Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacz na lekko i okoń na ciężko, czyli kije i multiki...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
159 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 391 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 10 lipiec 2019 - 09:31

Pod offset nadają się rożne przynęty, jedne trzeba mniej inne bardziej modyfikować, nacinać itp, np kopyta czy cannibale.


  • Alexspin lubi to

#62 OFFLINE   Nissenel

Nissenel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Nazwisko:Sebastian

Napisano 11 lipiec 2019 - 12:49

Rozumiem, a jak ma się typ przynęt oraz gramatura główek do nich przeze mnie dobrana? Nie będzie za lekko pod sandacza? Mam wątpliwości :huh:



#63 ONLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Napisano 28 wrzesień 2019 - 11:10

Jeżeli ktoś początkujący wchodzi w ten temat i chce łowić dość budżetowo to na pewno dostaje wytrzeszczu oczu i rezygnuje z lekkiego castingu.

Ja chciałbym Wam pokazać, że niekoniecznie trzeba wydać krocie aby świetnie bawić się z lekkim castingiem.

Po kilku miesiącach machania ciężkim zestawem 20-60g, przyszła ochota na skompletowanie czegoś w zakresie 5-30g.

Najpierw planowałem droższy zestaw, gdzieś w typie currado 51e czy nawet wyżej. Doszedłem do wniosku, że jednak posiadam dwa zestawy spinigowe do takiego łowienia i po prostu cast może mi nie być zupełnie potrzebny ze względu na swoje wymagania oraz ograniczenia.

Troszkę poczytałem, troszkę pomyślałem i stwierdziłem, że nawet 10-30g  będzie dla mnie odpowiednim wyborem na tą porę roku.

Gdzieś na grupie facebooko'wej udało mi się dorwać używanego Abu Black Max'a w cenie niecałych stu złotych (nówka kosztuje poniżej 200zł)

Z czeluści internetu udało mi się wygrzebać informację jakoby multik ten startował od 10g. A dopiero po dokupieniu tuningowej szpuli można byłoby zejść ciut niżej.

 

Kiedy multiplikator do mnie doszedł, byłem dość pozytywnie zaskoczony. W porównaniu do Abu Revo SX naprawdę nie było tragedii. Kultura pracy jedynie znikomo odstawała. Przyszedł więc czas na skompletowanie zestawu. Kij wpadł mi w oko podczas dobierania zestawu dla świeżo zarażonego znajomego. Zakupiłem Mikado Specialized Swimbait Cast 198cm 7-24g. Wędka jest w jednym składzie, więc niektórym to może nie odpowiadać. Do kompletu wleciał Techtron 0.12mm.

cJ6ZJ0q.jpg

Pierwsze testy zaczynałem od główki 10g + 6cm rippery. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony odległościami, wędka świetnie się spisywała podczas podbijania. Maksymalna gramatura gdzie mamy jeszcze komfort łowienia wynosi 34 gramy. To zdecydowanie bezpieczna granica której już nie przekraczałem z powodu posiadania mocniejszego zestawu.

Podkusiło mnie jednak na próbę zbadania dolnej granicy wyrzutu.

 

Początek był trudny i zdarzyło się nawet kilka bród. Z dość dużej ilości woblerów pstrągowych tylko trzy udało się posłać na jakieś 12 metrów. Obrotówka Dam Effzet o rozmiarze 2, osiąga podobne odległości. Blaszki wahadłowe 4-5g lecą już od 20 do nawet 30 metrów. Główka 3g + guma 4-5g leci na jakieś 17 metrów. Prawdziwa jazda zaczyna się przy główce 5 gramowej. Nagrałem filmik jak rzucam właśnie główką o gramaturze 5g oraz najmniejszym keitechem. Były to rzuty na luzie z przykręconym hamulcem, jeśli się spiąć można rzucić jakieś 5-6 metrów dalej.

kcXPamG.jpg

LbtobjQ.jpg

 

Tutaj wrzucam link do filmiku. Na filmie wyraźnie widać miejsce gdzie przynęta wpada do wody.

 

Cały zestaw razem z plecionką kosztował mnie 360 złotych. Jest to bardzo fajna i uniwersalna zabawka na początek przygody z lekkim castingiem. Na spokojnie można takim zestawem łowić okonie, pstrągi, klenie, sandacze czy szczupaki na lekko. W niedalekiej przyszłości zamówię lekką szpulę do Black Maxa i będę starać się wycisnąć z niego ile tylko się da. Kij niestety nie załaduje się już poniżej tych 4g.

 

Jeżeli ktoś będzie chciał coś więcej wiedzieć to chętnie odpowiem na pytania.



#64 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 28 wrzesień 2019 - 12:49

Gratulacje. Idę podobną drogą, niedługo opiszę wrażenia z użytkowania zestawu po działaniach @Mekamila poczynionych na moim Pinnacle Vision. Na razie byłem z nim raz nad wodą, a to mało żeby coś autorytatywnego powiedzieć, ale zapowiada się nadzwyczaj ciekawie.


  • BOB i Kolorowy lubią to

#65 OFFLINE   AAS

AAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:35

To ja bym brał m-aire mg 53mc i do tego 2500c z availem :) albo cc bfs :)

#66 OFFLINE   Silesian Dream

Silesian Dream

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 październik 2019 - 10:40

Panowie, mam pytanko odnośnie CC 51DC, posiada ktoś może? I mógłby wyrazić swoją opinie?

Generalnie chodzi o to czy ten okrąglaczek poradzi sobie z główkami 15g + ES4”? Czy będzie to już za dużo dla tej maszynki?

Szukam, szukam i nie mogę znaleźć w jakich gramaturach maksymalnie działała by ta maszynka, żeby jej szybko nie zajechać.

Pozdrawiam, Łukasz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#67 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 08 październik 2019 - 17:49

Jaki kijek polecicie na sandacza do 300zł? Długość najlepiej 2.4m ale 2.2 też może być, cw 25-28max. Kij w dwuskładzie.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

#68 OFFLINE   Xibi

Xibi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Marcin

Napisano 10 październik 2019 - 07:54

Oglądaj aukcję na allegro, ostatnio z wysyłką kupiłem za 180zł cast Abu Garcia Veracity 10-35g dwuskład 2,12cm fajny kijek, lekki, elektryczny, ładnie ładuje już od 6g główka i guma 8cm.


Użytkownik Xibi edytował ten post 10 październik 2019 - 07:54


#69 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 październik 2019 - 08:51

Jaki kijek polecicie na sandacza do 300zł? Długość najlepiej 2.4m ale 2.2 też może być, cw 25-28max. Kij w dwuskładzie.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Jeśli może być ciut dłuższy, to https://allegro.pl/o...azja-8541582526. Osobiście nie używam, ale kolega jest z niego bardzo happy. Miałem go w ręku i gdyby nie to, że utonąłem w castingu, na pewno bym go kupił.



#70 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 10 październik 2019 - 09:33

Oglądaj aukcję na allegro, ostatnio z wysyłką kupiłem za 180zł cast Abu Garcia Veracity 10-35g dwuskład 2,12cm fajny kijek, lekki, elektryczny, ładnie ładuje już od 6g główka i guma 8cm.


Mam ten kijek ,dość szybki i lekki - można go przeciążyć prawie dwukrotnie ,tylko już nie będzie wtedy dynamiczego podbijania. Dobry kij 😉
  • Paweł J lubi to

#71 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 28 grudzień 2019 - 08:52

Witam, szukam multika do lekkiej sandaczowki,kraag xf 6611 kij 11lb opisany od 3-19 ale z doświadczenia wiem,że ładuje się od 6gramow plus smukła guma 4/5" Maks jaki rzucalem do 30 gramów masy łącznej czyli główka około 17 plus smukła guma 5/6"... I teraz największe schody,(jestem leworęczny ) praktycznie cudem jest kupic w Polsce coś z daiwy, shimano na prawą rękę... Pozostaje z abu... Myślałem nad mgxxtreme, poradzi sobie? Budżet 1400zl



#72 OFFLINE   Andan

Andan

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2134 postów
  • Imię:Adrian

Napisano 28 grudzień 2019 - 10:59

Daiwa Zillion SV TW. Jak nie znajdziesz mlynka pod swoja reke dak znac na priv coś zaradzimy w temacie.
Zillion SW TW = duza mosiezna przekladnia, 11.5 gramowa szpulka z rotorem AIR.
Nie zajedziesz tej konstrukcji podbijajac nawet korbą. CT = compaktowa bryla, komromis wielkosci i lekkosci.

#73 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4147 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 29 styczeń 2020 - 14:50

Koledzy potrzebuję kijka , głownie okoń na ciężko , sandacz na lekko ( subiektywnie ) - główki 6 - 10 gram max , małe smukłe gumki do 4'' ... łódkowe łowienie ... jest coś z seryjnych propozycji na rynku warte wydania gotówki  ;) kijek miał by być sparowany z multikiem Metanium ..


Użytkownik Karol Krause edytował ten post 29 styczeń 2020 - 14:51


#74 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 29 styczeń 2020 - 15:47

Koledzy potrzebuję kijka , głownie okoń na ciężko , sandacz na lekko ( subiektywnie ) - główki 6 - 10 gram max , małe smukłe gumki do 4'' ... łódkowe łowienie ... jest coś z seryjnych propozycji na rynku warte wydania gotówki ;) kijek miał by być sparowany z multikiem Metanium ..


A to :)

[S] Cast Graphiteleader VELOCE RV GLVRC-65ML
https://r.tapatalk.c...link_source=app



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Karol Krause lubi to

#75 OFFLINE   duży

duży

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów

Napisano 29 styczeń 2020 - 15:48

Karol ,Daiwa SKYRAY, STZ 631 MLFB-SV,-1\16 -3\8 oz.

U mnie 4 lata tak jak piszesz ,okoń na ciężko ,i sandacz na lekko

kilka patyków przerzuciłem,i ten jest no,1.



#76 OFFLINE   AAS

AAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2020 - 18:13

A ja polecam megabass hien niesamowicie szybki i czuły kij o szczytowej akcji

#77 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 14 luty 2020 - 18:47

Karol ,Daiwa SKYRAY, STZ 631 MLFB-SV,-1\16 -3\8 oz.
U mnie 4 lata tak jak piszesz ,okoń na ciężko ,i sandacz na lekko
kilka patyków przerzuciłem,i ten jest no,1.


Kupowałeś kij u nas czy import z Japonii ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#78 OFFLINE   fifi69

fifi69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • Imię:Bartosz

Napisano 20 luty 2020 - 20:30

Witam, szukam kija castingowego, który przeznaczony będzie do metody dropshot, coś seryjnego do 350zł, w gramaturze najlepiej do 18/20g, do kija przypięty będzie Shimano caius 151. Wstępnie wpadł mi w oko effzett x-zibit 5-20 czy to dobry pomysł? Pozdrawiam

Użytkownik fifi69 edytował ten post 20 luty 2020 - 20:30


#79 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1872 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 20 luty 2020 - 22:10

A łowiłeś już tym multiplikatorem? Bo ja trochę nim porzucałem i ...

Edit. ... jakich ciężarków używasz, bo to nie jest król lekkich gramatur.


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 20 luty 2020 - 22:20

  • M@rczysko i S.N. lubią to

#80 OFFLINE   fifi69

fifi69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • Imię:Bartosz

Napisano 20 luty 2020 - 22:46

A łowiłeś już tym multiplikatorem? Bo ja trochę nim porzucałem i ...
Edit. ... jakich ciężarków używasz, bo to nie jest król lekkich gramatur.


Tak łowiłem już wcześniej, ciężarki jakich używam to zazwyczaj 5-10g. Jeżeli chodzi o odległości to są zadowalające.

Użytkownik fifi69 edytował ten post 20 luty 2020 - 22:47





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych