Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Stare wędziska muchowe.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 05 styczeń 2019 - 15:30

Szanowni Forumowicze. 

Sugestie Pawła aby założyć taki watek są jak najbardziej trafne. Zatem pozwoliłem sobie na poczynienie tego pierwszego kroku i otwarcie wątku o starych wędziskach muchowych. Zapraszam wszystkich do dzielenia się swoimi zbiorami lub pojedynczymi wędkami, do podzielenia się doświadczeniami związanymi z ich użytkowanem, odświerzenia wspomnień, często tych najwartościowszych bo z czasów młodości. Mile widziane fotografie, ryciny czy własne szkice (bo i takie czasami bywają). Wątek dotyczy wszystkich marek wędkarskich oraz rękodzieła. 

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do udziału i podzielenia się tym, co zakurzone stoi za szafą i tym, co ciągle pięknie pracuje w czasie holu, aby spełniało tytułowe kryterium.

 

Wątek chciałbym rozpocząć moim ulubionym Hardym. Model Fibalite Perfection #4 o długości 218 cm w dwóch częściach. Wędzisko ma około 40 lat i stałem się jego posiadaczem dzięki uprzejmości Maćka, uczestnika naszego forum. Szklaczek o ciepłej akcji i pełnym ugięciu. Pięknie wykonany, w idealnym stanie. Doskonałe wędzisko do suchej muszki na mój ukochany górny Bóbr.

Masa wędziska to jedynie 70 g, co uważam na tamte czasy jako osiągnięcie. Uchwyt kołowrotka pozwala na jego instalację na samym końcu rękojeści i dzięki temu można korzystać z lekkich i małych "nawijarek linki". Całość zestawu wówczas nie przekroczy 170 - 180 g Niezwykle leciutki zestaw, którym oddać można setki rzutów bez narażania nadgarstka czy barku.

 

Załączony plik  Hardy Fibelite 01 - 1.jpg   44,7 KB   28 Ilość pobrań    Załączony plik  Hardy Fibelite 02 - 1.jpg   47,35 KB   27 Ilość pobrań   Załączony plik  Hardy Fibelite 03 - 1.jpg   23,15 KB   25 Ilość pobrań

 

Marszal.


Użytkownik Marszal edytował ten post 05 styczeń 2019 - 16:01

  • kleniarz, Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i 21 innych osób lubią to

#2 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 05 styczeń 2019 - 15:41

Brawo- na to czekaliśmy! Drewno, szkło, węgiel, byle nie „ nowości” Dziękuję za podjęcie tematu- to może być nasz przebój!

#3 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 05 styczeń 2019 - 15:44

No i może czasem przemknie się pomimo czujności moderatorów uwaga- „ kurcze- sprzedaj szybko i po cichu”😀

#4 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 05 styczeń 2019 - 16:55

Super temat. Piękny szklaczek, O ile dobrze widzę ma folie na korku? Cierpliwie sprawdzam ebay w poszukiwaniu takowego...

Bardzo lubię w tych starawych kijakach to, ze maja konkretne nazwy a nie bezosobowe opisy "techniczne" jak dzisiejsze VSP,MPA, XP, B coś tam etc.

No i design, wyglądają często jak prawdziwe hand made. Brązy, zielenie, drewno, korek.

Proponuję rozszerzyć temat o wędki zbudowane na starych odzyskanych blankach ale zachowujące stylistykę tamtych czasów. Taki swoisty re-building.

Jak mniemam klejonki też zaliczamy do tej kategorii?


  • Marszal, Andrzej Stanek, robert.bednarczyk i 2 innych osób lubią to

#5 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 05 styczeń 2019 - 17:06

Trochę sprzętowej historii a zarazem portret własny z lat młodości...

Fotka pierwsza – Soła rok ‘79/80, kołowrotek Shakespeare Automatic + szklak tej samej firmy. Sprzęt sprowadzony z Szwecji przez znajomego Taty.
Fotka druga - ABU GARCIA 8' #5/6 + ABU DIPLOMAT 256, Dunajec Sromowce rok ‘84 pole biwakowe i nasza przyczepa N127. Zestaw ABU kupiłem osobiście na Grodzkiej w Krakowie - PEWEX płacąc bonami (wewnętrzny zamiennik amerykańskiego dolara).
Fotka trzecia - rok '84/85 Dunajec poniżej zamku w Niedzicy, obecnie stoi tam zapora. Tato z kołowrotkiem TOKOZ + czeska muchówka SONA z piankową rękojeścią. Fotka robiona w trakcie holu lipienia. Tuż poniżej był drewniany most i niezliczone ilości lipieni stojące w skalnych rynnach. Prezentowany kleń (fotka obok) został złowiony właśnie pod tym mostem na nimfę, waga wskazywała 2,2kg.
 
 
Załączony plik  fot-02.jpg   99,64 KB   18 Ilość pobrań Załączony plik  fot-03.jpg   71,99 KB   18 Ilość pobrań Załączony plik  fot-04.jpg   82,02 KB   16 Ilość pobrań

  • kleniarz, Sławek Oppeln Bronikowski, Marszal i 19 innych osób lubią to

#6 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 05 styczeń 2019 - 17:31

@Marszal
Po pierwsze to super, że szybko zareagowaleś i stworzyleś odpowiedni wątek, klasa. Po drugie to zazdroszczę kijka, cudo!!!, mega trudno upolować te fibalite-y w niższych klasach, ahhh...
@Andrzej
Kapitalne foty i opis!!!

Pozdrowionka
Marcin

Użytkownik kleniarz edytował ten post 05 styczeń 2019 - 17:40


#7 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 163 postów

Napisano 05 styczeń 2019 - 18:05

Po dwóch latach leżakowania u mnie wiedziałem, że Hardek trafi w dobre ręce Mariusza i w jego zbiory:). Cieszy oko fakt wciąż perfekcyjnej kondycji wiekowego już patyczka :)

@kleniarz

Nie tak trudno o Vintage Hardki...trzeba tylko szukać dobrze 😉

#8 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 05 styczeń 2019 - 19:24

@kleniarz

Nie tak trudno o Vintage Hardki...trzeba tylko szukać dobrze 😉

Czy to ma być jakaś wskazówka? Hah

Maciek mieszkam w UK i jest kilka miejsc z retro patykami ale mimo to szklaki Hardzia(tak sobie zdrobnię, a co :-D), które mnie interesują z lat siedemdziesiątych( Jet, Fibalite, Fibalite Perfection) w niższych klasach to towar deficytowy ;) Całe szczęście, że łowię głównie na #6 ale jak coś się znajdzie lekkiego to pewnie będzie ciężko nie wziąć :-D
Ps. Oddam wszystko za Hardy Fibalite Smuggler 8' #6 czyli 4- częściowego szklaka w mojej głównej klasie, rarytas!!!

Użytkownik kleniarz edytował ten post 05 styczeń 2019 - 19:30

  • Paweł Bugajski i aero lubią to

#9 OFFLINE   border river

border river

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 05 styczeń 2019 - 19:31

Moje uszanowanie,

Podziękowania dla Mariusza za temat. Podchodzi mi również ten watek, bowiem  w temacie  starych muchówek "vintage"  poruszam sie już dobre parę lat. Dorobiłem sie paru rodzynków, ktore przezbroiłem i dałem im drugą młodość. Ot chociażby ta. Kupilem ją z folią na korku. Rok produkcji - wczesne lata 80. Po zdjeciu starych grubych, masywnych przelotek i  grubo lakierowanych ciężkich omotek i połozeniu nowych, blank wnet pokazał  na co go stać. Wprost nie do uwierzenia, że trzydziestoparoletni pręt  w zakresie  wagi, ugięcia, balansu, wyważenia, czułości i mocy może" latać" bez kompleksu do młodszych i "nowoczesniejszych"  braci z wypieku w 21 wieku :). Firma dla wielu młodszych kolegów może być mało znana. Ale w owych latach była bardzo mocna i ceniona. Pochodziło z tej fabryki bardzo wiele OEM-ych muchówek wypuszczonych pod flagą wielu zacnych marek. Nie czas i miejsce opisywac tu historii Kunnana. Dosc powiedzieć -spaliła się w latach 90. A kijek?  Bardzo przyjemna rzecz, pracuje płynnie, majestatycznie, bardzo komfortowo sie rzuca, akcja typowa dla klasyków z tamtych lat czyli modeare-fast, progresywne ugięcie i niesłychanie cięty i dynamiczny szczyt. Wprost petarda. Ma spory zapas mocy, stąd zawsze ją przeciążam o 1 stopień cięższym sznurem i wtedy samo lata  "z nadgarstka". Węda,  kurna z duszą, jak kultowy Mercedes 190E Cosworth z tego samego rocznika :) Aha.. dlugosc 2,45 opisana do linki 6, ale w ręce typowa #5. Na małe zakrzaczone cieki, grzebanie szczytówka w dnie....co czesto mi się zdarza niestety  - raczej niezniszczalna. 

Załączone pliki


Użytkownik border river edytował ten post 05 styczeń 2019 - 20:23


#10 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 05 styczeń 2019 - 20:10

miałem okazję mieć w łapkach taki patyk, ale nie pamietam czy dokładnie ta sama klasa i długość.

Szczerze zazdroszczę jego posiadania.


  • aero i border river lubią to

#11 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 06 styczeń 2019 - 11:33

To może i ja się pochwalę swoimi perełkami.Nie umiem robić zdjęć jak Paweł,ale coś tam widać.

1.Hardy Deluxe Smugler 7'0'' #4 Całe 40cm szczęścia.Wykonano podobno tylko 1000szt.

Załączony plik  14002739_hardy.JPG   37,89 KB   20 Ilość pobrań

2.ABU Feralite Safari 8'5'' #7-8 szklak na blanku Fenwicka FF produkowany 72-74r.Perełka w ideałnym stanie.

Załączony plik  14002737_abu.JPG   32,26 KB   12 Ilość pobrań

Załączony plik  14002738_abu1.JPG   37,54 KB   12 Ilość pobrań


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marszal, Paweł Bugajski i 13 innych osób lubią to

#12 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 styczeń 2019 - 11:56

ABU Feralite Safari 8'5'' #7-8 szklak na blanku Fenwicka FF produkowany 72-74r.Perełka w ideałnym stanie.

 

Łowiłeś nim, dałbym wiele by pomachać w sezonie.  :) Jak duże muchy uniesie ten szklak?


  • aero lubi to

#13 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 06 styczeń 2019 - 13:45

Łapać nie łapałem i raczej nie zamierzam.Mam także Fenwicka FF 8'6'' #7 w dwu składzie i porównałem obie wędki,ABU ma grubszy blank i dużo mniejszą zbieżność poza tym  w pracy wędek na sucho nie widać różnicy,oprócz tego,że oczywiście #7 jest lżejsza.Mam jeszcze Fenwicka #6 wszystki te szklaki są świetne,zadziwiająco lekkie ze wspaniałymi właściwościami rzutowymi,nie do uwierzenia,że takie wędki robiono 30-40 lat temu.Bez skutecznie próbuję kupić #4

jeżeli coś się czasami pojawi na e bay to cena przekracza granice rozsądku[ polskiego ].Ewentualnych chętnych ostrzega że Fenwick nadal sprzedaje szklaki pod tą samą nazwą Ferralite z tym że wędki te produkowane są w Chinach i nie mają nic wspólnego ze starymi made in USA.



#14 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 06 styczeń 2019 - 13:50

A tak swoją drogą nasunęła mi się myśl żeby zorganizować spotkanie nad wodą każdy przywiezie co tam ma,można będzie pooglądać i porzucać,poza tym miło będzie się poznać osobiście.



#15 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 06 styczeń 2019 - 15:49

Pozwólcie, że ja też coś pokażę. Nie jest to taka old schoolowa perełka jakie tutaj prezentują koledzy, ale jest to dosyć stary kijek i wydaje mi się, że mocno zasłużony dla wędkarstwa muchowego.
Orvis z serii Superfine z początku lat '90, chyba, bo dokładnie tego nie śledzę. Wędka w długości 8,6' do linki 4-5.
Kilka lat temu udało mi się drogą zakupu nabyć na amerykańskim jebaju blank i poprosiłem Wojtka Grocholę o uzbrojenie.
Nie jest to moja pierwsza wędka z tej serii. Wcześniej byłem posiadaczem kultowego Henry's Forka zarówno w wersji oryginalnej jak i zbrojonego.
Wędki jednak znalazły nowych właścicieli, czego do dzisiaj mocno żałuję. Prezentowana wędka to mój majówkowy czarny koń.
Grube ścianki, charakterystyczny oplot i pęknięcia lakieru na omotce przy łączeniu składów ;-) sprawiają, że podczas wylotu majówek zapominam o całej serii swoich Sage'ów i oddaję się Orvisowvemu uniesieniu.
Uwielbiam ten patyk i pomimo tego, że jest to dwuskład, wiem, że pozostanie już ze mną na zawsze.


 

Załączone pliki



#16 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 06 styczeń 2019 - 16:00

To może i ja się pochwalę swoimi perełkami.Nie umiem robić zdjęć jak Paweł,ale coś tam widać.

1.Hardy Deluxe Smugler 7'0'' #4 Całe 40cm szczęścia.Wykonano podobno tylko 1000szt.

attachicon.gif 14002739_hardy.JPG

 

Ten Hardy to po prostu bajka :good:


  • Paweł Bugajski i Fatso lubią to

#17 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 06 styczeń 2019 - 16:36

Michale o ile się nie mylę Orvis Graphite był przed superfinem,nie mniej wędka fajna i pięknie uzbrojona.

Grzesiu na zdjęciu tego nie widać ale ten Hardy to cacuszko,bibelocik coś pięknego sama finezja.


  • Paweł Bugajski, MichałZ i Grzegorz78 lubią to

#18 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 06 styczeń 2019 - 17:14

Michale o ile się nie mylę Orvis Graphite był przed superfinem,nie mniej wędka fajna i pięknie uzbrojona.

 

W takim razie jest jeszcze starsza niż myślałem ;-)



#19 OFFLINE   Booryss

Booryss

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Grzesiek

Napisano 07 styczeń 2019 - 22:18

Witajcie

To i ja się pochwalę. Dziś w moje ręce wpadło cacuszko w drewnianej skrzynce .

Klejonka na pewno stara, ale jak bardzo? Ponoć Japońska? nie wiem nic na temat tego kija może ktoś z was wie coś więcej?

 

Kijek jest dość uniwersalny, Muchowy/Spiningowy a do zestawu dołączony patyk morski

Załączony plik  IMG_20190107_192531.jpg   45,15 KB   8 Ilość pobrań

 


  • DominikSy. lubi to

#20 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 07 styczeń 2019 - 23:05

Witam.

Chyba kojarzę ten kijek z sieci. Choiaż oczywiście mogę się mylić, bo z takich "skarbów" to się co jakiś czas coś tam zdarza widzieć w necie.

No właśnie ... skarb to czy ... garb ?

Jak byś coś więcej napisał i zilustrował, bo ja to u Ciebie całkiem inne skarby widziałem  ;)

Pozdrawiam.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych