Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Curado DC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
219 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   bartolo

bartolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 467 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 luty 2019 - 20:32

[quote name="Radbraw" post="2533747" timestamp="1549447927"]

Kolego, nie, jak bym testował to bym konkretnie napisał.
Wiem natomiast iż pierwszy shimano exence mimo dc jest mocno przeciętny, gdyby nie odsunięty daleko od szpuli wodzik to była by kicha. Polowiłem sezon i sprzedałem brody były codziennością, mi nie odpowiadał. Na filmach wszystko też ogarniał.
Kupiłem ziliona R z napisem JAPAN na stopce i macha o niebo lepiej bez dc i bez bród.[/quote

Pierwszy exsence dc to bardzo dobry multik, nie jest to konstrukcja do bicia rekordow odleglosci ale o brode to naprawde trzeba sie mocno postarac, lub miec dwie lewe rece.

 

Potwierdzam, ja jestem z niego zadowolony i po dwóch latach nie uważam go za ''przeciętny''. To całkiem udana konstrukcja.

Jeśli ''brody były codziennością'' to albo zestaw był słabo dobrany, albo operator nie ten teges...  ;)



#22 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 07 luty 2019 - 03:59

Może i słaby ze mnie operator exsenca. Z resztą multików jakoś idzie mi lepiej.
  • jerzy i mietek lubią to

#23 OFFLINE   pabik

pabik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów

Napisano 20 kwiecień 2019 - 22:51

To może ktoś coś konkretnie zamiast bla ,bla bla, bo bardzo mocno myślę i cena w Mefisto atrakcyjna 



#24 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 20 kwiecień 2019 - 23:14

Co byś chciał tak na prawdę wiedzieć?

#25 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 20 kwiecień 2019 - 23:19

Ile linki 20 lb wejdzie na szpulę?


  • jerzy lubi to

#26 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 20 kwiecień 2019 - 23:49

Kolega nakręcił 0.23 PP x4 125m.
Także do jerkowki wystarczająco
  • jerzy i Mdah lubią to

#27 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 26 kwiecień 2019 - 17:27

Cześć Słowianom  :)

 

Curado DC

 

1. plecionki sunline x8 #1.5 (25lb) wchodzi dokładnie 150m,

2. najniższa gramatura przy ustawieniu hamulca na 1 czyli full speed szpuli 5-7g, odległość porównywalna z tradycyjnym spinem, 30m?

3. przy ustawieniu na 2,3 i 4 rzuci lżej ale i bliżej.

4. w odczuciu ogólnym rzuca zdecydowanie dalej niż wszystkie daiwy i shimano rozmiarów 70, 150, 200 bez DC


Użytkownik Sławek.Sobolewski edytował ten post 26 kwiecień 2019 - 17:31

  • Guzu, jerzy i golsyl lubią to

#28 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 26 kwiecień 2019 - 17:49

Proponuje poszukać filmu na YT porównania Shimano Metanium MGL i Simano Metanium DC.

Bez DC leci lepiej, jednak DC ma to coś i jest większy komfort (choćby psychiczny)

 

Zanim zostanę obrzucony kamieniami, miałem trochę shimaniaków z DC i pozostał najstarszy Antares DC ze względów sentymentalnych.



#29 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 26 kwiecień 2019 - 21:54

Opisałem własnie doświadczenia, nie wypowiadam się na podstawie zasłyszanych wieści lub filmików z jutuba :)  Na filmie o którym mówisz człowiek ma nawinięte linki mono i rzuca ciężarkiem rzutowym 1/4 uncji (7g), co się w całości ma nijak do naszych warunków w odniesieniu do plecionek i rzeczywistych przynęt.

 

Mam oba młynki i z metanium mgl nigdy nie udało mi się zejść z hamulcem poniżej 2,5 przy jednym bloczku, co pozostawia ten młynek w tyle w stosunku do DC. Poniżej takich ustawień plecionka nie rozwija się prawidłowo / rzuty nie są powtarzalne, stają się nieprzewidywalne a to wyklucza normalne zastosowanie nad wodą. Optymalnie ustawienie hamulca moim zdaniem to 1 bloczek i pokrętełko na 3 dla przynęt na główkach od 7 do 30g. Przy takim ustawieniu i plecionce która zachowuje się przecież zupełnie inaczej niż mono rzuty są krótsze niż młynkem z DC.

 

Mylne przeświadczenie że mgl rzuca lepiej wynika z faktu, że 7g dla mgl jest to +/- powyżej dolnej gramatury rzutowej przy czym mgl radzi sobie nieco lepiej z takimi przynętami. Dla DC 7g z racji dość dużej masy i bezwładności szpuli jest nieco za mała gramaturą. Rzecz się zmienia w momencie kiedy zakładamy cięższą przynętę np. 4 calowa guma na główce 10-12g lub wobler który lub fikać koziołki w powietrzu. W tym momencie DC jest lepszy i w całokształcie w warunkach nad wodą również.

Często podczas rzutu młynkeim bez dc przy ustawieniach hamulca na granicy "rozpierdolu" trzeba kontrolować prędkość i ułożenie linki na szpuli kciukiem. W DC robi to elektronika, 1000 razy na sekundę mierzy i tak jakby uaktualnia ustawienia hamulca w zależności od warunków, robi to za naszego kciuka i robi to lepiej, tzn, lepiej niż ja :D

 

Pozdrawiam.

 

https://www.youtube....h?v=ncKt-9q8FqY


Użytkownik Sławek.Sobolewski edytował ten post 26 kwiecień 2019 - 21:56


#30 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 26 kwiecień 2019 - 22:47

Ja mam odmienne doświadczenia, jedynie przy wietrzniej pogodzie był bym skłony do systemu DC.

Jednak przyznam iż mojego metanium DC pożegnałem 4 lata temu i nie zaktualizowałem arsenału.

Osobiście stosowałem, w większości przypadkach plecionkę. Na przyszły sezon skuszę się i przetestuję znów system DC "dla siebie".

 

Wiele zależy też od użytkownika, mimo iż staram się użytkować Shimano, to właściwie tylko z Daiwą jestem zadowolony.

Jakoś lepiej mi się z nich rzuca, ale nie poddaje się i staram się z Shimano oswoić. :P 

 

Obecnie pozostawiłem sobie trzy młynki z stajni Shimano do męczenia.


  • Radbraw i HaDe lubią to

#31 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2019 - 04:50

Testy rzutowe z wykorzystaniem przynęt znaleźć można w filmiku zamieszczonym poniżej, ale linka to fluorocarbon:



Dla mnie system DC to przyszłość, ale jeszcze nie teraz - do moich gramatur szpulki dc muszą się jeszcze odchudzić. Inna sprawa iż multiki shimano, a w szczególności te z aluminiową przekładnią, mi również nie podchodzą
  • HaDe i mietek lubią to

#32 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 27 kwiecień 2019 - 09:11

Mam niejakie opory przed zakupem multiplikatora z systemem DC. Dla mnie to zwykły magnetyk bo niby skąd ma ten system wiedzieć że zaraz zrobi się broda i trzeba zwiększyć siłę hamowania szpuli.
  • jerzy i Radbraw lubią to

#33 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 kwiecień 2019 - 12:35

...a jednak "wie"  :P  :good: Nie wnikaj :D  ;)


  • jerzy i golsyl lubią to

#34 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 27 kwiecień 2019 - 13:20

No nic trzeba to sprawdzić.

#35 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 27 kwiecień 2019 - 18:20

też tak podchodziłem do tego ale jak wziałem tego curadziaka do reki od kolegi bo dla niego zamawialem dałem przynęte swoja bo nie chcialem w razei wu urwac dla kolgi. ładuje kij pach poszlo i patrze a tu szpula juz stoi i nie ma brody :D dlatego taki sobie sprawie i bede mial na widzorne sandacze :)


  • Basss lubi to

#36 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 27 kwiecień 2019 - 18:50

Skoro człowiek co ledwo co zaczął przygodę z castem właśnie od tego tytułowego multiplikatora wykonuje normalne rzuty to ten system DC musi jakoś sprawnie działać.

#37 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 27 kwiecień 2019 - 19:31

Ten film powinien wyjaśnić co tam wsadzili
https://youtu.be/iy6fYpK1zhY

#38 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 27 kwiecień 2019 - 19:31

Ale każdy multiplikator można tak ustawić że nie zrobi brody a szpulka zatrzyma się po wpadnięciu przynęty do wody. Z wielu filmików jednak wynika że sam system jest zależny od tego jak go ustawimy, odpuścisz hamulec i broda jak talala .Ile realnie zwiększa to zasięg rzutu, o ile zwiększa, tak jak tvs 5%
czyli prawie nic? Sciemniacie mnie tu jak właściciel komisu samochodowego 😜😜.
Wiem wiem wnikam i zawsze jestem na NIE.
  • Radbraw lubi to

#39 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 27 kwiecień 2019 - 19:43

Tak, można tak ustawić multiplikator że będzie działał bez ingerencji kciuka jadnak zmienia się to przy zmianie przynęty lub wiatru i tutaj myśle że DC zrobi na tyle roboty że nie trzeba kręcić hamulcami tylko zmienić przynętę i łowić.

#40 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4545 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 27 kwiecień 2019 - 19:43

Kolego DC ma zapewnić w miarę bezpieczne rzuty, a bezpieczne to na pewno nie równa się rekordowo długie ... Mam pradziadka tego curado, a mianowicie shimano DC7 i to był mój pierwszy poważny multiplikator :) Mam też kilka innych i mogę napisać, że na pewno ogranicza brodzenie znacznie co nie znaczy, że brody nie da się nim zrobić ... Generalnie jak będzie jakiś curado dc na giełdzie w rozsądnej cenie to może się skuszę ;)


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 27 kwiecień 2019 - 19:44





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych