Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeka Mierzawa (świętokrzyskie)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 27 grudzień 2018 - 15:46

Sezon pstrągowy się zbliża jako że jestem ze świętokrzyskiego ,chciałem odwiedzić Mierzawe. Ale nigdy tam nie łowiłem nigdy nie byłem. Poleccie koledzy jakiś fajny odcinek z pstrągami
  • _hubercik_ lubi to

#2 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 27 grudzień 2018 - 16:51

Od wielu lat odwiedzam Mierzwę, praktycznie od źródeł aż do Niegosławic. Odcinek wybiera się w zależności od pory roku. Jedynie tamy ograniczają migracje. O ile mnie pamięć nie zawodzi są trzy, (jeśli się mylę proszę mnie poprawić). Pierwsza przed stawami w Krzelowie, druga przed Sędziszowem, trzecia w Boleścicach. Pamiętaj o wyłączonym odcinku na wysokości stawów w Krzelowie, oraz o no kilu od trasy nr 7 w dół. Mierzawa nie jest łatwa i czasy świetności jak większość rzek ma za sobą. Dla cierpliwych potrafi obdarzyć sporą rybą. Choć zdarzają się wyjazdy bez kontaktu..



#3 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 27 grudzień 2018 - 23:21

Od wielu lat odwiedzam Mierzwę, praktycznie od źródeł aż do Niegosławic. Odcinek wybiera się w zależności od pory roku. Jedynie tamy ograniczają migracje. O ile mnie pamięć nie zawodzi są trzy, (jeśli się mylę proszę mnie poprawić). Pierwsza przed stawami w Krzelowie, druga przed Sędziszowem, trzecia w Boleścicach. Pamiętaj o wyłączonym odcinku na wysokości stawów w Krzelowie, oraz o no kilu od trasy nr 7 w dół. Mierzawa nie jest łatwa i czasy świetności jak większość rzek ma za sobą. Dla cierpliwych potrafi obdarzyć sporą rybą. Choć zdarzają się wyjazdy bez kontaktu..

 

I jeszcze ważna rzecz, a mianowicie wymiar ochronny. Na Mierzawie poza odc c&r na którym stosujemy haczyki bezzadziorowe, nosimy obowiązkowo podbierak i wypuszczamy wszystko co złowimy oraz nie wchodzimy z rybami złowionymi na innym odcinku, rybki mają wymiar ochronny do 35 cm. 



#4 OFFLINE   k.gluchy

k.gluchy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Głuchy

Napisano 28 grudzień 2018 - 11:06

Wg. Mnie na rzekach nizinno górskich powinno panować ogólne no kill. Jak to jest że ludzie którzy dbają o rzeki, sypią tarliska, zarybiają i kontrolują nie biorą ryb, a wędkarze którzy jedynie opłacają składki biorą... Wędkarze łowiący na takich odcinkach powinni być świadomi tego że ryby nie spadły do rzeki wraz z deszczem i świecąc przykładem dawać przykład reszcie. A nie wyróżniać się tylko spodniobutami simmsa czy orvisa.

#5 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 28 grudzień 2018 - 22:24

Witam.

Byłem w tym roku dwa razy na Mierzawie. Skusiły mnie opowieści kolegów. Piękna rzeczka, która jest niestety w agonii, podobnie jak wiele takich rzeczek w naszym kraju. Agonia spowodowana jest permamentnym brakiem wody w rzece. Spotkaliśmy z kumplem i pogadalismy sobie z miejscowym "dziadkiem", który akurat był z wnuczkiem na spacerze nad rzeką. Zaczął opowiadać ile wody było jeszce 5-6 lat temu, to nam się nie chciało na początku wierzyć w to co mówił. O tu to tak było powyżej pasa, pokazywał nam miejsce gdzie około 30 cm woda ledwo się sączyła, a tam to tak powyżej półtorej metra zawsze było ... a tu woda lekko powyżej kolan nam sięgała. Potem pokazał nam w których miejscach były zawsze gniazda tarłowe pstrągów. O tam, mówił, były cztery, a na tamtym odcinku sześć ... Od dwóch, trzech lat nie ma już ani jednego.

No i taka to była rozmowa.

Pojechaliśmy do Bialowierzy, bo ze słyszenia wiedzieliśmy że na tym odcinku bliżej źródeł lipasy były kiedyś nawet niezłe. to co zastaliśmy to jakaś masakra była - miejscami to sam muł i woda nie sięgająca do kostek nawet, na szerokośći niecałego metra płynęła. A było widać że wody to całkiem sporo tam musiało być.

Fakt że widziałem lipasy w dwóch miejscach - i w tym ciurku (10-12 cm) i dużo niżej, na nołkilu (takie powyżej 20 cm). Widziałem też przepiękne jelce około 20-25 cm i to całe stada, złapałem do ręki leniwego głowacza (albo woda była tak ciepła że już ledwo w niej dychał), co już w ogóle jest rzeczą nieprawdopodobną dla mnie na niżu naszego kraju. I miałem na haku życiówkę pomędzy 50-60 cm w jednym dole, która majtnęła mi  tylko ogonem i białym brzuchem przed podbierakiem. Jazie też były i pomniejsze kropki.

Jak dla mnie to cała rzeka powinna być objęta nołkilem. Bo przy tej woddzie migracja ryb musi być ogromna i jeden, krótki odcinek nic nie da.

Jeżeli nie popada w tym i w przyszłym roku solidnie w naszym kraju, to cieńko widzę nie tylko Mierzawę ale i wszelkie podobne ciurki.

Pozdrawiam.


  • Krupin lubi to

#6 OFFLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 29 grudzień 2018 - 11:50

Odcinek przepływający koło Białowieży został zniszczony kilka lat temu przez koparkę. O ile pamiętam było to jakieś trzy lata wstecz.Złowiłem tam swojego pierwszego poważnego kropka. Nie wiem kto na to pozwolił żeby jesienią "ryć" rzekę w celu udrożnienia koryta. Byłem tam często, po "remoncie" już tam nie zaglądam.



#7 OFFLINE   FAFI

FAFI

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Sławek

Napisano 29 grudzień 2018 - 12:30

Na rzece Mierzawa wprowadza się następujące zakazy i nakazy:        

- obowiązuje używanie podbieraka oraz haczyków i kotwiczek bezzadziorowych ( na odcinku „Złów i Wypuść" ),        

- zakaz zabierania lipieni złowionych w rzece Mierzawa.       

- obowiązuje zakaz brodzenia na wyznaczonych tarliskach


  • Skalniak, uvex i Tomek Scyzor lubią to

#8 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 29 grudzień 2018 - 13:09

Oczywiście, że rzeka ma swój najlepszy czas za sobą. Powodów jest wiele, za każdym z nich stoi człowiek. Nawet odcinek No Kill płynący przez teren objęty programem Natura 2000 " Dolina rzeki Mierzawy" jest bagrowany od kilku lat przez koparki. Kłusownictwo i nachalni wędkarze stanu tego nie poprawiają. Świadomość władz PZW jest tak drastycznie mizerna, że o tym w ogóle szkoda pisać. Są to ludzie w większości zakorzenieni w PZPRowskich czasach z których tylko śmierć ich wyrwie. Tak czy siak biadolić można by bez końca. Stan ten od dwóch lat próbuje poprawić grupka oszołomów i  oby im/nam się udało, bo inaczej nie będzie gdzie łowić.

Tak więc miejcie to koledzy na uwadze i starajcie się tej grupce ludzi chociaż w minimalnym stopniu pomagać, ot chociażby wypuszczając złowione rybki na odcinkach poza C&R



#9 OFFLINE   Roseth

Roseth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaDolina Mierzawy
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 grudzień 2018 - 22:40

 Powodów jest wiele, za każdym z nich stoi człowiek.(...)Świadomość władz PZW jest tak drastycznie mizerna, że o tym w ogóle szkoda pisać. 

 

Choćby CZŁOWIEK  nie wiem jak się spiął, to na ilość opadów wpływu wielkiego nie ma, nawet jeśli MU się zdaje, że tak jest.

O władzach PZW  jakiego szczebla mówisz? Pewne minimalne, pozytywne zmiany są widoczne nawet w środowisku lokalnym. Taką generalną opinią krzywdzisz osoby działające w terenie. Faktem jest, że np.wędkarze z kół sędziszowskich na sprzątaniu/zarybieniu "błyszczą" absencją i wstyd, że Koledzy mający 100 km i więcej do przejechania meldują się zawsze, ale co zrobić? 

PS Nie jestem "funkcyjnym", odznaki kobaltowej z wieńcem/rogiem jednorożca nie mam.


  • Skalniak i Tomek Scyzor lubią to

#10 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 29 grudzień 2018 - 23:27

Cześć Łukasz.
To fakt, na opady bezpośredniego wpływu człowiek nie ma, ale melioracje, niszczenie koryt, błyskawiczne odprowadzanie wody po opadach i obniżenie poziomu wód gruntowych to jednak "nasza" sprawka.

Nie wiem jak u Was, ale tu, w północnych okręgach wśród działaczy od poziomu kół do ZO wody krainy pstrąga i lipienia leżą w kręgu jakiegokolwiek zainteresowania raczej niewielu. Większość inicjatyw jest oddolna.

Ech, jak sobie przypomnę jak z Karolem na moje jigi w Sędziszowie łowiliśmy...

Użytkownik MZieli10 edytował ten post 29 grudzień 2018 - 23:31


#11 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 29 grudzień 2018 - 23:29

Panowie do brzegu, bo zaczyna się robić chaos, pytałem o rybostan rzeki i fajne odcinki. Rozumiem waszą frustrację stanem rzeczy. I wzajemne obwinianie się nic tu nie pomoże. Natomiast róbmy wszystko by było lepiej nad naszymi wodami.Zabierajmy śmieci i stosujmy zasadę C&R, ścigajmy kłusowników i innej maści łobuzów a rzeka sama się odrodzi
  • Astral lubi to

#12 OFFLINE   k.gluchy

k.gluchy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Głuchy

Napisano 30 grudzień 2018 - 02:11

Jak daleko masz do tej rzeki?

#13 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 30 grudzień 2018 - 07:43

Coś pod 90km

#14 OFFLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 284 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 31 grudzień 2018 - 11:34

Choćby CZŁOWIEK  nie wiem jak się spiął, to na ilość opadów wpływu wielkiego nie ma, nawet jeśli MU się zdaje, że tak jest.

O władzach PZW  jakiego szczebla mówisz? Pewne minimalne, pozytywne zmiany są widoczne nawet w środowisku lokalnym. Taką generalną opinią krzywdzisz osoby działające w terenie. Faktem jest, że np.wędkarze z kół sędziszowskich na sprzątaniu/zarybieniu "błyszczą" absencją i wstyd, że Koledzy mający 100 km i więcej do przejechania meldują się zawsze, ale co zrobić? 

PS Nie jestem "funkcyjnym", odznaki kobaltowej z wieńcem/rogiem jednorożca nie mam.

MU się nie zdaje. MU potrafi wiele. Kolego @Roseth poczytaj troszkę o zasiewaniu chmur, o skutkach ubocznych tego rodzaju praktyk.  Zobaczysz wtedy co tak naprawdę MU potrafi. Jak przeczytasz, to dodaj sobie to, do tego co napisał Ci (na całe szczęście wyręczając moją osobę) kolega @MZieli10 i pomyśl wtedy o MU możliwościach. A tak w ogóle, to proponuję jak najczęściej rozmawiać z kolegą @MZieli10 to może wpłynąć kolego na poszerzenie wiedzy.

Nie wiem kolego @Roseth na jakim szczeblu działasz w pzw, ale jest on tak niski, że Ciebie moja skromna uwaga o po PZPRowskich dorabiaczach do emerytury się nie tyczy. Aczkolwiek działając jako prezes lub zarząd jakiegoś koła, łachy nikomu nie robisz organizując zawody, czy też biorąc udział przy podpisywaniu świstków w sprawie zarybień, bo taki jest twój obowiązek. 

I tak na prawdę, to nadal nie wiem co Cię tak wkurzyło w moim poprzednim poście. Prawda o destrukcyjnych działaniach człowieka, czy prawda o leśnych dziadach doczepionych do wszystkich możliwych organizacji z literką P na przodzie???

A może po prostu brak zaangażowania przez jędrzejowsko sędziszowskich wędkarzy w zarybianie, sprzątanie? 

Bez urazy kolego @Roseth, ale nie życzę sobie publicznych łajanek odnośnie tego, że osobą latającym z worami pełnymi ryb, czy też śmieci, szacunek się należy!

Życzę Ci za to kolego @Roseth jak i pozostałym kolegą, aby nadchodzący rok był pod każdym względem lepszy od mijającego.

 

Pozdrawiam

 

Robert


  • Tomek Scyzor lubi to

#15 OFFLINE   Skalniak

Skalniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • Imię:Jacek

Napisano 02 styczeń 2019 - 17:33

Coś pod 90km

Czyli jak,w razie potrzeby możemy liczyć na twoją pomoc? Przy okazji poznasz rzekę i ludzi który coś dla tej rzeki robią.


  • marcin186 lubi to

#16 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 03 styczeń 2019 - 21:53

Nie chcę tutaj pisać pustych frazesów ani dawać obietnic bez pokrycia. Ale jeżeli będę powiadomiony o jakiejś akcji i będę dysponował wolnym czasem to tak. Pomogę napewno. Z miłą chęcią poznam fajnych ludzi
  • Skalniak lubi to

#17 OFFLINE   marcin186

marcin186

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Marcin

Napisano 03 styczeń 2019 - 22:13

http://jerkbait.pl/t...14#entry2510818
Zagladaj od czasu do czasu do powyższego. Chłopaki informują co się dzieje.

#18 OFFLINE   Skalniak

Skalniak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • Imię:Jacek

Napisano 03 styczeń 2019 - 22:37

http://jerkbait.pl/t...14#entry2510818
Zagladaj od czasu do czasu do powyższego. Chłopaki informują co się dzieje.

Uprzedziłeś mnie Marcin,dokładnie w tym temacie jest i będzie najwięcej informacji.

Widzisz Tomaszu jedna akcja już trwa również możesz wyrazić opinię o naszych propozycjach zmian w regulaminie połowów,a następnie co jest jeszcze ważniejsze udać się na zebranie sprawozdawcze własnego koła przedstawić te wnioski no i zawalczyć by zostały przyjęte.

Następnie możesz pojawić się na naszym spotkaniu rozpoczynającym sezon pstrągowy oczywiście na mierzawie w dniu 03-02-2019.To tak na początek.

Wiem,że 90 dych to spora odległość ale zawsze można zapytać czy ktoś z twoich okolić przypadkiem nie jedzie w tym kierunku.


  • Zbrojarz i marcin186 lubią to

#19 OFFLINE   Roseth

Roseth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaDolina Mierzawy
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 czerwiec 2023 - 22:03

Spinningowe Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów - gdyby któryś z kolegów - raczej opiekunów/ trenerów- miał jakieś pytania ad Mierzawy, służę pomocą. Z tego co widziałem na stronie GKS, będzie m.in .Gdańsk, Zielona Góra, Wrocław, Poznań...Do zobaczenia na odprawie :)



#20 OFFLINE   zander3

zander3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 182 postów
  • Lokalizacjaoder river

Napisano 29 czerwiec 2023 - 08:10

Witam. Na co tam najczęściej się łowi? Tylko pstrągi? Szkoda, że Indywidualne Spinningowe Mistrzostwa Polski juniorów zostały tak bardzo przez lata zaniedbane. Ta kategoria wiekowa powinna być zreformowana. Np. Powinna być wydłużona do 20-21 lat...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych