Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacz na lekko i okoń na ciężko, czyli kije i multiki...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
159 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   pikeft

pikeft

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr

Napisano 27 listopad 2018 - 21:07

Czy ten Dragon jest dobrze opisany jeżeli chodzi cw ?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Według mnie te 21g to max dla tego kijka.

Wysłane z mojego SM-A605FN przy użyciu Tapatalka
  • koval75 lubi to

#42 ONLINE   hose4ras

hose4ras

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaDarłowo
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:<’)))>{

Napisano 27 listopad 2018 - 21:17

Jednak się nie rozumiemy. Jeżeli okonie kijem do 60gr na stosunkowo plytkiej wodzie- swiadomie
20gr glowka i 15cm guma jest standardem, to chylę czoła. Z wypiekami śledzę wątek.


Hubert, na pewno masz racje a ja nie chce sie przekomarzać :)
Na wypieki pewnie dermatolog cos poradzi :D
(Nie obrazaj sie, to tak tylko dla jaj)

#43 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 listopad 2018 - 21:19

Się nie obrażam, tylko zestawów zazdroszczę :good:  :highfive:


  • sucks_one i hose4ras lubią to

#44 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 listopad 2018 - 21:23

Suzuki rxf 8lb plus morrum sx 1601 ae74 plecionka 0,8 # ale to duże okonie muszą być. Sandałki typowo polski wymiar nie stanowią problemu.

 

 

Ostatnio testowałem suzuki 12lb do 18g i wychodzi mi, że pod okonia na ciężko fajny kijek ale sandaczy nie wcina, za wolny. Za to Kraag 11lb xf ogrania okonia i sandacza jak trzeba. Wersja 13lb kraaga, realnie do 25gr (wzmacniana 11lb) raczej już pod sandacza. 

No właśnie, jakież to subiektywne...

 

Edit. Moje wędzisko na blanku SCII ST. Croix do 12 lb i 17 g wcina współpracujące sandacze :P


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 27 listopad 2018 - 21:26

  • MarCinFin i bob74 lubią to

#45 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 27 listopad 2018 - 21:46

Ale jak się nastawiam typowo na łowisko gdzie jest przewaga sandaczy nad okoniem to mam jeszcze taki stary kij atc shikari.Opisany 7 do 17 gram i mocowo 15 lb ale faktycznie 5 do 21 i mocowo bliżej 12 lb. Do tego c3 4601 i combo vintage jak malowane.

Użytkownik Paweł J edytował ten post 27 listopad 2018 - 21:58

  • Paweł Bugajski, sucks_one i Xiaou lubią to

#46 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 28 listopad 2018 - 08:46

Gdybym jeszcze miał, to  w ciemno podałbym Twojego-mojego Graphitelidera Veloce. Dziś bym go nie sprzedał :(

Hubert,on już ani Twój,ani mój.Faktycznie fajny był kijek ale przestał mi się zazębiać z cała resztą(znaczy tylko gramaturowo).Potrzebowałem czegoś trochę mocniejszego w dole i w górze i ta Corzza w sumie idealnie w te moje potrzeby trafia.Naprawdę fajny kijek.


  • HaDe lubi to

#47 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 listopad 2018 - 10:13

Aktualnie używam Batsona XSB 842 14lb. Bardzo szczytowy moim zdaniem, elastyczny aż po dolnik, umiarkowanie zbieżny, średnio gruba ścianka, umożliwia bezpieczne hole dużych ryb. Wyjechało na niego kilka sandaczy 90+, kilka szczupaków 100+, nie spadają okonie czterdziestaki. Kilka dni temu nabyłem zastępczo taniutkiego (Black Friday) Batsona IMMS610MXF. Ugięcie podobne, bardziej płynne, ale: zdecydowanie mniejsza zbieżność, dość gruba ścianka 1,2mm, kilkanaście g większa waga blanku, nieco mocniejsza szczytówka, będzie nieco większe cw. Pod obciążeniem pracuje głęboko, bezpiecznie. Choć nie ma aż tak elastycznego dolnika jak NFC REV4, to jednak mają pod tym względem coś wspólnego. Dla XSB 842 optimum to było 12-15g + guma 4" lub smukłe 5". 18g jeszcze całkiem dobrze, 20g - jako górna granica komfortu. Zobaczymy, jak się będzie spisywał IMMS :) Zdecydowanie będzie bardziej castingowy, to akurat widać od razu.



#48 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 01 grudzień 2018 - 21:07

Kije i multiki ... czyli przynęty też ,właśnie robię małe porządki i na prawie pół roku znika mi to pudełko z oczu .

Załączone pliki


  • maykel, ManieQ i HaDe lubią to

#49 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 01 grudzień 2018 - 21:35

Wyjmij główki i nadziej poszwę. Poducha na zimę jak znalazł. :D



#50 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2018 - 22:12

Ooooo, jakże się cieszę, wymarzony temat dla mnie, który mogę podeprzeć krótkim, ale jakże dobitnie zweryfikowanym praktycznie doświadczeniem castingowym. Wędzisko na blanku Matagi Super Shore z multikiem Daiwa Steez SV TW. Sandacze ogarnia, okonie na ciężko zdecydowanie, a co najważniejsze przyłowu szczupaka 90+ się nie boi.

Załączone pliki



#51 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2018 - 22:13

Przepraszam, zapomniałem podać parametry wędki - długość 7’6”, 8-14 lb, ciężar wyrzutowy do 14 g.
  • Paweł Bugajski, Paweł J i HaDe lubią to

#52 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 02 grudzień 2018 - 17:20

Faktycznie, to może być wędzisko o którym mówimy...

Pamiętam te kilka dni Roberto - goliłeś wszystkie gatunki z dobrymi efektami :)


  • robert.bednarczyk lubi to

#53 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 grudzień 2018 - 18:07

Faktycznie, to może być wędzisko o którym mówimy...
Pamiętam te kilka dni Roberto - goliłeś wszystkie gatunki z dobrymi efektami :)


Pamiętasz Pawełku, że gadaliśmy o tej wędce właśnie w kontekście takiego super - uniwersału. Wszystko się potwierdziło w praktyce. Rzeczywiście lowilem nią ryby w przedziale 25 - 97 cm. Zachwyciła mnie gdy spokojnie dała radę trzem dużym szczupakom, choć przyznam, że przy tym pierwszym (97 cm) bałem się, że strzeli. Później już było gładko, bo zaufanie wzrosło. Oczywiście, by nie popadać w samouwielbienie, do okoni znam lepsze rozwiązania.
  • erqgth lubi to

#54 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 grudzień 2018 - 18:57

O ile dobrze pamiętam właścicielem Matagi SS 14lb był Mario. Miałem z tym kijkiem styczność przy okazji jakiejś naprawy, albo przebudowy, a może nawet go zbroiłem? Nie pomnę :) Pamiętam, że miał bardzo subtelny szczyt, chyba 1,4mm, płynne ugięcie, ale subiektywnie dość suchy dolnik, dość cienką ściankę. Od batsonowskiego 14lb nieco delikatniejszy (bez wątpienia od XSB842, że o współczesnych IMMS610MXF, IMMWS68MXF, IMMS68M nie wspomnę). Delikatniejszy chyba też chyba od 12 funtowych Legendów St.C.

SS 14lb zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, ale dla mnie jest po prostu ciut za lekki. Ma trochę za niskie optimum cw. Dodatkowo - nie czułbym się pewnie, holując dynamiczne szczupaka ca. 120, czy sandacza 90+ tym SS. Nieczęsto mi się to trafia, ale jednak trafia. Poza tym w sytuacjach, kiedy na lekkie kije mogą się zdarzyć naprawdę duże ryby, wolę blanki w jednym kawałku.



#55 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3523 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 02 grudzień 2018 - 19:11

Mój to był Super Shore L, czyli 12lb i szczytówka 1,25mm ;) i optymalne cw. do 12g + smukłe 4"
I zgadzam się, że do takiego łowienia, jak piszesz Krzyśku, jest za delikatny (sam z tego powodu nie stosowałem go w przypadku możliwości złowienia czegoś konkretnego).

#56 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 grudzień 2018 - 19:20

Aaaa, to przepraszam. Wszystko, co napisałem dotyczy w takim razie SS 12lb.



#57 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 grudzień 2018 - 21:10

https://www.rodshop....-Super-Shore/89

Tu trochę więcej o tych blankach.
Rzeczywiście na szczupaki 100 + lepiej mieć cięższy oręż, choć ten mój spokojnie poradził trzem 90, 92 i 97 cm.

#58 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 02 grudzień 2018 - 21:11

Posiadam Matagi SS LL do 7 gram tylko że w wersji spin i kijek wcale nie pęka na robocie.
U mnie obsługuje w zależności od plecionki od 2g + Kajtek 2" do 10g + jaskółki lub keitech 4".
Okonie 35-40+ ładnie targa, nie przypominam sobie żeby okoń spadł z tego kija.
Szczupaki około 65-70 też bez problemu,
Nawet miałem okazję tym kijem pociągać jakiś czas suma około 150cm i wcale źle nie było, gdyby nie przetarł plecionki to mogło by dojść do wyjścia ryby.

Ale moim zdaniem przy wędce 230 cm długości jako wędka sandaczowo-okoniowa poszedł bym jeśli chodziło by o matagi to moc ML jeśli mowa o okoniach +35 cm.

Użytkownik cinn edytował ten post 02 grudzień 2018 - 21:12

  • SpinDoktor lubi to

#59 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 02 grudzień 2018 - 21:14

Tak też wybrałem Marcinie - ML.

#60 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 10 lipiec 2019 - 09:13

Sprawiłem sobie kijek do 21g, łowienie z brzegu ;) Kijek to nie wklejka (Paladin Full Contact 285cm/21g), ale szczytówka jest bardzo czuła, typowo pod opad. Chciałbym podłubać większe okonie i średnie sandacze. Dwa łowiska, na których będę łowić trochę się różnią:

 

- Pierwsze łowisko - zarośnięta woda, maksymalna głębokość to 3-3.5 m. Dno zróżnicowane, żwirownia. Tutaj chciałem pójść w przynęty z hakiem offestowym, znalazłem na forum polecane Berkley Rib Shad 6,5 cm + czeburaszka, wagowo raczej 5-7 g. Na pewno kupię do tego parę Keitech'ów, czy wersje 10 cm mogę uzbroić w hak 3/0 i czeburaszke 5 g? Będzie pracować przy takiej wadzę? Co również znalazłem pod offest to: Mikado Saira, również myślę nad zastosowaniem czeburaszki.

 

- Drugie łowisko, woda o głębokości 5m, sporadycznie występująca moczarka i lilie, w 70% woda wolna od zaczepów. Tutaj postawiłbym na Luner City Fin-S Fish, Berkley Flex Stoop Shad, Dragon Lunatic, Relax Ripper Bass, Mann's Predator. Tutaj raczej gumy uzbrojone w standardowe główki jigowe, wagowo 7.5, 10 i 12,5 g, rozmiary 6-8-10 cm.

 

Czy te przynęty nadają się do opadu (będę łowić tylko z opadu)? Dobrze kombinuje? Jakieś podpowiedzi, rady? :rolleyes:

 

Na kołowrotek plecionka 0,12 mm plus zawsze zakończona Dragon Surfstrand.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych