Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szkło a węgiel


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 23 listopad 2018 - 12:44

Witam.

Myślę że odnalazłem antidotum na wszelakie zło tego świata.

Ze specjalną dedykacją dla Ciebie Krzysiek poniższe zdjęcie  ;)

Powiększyłem tym samym deficyt w handlu pomędzy USA i Chinami, pomimo że mam kije "amerykańskie" ...  :D

Pozdrawiam.

Załączone pliki


  • Krzysiek Dmyszewicz, szymanek69, Pisarz.......ewski Piotr i 3 innych osób lubią to

#2 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 listopad 2018 - 13:02

Forest-widzę "parcie na szkło" w stopniu zaawansowanym. ;)

Ponieważ to wątek o dobrych wędziskach ( w naszym mniemaniu ), to powiem , że moim zdaniem króciutki szklaczek może być ok, ale dłuższe wędziska o wyższym AFTM w wydaniu szklanym to anachronizm i ich użycie jest dla mnie niezrozumiałe.

Duża podaż szklanych wędzisk za przystępną cenę ( Chiny ) powoduje chęć ich rozprowadzenia wśród nabywców (tak delikatnie to ująłem) i wytworzenie swoistego trendu...

Szklak, prawie jak klejonka...

Pozostanę przy swoim- carbon w różnych odmianach jest dużo lepszy w każdej klasie AFTM, a szczególnie gdy wędzisko jest dłuższe niż 8 stóp.

Subiektywnie pozdrawiam :)


Użytkownik Paweł Bugajski edytował ten post 25 listopad 2018 - 13:14


#3 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5352 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 25 listopad 2018 - 13:10

 

Pozostanę przy swoim- carbon w różnych odmianach jest dużo lepszy w każdej klasie AFTM, a szczególnie gdy wędzisko jest dłuższe niż 8 stóp.

Subiektywnie pozdrawiam :)

Powyżej 8" muchowe zabawy szkłem są dla mnie również czystą sofistyką,- można - tylko po co?


  • marian-56, sierżant i randomrodmaker lubią to

#4 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 listopad 2018 - 14:08

Powyżej 8" muchowe zabawy szkłem są dla mnie również czystą sofistyką,- można - tylko po co?

O ja biedny i nieszczęśliwy z moim 11'6" Epickim DH  :lol:


  • ark70 i #Nord lubią to

#5 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 25 listopad 2018 - 14:18

Wielkiego powrotu do szkła nie rozpoczęły Chiny ani USA tylko zwykli muszkarze, kupujący "za dużo" starych miękkich wędek na eBay.

 

Powrót do szkła w wykonaniu wielkich firm był tylko odpowiedzią na oddolne zainteresowanie. Nawet Sage weszło w te buty naśladując Circą zachowanie szklaków. Tak mocniej to ruszyło się od popularyzacji bloga The Fiberglass Manifesto Camerona Mortensona, którego 8 lat temu prosiłem o zgodę na publikację jego artykułu na polskim forum http://www.fors.com....dycyjnych#49698

 

Bardzo dobrze się stało, ponieważ starych Shakespeare Wonderod i tym podobnych, nie wystarczyłoby dla wszystkich zainteresowanych. Gdyby jednak ktoś nadal był zainteresowany wędkami z dawnych lat, to polecam stronę http://antiquerodand...hakespeare.html dla lepszego rozeznania w temacie.


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 25 listopad 2018 - 14:18

  • Forest-Natura lubi to

#6 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 25 listopad 2018 - 15:02

Powyżej 8" muchowe zabawy szkłem są dla mnie również czystą sofistyką,- można - tylko po co?


Paweł można łowić szybkimi węglami w każdych warunkach tylko po co jak można współczesnymi szklakami praktycznie to samo co węglem ale przyjemniej? ;)

#7 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 listopad 2018 - 15:54

Hej!

Zawsze zastanawia mnie dlaczego "carbon" , wędzisko muchowe z włókna węglowego utożsamiane jest z wędziskiem szybkim. :o

To taki wygodny dogmat lubiacych szklaki  -  można szybko, pospiesznie, zawodniczo, że tak powiem  -  węglowo, lub powolniej, łagodniej i w efekcie wg. niektórych z Was przyjemniej czyli kijkiem szklanym.

Fundamentalnie się z tym nie zgadzam, bowiem różne modele wędzisk węglowych prezentują różną akcję, mogą sprostać wymaganiom wędkowania kontemplacyjnego zachowując przymioty materiału który je tworzy, a mianowicie lekkość i smukłość blanku.

Zalety te są odczuwalne wraz ze wzrostem długości i klasy AFTM wędziska, o tym już wspomniałem.

Moja pierwsza klejonka przy podobnej długości ok. 250 cm była sztywniejsza od pierwszych podobnych co do parametrów carbonów , które urzekły mnie lekkością i spolegliwą akcją(deluxe Hardy i emperor Sportex), następny Balzer Colonel był już średnio-szybki i nadal leciutki.A potem...wiele modeli o różnych ugięciach, prędkościach, akcjach itp. parametrach dobieranych do chwilowych potrzeb i ...zaciekawień.

Chwytałem także za nowoczesne szklaki, tylko króciutki Vision Cult zagościł na chwilę...Połowiłem,opisałem, dłużej  połowiłem, porównałem z odpowiadającą parametrami króciutką węglową Daiwą i...sprzedałem.

Konkludując przywołam opinię, którą już miałem okazję tu przytoczyć - karbon może udawać szklaka (gdy ktoś ma takie oczekiwania), ale szklak karbona już raczej słabo.

No i węglówki są fantastycznie lekkie :D



#8 OFFLINE   rebeli

rebeli

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjamultikonto: @darek1
  • Imię:Duduś

Napisano 25 listopad 2018 - 16:04

Powyżej 8" muchowe zabawy szkłem są dla mnie również czystą sofistyką,- można - tylko po co?


Rzeczywiście szkło do 8' w miarę sensowne zwłaszcza na zarośniętych miejscówkach.Potem za ciężko,dwuręczne sensu brak...kiedyś jak jeszcze nie stosowano grafitu był,ale się skończył.
  • Paweł Bugajski i Fatso lubią to

#9 OFFLINE   kocmyrz

kocmyrz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 539 postów
  • Lokalizacjastrumyki, szklaki i susz
  • Imię:Jaś
  • Nazwisko:Zaborowski

Napisano 25 listopad 2018 - 16:22

Mam szklanego McFarland a 8'6'' #5 wedka wazy 80 gram...
  • pafek, Paweł Bugajski, Krzysiek Dmyszewicz i 3 innych osób lubią to

#10 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 listopad 2018 - 16:34

Na szkło przyszła moda i niestety mimo iż Krzysiek próbuje dorobić do tego swoją ideologię o jego wyższości, to po prostu wielkie firmy korzystają z okazji by na tym zarobić. Nie z powodu "lepszości" ale kasy którą da się wyrwać.
Kto kupowal tanie kijki dalej będzie je kupował, a kto patyki za 4-6k, tyle wyda za markowego szklaka.
Inni zadowolą sie Made in China pod różnymi Brandami ☺
  • marian-56 i sierżant lubią to

#11 OFFLINE   rebeli

rebeli

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjamultikonto: @darek1
  • Imię:Duduś

Napisano 25 listopad 2018 - 16:39

Moda nie przychodzi tylko jest narzucana mediami,ulega tylko słaby.
Dlatego sponsoruje się osłabianie.

#12 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 listopad 2018 - 16:48

Jakby tego nie nazwał, nie jest to przejaw wyższości szkła ;)

#13 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 25 listopad 2018 - 16:49

Ja tam nie lubię szklaków. Wolę klejonki. Tam gdzie się da. Na łódkę klejonka super. W krzaczorach też. Ale na dużej rzece jak np. San mi nie odpowiada. Próbowałem ale nie podobało mi się.
  • kocmyrz lubi to

#14 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 25 listopad 2018 - 17:27

Nikt tu nie dorabia wyższości szkła nad węglem ale chyba próbuje się dorobić ideologie wyższości węgla nad szkłem ;)

Tak jak kocmyrz napisał / ma kij 8 stop ważący 80 g - i jest to szklak ;)

Panowie ja pisząc o współczesnych szklakach nie pisałem o vision cult czy o redington butterstick. Poważnie są bardziej współczesne konstrukcje ;) i niestety nikt nie miał ich w ręku a opinie już wydał.

Ciekaw jestem jak przyjmie się w tym gronie blank zrobiony z LNU ;). To dopiero cofanie się w technologii ;)
  • Krzysiek Dmyszewicz i Pluszszcz lubią to

#15 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 25 listopad 2018 - 18:04

Lepsze jest wrogiem dobrego. Posiadając sprzęt który mi/Tobie odpowiada nie zajmuje się gonitwą za kijem idealnym bo takiego nie ma. A nie kupowanie jest najlepszą okazją ( to tak przy okazji Black Friday). Niektórzy dających swoje opinie żyją z handlu sprzętem. W ich interesie jest żebym kupił jak najwięcej. W moim niekoniecznie.

A o klejonkach napisałem nie bez powodu. To są wędki zwykle piękne. W swoim zakresiemoim zdaniem doskonałe. Jednocześnie zamawiając je u rodbuildera w Polsce wspieram lokalnych wytwórców. A jest kilku świetnych i nie wszyscy bardzo drodzy.

#16 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 listopad 2018 - 18:15

Nikt tu nie dorabia wyższości szkła nad węglem ale chyba próbuje się dorobić ideologie wyższości węgla nad szkłem ;)

 

"Paweł można łowić szybkimi węglami w każdych warunkach tylko po co jak można współczesnymi szklakami praktycznie to samo co węglem ale przyjemniej?"

Każdy coś dorabia... :D , każdy coś tam knuje - w tym urok forum!


  • Richi55 lubi to

#17 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 25 listopad 2018 - 18:22

"Paweł można łowić szybkimi węglami w każdych warunkach tylko po co jak można współczesnymi szklakami praktycznie to samo co węglem ale przyjemniej?"
Każdy coś dorabia... :D , każdy coś tam knuje - w tym urok forum!

Pawle jak cytujesz to cytuj w całości - razem z „;)” bo to robi całość wpisu - z lekka przekornym i żartobliwym tonie.

Brawo tzienkiewicz za Twój wpis. Oraz ukłony za kupowanie polskiego rękodzieła - to moim zdaniem objaw największego patriotyzmu, a nie jakieś wielkie hasła i kupa patosu a w tym wszystkim prawdziwego patriotyzmu zero.

Co do klejonek namawiał mnie jeden znajomy, gdyby łatwiej było u nas dotknąć takiej wędki na pewno łatwiej by było wydać na nie gotówkę. Może jako pierwszy krok będzie zakup używanej do renowacji starszej generacji. Chociaż nie wiem czy nie będzie jak ze szklakami - tez kiedyś spróbowałem starego szklaka, czy nowszego ego, echo itd i się zniechęciłem. Uważałem wtedy ze szkło jest dla masochistów.

Użytkownik pafek edytował ten post 25 listopad 2018 - 18:23

  • Paweł Bugajski i kocmyrz lubią to

#18 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 listopad 2018 - 18:29

Ja tam nie lubię szklaków. Wolę klejonki. Tam gdzie się da. Na łódkę klejonka super. W krzaczorach też. Ale na dużej rzece jak np. San mi nie odpowiada. Próbowałem ale nie podobało mi się.

Klejonki to inna bajka.To projekty autorskie, produkcja ograniczona, na efekt finalny ma wpływ wiele czynników w stopniu dużo większym niż w innych, masowych, że tak powiem  konstrukcjach.

Zauważę jednak, że podobnie jak w szklakach zalety dostrzegalne są najlepiej w lekkich i krótkich kijach, a im dłuższy i cięższy w klasie kij tym przekonanie łowcy do naparzania nim cały dzień musi być głębsze ;) .

Tym niemniej mam wiele szacunku dla twórców trawiastych wędzisk( Artur Banachowski udostępnił kiedyś świetny kij do długich prób na Piasecznie), rozumiem także łowiących klejonkami, choć praktykować nie zamierzam :)



#19 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 25 listopad 2018 - 18:30

Przyznam się że pierwszą nowoczesną klejonkę kupiłem z myślą powieszenia na ścianie. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się że do łowienia z łódki jest to moja najlepsza wędka. I do tego łowienia nie używam innej.
Specjalnie napisałem nowoczesna. Bo zaczynałem wędkowanie na muchę na klejonkę. Ciężką, sztywną i brzydką. Jakiś wyrób spółdzielczy. Po prostu w tym czasie do Polski nie trafiały często dobre klejonki. Bo cena byłaby dla nas kosmiczna
  • Paweł Bugajski lubi to

#20 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 listopad 2018 - 18:37

Mam szklanego McFarland a 8'6'' #5 wedka wazy 80 gram...

No to naprawdę fajne parametry...

Jako gospodarz wątku pozwolę sobie na pytanie-czy zdjęcia i opis mogliśmy już tu podziwiać?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych