Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa Certate - wszystkie generacje (2004, 2010, 2016, 2019, 2024)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1341 odpowiedzi w tym temacie

#1061 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 23 styczeń 2023 - 18:39

Na forum jest już wątek - puszcza oporówka na mrozie - ale nie wiem czy dowiesz się tam czegoś sensownego pośród bzdur o nakrapianiu oliwkami, masełkiem czy psikaniu WD40, a z tego co mi wiadomo przesuwanie tulejki łożyska oporowego wyżej lub kombinowanie z wyginaniem sprężynek nie rozwiązują problemu na zawsze.

 

 

 

 

 

Łożyska oporowe w kołowrotkach, bez względu czy Daiwa czy Shimano, mogą "przepuszczać" w niskich temperaturach. Zjawisko obserwowałem w Stelli 10 i w starych Daiwa. Nie wiem jak to wygląda w nowych modelach bo od dłuższego czasu nie łowię pod lodem. Chodzę na kropasy tylko kiedy temperatura jest 0+ i w tych warunkach, nie obserwowałem, w nowych modelach D i S, żadnego "przepuszczania".

 

Podobnie dzieje się w multiplikatorach. Zazwyczaj przyczyna leży w nieodpowiednim smarowaniu. Niskokrzepliwy (zimowy) olej lub smar o konsystencji NLGI 0 lub 1 najczęściej pozwala na zabawę także przy ujemnych temperaturach.


  • Pluss lubi to

#1062 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 23 styczeń 2023 - 19:21

Zazwyczaj przyczyna leży w nieodpowiednim smarowaniu.

W fabryce czy w domu?



#1063 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 23 styczeń 2023 - 21:11

Rozmawiałem z osobą która ileś ich miala na warsztacie. FD ma X Protect . A XD dodatkowe jakieś uszczelnienia. Szukam kołowrotka na Morskie Trocie od dłuższego czasu i Certate 5000 zostanie ze mną na dłużej. Przy pełnym wyrzucie czuć opór ale nie aż tak jak w TP XD. Dziś były ciężkie warunki. Jutro Obaczymy jak sobie poradzi. Po 2h kołowrotek się ułożył i jeszcze bardziej maślanie chodzi.
P.S Te rotory które nie są całe metalowe jak już się zatrzyma póżniej ciężej wprawić w ruch. Dochodzi do tego przynęta, która opadła i stawia opór. Do opadu ciężko mi dobrać kołowrotek, raczej jednostajne zwijanie z minimalnymi przerwami. W TP SW-B ciezej chodzi mlynek ale jednakowo czy ma pilker 90g czy bodziasa 20g.

Jakie ma te dodatkowe uszczelnienia?
17xd ma inną oporówkę. 21xd i tp fd to są praktycznie bliźniaki. Nawet stella 18 nie ma żadnych dodatkowych uszczelnień. Dopiero w TP SW i Stelli Sw są.

Ktoś Ci głupot nagadał.

#1064 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 23 styczeń 2023 - 23:02

Jakie ma te dodatkowe uszczelnienia?
17xd ma inną oporówkę. 21xd i tp fd to są praktycznie bliźniaki. Nawet stella 18 nie ma żadnych dodatkowych uszczelnień. Dopiero w TP SW i Stelli Sw są.

Ktoś Ci głupot nagadał.

Nie zajmuję się tym więc powiedziałem to co usłyszałem.
Chyba nie bliźniaki, XD21 ma przekładnie z Tp 15. Z tego co wiem polecano mi go , dłużej wytrzyma. Będzie mocniejszy.

Użytkownik lyha edytował ten post 23 styczeń 2023 - 23:10


#1065 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 23 styczeń 2023 - 23:47

Ah, dodali tam jakąś uszczelkę pomiędzy obudową a chromowaną dupką - jej wpływ na wodoszczelność tego kołowrotka jest pomijalny, tymbardziej że w Shimano są jeszcze otwory odprowadzające wodę. Ale dodatkowe uszczelnienie jest? No jest ;) Na końcówkach prętów podpierających wózek posuwu szpuli widzialem dwa simmeringi - czy są to uszczelki chroniące przed dostaniem się wody czy też mają inne zadanie np. tłumienie drgań - na żywo nie widziałem, nie wiem, też się tym nie zajmuję :)


Użytkownik kineret edytował ten post 23 styczeń 2023 - 23:47


#1066 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 23 styczeń 2023 - 23:51

Nie zajmuję się tym więc powiedziałem to co usłyszałem.
Chyba nie bliźniaki, XD21 ma przekładnie z Tp 15. Z tego co wiem polecano mi go , dłużej wytrzyma. Będzie mocniejszy.

Nie. 17xd miał bebechy z 15stki.
21XD ma za TP 20 :-)

Będzie mocniejszy? Dobre. Wrzucałem na jerka porównanie koła przekładni z TP 15 i 20.
Kolejny mit że niby 15ska jest mocniejsza niż 20stka.
A mit pochodzi nie od napedu a od tego że 20stka ma połówkę body z kosmicznego plastiku.
Tp sw też tak mają i jakoś kręcą nadal. Moje fotki z łamania ( próby bo ciężko było złamać)kombinerkami połówki tpsw też wiszą n jb.

Różnice 21xd i tp 20 to jest tylko kosmetyka.
Natomiast 17xd i Tp15 różniły się oporówką.

#1067 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 24 styczeń 2023 - 00:02

Ah, dodali tam jakąś uszczelkę pomiędzy obudową a chromowaną dupką - jej wpływ na wodoszczelność tego kołowrotka jest pomijalny, tymbardziej że w Shimano są jeszcze otwory odprowadzające wodę. Ale dodatkowe uszczelnienie jest? No jest ;) Na końcówkach prętów podpierających wózek posuwu szpuli widzialem dwa simmeringi - czy są to uszczelki chroniące przed dostaniem się wody czy też mają inne zadanie np. tłumienie drgań - na żywo nie widziałem, nie wiem, też się tym nie zajmuję :)

Piszesz o 17xd i 15tp. W tych byl oring na jednym pinie posuwu i to coś co było pod dupką a na dole dupki otwory. Nie wiem po co to tak zrobi.
A tu mowa była o dodatkowych uszczelnieniach w 21xd vs Tp fd.
W 21xd i 20tp już tam nie ma nic :-)

Użytkownik przemo_w edytował ten post 24 styczeń 2023 - 00:05


#1068 OFFLINE   ryba1981

ryba1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 228 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 24 styczeń 2023 - 09:43

To jeszcze o Daiwie? Dziekuje za wszystkie odpowiedzi o Certate Lt, Bartek

#1069 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 24 styczeń 2023 - 10:35

A wiesz, że masz rację - tak się zafiksowałem na tych głupich uszczelkach, że aż mi się zakładki na jutjube pomieszały  :) 

 

Niemniej jednak, uwielbiam czytywać takie skrajne opinie w stylu ten to jest mocarz, tamten to się nie sprawdzi, somsiad miał, wogle mówili, że gorzej kręci, może masła mu trzeba dodać czy oleju, a najlepiej do Mariuszka (imię zmyślone) na kalibrację laserową i hartowanie pinionu.

 

Na szczęście każdy z tych młynków o których gadamy jest świetny - można by losować model, a i tak zrobi robotę.

Ale pamiętajcie, moje porady są bezpłatne i prawdopodobnie kiepskiej jakości. Jak popsuję Certate dam znać  :D



#1070 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 24 styczeń 2023 - 19:16

Daiwa Certate 5000D. Na Morskie Trocie jak dla mnie super. Przy pelnym wyrzucie troche jest odczuwalny opór ale po prostu tak chyba będzie zawsze. Praca masło. Na razie 2 Dni nad bałtykiem i jestem zadowolony. W moim ,subiektywnym odczuciu lepszy niż kołowrotki które miałem do tej pory (TP, TP XD,).
Do SW porównywać nie będę bo to kolowrotek do zupelnie innych zadań. Certate SW nie mialem więc to bez sensu.

#1071 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 24 styczeń 2023 - 19:47

A ja zachorowałem na C sw 😎

#1072 OFFLINE   lyha

lyha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Przemek

Napisano 24 styczeń 2023 - 20:31

SW zostawię na Dorsze ;).
Teraz już innego zastosowania nie widzę dla niego.

#1073 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 24 styczeń 2023 - 20:51

Daiwa Certate 5000D. Na Morskie Trocie jak dla mnie super. Przy pelnym wyrzucie troche jest odczuwalny opór ale po prostu tak chyba będzie zawsze. Praca masło. Na razie 2 Dni nad bałtykiem i jestem zadowolony. W moim ,subiektywnym odczuciu lepszy niż kołowrotki które miałem do tej pory (TP, TP XD,).
Do SW porównywać nie będę bo to kolowrotek do zupelnie innych zadań. Certate SW nie mialem więc to bez sensu.


6,2-opór, 6,0-opór, 5,8-opór, a nawet 5,2 i też
opór i to w młynkach za +- 2k.
Trzymam teraz swój kołowrotek w prawej ręce, lewa leży na stole i po tym, co przeczytałem, czuję opór 🙂. Ciekawa dyskusja, ale chyba powinni wypuścić 1,0, wtedy może nie będzie oporu. Sorki za off, ale musiałem 🙂.
  • Wojtek B., xyzzvpc i przemo_w lubią to

#1074 ONLINE   JACOB01

JACOB01

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów

Napisano 24 styczeń 2023 - 21:12

6,2-opór, 6,0-opór, 5,8-opór, a nawet 5,2 i też
opór i to w młynkach za +- 2k.
Trzymam teraz swój kołowrotek w prawej ręce, lewa leży na stole i po tym, co przeczytałem, czuję opór . Ciekawa dyskusja, ale chyba powinni wypuścić 1,0, wtedy może nie będzie oporu. Sorki za off, ale musiałem .

 

Jak czytam , tamci goście przetestowali kołowrotki w akcji w morzu. 

opisują co czują .

Ty z tego co piszesz -kołowrotek trzymasz na jajkach i kręcisz korbą .


  • Marcipas lubi to

#1075 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 24 styczeń 2023 - 21:54

Jak czytam , tamci goście przetestowali kołowrotki w akcji w morzu.
opisują co czują .
Ty z tego co piszesz -kołowrotek trzymasz na jajkach i kręcisz korbą .


Nie kręcę nim w ogóle! Jedną ręką trzymam, a drugą drapię się po jajkach...jak kręcisz kołowrotkiem, to musi być jakiś opór, a czym dłużej nic nie bierze, to jest większy 🙂. Zwykły off i nie oczekiwałem odzewu. Pozdrawiam.

#1076 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 31 styczeń 2023 - 15:45

Panowie 4000dc, szczupak z opadu, czasami troć na rzece, wystarczy? Miałem pomysł iść w 5k ale to chyba przesada. Pytam o lt.

Użytkownik Marcipas edytował ten post 31 styczeń 2023 - 15:47


#1077 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 styczeń 2023 - 15:47

Panowie 4000dc, szczupak z opadu, czasami troć na rzece, wystarczy? Miałem pomysł iść w 5k ale to chyba przesada.

Jeśli nie potrzebujesz „kilometra” linki to bierz 3000D
  • golsyl lubi to

#1078 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 31 styczeń 2023 - 15:50

3000 chyba trochę za wolna do opadu

#1079 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 styczeń 2023 - 15:51

3000 chyba trochę za wolna do opadu

Kolego, pytałeś o rozmiar. Przełożenia w każdym są różne i możesz dostosować pod swoje potrzeby.

#1080 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 31 styczeń 2023 - 16:17

Celowo nie napisałem xh




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych