Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okonie w dużym jeziorze jesienią

okonie jesienią duże jeziora okonie mazury duże okonie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 16 październik 2018 - 16:12

Witam

Ostatni przedłużony weekend spędziłem na Mazurach. Zaliczyłem m.in. Śniardwy, Mikołajskie, Bełdany. Celem były okonie. Niby pogoda super, ciśnienie stabilne od kilku dni, trochę wiatru, a nie mogłem namierzyć nic większego niż 30 cm. Wszystkie złowione ryby wzięły na głębokości pow. 9 m. Drobnica była na echo też bardzo głęboko. Namierzyłem zgrupowanie łódek na miejscówce, którą kiedyś odkryłem i połowiłem fajnych ok. 30-35 cm okoni- ale to było latem. Myślałem, że trafiłem w jakieś eldorado, ale z tego co widziałem większość łowiła małe ryby. Metoda na większości łodzi: dwa twistery i ciężarek- to chyba standard na Śniardwach z tego co widzę + szarpak pod łódką. Ja łowiłem na gumy różnej wielkości, wahadłówki i trochę drop-shota. Generalnie bardzo słabo, biorąc pod uwagę porę roku, warunki, wachlarz przynęt itd.

Aha, spotkałem też rybaków, którzy wieczorem zastawiali sieci w miejscu, w którym łowiłem. Zamieniłem parę zdań, ale zbytnio rozmowni nie byli. Powiedzieli, że teraz generalnie okonie są na 10-12 m i biorą do południa max. Z tego co widziałem, to by się potwierdzało, bo większość łódek już od ok. 11.00 zaczynało się kręcić i zmieniać miejscówki. Ja mogłem wypływać dopiero od ok. 10.30. Wieczorem praktycznie nie brało nic zarówno na głębokiej jak i na płytkiej wodzie (oprócz pojedynczych szczupaków). Kiedy mają brać, jak nie teraz?

W związku z tym moje pytanie brzmi: jakie macie swoje doświadczenia w szukaniu i przechytrzeniu grubszych okoni (załóżmy takich pow. 30 cm) w październiku i listopadzie w dużych jeziorach?

Archiwum już przeglądałem i trochę poczytałem na podobne tematy...


  • szydłoś i pablo23004 lubią to

#2 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 16 październik 2018 - 16:36

Ja daję sobie spokój z dużą wodą do końca maja i wynoszę się na jeziora o maksymalnej powierzchni 200 hektarów. Szybciej namierzam ryby i jestem w stanie w krótki jesienny dzień obłowić solidnie dwa trzy miejsca. Zapewniam że ryby które bytują w mniejszej wodzie są wymagającym przeciwnikiem i dorastają do naprawdę godnych rozmiarów.
  • rothen lubi to

#3 OFFLINE   bywalec84

bywalec84

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów

Napisano 17 październik 2018 - 06:26

Witam, Bardzo ciekawy temat więc chętnie poczekam na odpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów. Ja co prawda łowię głównie szczupaki ale moje doświadczenia są takie same tzn. w tym okresie na gumy 18 cm (rex fox zander pros shad itd) biorą mi szczupaki 35-45cm lub nic. Od października złowiłem tylko 9 szczupaków i tylko dwa wymiarowe 52, 55 cm. Natomiast w maju co nie wrzuciłem do wody to koło 60-80cm szczupak a najlepiej brały mi na twitching. Co ciekawe efekty te mam na dywanie zielska na głębokości ok 2-3m bo głęboko na twardym gdzie jest drobnica (górki lub blat) są tylko okonie i choć szukam też szczupaków to tam nie mam nawet brania. Nie chce zmieniać tematu, przepraszam poczekam na odpowiedzi w sprawie okoni ale problem widzę jest podobny.



#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4544 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 październik 2018 - 06:38

jerkbait.pl-okoń-gdzie-szukać


  • gooral lubi to

#5 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 17 październik 2018 - 06:55

Witam. Mam podobnie z tymi okoniami. Wiosna-lato ok., a jesienią niby są głębiej, a brać nie chcą. Echosonda pokazuje rybki, ale ... Od dwóch lat nie łowię na boczny trok, może trzeba do tego wrócić? W listopadzie jak czas pozwoli i pogoda spróbuję drop shota. Na razie mam do tej metody "duże oczy". Obecnie próbuję Keitechów 3, główki 4-7 gram. Wyniki jakieś są. Ciężko dobrać się do okoni na 13-18 metrach. Może jakieś inne metody? Po złowieniu paru metrówek szczupakowych, próbuję pobić 40 cm w okoniu, ale na razie lipa. Ale w życiu  najlepsze są wyzwania. Pozdrowienia.     



#6 OFFLINE   Pistol

Pistol

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 17 październik 2018 - 08:51

Nie ma co oczekiwać cudów jeśli nie zna się dobrze wody czyt."wodę znają Ci którzy są na rybach 3 razy w tygodniu". Byłem na Śniardwach w ten sam weekend i gdyby nie pomoc znajomego który jest często zapewne też wyniki byłyby średnie lecz udało się złowić ok 20 szczupaków. ten sklep mięsny na dołku przy wejściu na Łuknańską to jakaś masakra. 



#7 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 17 październik 2018 - 09:08

Spróbujcie łowić lekko na 8-12m głębokości, główka od 2 do 5g z gumą ok 10cm bez pracy własnej.

 

Pozdrawiam.



#8 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 17 październik 2018 - 12:13

Spróbujcie łowić lekko na 8-12m głębokości, główka od 2 do 5g z gumą ok 10cm bez pracy własnej.

 

Pozdrawiam.

Hm... u mnie jest odwrotnie 20g i guma 4 cale ...


  • rower26 lubi to

#9 OFFLINE   sandacz999

sandacz999

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Imię:Albert
  • Nazwisko:Woźniak

Napisano 17 październik 2018 - 14:26

Może nie jestem specjalistą od okoni bo nie są one moim podstawowym celem, ale często łowie je na lekkie koguty 3-5-7 gram największe okonie wychodziły z łagodnie opadających spadów do 6m głębokości. O tej porze zdarza się, że duży okoń nadal wychodzi na typowe górki najczęściej niczym na dzikim zachodzie w samo południe. kilka podszarpnięć delikatnych szczytówką tak żeby kogut wchodził w lekkie drgania i był nisko nad dnem bez dzikich skoków - na to reagują oksy w przedziale 35-45 cm na mojej wodzie.  


  • Maciej1979 lubi to

#10 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1360 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 październik 2018 - 14:56

Hm... u mnie jest odwrotnie 20g i guma 4 cale ...

 

Podobne obserwacje. Woda 220 ha. Okonie na ok 9 m co najmniej 15 gram i mocno zamiatająca guma 4 cale. Kopyto 4L, Phantom, Swing Impact Fat. 


  • szydłoś, sero1975 i grzesiek1432 lubią to

#11 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 17 październik 2018 - 21:20

Nie ma co oczekiwać cudów jeśli nie zna się dobrze wody czyt."wodę znają Ci którzy są na rybach 3 razy w tygodniu". Byłem na Śniardwach w ten sam weekend i gdyby nie pomoc znajomego który jest często zapewne też wyniki byłyby średnie lecz udało się złowić ok 20 szczupaków. ten sklep mięsny na dołku przy wejściu na Łuknańską to jakaś masakra.

Wynik zacny. Ja się nastawiałem na okonie stąd brak szczupaków. Ja przy Łuknańskiej nie byłem, ale tam gdzie łowiłem nie widziałem, żeby ktoś trafił rybę godną uwagi. Z tego co widziałem to same dwudziestaki.
Też tak miałeś, że brania były rano, czy przez cały dzień? Ryby z głębokiej czy płytkiej wody?

#12 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 17 październik 2018 - 21:24

Może nie jestem specjalistą od okoni bo nie są one moim podstawowym celem, ale często łowie je na lekkie koguty 3-5-7 gram największe okonie wychodziły z łagodnie opadających spadów do 6m głębokości. O tej porze zdarza się, że duży okoń nadal wychodzi na typowe górki najczęściej niczym na dzikim zachodzie w samo południe. kilka podszarpnięć delikatnych szczytówką tak żeby kogut wchodził w lekkie drgania i był nisko nad dnem bez dzikich skoków - na to reagują oksy w przedziale 35-45 cm na mojej wodzie.

U mnie na górkach była totalna bryndza, pusto. Mam namierzoną górkę o gł. 3 m na szczycie i podstawy ok. 9 m. W lato jest tam całkiem nieźle- trafiają się zarówno okonie, jak i szczupaki. Jesienią jest słabizna, więc szukam na głębokiej tak, gdzie widać drobnicę.

#13 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów

Napisano 17 październik 2018 - 21:28

Spróbujcie łowić lekko na 8-12m głębokości, główka od 2 do 5g z gumą ok 10cm bez pracy własnej.
 
Pozdrawiam.

A jak to sprowadzić do dna i kontrolować nawet przy małym wietrze? Najlżej jak próbowałem to 6 g, ale przy małej przynęcie, która stawia mały opór w wodzie.

#14 OFFLINE   sandacz999

sandacz999

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów
  • Imię:Albert
  • Nazwisko:Woźniak

Napisano 17 październik 2018 - 21:35

A jak to sprowadzić do dna i kontrolować nawet przy małym wietrze? Najlżej jak próbowałem to 6 g, ale przy małej przynęcie, która stawia mały opór w wodzie.

 

Dobra plećka, delikatny kij i na czucie da się to na luzie kontrolować, a samo brania czasami jest praktycznie niewyczuwalne, ale duży okoń nie wypuszcza tak łatwo zdobyczy także z zacięciem tez nie powinno być problemu ;) 



#15 OFFLINE   szydłoś

szydłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaBiebrzańska Kraina
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Sz.

Napisano 18 październik 2018 - 17:36

Spróbujcie łowić lekko na 8-12m głębokości, główka od 2 do 5g z gumą ok 10cm bez pracy własnej.

 

Pozdrawiam.

Czyli gumy takie jak Np.Od IRASA, te bez kopytka tylko z  naturalną płetwa tak? Jak tym grasz kolego opisz w skrócie?Jakie główki ,zwykłe czy płaskie trójkąty?



#16 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 18 październik 2018 - 18:10

A jak to sprowadzić do dna i kontrolować nawet przy małym wietrze? Najlżej jak próbowałem to 6 g, ale przy małej przynęcie, która stawia mały opór w wodzie.

 

Podstawa to dobrze się ustawić do wiatru. Łowiłem płocią 10cm z 1,5g obciążeniem wewnątrz gumy na 10-12m i to nie przy flaucie, zacinał śnieg i wiał wiatr :)  I tylko na tą gumę trafiłem 2 okonie 45+ i szczupaka tego dnia.



#17 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 18 październik 2018 - 18:21

Maćku wybacz, ale ja nie mogę sugerować się Twoimi radami ... bo Ty jesteś poza zasięgiem i kwalifikacją :P  :D


  • wobler129, szydłoś i hm62 lubią to

#18 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 18 październik 2018 - 19:13

Sugeruj się, sugeruj, nigdy nie wiadomo na jaką wodę i warunki trafisz.


  • popper lubi to

#19 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 18 październik 2018 - 19:47

Czyli gumy takie jak Np.Od IRASA, te bez kopytka tylko z  naturalną płetwa tak? Jak tym grasz kolego opisz w skrócie?Jakie główki ,zwykłe czy płaskie trójkąty?

Tak, na przykład na takie gumy jak od Irasa lub jaskółki.Łowię przeważnie z łodzi,jesienią szukam ryb na echu ale nie pojedynczych ryb tylko ławic drobnicy.Kotwiczę lub staję łodzią centralnie nad ławicą(jak jest flauta) i rzucam przeważnie z wiatrem żeby  osiągnąć największą odległość(opad lekkiej przynęty na 12 metrach jest trochę irytujący).Po wpadnięciu przynęty do wody nie zamykam kabłąka ale cały czas obserwuję linkę,bo nieraz miałem branie już z pierwszego opadu.Obserwacja linki przy łowieniu gumą obciążoną 3g na dużych głębokościach jest dla mnie najlepszą metodą.Linka jakiej  używam to egi metal  0.4 bo jest ona moim zdaniem takim kompromisem miedzy mocą,grubością i w miarę dobrą widocznością w każdych warunkach.Gumę prowadzę skokami mniejszymi,większymi czasami kładę ja na dnie na parę sekund, po czym wykonuję kilka bardzo szybkich obrotów korbką i znowu pauza na 2-3 sekundy.

 Wydaje mi się że tak lekko uzbrojona guma ma bardziej naturalną prezentację i balon który powstaje na lince przy podbiciu powoduje iż przynęta startuje bardziej w pionie, a jak wiadomo okoń bardzo lubi uderzyć w ostatnim podbiciu praktycznie pionowym pod samą łodzią

  Czasami łowię też ciężej,ale na lekko mam zawsze lepsze wyniki.

 

Pozdrawiam.



#20 OFFLINE   adamos

adamos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 19 październik 2018 - 13:04

Jak mam sprowadzić gumę na 3 gramowej główce na 6 metrów to dostaję nerwicy, dla mnie przyjemność łowienia się kończy. Nie wyobram sobie łowienia na 12 metrach tak małą główką. Nie lepiej zastosować bt. lub ds?
  • ezehiel lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych