Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór wędki na lipienia i jelca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
323 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 17 październik 2018 - 19:32

Witam.

Radek79 ...

Eagle Claw Featherlight 7'#5/6 - kompozyt, dla mnie fantastyczny kij na ciurki

Exori Classic Fly 7'#5/6 - wungiel do nabycia w Lagis.pl - jakieś dzięsięć lat temu miał bardzo pochlebne opinie, sklep wiarygodny, korzystałem z niego, można spokojnie odesłać.

Chinina 7'#3 Ultraglass z Ali - lata również całkiem dobrze z WF#5 na krótkich dystansach

Pozdrawiam.



#102 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 23 październik 2018 - 22:09

(...) Eagle Claw Featherlight 8 stóp, w klasie 5-6.(...) Dwie trzecie kija stanowiło linię prostą, skierowaną w kierunku wody, a ryba de facto była holowana dolnikiem :) (...) na pewno ponad 60 cm, może 65 (...)

 

Na moim diagramie, wędkę tego typu polecam jako kij do mokrej muchy i dalekiej nimfy na lipienia, a więc ryb 30 - 40 cm. Cabelasa CGR #5 wyginają znacząco większe jelce. Twoja przygoda to kolejne potwierdzenie słusznej tezy o skośnym charakterze mocy wędziska muchowego w funkcji klasa - ugięcie. Oczywiście jak to w Polsce bywa, "wszyscy" to wiedzieli... dopóki Jasiu nie podniósł ręki do góry :P

 

 

Pozdrawiam i serdecznie

Krzysiek



#103 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 24 październik 2018 - 02:36

Ten post brzmi jak stwierdzenie, ze tylko Jasiu wie co mówi i odkrył jedyna słuszną prawdę ileś tam lat temu..... Cabelas CGR/5. mam, i faktycznie nadaje się do mokrej, suchej i jakiej kto chce. Ale w fabrycznym uzbrojeniu to szajs. Przeloty jak na kiju DH na łososki.

Gnie się sam pod ich ciężarem. Wygląda to jak siodło na świni.

Ten diagram to odkrycie ameryki po jej odkryciu dawno temu.Jest bardzo nieprecyzyjny bo dotyczy wąskiego grona wędzisk. Ogólnie uważam,że  można się bawić w diagramy, określanie klasy rzeczywistej, dyskutować o kształcie stożka linki i jego długości etc, etc...

Bedzie to tylko teoretyzowanie bo zwyczajnie brak wielu danych do głoszenia takich jedynych słusznych prawd objawionych.

Siła prądu, wielkość muchy, wiatr bądź jego brak, poziom umiejętności rzutowych , moc w łapie trzymającego wędkę...ba, czy operator jest przepity czy też świeżutki...można by tak wymieniać.

Trza by tyle składowych wrzucić do takich rozważań, że czasu na nic innego by nie stało. A ludzie i tak kupią to co ładne albo tanie....jeden lubi teściowa a drugi zupę pomidorową ;)

Mam sporo wędek, które ogarniają w zasadzie co mi się zamarzy w danym dniu nad wodą, pomijając łowienie zębatych na kurczaki itp.

Jedna z nich to L.e. Parks  7'9" #4. Pierwsza od góry na zdjęciu. Można bez stresu uzyć linki 2 czy nawet 1 i da sobie radę z WF5 czy DT6. Jeśli ktoś potrafi rzucać to ilość energii, która potrafi oddać może zaskoczyć.

Holowanie jak na gumie od gaci, ryba szybko rezygnuje i nie szarpie się jak opętana Nie jest to wg  mnie wędka idealna..jest jedną z wielu idealnych które posiadam..Idealnych wg. mojej totalnie nie obiektywnej opinii ;)

Pozdrawiam serdecznie. 

 

 

28i8ges.jpg


Użytkownik aero edytował ten post 24 październik 2018 - 02:59

  • Janusz Wałaszewski, Krzysiek Dmyszewicz, szymanek69 i 6 innych osób lubią to

#104 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 24 październik 2018 - 03:46

Wymyślanie nowych zmiennych jest dobrym przyczynkiem do stworzenia kolejnych, upraszczających rzeczywistość diagramów, nie zaś negowaniem powstałych. Zakupowy empiryzm niczego nie porządkuje, a posty w stylu "mój szczególny przypadek" z lotu ptaka tworzy chmurę danych wraz z tysiącami innych "szczególnych przypadków", która to chmura danych tworzy zależności, których będąc muszkarzem, nie wypada nie wiedzieć.

 

Dlatego zdziwiłbym się ogromnie, gdyby rzeczony Eagle Claw Featherlight 5-6 zachował się pod tęczakiem 60+ inaczej niż przewiduje "ustawa". A nawet gdyby, to byłby to tylko mały punkcik oddalony od swojego stada i wyjątek potwierdzający regułę.

 

P.S. Fabryczne uzbrojenie CGR-a jak na kija za 69 $ jest w porządku. Powyżej 200$ miałbyś prawo narzekać. A klejonki.. to już jest stary inny level :) choć duża tolerancja linek nie jest jakimś szczególnym przypadkiem dla wędek o głębszym ugięciu. CGR rzuca dobrze #5, #2, a nawet samym sobą ;)


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 24 październik 2018 - 04:04


#105 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 24 październik 2018 - 07:40

Przeczytaj co napisałeś.
Narysuję dokładnie odwrotny diagram i znajdę dla niego przykłady (miękki kij w niskiej klasie na male odległości i szybki w wysokiej na duże).
Wywróci to Twój świąt do gory nogami.
W obecnym stanie technologii i różnorodności da sie dopasować wszystko do wszystkiego...
Kwestia przyjęcia zalozen początkowych.
Tylko tyle i az tyle.
Daj ludziom możliwość wyboru w zależności od umiejętności, temperamentu i preferencji...
  • jbk i Richi55 lubią to

#106 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 24 październik 2018 - 08:10

Czytam bardzo uważnie i diagram o którym wspominasz nie będzie odwrotny tylko taki sam. Nigdy ludziom nie zabierałem możliwości wyboru, ale empiryczny burdel też można czasami uporządkować.

 

Wątek Pawła ma charakter impresyjny i niech tak zostanie... ale nie róbmy wielkiego halo, że wędka slow 5-6 wygięła się nadmiernie pod tęczakiem 60+, bo jak niby miałaby się zachować taka wędka??



#107 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 24 październik 2018 - 08:51

Mam prawo narzekać zawsze kiedy uznam, ze mam prawo ;) przelotki w CGR sa po prostu za wielkie i co cena wędki ma tu do rzeczy? Ba, większe bywają droższe , wiec logiki tu brak. ot amerykańska bylejakość i tyle.

Oni tak już mają. Świetne walory użytkowe z jednej strony , naciapane lakieru, wielkie przeloty, odpadajace elementy , krzywe blanki w kijach za 800 dolków.  z drugiej strony

 

Widzę, że uznanie tego diagramu to cel życia....nie kleję o co ta walka się toczy.

No jest diagram, który ma ułatwić wybór wędki komus, kto nie ma pojęcia co i jak chce łowić bo dopiero zaczyna przygodę z muchą.

Mam to na co dzień w mojej pracy. Początkujący chcą rady jak i czym. oczekują konkretnych odpowiedzi. Podania nazw, parametrów. Ogólniki czy truizmy w stylu "trzeba po prostu duzo ćwiczyć" etc nie są przez nich brane pod uwagę.

Przykład- Świeżak mnie zapyta jaki kij ma kupić do muchowania. Odeśle go do Twojego diagramu. Za chwile napisze znowu z pytaniem - No ok, ale jaki kij mam kupić?????

To samo będzie z linkami, kołowrotkami....

 

Próba ubrania muszkarstwa czy wędkarstwa w sztywne ramki spali na panewce..jak widać.

Mamy dużo możliwości , ogromny wybór sprzętowy to i chcemy korzystać. Największą przyjemność sprawia kupowanie niepotrzebnych rzeczy !

 

Klejonki to inny level? Skąd to przekonanie? Jakie posiadasz, używasz ? Dla mnie to po prostu wędki, często piękne z "duszą"  ale nadal narzędzia do łowienia.

Pozdrawiam, Przemo.


  • jbk i Richi55 lubią to

#108 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 24 październik 2018 - 09:05

Walka się toczy tylko o to, żeby ludzie którzy mnie otaczają byli maksymalnie oświeceni i świadomi. Dla mnie tak jest fajniej. Sorry Paweł za off.



#109 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 24 październik 2018 - 09:07

aaa...czyli taki promyk oświaty bo lud ciemny, Misja.... ;) Off end.


  • venom_666 lubi to

#110 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 24 październik 2018 - 11:04

I widzisz Przemku, moderacja na Jerku działa jak Ninja  :) Z wątku subiektywnych impresji wylądowaliśmy w wątku diagramowym.

 

Czy możesz pociągnąć temat z prywatnych wiadomości i napisać parę słów na temat charakterystyki wędek, które stosowałeś na lipienie w klasach 6 i więcej? 



#111 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 24 październik 2018 - 14:47

W zasadzie nie bardzo jest co opisywać. Starsze konstrukcje w klasach 5/6/7 często były w sumie miękkimi w dzisiejszym rozumieniu delikatnymi wędkami. Szklaki hardy, fenwick. Kije weglowe berkley, daiwa hexagon, hardy de luxe, sovereign, browning i zapewne wiele innych.

To były inne czasy, inne ryby. Szóstka berkleya służyła do wedkowania, bez zastanawiania się nad niuansami. W maju na końcu latała jetka na przyponie 0.18 a w listopadzie sieczka  na 0.10 np. jeden kij i łowienie.

Nadal mozna kupić podobne konstrukcje. Problem w tym, że nie bardzo jest jak pomacać....fotki w sklepie internetowym i marketingowy bełkot.

Takim fajnym kijaszkiem jest np scierra MPA. Modern Progressive Action. Co to własciwie kuźwa znaczy??!!!! moja ma 8.6 /4-5 opis. Spokojnie mozna zejsc do 3 albo w gorę do 6. Często się zapomina, ze opis mówi jaki jest najlepszy ustalony przez producenta zakres a nie jedyny mozliwy do zastosowania.


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#112 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 24 październik 2018 - 15:44

Witam.

Aero ... mnie tam pasują przelotki w CGR ... są przyzwoitej jakości (PB), nie przecierają się.

Co do ich wielkości - to przecież krótkie kijki na małe rzeczki, z małą ilością miejsca na wymachy i rzuty. Przy rolkach linka tak szybko nie leci więc i drutki muszą być większe, o tym że muszą to być snejki nie wspominając ...

No nie wiem ... w moim kijku #4 ich wielkość wydaje się całkiem OK.

Może w innych CGR-ach są większe ?

Przekonam się wkrótce  :ph34r:

Pozdrawiam.

PS. Pięknie wyglądają te Twoje kijki.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 24 październik 2018 - 15:45


#113 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 24 październik 2018 - 17:44

aero - :)

Krzysiek nas szturcha, a kto chętny-ten odpowiada.


  • marian-56 lubi to

#114 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 24 październik 2018 - 18:54

Paweł, wiem..ale czasem warto dać się sprowokować. ;) Temat do rozmowy dobry jak każdy inny. Bez tego fora umierają.....

Forest-Natura, do jakości tych przelotek nic nie mam, jedynie ich rozmiar i zarazem waga mi przeszkadza. Dla mnie estetyka wędki jest tak samo ważna jak jej walory użytkowe. Zapewne zboczenie zawodowe.

Na zdjęciu od lewej szklaki   Fenwick, Hardy i CGR. Wszystkie to piatki. Przelota CGR-a wyglada jak od wędki na pajki... ;) przy okazji lakierowanie też ble jakie.

 

27y8wf4.jpg


Użytkownik aero edytował ten post 24 październik 2018 - 18:55

  • Paweł Bugajski i Krzysiek Dmyszewicz lubią to

#115 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 24 październik 2018 - 19:01

Paweł, wiem..ale czasem warto dać się sprowokować. ;) Temat do rozmowy dobry jak każdy inny. Bez tego fora umierają.....

Forest-Natura, do jakości tych przelotek nic nie mam, jedynie ich rozmiar i zarazem waga mi przeszkadza. Dla mnie estetyka wędki jest tak samo ważna jak jej walory użytkowe. Zapewne zboczenie zawodowe.

Na zdjęciu od lewej szklaki   Fenwick, Hardy i CGR. Wszystkie to piatki. Przelota CGR-a wyglada jak od wędki na pajki... ;) przy okazji lakierowanie też ble jakie.

 

27y8wf4.jpg

Doceniam, lubię, życzę wytrwałości...



#116 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 24 październik 2018 - 19:30

Aero, co to za kołowrotek podpięty do dwuczęściowej sklejki?



#117 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 24 październik 2018 - 19:40

Witam.

Z ciekawości aż oglądnąłem przelotki w mojej czwórce CGR - no u Ciebie to faktycznie jakaś masakra ...  :huh:

Tak na marginesie - pajkowy Fenwick Fenglass #8 ma ewidentnie najmniejsze przelotki ze wszystkich kijów #8/9/10 jakie posiadam i wcale nie powiedział bym że to dobre rozwiązanie. Może ładują małe przelotki do wszystkich kijków  :P

Dla mnie wkurzające są natomiast zbyt małe przelotki szczytowe w większości kijów nawet markowych, w dodatku ustawione często nie prostopadle ale pod kątem w stosunku do blanku. No beznadzieja jakaś.

Pozdrawiam.



#118 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 24 październik 2018 - 20:07

aero - :)

Krzysiek nas szturcha, a kto chętny-ten odpowiada.

 

Dokładnie tak jest Pawle,

Aż strach pomyśleć ile ludzie kiszą w szafach wędek i jeśli forum ma się opierać o fotografie na rzecznych kamieniach, to nie wiem jaką ma to wartość poznawczą. Tym niemniej obiecałem Lukomatowi na PW, że nie będę wchodził z diagramami w wątki o charakterze subiektywnych impresji.

Ten wątek jest "fizyczny" więc jak ktoś ma ochotę napisać coś więcej o swoich kijach na lipienia, to oczywiście zapraszam.

 

Co do Cabelasa CGR #5 jest to kij idealnie opisany, mający klasę adekwatną do deklaracji producenta. Z linką Traper Impulse WF-5-F tworzy jedną, działającą całość. Patyk ten jest jednym z ulubionych szklanego konesera Camerona Mortensona z The Fiberglass Manifesto http://thefiberglass...ies-review.html . Dziwne jest tylko to, że ja mam inną tubę, w szarym kolorze.



#119 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 24 październik 2018 - 20:09

Sprecyzuj pojęcie "prostopadle", bo jeśli masz na myśli to że pierścień powinien być pod kątem prostym w stosunku do linii szczytówki, to jest to jak najgorsze ustawienie.


  • Pluszszcz lubi to

#120 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 24 październik 2018 - 20:15

Kołowrotek to tytanowy L. Huisman. Ten konkretny jest prototypem. Klejonka na zdjęciu to A.Pagley. Wraz z jedwabnym sznurkiem tworzą świetny zestaw.

Przelotki powinny być adekwatne do przeznaczenia wędki ;)  Mnie też irytują zbyt male szczytowe, zmieniam na większe, dopasowane do reszty i lekko zginam szczypcami, żeby było ładne  "zejscie"

 

16kdx0k.jpg

 


  • Krzysiek Dmyszewicz, sierżant i Forest-Natura lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych