90m to troche malo, ale co kto lubi. natomiast co do obracania plecionki na szpuli to uzywam gabek power pro (tych naklejeczek z pudelka) i jeszcze mi sie w zyciu nic nie obrocilo. (w tym momencie mam plecionke na 5 kolowrotkach plecionki 0,08 do 0,35 czy ile tam ma 50 lbs).

#9 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 03 luty 2012 - 19:47

Hmm ten model kolowrotka ktory posiadam ma specjalna gumke dookola szpuli ktora powinna eliminowac obracanie sie plecionki. Wiec jesli tylko po to nawijanie podkladu z zylki czy jest to konieczne?

Ja nawijam podkÅ‚ad z ÅźyÅ‚ki tylko dlatego, Åźe mam gÅ‚Ä™bokÄ… szpulke :unsure: . JeÅźeli plecionka wypeÅ‚ni caÅ‚Ä… szpulkÄ™ twojego koÅ‚owrotka spokojnie odpuść sobie podkÅ‚ad,zwÅ‚aszcza, Åźe masz tÄ™ specjalnÄ… gumkÄ™ :D

#10 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 03 luty 2012 - 19:48

jezeli masz gume na szpuli, tak jak nowe ABU, to nie musisz nawijac podkladu ... jedyny znany mi trick, to tak hamowac szpule z nawijana linka, zeby nawinac bardzo ciasno

ps. plecionki nie maja srednicy
pps. http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=243& prevloaded=1&&start=0 wyszukiwarka rulez

#11 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 03 luty 2012 - 19:53

No na suma napewno 90m nie nawijam :lol:.
Inne ryby spokojnie 90-kÄ… siÄ™ oblatuje.

#12 OFFLINE   witus 1978

witus 1978

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów
  • Lokalizacjaelblag

Napisano 03 luty 2012 - 20:02

Moze to sie przyda.
http://www.5min.com/Video/How-To-Spool-New-Fishing-Line-Onto -A-Reel-174025989

#13 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 03 luty 2012 - 20:02

No na suma napewno 90m nie nawijam :lol:.
Inne ryby spokojnie 90-kÄ… siÄ™ oblatuje.


ja nie o sumach, ale nie mam osobnego kolowrotka do trolingu - raz sie wplata placka w silnik i co - po lowieniu bo na szpuli 30m zostalo?
Ale w spinningowaniu czesto mi sie zdarza, ze sie kilka metrow plecionki zmechaci i trzeba ciachnac - w koncu dojdziesz do momentu gdy widac szpule/podklad po rzucie i generalnie te kilkadziesiat m (ile tam rzucasz) plecionki leci do smieci. Z kazdym metrem wiecej na szpuli odsuwasz ten moment = rzadziej sie trzeba kopac do sklepu + plecionki czesto sa konfekcjonowane po 100-130m co kreuje niezle skrawki do wyrzucenia (no bo co zrobic z 40m plecionki?). Pewnie jak sie kupuje z metra i ze sprawdzonego zrodla to inna bajka bo masz czesciej nowa linke...

Ps po co kupowac kolowrotek o wielkosci powiedzmy 4000 i dawac podklad+ plecionke zamiast kupic 3000 i dac sama plecionke?

#14 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 03 luty 2012 - 20:09

No chyba nie wiesz co mÃÅ‚wisz :D.
Z 4000 dalej rzucisz bo masz szerszÄ… szpulÄ™ :D.
To chyba oczywiste ;) .
A zawsze mam jedną albo i dwie szpule zapasowe z plećką B).

#15 OFFLINE   pike_maniak

pike_maniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 03 luty 2012 - 20:12

130m plecionki jak nawine to bede mial prawie na full tak ze bedzie ok i nie bedzie za duzo zeby nie spadala ze szpuli. Ta gumka na kolowrotku powinna zaradzic obracaniu sie plecionki. A odnosnie tego zamoczenia w wodzie przed nawinieciem? Jak ciasno nawijac?

#16 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • ImiÄ™:Józek

Napisano 03 luty 2012 - 20:16

Ja dajÄ™ drugiej osobie szpulkÄ™ na oÅ‚ÃÅ‚wku, ktÃÅ‚rÄ… trzyma w pionie i tak nawijam.Staram siÄ™ w miarÄ™ ciasne zwoje ukÅ‚adać, ale nie takie Å›miertelnie ciasne.

#17 OFFLINE   MarcyÅ›

MarcyÅ›

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk
  • ImiÄ™:Marcin
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 03 luty 2012 - 20:16

Masz pewność, Åźe wypeÅ‚nisz pletkÄ… szpulÄ™? Penny sÄ… bardzo pojemne.
25tki ÅźyÅ‚ki 157m? O dokÅ‚adnÄ… grubość plecionki ciÄ™Åźko, ale 25tka ÅźyÅ‚ka to nie byle co a mieÅ›ci wiÄ™cej niÅź masz PP.

NajwyÅźej jak bÄ™dzie za maÅ‚o dokręć podkÅ‚adu i odwrÃłć na koniec. BÄ™dzie idealnie:)

#18 OFFLINE   range1970

range1970

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 274 postów
  • LokalizacjaMazury
  • ImiÄ™:Robert

Napisano 03 luty 2012 - 20:19

@grzegorzw1990
Niewielkie mam doÅ›wiadczenie ale poniewaÅź nigdy nie miaÅ‚em z plecionkÄ… problemÃÅ‚w to napiszÄ™, Åźe nawijam plecionkÄ™ na koÅ‚owrotek bardzo starym sposobem - na sucho, wkÅ‚adajÄ…c jÄ… w Å›rodek grubej ksiÄ…Åźki (dobra jest encyklopedia :D. SzpulkÄ™ kÅ‚adÄ™ zwyczajnie za ksiÄ…ÅźkÄ… i nawijam - jest Å›cisÅ‚o (w sam raz jak dla mnie) i ani razu nic mi siÄ™ nie zakrÄ™ciÅ‚o na koÅ‚owrotku, niewaÅźne sucha czy mokra. WaÅźne, Åźeby przy nawijaniu krÄ™cić korbkÄ… pÅ‚ynnie, po kilkunastu obrotach nabiera siÄ™ wprawy.
OczywiÅ›cie encyklopedii na Å‚owisko nie woÅźę, jeszcze nie musiaÅ‚em nawijać na Å‚owisku.
pzdr

#19 OFFLINE   pike_maniak

pike_maniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 03 luty 2012 - 20:23

Plecionki mam 270 m ale nawine okolo 130 bo tyle powinna szpula optymalnie pomiescic zobacze podczas nawijania kiedy stop i utne zostawie na drugi raz czytam opinie czy na sucho czy na mokro i sam nie wiem jedni pisze tak drudzy tak...@Jozi na tym oloweczku to tak jak z zylka ale dosc ciasno blokuiesz szpulke palcami nie?

#20 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 03 luty 2012 - 20:24

ObawÄ™ mam o stan niektÃÅ‚rych stronic, po takiej przecierce :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych