Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Budowa muchówki - pytania

tech-rb mucha

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2012 - 14:32

Kuba jak wiesz myślę o tym samym zabiegu co Ty. Ale ja zastanawiam się czy nie lepiej dać dłuższą dopałkę najlepiej dokręcaną a orginalny korek pozostawić w spokoju. Chodzi rozumiem w tym wszystkim o to jaka będzie maksymalna odległość między dłońmi.? To czy kołowrotek będzie trochę wyżej chyba nie przeszkadza tak bardzo?

#22 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 17 grudzień 2012 - 15:07

Może mieć wpływ na wyważenie zestawu?

Nie wiem, taki pomysł.

U mnie korek i tak juz jest dosc mocno pogryziony, więc wymiana mu tylko dobrze zrobi, a to tylko jedna przelotka plus dostruganie korka.



#23 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4432 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 16:22

A na nimfe w Szwecji to czym bedzie lowil? Na tych przelewach zawsze stoi jakis pstrag, lipienie duze I waleczne :). A na orringi I tak za slaby, kupic u Wayna switcha Batsona i jak juz chce to uzbroic samemu. Spacing nawet ja moge podac :)

#24 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 16:23

Cześć,

 

Pozwolę sobie przypomnieć:

 

http://jerkbait.pl/t...zebudowa-wedki/

 

Mam nadzieję, że się przyda. Co do wykonania "dopalacza" to:

 

Zdemontuj obecną "dupkę", dokop się do blanku. Dopasuj tzw. sztukówkę (kawałek rurki, innego blanku lub cokolwiek pasującego) tak by ciasno weszła w blank na kilka centymetrów. Sklej epoksydem. Utnij na finalną długość. Dalej korek, toczenie, etc. Złamać taką konstrukcję jest niezwykle trudno. Wiem z doświadczenia.

 

Pozdrawiam,

 

Adam. 

Kurde nie wiem czy ja tak mam ale w wątku podanym przez Ciebie nie widzę zdjęc, nie chca sie otworzyć...



#25 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 18 grudzień 2012 - 12:10

Mój switch na zachętę.

 

 

dsc05950u.jpg

Uploaded with ImageShack.us



#26 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 grudzień 2012 - 13:50

Tak sobie myślę, że w sytuacji, gdy na samym dole blanku mamy metalowy uchwyt, dość ciasno obejmujący blank, to chyba bez problemu można rurkę w "dupkę" wsadzić, bez ryzyka, ze grafit w obudowie metalowegu uchwytu nam trzaśnie?

Coraz bardziej myślę nad dokręcanym, dupnikiem i przedłużoną rękojeścią, może nawet w tym stylu:

 

http://www.google.co...,r:12,s:0,i:124

 

Można by ją łatwo ze zwykłej rękojeści i kilku plastrów korkogumy ustrugać, powinno się dobrze skleić i dać wyprofilować?

Pooglądałem troszkę wasze maszyny do profilowania rekojeści i chyba sobie taką sprawię :D



#27 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 14 listopad 2014 - 20:25

Interesują mnie doświadczenia kolegów z budową i użytkowaniem wędek muchowych krótszych niż sześć stóp. Chodzi mi po głowie kijek 4 - 4,5 stopy do sucharka. Na amerykańskim rynku, jest kilka takich konstrukcji, widziałem tez taką wędkę z tonkinu. Zdarzyło mi sie juz muchować rozłożoną na pół wedką i czasem też w domu ćwiczę sobie rzuty górnymi składami, na krótkim dystansie wydaje się to być całkiem niezłe rozwiązanie. Zastanawiam się nad przerobieniem jakiegoś swojego kijka na takiego króciaka... Ma ktoś z was na koncie taką adaptację?


Użytkownik kocmyrz edytował ten post 14 listopad 2014 - 20:25


#28 OFFLINE   klim

klim

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjamultikonto: darek1,

Napisano 14 listopad 2014 - 21:19

Kolega ma fajny blank szklany 5' 1/4-1/2oz 2sqad, 

da się złożyć #5/6...raczej krzaki :-) na ryby,a nie narybek.



#29 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 23 marzec 2017 - 22:37

Mam taki projekt:
kilka starszych wędek zalega ...może by przerobić z 14'#9/10-3 lub 15'#10/11-3 na 18'#13/14-4...
oskrobać Blanki zdjąć rękojeść i dołożyć mocny dolnik na spigota? 14' ma lutowane druciaki,ale 15' cała w ceramikach także można ją przyspieszyć dodając jednostopkowe tytany...
Pytanie:czy dobrze główkuję dokładając mocy od dołu - podniosę klasę i moc blanku?!

Użytkownik darek1 edytował ten post 23 marzec 2017 - 22:42


#30 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 marzec 2017 - 06:23

Moc nie wzrośnie, ale długość - a juści, czyli odwrotnie jak się dzieje przy skracaniu blanku. Skrobanka i lsf-y przydadzą z kolei szybkości..i podniosą dolny próg możliwości rzutowych

Coś fajnego masz na zbyciu ? :)



#31 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 24 marzec 2017 - 10:39

Chyba moc trochę wzrośnie, w rozumieniu "grain window". "Ten sam" blank ale trochę dłuższy ma najczęściej większy cw.

Przy cięciu blanków nie jest to tak widoczne bo zazwyczaj nikt nie decyduje się na cięcie na poziomie 3 stóp. Tu dodając tyle długości "coś tam" da się zyskać.

 

Darek, co dają jednostopkowe tytany w porównaniu do lekkich snaków ? Czy potrzebne jest odsunięcie linki od blanku?

 

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 24 marzec 2017 - 10:40


#32 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 24 marzec 2017 - 17:19

Tytan bo lekki,monostopka -mniej omotek i fajniejsze ugięcie kija.Odsunięcie mniej istotne,można kij przekręcić o 90 stopni i rozbiegówką mniej tłucze o blank.
Mam kilka traveli Shimano w tym muchowe Biocraft XT 8'/9' i 9'/10'. ..ze wstawką 1' która wstawiona podnosi moc z 8'#4/5na 9'#5/6 lub z 9'#6/7 na 10'#7/8...
planuję dołożyč 4' do 14' i 3' do 15' brak doświadczenia stąd w wątku RB pytanie do specjalistów.

#33 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 24 marzec 2017 - 17:24

Moc nie wzrośnie, ale długość - a juści, czyli odwrotnie jak się dzieje przy skracaniu blanku. Skrobanka i lsf-y przydadzą z kolei szybkości..i podniosą dolny próg możliwości rzutowych
Coś fajnego masz na zbyciu ? :)

Coś tam znajdę...parę Kilo bo wróciłem do spina i casta rozkminiłem.

#34 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 01 kwiecień 2017 - 21:03

Nawet jednej wzmianki ...
Chociaż wyjaśnienie przesunięcia profilu ugięcia blanku!?

#35 OFFLINE   fiskebo

fiskebo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 144 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 05:06

Panowie ! Planuję budowę mocnej nimfówki 10#5/6. Potrzebuję porady jak ją uzbroić! Chodzi mi o przelotki a w szczególności ich rozmiary. planuje przelotki jednostopkowe?



#36 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 10 wrzesień 2020 - 07:52

Po linii najmniejszego oporu:

https://www.mudhole....ng-Fly-Rods.pdf

https://winstonrods....ide-Spacing.pdf



#37 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 10 wrzesień 2020 - 08:00

Spokojnie możesz np. wszystkie .3, z wyjątkiem pierwszej od dołu, zastąpić .2, albo w ogóle zejść do .1.



#38 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 25 styczeń 2021 - 09:18

Zbieram sie do przebudowania muchowki pod nimfe. 3.3m dlugosci w klasie #4.

Takie pytanka dla lowiacych podobnymi wedkami.

 

1. Czy warto przy takiej dlugosci wedki zastosowac 'butt' z powiedzmy dwoch plastrow korka dla poprawienia ergonomi uzytkowania?

 

14a0169.01.jpg

 

2. Co do rekojesci, najlepiej zastosowac 'half wells' lub 'cigar' niz np prosta rekojesc? Myslalem o prostej rekojesci, tylko nie jestem przekonany czy do konca sprawdzi sie przy nimfie.

single-handed-rod-handles.jpg



#39 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4888 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 styczeń 2021 - 09:32

Prosty, długi walec. Nieprofilowany - bo umożliwia każdy chwyt i swing. I butt taki, żeby był wygodny.. nie ogryzek..


  • Del Toro lubi to

#40 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 25 styczeń 2021 - 09:33

Nimfa ze sznurem czy do metody zylkowej na jaka wskazywalaby dlugosc blanku? Do nimfy krotkiej, dlugiej, pedalkow? Do nimfy krotkiej i metody zylkowej kij sie tylko przeklada, w nimfie dlugiej i w poedlakach ze szurem trzeba juz rzucac. To sa wazne informacje dla konstrukcji kija Pawel  ;)

Gdy nie trzeba rzucac Butt w tym przypadku (klasa/dlugosc) moze posluzyc faktycznie jako dowazenie bo trzymanie niedowazonego kija tej dlugosci na wycignietej rece kilka godzin w ciagu lowienia przyjemne dla barkow nie jest. Przy nimfowych metodach rzutowych trzeba uwazac by but nie wprawial kija w rezonans (wedka p rzucie nie gasnie) bo wtedy rzuty nie beda precyzyjne i polozenie na wodzie nimf jest slabe...

Na pewno stosowanie Butt nie jest konieczny ze wzdledu na doladowanie przy rzucie z dwuch rak jak to sie dzieje w ciezszych muchowkach.

Rodzaj uchwytu zalezy od Twoich preferencji i tego jak trzymac bedziesz kij podczas prowadzenia nimf.

Przyklad: znam takich co trzymaja palec wskazujacy wyprostowany tak, ze opuszka palca lezy  na blanku. Podobno wtedy czuja wyrazniej. Probowalem,- roznicy nie poczulem...

Oczywiscie do takiego trzymania Full Wells bedzie do bani chyba ze masz pokrzywione palce ale jak sobie przypominam to nie masz :)

Osobiscie lubie Full Wells tylko do kija streamerowego w pozostalych mam Hafl Wells-y. Nie lowie metoda zylkowa, chyba ze mam tylko spinning w rece a ryby wola muchy  :lol:

Moge sie oczywiscie mylic ale przy rekojesci w samodzielnie robionym kiju jedynym wyznacznikiem  jest wygoda trzymania kija. 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 25 styczeń 2021 - 10:30

  • Del Toro lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, mucha

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych