Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Limit dobowy okonia na wodach PZW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   tymon

tymon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 863 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 08 listopad 2018 - 10:26

Zapominacie o jednej podstawowej kwestii. Te limity sztuk mają się tak, że jak trafi któryś dobre stado, to mieszkając na miejscu potrafi być nad wodą 5 razy. Kto zweryfikuje mu ilość już zabranych. Trafi na dzień, że będą koledzy wędkarze obok siebie, to może przystopuje, ale jak sam jest ? Za nic w świecie. 

Okręg radomski - 5szt. i do 20cm - bez górnego wymiaru. 
Sandacz i szczupak 50-80cm. 
Nie jest źle, ale będę walczył o lepsze. 
 

 

Pytanie inne: w naszych zezwoleniach jest zapis odnośnie rejestracji złowionych ryb - brzmi tak : 
 

"4. Obowiązuje rejestracja złowionych ryb:

1) rejestracji podlegają: data, miejsce (nazwa łowiska); ryby objęte ilościowymi limitami połowów (faktyczna długość i orientacyjna waga). Wpisu w/w danych należy dokonać na bieżąco tj. datę i miejsce połowu przed rozpoczęciem wędkowania natomiast ryby przeznaczone do zabrania należy wpisać niezwłocznie po umieszczeniu w siatce do ich przechowywania, nie później niż przed kolejnym zarzuceniem wędki. Rejestracji ilości ryb objętych limitami wagowymi i nie objętych limitami ilościowymi można dokonać po zakończeniu wędkowania, lecz nie później niż przed opuszczeniem łowiska,

2) obowiązuje również kategoryczny zakaz wymiany ryb objętych ilościowymi limitami połowu. Ryba wpisana do rejestru z zamiarem zatrzymania i umieszczona w siatce do jej przechowywania nie może być wymieniona na złowiona w okresie późniejszym. Ryby, których nie planuje się zabrać muszą być natychmiast wypuszczone do wody. Zawodnicy trenujący przed zawodami mogą uzyskać pisemną zgodę wydaną przez dyrektora biura ZO PZW w Radomiu lub osobę przez niego upoważnioną na odstępstwa od zasad zapisanych w powyższym punkcie."

Jak to się ma do ludzi nie biorących niczego do domu ?
Mieliście już jakieś ciekawe niuanse z tym związane ? 

 



#22 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 08 listopad 2018 - 11:16

Witam, limity powinny być na szt i 5szt okonia na dobę byłoby jakimś kompromisem, oraz na pewno górne limity jesli chodzi o długość, Za mało , za mało , zamało kontroli, jakieś pieniądze ze składek powinny iść na państwową straż , bo te społeczne  to szkoda gadać ja nie uświadczyłem anie jednej ani drugiej przez dwa lata...



#23 OFFLINE   olabo

olabo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 postów
  • LokalizacjaŚródziemie(Midlands)

Napisano 08 listopad 2018 - 11:19

Limit tygodniowy 10szt 2-30cm byłby w sam raz.Plus obowiązek wpisywania w rejestr zabieranych ryb.Najlepsza byłaby apka gdzie raz wpisanych ryb nie da sie wymazac z rejesrtu.Poza tym koleżenskie kontrole-w razie stwierdzenia kłusownictwa(świadkowie,nagrania tel)-sąd kolezeński zakonczony 1)kara finansowa2)Utrata licencji na dany okręg.

To działa w UK-każdy kto ma licencję na dany klub ma prawo sprawdzić innego wedkarza na łowisku.Mało kto to robi ale jeżeli masz podejrzenia-masz prawo.Samo to powoduje ze ludzie nie biora ryb.



#24 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 528 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 08 listopad 2018 - 11:20

Takich do max 20-25cm - 10 szt., 26-30 - 5 szt., 30+ - 3 sztuki. Szczerze, to Ci co biorą wszystko co nie zdąży spie...ić i tak będą je walić w czapkę i wkładać do reklamówki. Mam u siebie takich "szczupakowców", jak tłumaczę, żeby wypuszczali bo będzie lipa w przyszłości, to śmieją się pod nosem. Za mocno zakorzeniony PRL ;p

Dokładnie u nas to samo....



#25 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 869 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2018 - 11:53

te limity nie mają najmniejszego sensu bez częstej kontroli nad woda...  i to kontroli ze sprawdzeniem bagażu i przeszukaniem krzaków w pobliżu... no i konieczny jest zakaz łowienia na żywca - prawie każdy tak złowiony okoń to martwy okoń:(

mnie nikt nie sprawdzał od 20 lat - nie lubie tłumów, a tylko tam gdzie dużo wędkarzy jest czasem jest kontrola... i po co przejmować się przepisami...

 

jedyne co mi przychodzi do głowy to uprawnienia do wzajemnej kontroli dla wszystkich wędkarzy + solidna prowizja od kazdego mandatu:) nic innego nie podziała w tym kraju...


  • psulek, Krzysiek P i wilczybilet lubią to

#26 OFFLINE   konopaa

konopaa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 08 listopad 2018 - 12:01

Wymiary 20-30cm i 5 szt. dziennie byłoby dobrze. Domagał bym się jeszcze limitu miesięcznego np. 20 szt.

Tylko co z tego? Mogą być limity i ogromne kary za łamanie przepisów a ryb i tak nie przybędzie. Ja w Polsce kontrolowany ostatnio byłem jakieś 25 lat temu. Nad wodą bywam 60-80 razy w roku. Kiedyś zdecydowanie częściej. Oczywiście słyszę czasem że kontrole są, ale jeśli większość wędkarzy widzi je tak często jak ja... hulaj dusza piekła nie ma!



#27 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 08 listopad 2018 - 12:07

Tak jak napisał @czarny1, za mało jest kontroli, ja od 2 lat (łowiąc też na wodzie PZW) nie byłem sprawdzany. Raz miałem sytuację po złowieniu szczupaka na wodzie PZW, gdzie przechodził blisko patrol policji. Podeszli do mnie, lecz nie po to, żeby przeprowadzić kontrolę, ale jeden z nich zapytał i poprosił, czy może zrobić sobie zdjęcie z tym złowionym szczupakiem ;p. Wyciągnąłem matę, namoczyłem ją i kazałem trzymać nad matą w razie jakby się wyśliznął. Zrobili zdjęcie, podziękowali i poszli...



#28 OFFLINE   Marchisio

Marchisio

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 291 postów

Napisano 08 listopad 2018 - 14:51

Proponuję 2kg/doba, to i tak bardzo dużo, biorąc pod uwagę jego powolny wzrost ;). Dodatkowo za niewymiarowego kara 500zł za sztukę ! :).

Pozdro

 

jestem przeciw , za mało powinno być 1000zł i przepadek sprzętu



#29 OFFLINE   PLnK

PLnK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaWrocław-okolice
  • Imię:Krzysztof

Napisano 08 listopad 2018 - 15:50

Ja myślałem że łatwiej by było na sztuki może, nie każdy nosi wagę na rybach (łatwiej też by miała straż). Powiedzmy 10 szt ?

Może lepiej na siatki (reklamówki) przeliczać np 1/4 siatki z biedronki na dobę. Myślę, że tutaj wiekszość miłośników ości nie miałaby problemu z określeniem wagi 



#30 OFFLINE   Janek7

Janek7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaPuławy
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Jasik

Napisano 09 listopad 2018 - 14:46

Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem, który orientuje się w sprawach obostrzeń. Każdy okręg ma prawo wprowadzić zaostrzone przepisy w swoim obwodzie. Pozostaje pytanie czy chce i ewentualnie jeżeli otrzyma taki wniosek od wędkarzy dlaczego tego nie zrobi.



#31 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 09 listopad 2018 - 14:52

Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem, który orientuje się w sprawach obostrzeń. Każdy okręg ma prawo wprowadzić zaostrzone przepisy w swoim obwodzie. Pozostaje pytanie czy chce i ewentualnie jeżeli otrzyma taki wniosek od wędkarzy dlaczego tego nie zrobi.

Może boją się, że Ci co biorą ryby nie wykupią kolejnego zezwolenia...A takich jest rzesza i sporo kasy wnoszą do skarbonki ;p.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Takie życie ;p


Użytkownik wilczybilet edytował ten post 09 listopad 2018 - 14:54

  • Krzysiek P lubi to

#32 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 09 listopad 2018 - 15:37


Limit karpia wynosi w sezonie 30 sztuk, normalnym jest,że przecież trzeba być super cool sprytny gościu i kombinują jak mogą. Więc kombinowanie ze ścieralnymi długopisami,(w sumie jest zakaz ich używania) na ale zawsze coś można pokombinować, zagubione rejestry- by mieć drugi trzeba zapłacić dodatkową opłatę ale nie jest to dużo, 30 karpi po co najmniej 1,5 kg X 15 zł za kilogram nie ma problemu zapłacić kilkadziesiąt złotych . Strażnicy zapisywali w czasie kontroli nazwisko i co tam złapał więc szybko można było gości wyłapać. Bliskość i dostępność łowiska to ułatwia, gorzej jeśli łowisko duże i trudno dostępne.

 

Akurat jeśli chodzi o karpia (podobnie jak karasia srebrzystego), to wartoby rozważyć zniesienie wszelkich wymiarów ochronnych i limitów.

Z uwagi na fakt, że nie są to gatunki rodzime, a obecność tego pierwszego nie wpływa najlepiej na stan czystości wody, w której bytuje.


  • ag53 i PLnK lubią to

#33 OFFLINE   PLnK

PLnK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaWrocław-okolice
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 listopad 2018 - 20:17

może mało wniosę w wątek ale odnosząc się do odpowiedzi poprzednika to oglądałem niedawno program o gościu co szuka "potworów" w rzekach i był odcinek o pewnej rzecze w Ameryce łacińskiej, gdzie zadomowił się karp. Wprowadził takie szkody w ekosystemie, że miejscowi rybacy specjalnie odławiają karpia i... wyrzucają psom bo twierdzą, że mięso śmierdzi i nie opłaca się go przyrządzać. Z drugiej strony może panowie zarobiliby krocie na imporcie do Polski :) szczególnie, że idą święta :D


  • Krzysiek Rogalski, galek i ag53 lubią to

#34 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 17 grudzień 2018 - 08:42

Jestem po walnym zebraniu w moim kole, wybraliśmy się postawić kilka wniosków i coś tam się udało zdziałać. Przeszedł wniosek o wymiar okonia 20 cm i 10 szt na dobę. Niestety górne wymiary już nie przeszły, z 30 osób ręke podniosło aby 5 osób... Wniosek taki że trzeba chodzić na takie zebrania i męczyć dziadków, bo niestety na takie zebrania chodzą same dziadki, z młodych osób było może 7-8.


Użytkownik tebe edytował ten post 17 grudzień 2018 - 08:45

  • G_rzegorz i wilczybilet lubią to

#35 OFFLINE   all6111

all6111

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaBrzeg.Lipki.Głogów
  • Imię:Marek

Napisano 06 styczeń 2019 - 12:52

Witam jak dla mnie  to limity powinny być roczne  np  10 sandaczy  50 okoni itd  i zakaz połowu od 1 grudnia  bo jak sami wiecie co sie dzieje na lodzie widok zakrwawionych 40 i wiecej centymetrowych okoni leżacych na sniegu przy nogach miesiarza w watowcach  budzi niepokój  ,, dobrze że zimy słabe i ostatnio  lodu niema  ;; natomiast jak ktoś przekroczy limit,  bądż zostanie złapany na kombinacji z obejsciem przepisów   to karać surowo i bezwzglednie  pozdrawiam ...



#36 OFFLINE   all6111

all6111

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaBrzeg.Lipki.Głogów
  • Imię:Marek

Napisano 06 styczeń 2019 - 13:20

zapomniałem dodać ze z zachowaniem limitu dobowego oczywiscie ...



#37 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 14 styczeń 2019 - 10:00

A ja pamiętam czasy, kiedy na znanym bużańskim "pigalaku" łowiliśmy tydzień we trzech i nikt do nas nie zajrzał. Zostawialiśmy tam sprzęt biwakowy i żarcie, żeby nie nosić kilka kilometrów od pociągu i po tygodniu przyjeżdżaliśmy na kolejny tydzień. I znowu nikogo nie było, a sprzęt wisiał sobie na drzewie tak, jak go zostawiliśmy. 

Super sprawa, wydaje się aż niemożliwe ;)



#38 OFFLINE   all6111

all6111

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • LokalizacjaBrzeg.Lipki.Głogów
  • Imię:Marek

Napisano 16 styczeń 2019 - 19:33

siema.. limit okonia powinien być roczny  z zachowaniem limitu dziennego a wymiary dolne  oraz górne i zakaz zabierania okoni od 1 grudnia przynajmniej na wodach w których wedkuje ...opolszczyzna ..dolnoslaskie.. ,a problem z zabieraniem okoni z lodu był by rozwiazany przy  zakazie zabierania ich w grudniu...pozdrawiam 



#39 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6246 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 16 styczeń 2019 - 20:00

Zgodnie ze słusznymi sugestiami dyskusję o rejestrach połowów przeniosłem tutaj - http://jerkbait.pl/t...tr#entry2294870


  • woblery z Bielska, cristovo i G_rzegorz lubią to

#40 OFFLINE   galek

galek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów

Napisano 22 styczeń 2019 - 10:35

Okręg Radom od tego roku wprowadził górny wymiar dla okonia 35 cm. I tak powinno być. Choć wg mnie dodatkowo w okresie przedtarłowym powinno zakazać się zabierania tego gatunku.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych