Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak legalnie łowić na terenie Niemiec?


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • ImiÄ™:Arek
  • Nazwisko:WaÅ‚Ä™ga

Napisano 10 luty 2012 - 14:46

Chciałbym wyjaśnić kilka spraw związanych z wędkowaniem (legalnym) w Niemczech. Ponieważ sam pamiętam ile kosztowało mnie to czasu i nerwów, zanim znalazłem choćby szczątkowe informacje, które nawiasem mówiąc okazały się nie do końca prawdziwe. Postaram się w jasny sposób opowiedzieć o kilku przypadkach,- najczęściej występujących.

Kluczową sprawą jest Twój status zameldowania!

Najczęstszy przypadek:

Jedziemy w odwiedziny do rodziny, kolegi, dziewczyny...Czyli jesteśmy na stałe zameldowani w Polsce, a pobyt w Niemczech jest,- nazwijmy go ogólnie turystyczny.
Wystarczy zabrać ze sobą aktualną kartę wędkarską (oraz jej tłumaczenie)jedno zdjęcie oraz paszport i zgłosić się w Umweltamt, który jest w każdym mieście będącym stolicą każdego Landu. Tam od ręki urzędnik wyda nam kartę wędkarską dla gości która kosztuje obecnie 16 Euro. Urzędnik na pewno będzie pytał jak długo pozostaniecie w Niemczech, gdyż jeśli pobyt jest długi, ale nie chodzi tu o pięć razy w roku po 1 tygodniu:-) chodzi o czas ciągłego przebywania (odrębne przepisy w każdym Landzie) tzn wymagający czasowego zameldowania. Jeśli czas waszego pobytu jest tak długi, że konieczne jest czasowe zameldowanie to nie można otrzymać karty dla gości, należy wtedy odbyć kurs (3 miesięczny organizowany najczęściej 2 razy w roku, wiosną i jesienią) i zdać egzamin po czym otrzymuje się niemiecką kartę wędkarską.

Kartę wędkarską dla gości można otrzymywać wielokrotnie i jest ona ważna tylko w roku jej wydania!

Pracujący wędkarz w Niemczech:

JeÅ›li masz zameldowanie choćby czasowe np: 1 miesiÄ…c niestety musisz zdać egzamin aby otrzymać kartÄ™. GÅ‚upie i niedorzeczne ale niestety prawdziwe...
Jeśli pracujesz na czarno i nie masz zameldowania lub nie pracujesz i nie masz zameldowania to wszystko tak jak wyżej tylko musisz trochę pokłamać...Nie zachęcam jednak do tego bo wpadka najczęściej kończy się niemożnością legalnego wyrobienia później karty!

Jeśli jesteś zameldowany na stałe:

Kartę wędkarską możesz dostać tylko w Landzie w którym jesteś zameldowany (istnieją odstępstwa,- ale droga administracyjna do tego jest długa i kręta). Kurs trwa ok 3 miesięcy, czasami kiedy np: powiesz urzędnikowi, że twój niemiecki jest zbyt słaby, żeby pójść na kurs, to zezwalają na zrobienie egzaminu eksternistycznie ale musisz mieć tłumacza (przysięgłego!) przy sobie na egzaminie.
Egzamin składa się z części teoretycznej,- test wielokrotnego wyboru ( do opanowania dość rozległa wiedza ok 400 pytań)
Części praktycznej polegającej na prawidłowym doborze i zmontowaniu wylosowanego zestawu (wszystkie dziedziny wędkowania)
Trzecia cześć to losowanie od 5 do 10 kart z rycinami ryb i poprawne ich nazwanie oczywiście po niemiecku:-) można się czasami ratować łaciną ale nie taką w stylu - ku..wa przecież to karp laugh.png

Jeśli już mamy niemiecką kartę wędkarską obojętnie czy dla gości czy stałą-ważna tylko 5 lat, wolno jest łowić w każdej wodzie na terenie Niemiec po uprzednim sprawdzeniu do kogo dany odcinek rzeki czy jezioro należy i wniesieniu stosownej opłaty na jego rzecz,- za dzień, tydzień czy rok wędkowania.To trzeba dokładnie sprawdzić gdyż często jest tak, że jak opłacimy cztery dniówki, to jest to taka sama opłata co za rok!

 

Uwaga!
W wiÄ™kszych zbiornikach zaporowych może być kilku wÅ‚aÅ›cicieli, ale granice sÄ… zazwyczaj jasno okreÅ›lone !!! Te informacje znajdziecie w slepach wedkarskich i internecie.

Na koniec o przepisie, który budzi wiele kontrowersji... Przepis ten mówi, że każdÄ… wymiarowÄ… rybÄ™ zÅ‚owionÄ… poza jej okresem ochronnym należy niezwÅ‚ocznie zabić !?

To prawda, że taki obowiązuje na terenie całych Niemiec, ale przez samych wędkarzy jest niezwykle rzadko respektowany a są takie towarzystwa wędkarskie będące właścicielami odcinków rzek, że wręcz osoba która nam będzie sprzedawać będzie licencje dzienną czy inną powie: my w naszej wodzie wszystkie ryby wypuszczamy....ale zgodnie z limitem może Pan ....

Byłem kiedyś kontrolowany przez strażnika po tym jak wypuściłem sporego sandacza, a on to widział... Strażnik ten z uśmiechem powiedział mi też widział na oko, że był niewymiarowy, krótko porozmawialiśmy i na tym się skończyło. Miał tylko dziwną minę jak powiedziałem mu, że jestem polakiem. Jak myślicie czemu ? Ciekawe czy tylko mój polski akcent mnie zdradził...

Inną ważną konsekwencją tego przepisu jest posiadanie przy sobie w trakcie łowienia: podbieraka lub chwytaka, pałki do głuszenia ryb i noża. Bez tego balastu można być natychmiast wyrzuconym znad rzeki, nawet nie wypuszczając złowionej dużej ryby....



#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • ImiÄ™:Daniel

Napisano 10 luty 2012 - 19:38

Podczas studiowania w niemczech (2002-03) mialem w planach wedkowanie. Koniecznosc zameldowania sie sprawila, ze kolejny krok to byl kurs i egzamin. Spasowalem.
:unsure:
Od tamtej pory nie bylo mi po drodze z wedka zawitac za Odre...a w Niemczech bywam w miare regularnie.

Dzieki za opisanie tego zagadnienia!

Pozdrawiam

Guzu



#3 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 10 luty 2012 - 20:49

...
Na koniec o przepisie, ktÃÅ‚ry budzi wiele kontrowersji...

Przepis ten mÃÅ‚wi, Åźe kaÅźdÄ… wymiarowÄ… rybÄ™ zÅ‚owionÄ… poza jej okresem ochronnym nalezy niezwÅ‚ocznie zabić...

To prawda, Åźe taki obowiÄ…zuje na terenie caÅ‚ych niemiec
...

moglybs pokazac gdzie jest tak napisane, prosze? pytam, poniewaz jedyny znany mi nakaza zabijania ryb obowiazuje suma na niektorych odcinkach rzeki lahn

#4 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • ImiÄ™:Mateusz

Napisano 10 luty 2012 - 21:32

Kolego Rheinangler , po tym co przeczytalem moge stwierdzic jedno, jakim to farciarzem jestem , wedkuje w jukej :mellow: Trzeba sie niezle napocic aby moc wedkowac u hansa ;)

#5 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • ImiÄ™:Arek
  • Nazwisko:WaÅ‚Ä™ga

Napisano 10 luty 2012 - 21:54

Tak pitt poszukam tego zapisu,- musze poszukac bo jest to regulacja ustawowa w ustawie, ktÃÅ‚ra reguluje bodajÅźe kwestie dreczenia zwierzÄ…t...przeforsowana przez zielonych nie w tej ich kadencji tylko w poprzedniej.

#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 11 luty 2012 - 22:00

@Pitt, byÅ‚ taki wÄ…tek na innym portalu, gdzie jesteÅ› zalogowany. DokÅ‚adnie zacytowano ustawÄ™, tÅ‚umaczenie i interpretacja teÅź byÅ‚a. Nie chcÄ™ tutaj wrzucać linkÃÅ‚w, tak jak nie robiÄ™ tego tam.
Przepis dziwny, ale jest. :(

#7 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 12 luty 2012 - 12:06

zalinkuj, bo nie jarze :D

#8 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • ImiÄ™:Bartek

Napisano 12 luty 2012 - 20:50

Cholera, nie mogÄ™ znaleźć, moÅźe to nie byÅ‚ caÅ‚y wÄ…tek tylko jakaÅ› dyskusja przy okazji innego tematu. :wacko:


#9 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 10:31

dla wszystkich zainteresowanych komplet informacji (dla turystow) w oryginale :D http://www.angeltref...denn_noch_.html

#10 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna WisÅ‚a
  • ImiÄ™:Wojtek

Napisano 05 luty 2014 - 14:21

Co mam przetłumaczyć? Kartę wędkarską czy legitymację członkowską?

#11 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • ImiÄ™:Zbigniew

Napisano 05 luty 2014 - 15:32

Witam , tylko karte wedkarska nalezy przetlumaczyc !! Pozdrawiam
  • Gobio Gobio lubi to

#12 OFFLINE   Gobio Gobio

Gobio Gobio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Lokalizacjagórna WisÅ‚a
  • ImiÄ™:Wojtek

Napisano 05 luty 2014 - 16:12

Dzięki.

#13 OFFLINE   smasher

smasher

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 197 postów
  • LokalizacjaRegensburg/Bawaria

Napisano 08 luty 2014 - 19:05

W Bawarii kosztuje karta wedkarska dla Turystow 3 miesace 22,50€.



#14 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • ImiÄ™:Arek
  • Nazwisko:WaÅ‚Ä™ga

Napisano 08 luty 2014 - 20:05

To drogo,- w NRW to 16 Euro na rok.



#15 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • ImiÄ™:Mariusz

Napisano 08 luty 2014 - 20:15

Ja za licencje turystyczna na Ren zaplacilem ponad 30€.
Teraz jednak czeka mnie przeprawa przez egzamin.Niestety pomoc tlumacza bedzie wskazana bo nie szprecham na tyle, aby to zaliczyc:(

Użytkownik Mariano Italiano edytował ten post 08 luty 2014 - 20:16


#16 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • ImiÄ™:Arek
  • Nazwisko:WaÅ‚Ä™ga

Napisano 08 luty 2014 - 20:20

Napisz coÅ› Mariusz o tej licencji turystycznej,- nigdy o niej nie sÅ‚yszaÅ‚em  :o



#17 OFFLINE   Mariano Mariano

Mariano Mariano

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNiemcy/Warszawa
  • ImiÄ™:Mariusz

Napisano 08 luty 2014 - 20:39

Zle sie wyrazilem.Chodzilo mi o zezwolenie o ktorym piszesz na poczatku swojej wypowiedzi.Zaplacilem za to w sklepie 34€ i bylo wazne do konca roku 2013.Teraz aby wedkowac musze zdac egzamin, ze wzgledu na zameldowanie i pobyt.
Jest to opisane na www.rheinfischerei-nrw.de

Kto oprocz Policji moze kontrolowac wędkarzy??
Pytam bo narazie nie mialem zadnej kontroli pod koniec sezonu, a wolalbym wiedzieć.
Z tymi narzedziami to nie wiedzialem, dzieki za info.

Użytkownik Mariano Italiano edytował ten post 08 luty 2014 - 20:46


#18 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • ImiÄ™:Arek
  • Nazwisko:WaÅ‚Ä™ga

Napisano 09 luty 2014 - 10:27

Coś jest nie tak Mariusz bo "to" co kosztuje 34E czy 17E dla 50% zniżki to licencja roczna na Ren ale ona jest wydawana na podstawie Karty Wędkarskiej (Fischereierlaubnisschein) lub Karty wędkarskiej dla gości (z dopiskiem Gast).

Jeśli ktoś Ci sprzedał taka kartę bez posiadania Karty to mogą być problemy... Osobiście, nigdy nie zdarzyło mi się żeby kupując zezwolenie na daną wodę nie zażądano ode mnie Karty wędkarskiej. To tak jakbyś miał w Polsce legitymację członkowską a nie miał białej karty wydawanej przez starostwo....

Wstaw może jakieÅ› zdjÄ…tko tego co Ci wydano to rozwiążemy Å‚amigłówkÄ™  :)



#19 OFFLINE   Popej

Popej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaGorzow Wlkp./BiaÅ‚ystok
  • ImiÄ™:Bartosz
  • Nazwisko:Szczupak to jest król wód

Napisano 09 luty 2014 - 10:44

a jak by wyglÄ…daÅ‚o wykupienie pozwolenia w gminie Kustriner Vorland? jest możliwość opÅ‚aty przez internet? interesuje mnie pozwolenie na 2-3 dni. 



#20 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • ImiÄ™:Arek
  • Nazwisko:WaÅ‚Ä™ga

Napisano 09 luty 2014 - 10:54

Myślę, że nie będzie to tak od ręki bo widząc po swoim mieście karty wydają tylko jeden dzień w tygodniu więc trzeba by dopytać bo może w mniejszych miasteczkach robią to co dziennie ale o możliwości opłaty przez internet jeszcze nie słyszałem... Bo jak w takim przypadku zamierzasz dostarczyć swoje dokumenty polskie i zdjęcie? Kto by miął pokrywać koszty wysyłki dokumentów? A potem trzeba do sklepu wędkarskiego pójść i kupić to 2-3 dniowe zezwolenie i to na pewno nie jest możliwe przez internet...

 

Jeśli pytanie nie jest kierowane do mnie to ok,- wyraziłem tylko swoje zdanie.

Jeśli pytanie jednak jest kierowane do mnie to proszę nie zadawać mi takich pytań, gdyż nie znam zadowalających i poprawnych odpowiedzi na nie,- nie pracuję w niemieckim związku wędkarskim i moja wiedza na ten temat jest zbyt pobieżna, żeby udzielać wiążących odpowiedzi ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 09 luty 2014 - 11:02





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych